Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.377
πολύ ξεχωριστά πιάτα δώσε και πληροφορίες .
Pofta buna!:wink:
Ευχαριστω πολύ,αλλά εγώ δεν δοκίμασα καν...

Λαχανακια Βρυξελλών, καθαρισμένα,βράζουν σε αλατισμένο νερό για 15 ‘.

Εν τω μεταξύ στο τηγάνι καραμελωνω κρεμμύδι και σκόρδο ψιλοκομμένα σε βούτυρο.Τα βγάζω.Στο ίδιο τηγάνι ψήνω τις φέτες Kasseler. Τις βγάζω από το τηγάνι.
Με 50 γρ. Βούτυρο και 50 γρ. Αλεύρι ξεκινω να φτιάχνω ένα ρου. Για υγρασία προσθέτω κρέμα γάλακτος φυτική με λίγο γάλα και το υπόλοιπο υγρό από το βρασμενο νερό των λάχανων και λίγοημιγλυκο άσπρο κρασί. η υφή στο τέλος θα είναι παχύρρευστη,καθώς προσθέτω κρέμα κίτρινου τυριού,κασέρι ( εγώ είχα ένα κομμάτι σκληρό ιταλικό κασερι — γραβιέρα καιGruyère Ελβετίας.

Στον πάτο του ταψιου είχα βάλει ροδελες από πατάτες και γλυκοπατάτες με αλατοπίπερο και λίγο βούτυρο και ψηνόνταν ενόσω έκανα τις πιο πάνω εργασίες.

Η σύνθεση είναι εύκολη: πάνω στις πατάτες τα λαχανάκια,οι ροδέλες κασελερ παραλληλα τοποθετημενες, λιγο κουκουνάρι ,αλάτι, πιπέρι,μοσχοκάρυδο στη σως και περιλούζω το μείγμα . Προσθετω λίγο τριμμένο κασέρι από πάνω και ψήνω για 20 λεπτά.

Τη γευση μπορώ να την φανταστώ ....γιατί ...ευτυχώς που προλαβα και το φωτογραφισα πριν μπει στον φουρνο - και μόλις βγήκε από αυτον.

( είχα και τρεις βρασμένες πατάτες από εχθές τις οποίες έκοψα σε ροδέλες και τις ανέμειξα με τη σως. Δεν την ονομάζω μπεσαμέλ διότι δεν είχε αυγά.)

Δεν πετάμε φαγητο.


1EFC1C20-6011-43BB-A45C-9F473463A32B.jpeg


Υ.Γ. Μου έκρυψαν μια γωνίτσα και μου τη δωρισαν τώρα για να δοκιμάσω.:whistling:

Υ.Γ.2 Ξέχασα να γράψω πως είχα ένα αχλάδι,το καθαρισα το έκοψα σε κύβους και το πέταξα κι αυτό μέσα στη σως προς το τέλος.Μου αρέσουν τα φρούτα στη μαγειρική.Πιστευα πως θα ταίριαζε στη γεύση και έτσι είναι όντως.Τωρα που τρώω το θυμήθηκα.
 
Last edited:

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.339
Reaction score
30.714

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.182
Reaction score
27.655
Για εσας θα την κανω σολα :p
Υπάρχει και το ενδιάμεσο μεταξύ ωμού και σόλας.
Το ψημένο. :)
Πρέπει να έχει και λίγο χρώμα το κρέας, δεν πρέπει;
Να δυο δικά μου παραδείγματα από χρώμα ψημένου κρέατος.

Στα κάρβουνα.
a.jpg


Στον φούρνο.
b.jpg


Πρέπει καμιά μέρα να σου κάνω κανένα μάθημα ψησίματος.
 

D

Deleted member 23222

Guest
Ρεβύθια στο φούρνο.
Με καπνιστή πάπρικα.
Λίγη Δάφνη, φρέσκο κρεμμύδι , ξερό κρεμμύδι και πράσο.
Ελαφρύ βράσιμο και μια ώρα στο φούρνο με λεμόνι και λάδι και ζωμό.
Βγαίνουν πολύ ωραία έτσι!!

4F9501B0-578C-4B73-8CD3-F9DB85166971.jpeg

Post automatically merged:

Ευχαριστω πολύ,αλλά εγώ δεν δοκίμασα καν...

Λαχανακια Βρυξελλών, καθαρισμένα,βράζουν σε αλατισμένο νερό για 15 ‘.

