Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Εμείς πιό παραδοσιακοί σήμερα φτιάξαμε κοτόπουλο (μισό) στον φούρνο με πατάτες, με μπόλικα μπαχάρια κ ξεροψημένο με μία πέτσα μα τι πέτσα..!:tongue:

DSC02622_2048x1365.JPG


Και φυσικά το συνοδέψαμε με χόρτα (ραδίκια γλυκά) με ελαιόλαδο φυσικά καλαμών κ μπόλικο λεμόνι..!:)

DSC02715_2048x1365.JPG


:drinks:
 


D

Deleted member 23222

Guest
Εμείς πιό παραδοσιακοί σήμερα φτιάξαμε κοτόπουλο (μισό) στον φούρνο με πατάτες, με μπόλικα μπαχάρια κ ξεροψημένο με μία πέτσα μα τι πέτσα..!:tongue:

View attachment 129649

Και φυσικά το συνοδέψαμε με χόρτα (ραδίκια γλυκά) με ελαιόλαδο φυσικά καλαμών κ μπόλικο λεμόνι..!:)

View attachment 129650

:drinks:
Μπόμπι, αυτό που τη μια μέρα τρώτε για δεκαπέντε, και την άλλη μισό κοτόπουλο, να το κοιτάξετε...:D

Αυτά όλα εμένα μου αρκούν ως δεκατιανό.
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Μπόμπι, αυτό που τη μια μέρα τρώτε για δεκαπέντε, και την άλλη μισό κοτόπουλο, να το κοιτάξετε...:D

Αυτά όλα εμένα μου αρκούν ως δεκατιανό.
Ελα βρε..:D
Γιατί το λές αυτό?
Γενικά φτιάχνουμε περισσότερα πράγματα όταν έχουμε κόσμο, (τακτικά!) οπότε η ποικιλία κ οι ποσότητες σαφώς εκεί είναι μεγαλύτερες..;)
Στην καθημερινότητα όμως τρώμε όπως όλοι οι άλλοι..!
Τώρα φυσικά στα τραπεζώματα είτε σε εμάς είτε αλλού, εκεί ναι, ξεφεύγει το πράγμα!:roflmao:

Σήμερα, όπως κ αρκετές άλλες φορές τρώμε συνειδητά λιγότερο κ για αποτοξίνωση, αλλά κ επειδή πολλές φορές λόγω διαφόρων καταστάσεων ψιλοτσιμπάμε κ έξω ή στο γραφείο κλπ..:drinks:
 



D

Deleted member 23222

Guest
Πω πω...

Έχω ξεχάσει μάλλον πως τρώνε οι άνθρωποι...

Εγώ χθες το βράδυ που πεινούσα, αλλά πεινούσα, και είχα καταπονηθεί και σωματικά, έφαγα χαλαρά όλη τη συσκευασία με τα φασολάκια (1 κιλό κατεψυγμένα), μια γαλλική μπαγκέτα (περίπου 80 εκατοστά μήκος) αλλά...ελαφριά, μόλις 100 γραμμάρια (χονδρικά) φέτα και μισό κιλό γιαούρτι αγελαδινό....:oops::oops:


Βέβαια, απόψε πάλι...
 


Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Πω πω...

Έχω ξεχάσει μάλλον πως τρώνε οι άνθρωποι...

Εγώ χθες το βράδυ που πεινούσα, αλλά πεινούσα, και είχα καταπονηθεί και σωματικά, έφαγα χαλαρά όλη τη συσκευασία με τα φασολάκια (1 κιλό κατεψυγμένα), μια γαλλική μπαγκέτα (περίπου 80 εκατοστά μήκος) αλλά...ελαφριά, μόλις 100 γραμμάρια (χονδρικά) φέτα και μισό κιλό γιαούρτι αγελαδινό....:oops::oops:


Βέβαια, απόψε πάλι...
Τα έφαγες όλα αυτά βρε αθεόφοβε σε ένα γεύμα μονομιάς?
Φαντάζομαι τις ανάγκες του WC θα τις καλύπτει ρολό κουζίνας..!?:roflmao::drinks:
FB_IMG_1559284348871.jpg

