Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;



Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.659
Nα σας σκανδαλίσω λίγο;
Δεν είναι σημερινά, δεν είναι δικά μου, μόνο η ψησταριά είναι κατασκευή μου.
Ο φίλος μας ο Αντώνης (antman), εκτός από καλός γιατρός, είναι και άριστος κατασκευαστής κοντοσουβλίων, (καταγωγής εκ Λειβαδιάς γαρ), αλλά και άριστος ψήστης.
Ξέρει άριστα την τέχνη για καλό κοντοσούβλι, όχι απλώς κομμάτια κρέατος σε μια σούβλα.

IMG_20170416_131934.jpg
IMG_20170416_133545.jpg
IMG_20170416_133549.jpg
 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
σημερα ειχε λυθρινι.....απολαυστικοτατο :party:

View attachment 73938
Βρε κεφαλοπουλο γιατί τα σκοτώνεις τα καημένα τα hi end ψαράκια σου στο τηγάνι ???
Το bbq το ξερουμε δεν είναι της παρέας ...
Για πάρτυ σου όμως γιατί δεν το λειτουργείς????
 



Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
Ελαιόλαδο - 8 πράγματα που ξέρατε για αυτό και τελικά δεν ισχύουν



Το ελαιόλαδο έχει αναγνωριστεί παγκοσμίως σαν μια φανταστική τροφή που κάθε άνθρωπος θα πρέπει να περιλαμβάνει καθημερινά στη διατροφή του. Βέβαια, πολλά από αυτά που νομίζαμε πως ξέρουμε για αυτό δεν ισχύουν! Δείτε ποια είναι αυτά.

Αν δεν είναι έξτρα παρθένο το ελαιόλαδο δεν είναι καλό Σε γενικές γραμμές το έξτρα παρθένο ελαιόλαδο είναι το καλύτερο. Αυτό δεν σημαίνει όμως πως ένα λάδι είναι καλό μόνο αν γράφει αυτές τις 2 λεξούλες. Μην κολλάτε στις λέξεις και ψάξτε να βρείτε πραγματικά γνήσιο παρθένο ελαιόλαδο κατευθείαν από τους παραγωγούς.


Δεν πρέπει να χρησιμοποιείτε το λάδι σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες Αυτός είναι ένας ακόμα μύθος. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το λάδι ακόμα και σε δυνατό τηγάνισμα. Εξαιτίας των πολυφαινολικών που περιέχει το ελαιόλαδο είναι πολύ σταθερό, ακόμη περισσότερο απ' ό,τι πολλά άλλα λάδια. Το έξτρα παρθένο ελαιόλαδο παραμένει σταθερό μέχρι περίπου τους 210 βαθμούς Κελσίου. Οπότε αν σκεφτείτε πως το τηγάνισμα γίνεται στους 180 περίπου βαθμούς, δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος. Βέβαια, να σημειώσουμε ότι καλύτερα να αποφεύγετε τα τηγανητά γενικά, καθώς είναι από τα πιο παχυντικά και ανθυγιεινά φαγητά που υπάρχουν.

Δεν υπάρχει πρόβλημα να βάζουμε το λάδι πάνω στον πάγκο της κουζίνας Φυσικά και υπάρχει πρόβλημα. Το λάδι πρέπει να διατηρείται μακριά από τον φούρνο της κουζίνας και μακριά από το φως του ήλιου. Ιδανικά πρέπει να διατηρείται σε σκοτεινό και σκιερό μέρος. Αυτός είναι και ο λόγος που τα μπουκάλια που το περιέχουν συνήθως έχουν σκούρο χρώμα.

Μπορείτε να καταλάβετε αν ένα ελαιόλαδο είναι καλό από το χρώμα του Ούτε αυτός ο μύθος ισχύει καθώς το ελαιόλαδο βγαίνει σε διάφορους χρωματικούς τόνους ανάλογα με την ελιά και την περιοχή που αναπτύσσεται.