Εν τω μεταξύ στο τηγάνι καραμελωνω κρεμμύδι και σκόρδο ψιλοκομμένα σε βούτυρο.Τα βγάζω.Στο ίδιο τηγάνι ψήνω τις φέτες Kasseler. Τις βγάζω από το τηγάνι.
Με 50 γρ. Βούτυρο και 50 γρ. Αλεύρι ξεκινω να φτιάχνω ένα ρου. Για υγρασία προσθέτω κρέμα γάλακτος φυτική με λίγο γάλα και το υπόλοιπο υγρό από το βρασμενο νερό των λάχανων και λίγοημιγλυκο άσπρο κρασί. η υφή στο τέλος θα είναι παχύρρευστη,καθώς προσθέτω κρέμα κίτρινου τυριού,κασέρι ( εγώ είχα ένα κομμάτι σκληρό ιταλικό κασερι — γραβιέρα καιGruyère Ελβετίας.

Στον πάτο του ταψιου είχα βάλει ροδελες από πατάτες και γλυκοπατάτες με αλατοπίπερο και λίγο βούτυρο και ψηνόνταν ενόσω έκανα τις πιο πάνω εργασίες.

Η σύνθεση είναι εύκολη: πάνω στις πατάτες τα λαχανάκια,οι ροδέλες κασελερ παραλληλα τοποθετημενες, λιγο κουκουνάρι ,αλάτι, πιπέρι,μοσχοκάρυδο στη σως και περιλούζω το μείγμα . Προσθετω λίγο τριμμένο κασέρι από πάνω και ψήνω για 20 λεπτά.

Τη γευση μπορώ να την φανταστώ ....γιατί ...ευτυχώς που προλαβα και το φωτογραφισα πριν μπει στον φουρνο - και μόλις βγήκε από αυτον.

( είχα και τρεις βρασμένες πατάτες από εχθές τις οποίες έκοψα σε ροδέλες και τις ανέμειξα με τη σως. Δεν την ονομάζω μπεσαμέλ διότι δεν είχε αυγά.)

Δεν πετάμε φαγητο.


View attachment 140664

Υ.Γ. Μου έκρυψαν μια γωνίτσα και μου τη δωρισαν τώρα για να δοκιμάσω.:whistling:

Υ.Γ.2 Ξέχασα να γράψω πως είχα ένα αχλάδι,το καθαρισα το έκοψα σε κύβους και το πέταξα κι αυτό μέσα στη σως προς το τέλος.Μου αρέσουν τα φρούτα στη μαγειρική.Πιστευα πως θα ταίριαζε στη γεύση και έτσι είναι όντως.Τωρα που τρώω το θυμήθηκα.
Σωτηράκη είσαι καλλιτέχνης.
Όμως οι ειδήμονες λένε ότι η μπεσαμέλ δεν πρέπει να έχει αυγά, οπότε μην την αδικείς τη δική σου.!!!
 
Last edited by a moderator:




spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.339
Reaction score
30.714
Που να κανω και Steak Tartare :p Ασε που το ενα εχει ξεματωσει σα να ηταν ζωντανο :)
 

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.715
Γύρος κοτόπουλο, εξαιρετικός στο ψήσιμο όχι κατεψυγμένο με τη πέτσα που έχουν σχεδόν όλοι.
Σαλάτα σεφ με ολόφρεσκα και στεγνά λαχανικά αλλά με μπόλικη σως, τη επόμενη φορά θα ζητήσω λιγότερη.
3 φορά παραγγέλνω από αυτούς και πραγματικά μπράβο τους, βρήκα επιτέλους ντελιβερι για τις δύσκολες μέρες!! :drinks:

View attachment 140448
Ποιοι είναι; γιατί μου αρέσει η σαλάτα του chef.
 






bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Ποιοι είναι; γιατί μου αρέσει η σαλάτα του chef.
Σουβλότοπος λέγεται στο Κερατσίνι
Post automatically merged:

Κλεμενη φωτο - δυστυχως δεν μπορω να τους φτιαξω ...
View attachment 140794
Κολοκυθοανθοί ρε φίλε, τα ωραία τσι Κρήτης!!
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Αξίζει, ή είναι πολύ "δήθεν";
Ποιοτικά είναι πολύ καλός ( για το είδος του) . Γευστικά πάνω από τον μέσο όρο. Τα έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα. Τίποτα δεν ξεχωρίζει αλλά και τίποτα δεν είναι κακό.
 






ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.064
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top