Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;


Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Νάτος ο τυχερος!!
Κερδίζεις μια περιποιημένες μπάμιες που θα γλύφεις και τα δάχτυλά σου!!

Τραχανά ήταν βεβαίως τον οποίο έφαγα και εχθές μαζί με μπάμιες για αποθεραπεία, σήμερα όμως είναι μια άλλη μέρα, μέρα μουντή που σηκώνει ένα ή και δύο πιάτα καυτό τραχανά:drinks: View attachment 144037
tenor.gif
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.243
Reaction score
41.904
Το θέμα με τον τραχανά είναι να φτιάξεις ακριβώς όσο είναι να φας εκείνη την ώρα αλλιώς αν μείνει στην κατσαρόλα γίνεται μία μάζα και του ρίχνεις νερό να τον διαλύσεις και δεν είναι πια ωραίος.
Καλή όρεξη!
Αυτός που πουλάνε στα σούπερ μάρκετ είναι έτσι όπως τα λες, τούτος είναι άλλη φάση, χειροποίητος χρυσός;)
 




Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Ομελέτα πλούσια σε υλικά!
Ωραία.... Για να βοηθήσω λίγο.... Κοντά είσαι....
Παραδοσιακό φαγάκι στη Πελοποννήσο, μάλλον όχι με τόσα λαχανικά, την θέση ενός τοπικού αλλαντικου έχει πάρει το μπέικον.....
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Να το πάμε ένα κουιζζζζζ...;;; :smile: View attachment 144076
Αυτός που θα το βρει δεν κερδίζει απολύτως τίποτα.... Μόνο την χαρά ότι το βρήκε..... :tongue:



Τα καρότα μπερδεύουν λίγο, μήπως ομελέτα σπέσιαλ και τα καρότα με το κολοκυθάκι γαρνιτούρα;
 




Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Αν είναι καγιανάς τον έφτιαχνε η μάνα μου, δεν μου αρέσει καθόλου αλλά γούστα είναι αυτά.
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Αν είναι καγιανάς τον έφτιαχνε η μάνα μου, δεν μου αρέσει καθόλου αλλά γούστα είναι αυτά.
Να σου πω την αλήθεια και γω μικρός με την μύτη κλειστή τον έτρωγα.... Εμείς το λέγαμε "ντομάτες μ αυγά"...... Μπλιαξ......
Κάπου άλλαξαν ομως τα γούστα....
 



D

Deleted member 23222

Guest
Εμείς οι αστοί, τον καγιανά τον κάναμε με ντομάτα μόνο, ( καλοκαίρι γαρ) τώρα πως εσείς μάθατε τέτοιο καγιανά, δεν ξέρω...
Σε κανα ξερονήσι θα σας το έμαθαν εκεί στις εξορίες...:) για γιορτινό τραπέζι...

ΥΓ. Πως μαλακώνει το καρότο αν δεν βράσει χωριστά;;
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Εμείς οι αστοί, τον καγιανά τον
Εμείς οι αστοί, τον καγιανά τον κάναμε με ντομάτα μόνο, ( καλοκαίρι γαρ) τώρα πως εσείς μάθατε τέτοιο καγιανά, δεν ξέρω...
Σε κανα ξερονήσι θα σας το έμαθαν εκεί στις εξορίες...:) για γιορτινό τραπέζι...

ΥΓ. Πως μαλακώνει το καρότο αν δεν βράσει χωριστά;;
Εσείς οι αστοί, με τέτοιες γαστρονομικες επιλογές, απορώ πως εξουσιάζεται τον κόσμο.... Τέλος πάντων...... Η εξορία και η φτώχεια φίλαρακι θέλουνε καλοπέραση....
Το κόλπο με το καρότο παρόλο που σε συμπαθώ δεν θα σου το πω.... Έτσι για να σκάσεις.... Γιατί είσαι προβοκάτορας μεγάλος......... :tongue:
 


Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Θα μπει στο φούρνο τώρα στους 120-130 βαθμούς και θα βγει αύριο το μεσημέρι...
View attachment 144091
Ορίστε;
:idk:
Να ανοίξει η γάστρα άμεσα.....
Φωτογραφία από το εσωτερικό.... Δεν είναι δίκαιο......:frown:
Post automatically merged:

Να φτιάχναμε ένα νήμα με τις συνταγές μας.......;;; :whistling:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.243
Reaction score
41.904
Θα σιγοψηθείς ωσάν και το φαΐ :roflmao:
Post automatically merged:

Να φτιάχναμε ένα νήμα με τις συνταγές μας.......;;; :whistling:
Ναιιιιιι, κάνω καταπληκτικές μπάμιες, είναι κρίμα να τις απολαμβάνω μόνος μου, πρέπει να σας μάθω πως τις μαγειρεύω....
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.867.150
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top