Το καλό ελαιόλαδο δεν χρειάζεται να κοστίζει πολύ Δυστυχώς το καλό ελαιόλαδο στοιχίζει. Ο λόγος είναι πως βγαίνει από ελιές οι οποίες μαζεύονται με το χέρι και πολτοποιούνται την ίδια μέρα. Η διαδικασία παραγωγής δεν είναι εύκολη και έτσι η τιμή του ανεβαίνει.

Οι ετικέτες πάνω στο μπουκάλι δεν δίνουν κάποια σημαντική πληροφορία Από τις ετικέτες μπορείτε να καταλάβετε πολλά για την ποιότητα του ελαιόλαδου που αγοράζετε. Για παράδειγμα λέξεις όπως DOP, DO, DOC και PDO δείχνουν πως το λάδι έχει παραχθεί σύμφωνα με τις απαιτήσεις της Ευρωπαϊκής Ένωσης κάτι που είναι πολύ καλό δείγμα για το λάδι που αγοράζετε.

Η ημερομηνία λήξης δεν έχει σημασία Το λάδι δεν χαλάει εύκολα αλλά καλό είναι να αγοράζεται όσο το δυνατόν πιο φρέσκο. Αν η ημερομηνία που εμφιαλώθηκε είναι για παράδειγμα 18 μήνες πριν αυτό σημαίνει πως το συγκεκριμένο λάδι μπορεί να είναι 3 χρόνων καθώς μερικές φορές η εμφιάλωση αργεί. Βρείτε λοιπόν μπουκάλια που έχουν εμφιαλωθεί όσο το δυνατόν πιο πρόσφατα.



Το ελαιόλαδο είναι καλή πηγή Ω-3 λιπαρών Το ελαιόλαδο έχει πολλές θρεπτικές ουσίες και είναι εξαιρετικής ποιότητας τροφή. Αν όμως θέλετε Ω-3 τότε θα πρέπει να φάτε ψάρια.



Πηγή: spirossoulis.com

http://www.enikos.gr/society/513717/elaiolado-8-pragmata-pou-xerate-gia-afto-kai-telika-den-isxyoun

 





S2000

ΜπιΕμΝτάμπλγιου
Μηνύματα
846
Reaction score
1.373
Το μενού σήμερα είχε φασόλια γίγαντες και λίγο κοκορέτσι παρεούλα με φετούλα καυτερές πιπεριές και δυο δάκτυλα τσιπουράκι από το χωρίο μπας και χωνέψουμε.
Φωτογραφίες δεν μπορούσα να βγάλω γιατί έβλεπα Μπρούσκο στο κινητό :roflmao::roflmao::roflmao:
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.106
αντιστοιχα καλη πιτσα στα νοτια?
Είναι αρκετά υποκειμενικό το θέμα αν λάβουμε υπόψη την τιμή (που στο συγκεκριμένο είναι χαμηλή επειδή είναι κυρίως takeaway μαγαζί με 4-5 τραπέζια).

Στη Γλυφάδα καλές πίτσες έχουν τα πιο ακριβά ιταλικά εστιατόρια π.χ. Sale Bianco

Στη Βούλα, μία αρκετά καλή πρόταση είναι το IL VERO.

Στη Βουλιαγμένη υπάρχει το "κρυμμένο" Palma Pizza με πολύ καλές πρώτες ύλες.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Είναι αρκετά υποκειμενικό το θέμα αν λάβουμε υπόψη την τιμή (που στο συγκεκριμένο είναι χαμηλή επειδή είναι κυρίως takeaway μαγαζί με 4-5 τραπέζια).

Στη Γλυφάδα καλές πίτσες έχουν τα πιο ακριβά ιταλικά εστιατόρια π.χ. Sale Bianco

Στη Βούλα, μία αρκετά καλή πρόταση είναι το IL VERO.