Τα έχω κάτω από το μαξιλάρι μου φίλε bobby, γιατί καμιά φορά δεν ξέρεις τι θα ονειρευτείς!
View attachment 129685
Σε τέτοιο μαξιλάρι φίλε sportteo τρώω κ λακέρδα σκέτη με κρύο φασκόμηλο!!:roflmao::drinks:
 

D

Deleted member 23222

Guest
Τα έφαγες όλα αυτά βρε αθεόφοβε σε ένα γεύμα μονομιάς?
Φαντάζομαι τις ανάγκες του WC θα τις καλύπτει ρολό κουζίνας..!?:roflmao::drinks:
Επειδή προσπαθώ να μη τρώω...πολύ, τα έφαγα από τις 20.00, μέχρι την 01.00.
Δεν υπάρχει περίπτωση να με πάρει ο ύπνος χωρίς να έχω φάει καλά, βλέπω εφιάλτες (κυριολεκτικά) και πετάγομαι...

Αν φάω καλά, θα κοιμηθώ σερί...

Προχθές το βράδυ, έφαγα στο ίδιο στυλ 1 κιλό κιμά σε μπιφτέκια και δυο μαρούλια με δυο μεγάλες αραβικές πίτες...ίσα ίσα να τη βγάλω μέχρι το πρωί...
[DOUBLEPOST=1560538576][/DOUBLEPOST]
Σε τέτοιο μαξιλάρι φίλε sportteo τρώω κ λακέρδα σκέτη με κρύο φασκόμηλο!!:roflmao::drinks:
Αν πεινάω, ίσα που της το άρπαξα με το ζόρι...:D:p
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Επειδή προσπαθώ να μη τρώω...πολύ, τα έφαγα από τις 20.00, μέχρι την 01.00.
Δεν υπάρχει περίπτωση να με πάρει ο ύπνος χωρίς να έχω φάει καλά, βλέπω εφιάλτες (κυριολεκτικά) και πετάγομαι...

Αν φάω καλά, θα κοιμηθώ σερί...

Προχθές το βράδυ, έφαγα στο ίδιο στυλ 1 κιλό κιμά σε μπιφτέκια και δυο μαρούλια με δυο μεγάλες αραβικές πίτες...ίσα ίσα να τη βγάλω μέχρι το πρωί...
[DOUBLEPOST=1560538576][/DOUBLEPOST]

Αν πεινάω, ίσα που της το άρπαξα με το ζόρι...:D:p
20:00 μέχρι 01:00?
Από όσο έχω καταλάβει από δραστηριότητες κλπ είσαι "μάχιμος" ;) οπότε για 5ωρο χαλαρά τρώγονται όντως!
Παίζει ρόλο βέβαια κ ο μεταβολισμός στις ποσότητες..
Κ εγώ νηστικός το βράδυ δεν πέφτω με τίποτα!
Θα ονειρεύομαι ολοστρόγγυλες φρατζόλες (όχι μπακέτες:D)

Οντως..
Πλήρες γεύμα κ με special επιδόρπιο!;)
:drinks:
 

D

Deleted member 23222

Guest
20:00 μέχρι 01:00?
Από όσο έχω καταλάβει από δραστηριότητες κλπ είσαι "μάχιμος" ;) οπότε για 5ωρο χαλαρά τρώγονται όντως!
Παίζει ρόλο βέβαια κ ο μεταβολισμός στις ποσότητες..
Κ εγώ νηστικός το βράδυ δεν πέφτω με τίποτα!
Θα ονειρεύομαι ολοστρόγγυλες φρατζόλες (όχι μπακέτες:D)

Οντως..
Πλήρες γεύμα κ με special επιδόρπιο!;)
:drinks:
Τώρα...
Αν και μέσα σε γιατρούς, εγώ θα το πω!!!

