Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Καλη ορεξη ! :drinks:
"ντακος" το λεμε ... :drinks: (λαδι βανεις ? δε θωρω ...)
Ναί έχεις δίκιο..
Τώρα το πρόσεξα πως το έγραψα!
Το ξέρω ότι λέγεται ντάκος κ είναι "δικής σας" προέλευσης..:)
Φυσικά βάλαμε ελαιόλαδο. Απλώς αφού βρέξουμε ελαφρά το παξιμάδι ρίχνουμε τότε το ελαιόλαδο από πάνω για να τραβήξει ελαφρά, κ μετά την ντομάτα, πάστα ελιάς κ φέτα.. Με αυτήν την σειρά..
Κάνουμε κάτι λάθος?
Κ εσείς έτσι δεν το φτιάχνετε? ;)
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Ναί έχεις δίκιο..
Τώρα το πρόσεξα πως το έγραψα!
Το ξέρω ότι λέγεται ντάκος κ είναι "δικής σας" προέλευσης..:)
Φυσικά βάλαμε ελαιόλαδο. Απλώς αφού βρέξουμε ελαφρά το παξιμάδι ρίχνουμε τότε το ελαιόλαδο από πάνω για να τραβήξει ελαφρά, κ μετά την ντομάτα, πάστα ελιάς κ φέτα.. Με αυτήν την σειρά..
Κάνουμε κάτι λάθος?
Κ εσείς έτσι δεν το φτιάχνετε? ;)
Θυμουμαι με ντο πατερα μου που τσι καναμε κολατσο στ' αμπελι - λαδι κι αλατσι μονο -... καλα τσι κανετε ...
:drinks:
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Θυμουμαι με ντο πατερα μου που τσι καναμε κολατσο στ' αμπελι - λαδι κι αλατσι μονο -... καλα τσι κανετε ...
:drinks:
Είσαι άψογος!!:drinks:
Τα καλύτερα φαγητά τρώγονται στην δουλειά!;)
Κ ιδιαίτερα τα πιό παλιά χρόνια..
Μού θύμισες γύρω στο 1978 που λόγω μετάθεσης (γιά 2 χρόνια) του πατέρα μου στην κλειτορία σαν Διευθυντής εφορίας, πολλές φορές μας έπαιρνε από παρασκευή μεσημέρι μέχρι κυριακή βράδυ κ κατεβαίναμε στα μαζέϊκα, κ εννοείται όλο το καλοκαίρι!
Θυμάμαι λοιπόν που σταματούσαμε με το αμάξι μας σε διάφορες πηγές λίγο ή πρίν τον κολοσούρτη (ανηφορική διαδρομή για αχλαδόκαμπο) κ τρώγαμε ντομάτα ελιές φέτα κ φρέσκο ψωμί με λάδι κ ρίγανη που έπαιρνε μαζί κ πολλές φορές τρώγαμε κ κεράσια από τις πολλές διάσπαρτες κερασιές..
Ακόμα θυμάμαι την έντονη κ ανεπανάληπτη γεύση..!
 

Μηνύματα
513
Reaction score
683
Ναί έχεις δίκιο..
Τώρα το πρόσεξα πως το έγραψα!
Το ξέρω ότι λέγεται ντάκος κ είναι "δικής σας" προέλευσης..:)
Φυσικά βάλαμε ελαιόλαδο. Απλώς αφού βρέξουμε ελαφρά το παξιμάδι ρίχνουμε τότε το ελαιόλαδο από πάνω για να τραβήξει ελαφρά, κ μετά την ντομάτα, πάστα ελιάς κ φέτα.. Με αυτήν την σειρά..
Κάνουμε κάτι λάθος?
Κ εσείς έτσι δεν το φτιάχνετε? ;)
Καλημέρα, αφού βρέξεις το παξιμάδι με νερό, ρίχνεις λάδι και τρίβεις με τρίφτη ώριμη ντομάτα ή ντομάτες απο πάνω και το αφήνεις περίπου 20-25 λεπτά της ώρας να ποτίσει καλά το παξιμάδι με όλα τα παραπάνω. Ύστερα προσθέτεις μαλακή μυζήθρα, ρίγανη και κάπαρη, και είναι έτοιμο.

Δεν είμαι από Κρήτη, αλλά ήμουν εκεί αρκετό χρονικό διάστημα, και αυτή τη σύνταγή την δοκίμασα σε μαγαζί, που ο ντάκος του σκότωνε, οπότε και ρώτησα πως τον φτιάχνει.

