Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;


D

Deleted member 23222

Guest
Δεν μου λες λοιπόν για τα καρότα ε;;
Τον παλιό καλό καιρό θα είχες ήδη ομολογήσει.

Τώρα θα πρέπει να σε καλοπιάνουμε και άλλα τέτοια γλοιώδη... :p
Post automatically merged:

Τελικά είσαι γλυκούλης με αυτό το outfit....

1-0.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Θα μπει στο φούρνο τώρα στους 120-130 βαθμούς και θα βγει αύριο το μεσημέρι...
View attachment 144091

Οι μπάμιες είναι πολύ νόστιμες, έχουμε τα ίδια γούστα τις προτιμώ να βράσουν ελάχιστα και να μη χάσουν το πράσινο χρώμα τους και δεν χρειάζονται και ξύδι έτσι γιατί δεν σαλιάζουν, τις βγάζω και προσθέτω ελαιόλαδο ενώ και με σάλτσα ντομάτα στην κατσαρόλα είναι το ίδιο ωραίες.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.320
Οι μπάμιες είναι πολύ νόστιμες, έχουμε τα ίδια γούστα τις προτιμώ να βράσουν ελάχιστα και να μη χάσουν το πράσινο χρώμα τους και δεν χρειάζονται και ξύδι έτσι γιατί δεν σαλιάζουν, τις βγάζω και προσθέτω ελαιόλαδο ενώ και με σάλτσα ντομάτα στην κατσαρόλα είναι το ίδιο ωραίες.
Τώρα μπήκες στο μάτι του κυκλώνα με τη αποκάλυψη αυτή... :roflmao:

Ακριβώς το ίδιο κάνω και εγώ, άμα δεν κρατάνε δεν τις τρώω.
 

D

Deleted member 23222

Guest
Εμένα μου αρέσουν και βρασμένες, και χωρίς να σκάνε, ενώ με κοτόπουλο είναι θεϊκές...
Λίγο ξύδι, ( εγώ θεωρώ ότι βοηθάει να μην ανοίξουν), ντομάτα φυσικά, τυρί φέτα, λευκό κρασί και μεσημεριανό ύπνο στο καπάκι δίπλα στον καναπέ...

Αυτή είναι ζωή ( μεσήλικα)...
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.358
Εμένα μου αρέσουν και βρασμένες, και χωρίς να σκάνε, ενώ με κοτόπουλο είναι θεϊκές...
Λίγο ξύδι, ( εγώ θεωρώ ότι βοηθάει να μην ανοίξουν), τυρί φέτα, λευκό κρασί και ύπνο στο καπάκι δίπλα στον καναπέ...
Αυτή είναι ζωή ( μεσήλικα)...
:tongue: :tongue: :tongue:
 

D

Deleted member 23222

Guest
Συν δύο κούπες λαδολέμονο, γιατί η πρώτη έσκασε στο δάπεδο και τα χω κάνει όλα , και μου, αλλά και νι...

Θα με σφάξουν τα γλυκά μου μαυράκια όταν δουν αύριο τι έχουν να καθαρίσουν...

ED380839-277D-4E61-A2A1-CF44F6F54598.jpeg
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Εμείς οι αστοί, τον καγιανά τον κάναμε με ντομάτα μόνο, ( καλοκαίρι γαρ) τώρα πως εσείς μάθατε τέτοιο καγιανά, δεν ξέρω...
Σε κανα ξερονήσι θα σας το έμαθαν εκεί στις εξορίες...:) για γιορτινό τραπέζι...

ΥΓ. Πως μαλακώνει το καρότο αν δεν βράσει χωριστά;;
Ο ορίτζιναλ καγιανας περιέχει μόνο αυγά, ντομάτα, λάδι, αλάτι και πολύ πιπέρι. Ίσως και μια πρέζα ζάχαρη αν ξινιζει η ντομάτα. Αν θέλουμε να του δώσουμε λίγη επιπλέον πουτ@νια μπορούμε να προσθέσουμε λίγο ψιλοκομμένο κρεμμύδι αντε και λίγη πράσινη πιπεριά.
Όλα τα υπόλοιπα είναι εκ του περισσού.
Στην περίπτωση του @Dretman ,εκ του Περισσού.....
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Οι μπάμιες είναι πολύ νόστιμες, έχουμε τα ίδια γούστα τις προτιμώ να βράσουν ελάχιστα και να μη χάσουν το πράσινο χρώμα τους και δεν χρειάζονται και ξύδι έτσι γιατί δεν σαλιάζουν, τις βγάζω και προσθέτω ελαιόλαδο ενώ και με σάλτσα ντομάτα στην κατσαρόλα είναι το ίδιο ωραίες.
Τώρα μπήκες στο μάτι του κυκλώνα με τη αποκάλυψη αυτή... :roflmao:

Ακριβώς το ίδιο κάνω και εγώ, άμα δεν κρατάνε δεν τις τρώω.
Εμένα μου αρέσουν και βρασμένες, και χωρίς να σκάνε, ενώ με κοτόπουλο είναι θεϊκές...
Λίγο ξύδι, ( εγώ θεωρώ ότι βοηθάει να μην ανοίξουν), ντομάτα φυσικά, τυρί φέτα, λευκό κρασί και μεσημεριανό ύπνο στο καπάκι δίπλα στον καναπέ...

Αυτή είναι ζωή ( μεσήλικα)...
Προβλέπω να διαγράφονται posts... :roflmao:
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Ο ορίτζιναλ καγιανας περιέχει μόνο αυγά, ντομάτα, λάδι, αλάτι και πολύ πιπέρι. Ίσως και μια πρέζα ζάχαρη αν ξινιζει η ντομάτα. Αν θέλουμε να του δώσουμε λίγη επιπλέον πουτ@νια μπορούμε να προσθέσουμε λίγο ψιλοκομμένο κρεμμύδι αντε και λίγη πράσινη πιπεριά.
Όλα τα υπόλοιπα είναι εκ του περισσού.
Στην περίπτωση του @Dretman ,εκ του Περισσού.....
Έτσι να μπαίνει λίγο τάξη εδώ μέσα.
Βέβαια η πάνω τάξη (το πιάσατε το υπονοούμενο) είχε και τσιγαρίδα πάντα στον τενεκέ. Οπότε ο ενισχυμένος καγιανάς είχε και τα μεζεδάκια του μέσα. Όταν τύχαινε όμως και ήταν και λουκάνικο στο τηγάνι (από τον τενεκέ με τις τσιγαρίδες πάντα) πιάναμε γκουρμέ επίπεδο.
 

D

Deleted member 23222

Guest
Σωστό!!
Άλλωστε η φύση χάρισε απλόχερα πρωτεΐνη στο φασόλι,αλλά και στο Wagyu... :D :p
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Έτσι να μπαίνει λίγο τάξη εδώ μέσα.
Βέβαια η πάνω τάξη (το πιάσατε το υπονοούμενο) είχε και τσιγαρίδα πάντα στον τενεκέ. Οπότε ο ενισχυμένος καγιανάς είχε και τα μεζεδάκια του μέσα. Όταν τύχαινε όμως και ήταν και λουκάνικο στο τηγάνι (από τον τενεκέ με τις τσιγαρίδες πάντα) πιάναμε γκουρμέ επίπεδο.
Τότε όμως εμείς τρώγαμε ρέγγες τυλιγμενες στην εφημερίδα, από αυτές που εσείς τώρα πληρώνετε δεν ξέρω πόσα ευρώ το κιλό!!
Έτσι αγαπάει η εργατική τάξη!!
 


D

Deleted member 23222

Guest
Τότε όμως εμείς τρώγαμε ρέγγες τυλιγμενες στην εφημερίδα, από αυτές που εσείς τώρα πληρώνετε δεν ξέρω πόσα ευρώ το κιλό!!
Έτσι αγαπάει η εργατική τάξη!!
Ναι, και σας ανέβαινε η πίεση στο 20, μετά εμείς πληρώναμε ασφαλίσεις, πρώιμες συντάξεις και άλλα τέτοια σοσιαλκοινωνικά με τα υπερπολύτιμα χρήματα μας, που τόσο κόπο κάναμε να (σας τα) πάρουμε....>:(
 




Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν πρέπει να μιλάμε για τις μπάμιες, μόνο καλό κάνουν στον οργανισμό με τις άφθονες βιταμίνες και ιχνοστοιχεία που περιέχουν.
Αυτό στην φωτό είναι κόκορας στη γάστρα;
Αν ναι, δώσε κάποιες πληροφορίες για το πουλί και τη συνταγή..
Τελικά ο πιο καλοφαγάς είναι ο @bretsos αν και δεν συμφωνώ με τα βραδινά ουίσκια, αλλά δεν έχει σημασία.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.202
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top