Όποτε άκουσα τις συμβουλές τους, είτε πεινούσα άσκοπα είτε μάλλον πάχαινα...

Ο καλύτερος τρόπος για να κρατάς στοιχειωδώς τον εαυτο σου σε ανθρώπινο βάρος, είναι να μη τρως όταν δεν πεινάς και να τρως όταν πεινάς μέχρι κάποτε να χορτάσεις...

Εγώ πχ όποτε έφαγα πρωινό, πάντα πάχαινα.
Όταν έτρωγα με τη...χούφτα κάθε δυο τρεις ώρες, πάλι πάχαινα.

Όποτε έτρωγα τον αγλέορα όταν πεινούσα και μόνο, με μια ιδιαίτερη έμφαση σε πρωτεΐνη σε σχέση με υδατάνθρακα, και σε συνδυασμό με μια στοιχειώδη σωματική άσκηση, αδυνάτιζα,..

Να πάνε να χεστούν οι διαιτολόγοι...:D
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Τώρα...
Αν και μέσα σε γιατρούς, εγώ θα το πω!!!

Όποτε άκουσα τις συμβουλές τους, είτε πεινούσα άσκοπα είτε μάλλον πάχαινα...

Ο καλύτερος τρόπος για να κρατάς στοιχειωδώς τον εαυτο σου σε ανθρώπινο βάρος, είναι να μη τρως όταν δεν πεινάς και να τρως όταν πεινάς μέχρι κάποτε να χορτάσεις...

Εγώ πχ όποτε έφαγα πρωινό, πάντα πάχαινα.
Όταν έτρωγα με τη...χούφτα κάθε δυο Τρις ώρες, πάλι πάχαινα.

Όποτε έτρωγα τον αγλέορα όταν πεινούσε και μόνο, με μια ιδιαίτερη έμφαση σε πρωτεΐνη σε σχέση με υδατάνθρακα, και σε συνδυασμό με μια στοιχειώδη σωματική άσκηση, αδυνάτιζα,..

Να πάνε να χεστούν οι διαιτολόγοι...:D
Συμφωνώ φίλε βαγγέλη απόλυτα..!:drinks:
Εχω πολλά παραδείγματα γύρω μου που προσπαθούν με χαζοδίαιτες να πέσουν σε κιλά..
Εάν εξαιρέσεις την παθογόνο κατάσταση (σύνδρομο κακού κ αργού μεταβολισμού, θέμα θυρεοειδή κλπ) στις υπόλοιπες περιπτώσεις θέλει τροφή!
Δεν είναι τυχαίο που οι περισσότεροι διαιτολόγοι σε όλες ανεξαιρέτως τις συμβουλές κ αγωγές διαίτης που δίνουν περιλαμβάνουν 5 γεύματα απαραιτήτως..
Βέβαια συγκεκριμένα φαγητά κ όχι όλα!

Εγώ πρωϊνό (πρίν φύγω για το γραφείο) τρώω πάντα κ σχεδόν το ίδιο!
Ενα μπολ (μικρό) με 5 καρύδια κ 10 αμύγδαλα (όχι αλμυρά) κ μία κουταλιά της σούπας μέλι..
Ενα σφιχτό αυγό με 1 φέτα ολικής πολύσπορο ψωμί..
Ενα ποτήρι γάλα ή ένα ποτήρι τσάϊ του βουνού εναλλάξ..
Κ ένα μικρό πορτοκάλι..

Δεν το χάνω ποτέ το πρωϊνό..
Σπανίως!

Με κρατάει όλη τη μέρα κ κάπου κοντά στις 12 τρώω μία μπανάνα κ μία μπάρα δημητριακών..

Φυσικά πολλές φορές θα σαβουριάσω κ διάφορα από τον "βενέτη" που έχουμε κοντά στο γραφείο.
Κ τα υπόλοιπα γεύματα μεσημέρι κ βράδυ τρώμε τα πάντα.