Στη Βουλιαγμένη υπάρχει το "κρυμμένο" Palma Pizza με πολύ καλές πρώτες ύλες.
στην παραλία μαραθώνα ξέρετε καμιά καλή κύριε;
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Είναι αρκετά υποκειμενικό το θέμα αν λάβουμε υπόψη την τιμή (που στο συγκεκριμένο είναι χαμηλή επειδή είναι κυρίως takeaway μαγαζί με 4-5 τραπέζια).

Στη Γλυφάδα καλές πίτσες έχουν τα πιο ακριβά ιταλικά εστιατόρια π.χ. Sale Bianco

Στη Βούλα, μία αρκετά καλή πρόταση είναι το IL VERO.

Στη Βουλιαγμένη υπάρχει το "κρυμμένο" Palma Pizza με πολύ καλές πρώτες ύλες.
delivery η takeaway εννοουσα
μενω παλαιο φαληρο και οτι κι αν εχω δοκιμασει ειναι μαπα
βολευομουν με pizza hut αλλα νομιζω απο τοτε που ξεκινησαν τις προσφορες κ εριξαν τις τιμες χαλασε πολυ
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.106
στην παραλία μαραθώνα ξέρετε καμιά καλή κύριε;
Σε όλα τα Ανατολικά Παράλια υπάρχει ένα Ιταλικό της προκοπής, το Toto's Little Italy ελλείψει ανταγωνισμού.
Αύριο, βέβαια, θα πάμε στον απατεώνα... :D
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.106
delivery η takeaway εννοουσα
μενω παλαιο φαληρο και οτι κι αν εχω δοκιμασει ειναι μαπα
βολευομουν με pizza hut αλλα νομιζω απο τοτε που ξεκινησαν τις προσφορες κ εριξαν τις τιμες χαλασε πολυ
Γενικά, αποφεύγω delivery και takeaway. Το φαγητό κρυώνει και ειδικότερα η pizza χάνει την αφράτη/τραγανιστή υφή της λόγω υδρατμών στο κουτί.
Όταν μιλάω για pizza δεν αναφέρομαι σε αλυσίδες. Αυτές ανήκουν στην ευρύτερη κατηγορία "βρώμικο". :)

Στο Παλαιό Φάληρο δεν έχω προσωπική άποψη. Μία φίλη μου που μένει εκεί πηγαίνει μόνο στο Da Bruno.

Επίσης, παίζει ρόλο αν σου αρέσει η Ιταλική πίτσα με τη λεπτή ζύμη στον ξυλόφουρνο ή η καναδέζικη του ηλεκτρικού φούρνου στο ταψάκι. Εμένα μου αρέσουν όλες αρκεί να υπάρχει μεράκι από τον καταστηματάρχη.
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Γενικά, αποφεύγω delivery και takeaway. Το φαγητό κρυώνει και ειδικότερα η pizza χάνει την αφράτη/τραγανιστή υφή της λόγω υδρατμών στο κουτί.
Όταν μιλάω για pizza δεν αναφέρομαι σε αλυσίδες. Αυτές ανήκουν στην ευρύτερη κατηγορία "βρώμικο". :)

Στο Παλαιό Φάληρο δεν έχω προσωπική άποψη. Μία φίλη μου που μένει εκεί πηγαίνει μόνο στο Da Bruno.

Επίσης, παίζει ρόλο αν σου αρέσει η Ιταλική πίτσα με τη λεπτή ζύμη στον ξυλόφουρνο ή η καναδέζικη του ηλεκτρικού φούρνου στο ταψάκι. Εμένα μου αρέσουν όλες αρκεί να υπάρχει μεράκι από τον καταστηματάρχη.
οι 2 σχολες πιτσας ειναι ιταλικη και καναδεζικη?
νομιζα ιταλικη αμερικανικη...
παντως την καλυτερη πιτσα την εχω φαει και στην ιταλια αλλα και στο λονδινο σε takeaway ενα κομματι πολυ μεγαλο απο ενα τεραστιο ταψι....εκπληκτικη νοστιμια και χωρις σαλτσα ντοματας αυτον τον πελτε που βαζουν στην ελλαδα γεματο ζαχαρη
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.166
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top