Καλή όρεξη.
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Καλημέρα, αφού βρέξεις το παξιμάδι με νερό, ρίχνεις λάδι και τρίβεις με τρίφτη ώριμη ντομάτα ή ντομάτες απο πάνω και το αφήνεις περίπου 20-25 λεπτά της ώρας να ποτίσει καλά το παξιμάδι με όλα τα παραπάνω. Ύστερα προσθέτεις μαλακή μυζήθρα, ρίγανη και κάπαρη, και είναι έτοιμο.

Δεν είμαι από Κρήτη, αλλά ήμουν εκεί αρκετό χρονικό διάστημα, και αυτή τη σύνταγή την δοκίμασα σε μαγαζί, που ο ντάκος του σκότωνε, οπότε και ρώτησα πως τον φτιάχνει.

Καλή όρεξη.
Καλημέρα!
Σχεδόν έτσι το κάνουμε, τουλάχιστον όσον αφορά το πρώτο παρασκευαστικό μέρος που εσύ περιγράφεις, απλώς δεν το αφήνουμε τόση ώρα να "μουλιάσει" κ δεν βάζουμε μυζήθρα κ κάπαρη!
Βάζουμε φέτα συνήθως ψιλοσκληρή κ λίγο τσιμπημένη στο αλάτι επειδή μας αρέσουν γενικώς τα πικάντικα / αλμυρά..
Με την κάπαρη όμως με προβλημάτισες αρκετά, καθόσον όσες φορές έχει μπεί στην χωριάτικη μαζί με λίγη γλυστρίδα έχει γίνει σκοτωμός στο τραπέζι!
Λοιπόν τον επόμενο ντάκο θα τον φτιάξω έτσι όπως είπες κ θα δώ διαφορές!!;)
Thanks!!:drinks:
 





argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
αλλαζουμε το καθε τυρι (μια φορα για δοκιμη) με κατικι δομικου
 






Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.187
Reaction score
27.663
Πάντως ο νοτιομακεδονικός χαλβάς του βορείου τμήματος του πρώτου μέρους, με αμύγδαλα είναι από τους καλύτερους.
Έχουν και κάτι ωραίες συνδυασμένες γεύσεις όπως πορτοκάλι και σοκολάτα.
Τέτοια δεν έχουν οι νότιοι γείτονες του δεύτερου μέρους.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.054
Reaction score
41.359
Δεν ξέρω για εκεί σαπάν, εδώ δυτικά προάστια Αττικής τον Κοσμίδη των ξέρουν και οι πέτρες.
Βέβαια όταν δεν τον ήξεραν οι πέτρες το προϊόν ήτονε καλύτερο.
Έχει μεγάλη ποικιλία και αυτός, εγώ προτιμώ τον καβουρδισμένα αμύγδαλα με λίγη σοκολάτα.
 

D

Deleted member 23222

Guest
Σήμερα έφτιαξα γαμοπίλαφο...
Ναι, με κοτόπουλο, αρνί και αντί για ζυγούρι, ένα ντόπιο κατσίκι που μοσχοβλά...αντίστοιχα.
Μου αρέσει επίσης να βάζω στοιχειώδη λαχανικά, ίσα να σπάει τη μυρωδιά του «χονδρού»...
Έβαλα σέλερι, κρεμμύδι κομμένο στα τέσσερα, και...λευκή γλυκοπατάτα...( αν τη βρείτε Ελλάδα...είναι ένα όνειρο!!)
Φυσικά έξτρα βούτυρο στο ρύζι και λίγο λεμόνι.


Το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό...και σε μια ώρα συνολικά, τρως ένα από τα ωραιότερα πιάτα της παράδοσης μας, όπως και τα περισσότερα πιάτα της Κρήτης...

Γλυκοπατάτα λευκή

C0A69DDB-3B1E-4B8F-B511-0E2226012D91.jpeg


Κρεατικά

B75BBF07-B594-4154-A302-0AE91166C752.jpeg


Ρύζι ( ζουμερό)


6DC9CEF1-4046-4A9D-BDC4-9FDFF9DC7C92.jpeg



Επί του πινακίου...

5C5F2E96-BCF7-4E59-8F2E-DE0902C5AE84.jpeg
 
Last edited by a moderator:




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.619
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top