Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;







D

Deleted member 23222

Guest
Μάλλον θα σας πω αύριο.
Το μάλλον έγκειται στο αποτέλεσμα.
Διότι για εμένα αυτό είναι πείραμα...
Αν πάει κατά διαβόλου, θα τα πούμε στο «εδώ γελάμε!!»
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.604
Reaction score
94.500
Αυτό σκέφτηκα όταν είδα τα ταϊράπ! :p
 


D

Deleted member 23222

Guest
Το βουβαλίσιο είναι κάπως ιδιαίτερο κρέας.
Χωρίς λίπος, είναι αρκετά σκληρό αν βιαστείς.

Την ιδέα την πήρα από μια πληροφορία που μου έδωσε γνωστή μου που δούλευε σε ταβέρνα στη Σάμο, όπου το καλοκαίρι είχα δοκιμάσει ένα πραγματικά απίθανο κοκκινιστό μοσχάρι.
Όταν τη ρώτησα πως το κάνει ο σεφ, το μόνο που ήξερε να μου πει είναι ότι το βράζουν για πολλές ώρες σε καζάνια με σακούλες...

Μια που απόψε είχα κέφια, έβγαλα από το πρωί βουβαλίσιο Κερκίνης να ξεπαγώσει.

Το απόγευμα μετά το γραφείο, έπιασα δουλειά.
Το τυπικό σωτάρισμα κρέατος καρότου κρεμμυδιών κλπ κλπ και μετά όλα τούμπα σε σακούλα ψησίματος και μέσα και η ντομάτα.

Προβρασμένο νερό στη κατσαρόλα, το μάτι στο πιο χαμηλό, ένα πιάτο ανάποδα στον πάτο για να μην ακουμπάει στη κατσαρόλα και δέσιμο της σακούλας ψηλά για να έχει περιθώριο ο αέρας να τη φουσκώσει ΧΩΡΙΣ να ανοίξω τρύπα ως είθισται,για να μη χαθούν αρώματα.

Το αποτέλεσμα μετά από τέσσερις ώρες στη κατσαρόλα,για τα δικά μου γούστα και εμπειρία γεύσεων,ήταν εκπληκτικό, οπότε σας το συστήνω ανεπιφύλακτα όταν ο χρόνος δεν είναι το ζητούμενο.



86B0FE2F-83E4-42BA-BC14-B7D116540175.jpeg
 


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Το αποτέλεσμα μετά από τέσσερις ώρες στη κατσαρόλα,για τα δικά μου γούστα και εμπειρία γεύσεων,ήταν εκπληκτικό, οπότε σας το συστήνω ανεπιφύλακτα όταν ο χρόνος δεν είναι το ζητούμενο.



View attachment 143592
Ρε συ Βάγγο, όλα σου τα ''φαγιά'' έχουν χρώμα καφέ-σκατί...γιατί? :biggrin:
 









ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.336
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top