Βέβαια λόγω γραφείου κ καθιστικής δουλειάς προσπαθώ κ τρέχω 2 με 3 φορές την εβδομάδα στο άλσος κοντά στο σπίτι μου για κάνα μισάωρο, αν προλάβω παίζω τένις 1 με 2 φορές την εβδομάδα (συνήθως σαβ/κο) κ πάω στο γυμναστήριο (βάρη) που έχω στην γειτονιά μου (τυχερός με τα πόδια πάω 2 στενά;)) 2 φορές απαραιτήτως (συνήθως το απόγευμα νωρίς ή το βράδυ μετά τις 11 για μία με μιάμιση ώρα)..
Βέβαια υπάρχει κ καιρός που κάνει "κοιλιά" αυτό το πρόγραμμα κ βάζω κάνα κιλάκι, αλλά με το που ξεκινώ πάλι φεύγει για πλάκα.
Προσπαθώ να το τηρώ για να μπορώ να τρώω φίλε γιατί με δίαιτες κλπ δεν μπορώ καθόλου!
Είναι ο μόνος τρόπος να διατηρώ γρήγορο μεταβολισμό κ να απολαμβάνω τα διάφορα φαγητά χωρίς να παχαίνω!:)
 
Last edited:

D

Deleted member 23222

Guest
Γενικά όσο έχεις το μυαλό στη δίαιτα, τρως.
Εγώ δεν είμαι τουλάχιστον τόσο πειθαρχημένος.

Αν αφήνεις τον οργανισμό σου να αποφασίζει για το πότε πεινάς , σε εμένα δείχνει να δουλεύει...
Όπως τότε που είμασταν παιδιά και τρώγαμε όταν η πείνα μας «διέκοπτε» το παιχνίδι...
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Γενικά όσο έχεις το μυαλό στη δίαιτα, τρως.
Εγώ δεν είμαι τουλάχιστον τόσο πειθαρχημένος.

Αν αφήνεις τον οργανισμό σου να αποφασίζει για το πότε πεινάς , σε εμένα δείχνει να δουλεύει...
Όπως τότε που είμασταν παιδιά και τρώγαμε όταν η πείνα μας «διέκοπτε» το παιχνίδι...
Εννοείται!
Αλλωστε η ζωή είναι τόσο μα τόσο μικρή που τις μικροαπολαύσεις όπως το φαγητό δεν πρέπει να τις στερούμαστε..
Εκτός εάν το επιβάλλουν λόγοι υγείας..
Κ από την στιγμή που έχεις καθημερινές δραστηριότητες δεν φοβάσαι τίποτα..
Μεγάλο ρόλο στο βάρος (αύξηση, μείωση) παίζει κ η ψυχολογία!
Εάν είσαι καλά ότι να φάς δεν παχαίνεις..
Εάν είσαι στα down σου τότε κ το νερό σε παχαίνει..
Τουλάχιστον εγώ έχω αντιληφθεί ότι λειτουργεί περίπου έτσι σε εμένα..

Αυτό με το παιχνίδι φοβερό όντως!
Τρώγαμε γρήγορα για να βγούμε πάλι έξω..!
Κ πολλές φορές εγώ ζητούσα το "γεύμα" μου μέσα σε ψωμί για να το πάρω έξω..!:D
 



Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Που λέει ο λόγος Δόκτωρ μου..! που λέει ο λόγος!:D
Απλώς έδωσα έμφαση στο πώς επηρεάζει την βουλιμία η κακή κ καλή ψυχολογία..:)
[DOUBLEPOST=1560593477][/DOUBLEPOST]
Γιατί ντόκτορ;;:D
«Ότι» είπε το παιδί, δεν είπε «όσο»...
Είδες ότι κόβει και το κοτόπουλο στη μέση!!!!
Γιατί είμαι σίγουρος ότι από όποια εφημερίδα πέσει στα χέρια σου αυτό που θα διαβάσεις πρώτα είναι το "νομικό βήμα" εάν κ εφόσον υπάρχει..????:cool::roflmao:
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.294
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top