Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Δεν είναι σημερινό, αλλά δεν έχει σημασία.
Είναι χοιρινό, ψημένο well done και το βάζω για να ξεπλύνουμε λίγο το θέμα από τις μπάμιες του μπρέτσου και να φύγει η μπαμιανίλα.


DSC00012.JPG
 








D

Deleted member 23222

Guest
Με όλα αυτά που χλαπακιάζετε πεινάτε και το πρωί;
Εγώ θα ήθελα μαλόξ για πρωινό.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Κουλούρι λέγεται, όχι πρωινό. :tongue:
Κάνω διαλειμματική διατροφή 16/8 εδώ και ένα χρόνο. Τρώω δηλαδή το τελευταίο γεύμα μέχρι τις 9 το βράδυ και το επόμενο μετά τη 1 το μεσημέρι. Αποφάσισα να κάνω ένα break για λίγες μέρες και το πρωινό ζεστό κουλούρι μου φάνηκε έδεσμα. :biggrin:
 

D

Deleted member 23222

Guest
Κάνω διαλειμματική διατροφή 16/8 εδώ και ένα χρόνο. Τρώω δηλαδή το τελευταίο γεύμα μέχρι τις 9 το βράδυ και το επόμενο μετά τη 1 το μεσημέρι. Αποφάσισα να κάνω ένα break για λίγες μέρες και το πρωινό ζεστό κουλούρι μου φάνηκε έδεσμα. :biggrin:
Κι εγώ αυτή κάνω συνήθως ή την παραλλαγή της την 8/16
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Εγώ το πρωί τρώω σαν να ήταν μεσημέρι, το μεσημέρι σαν να είναι πασχαλιά και το βράδυ τίποτα :biggrin:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Σήμερα έχει πείραμα περιέργειας. :biggrin:

ββ.jpg


H Beyond Meat και η Impossible Foods κοντράρονται έντονα για την επικράτηση στα μπέργκερ χωρίς κρέας.
Η πρώτη βρήκε πρόσφατα εισαγωγέα στην Ελλάδα και αποφάσισα να δοκιμάσω.

Τα κίνητρα της ύπαρξής τους είναι:

* Εναλλακτικές επιλογές για vegans. Δεν με αφορά.
* Οικολογική συνείδηση γιατί η εκτροφή βοοειδών δεν είναι φιλική προς το περιβάλλον. Σκασίλα μου. Ας μην τρώνε μοσχαρίσιο κρέας οι Ασιάτες που το ανακάλυψαν πρόσφατα και το παίζουν Δυτικοί. :biggrin:
* Πιο υγιεινή διατροφή από το κόκκινο κρέας. Σχετικό. Οι διαφορές δεν είναι τόσο τραγικές. Ή για να βάλω κι άλλον ένα παράγοντα στο παιχνίδι, με τα ~38€/ κιλό που κοστίζει το Beyond Burger, κάνω εισαγωγή grass-fed μοσχάρι που είναι σίγουρα πιο υγιεινό.

δδδ.jpg


Από γνωστούς και μη που έχουν ήδη δοκιμάσει, οι εντυπώσεις διίστανται. Μιλάω μόνο για το γευστικό κομμάτι αφού όλα τα υπόλοιπα μου είναι αδιάφορα. Και δίνω βάση στις απόψεις ανθρώπων που ξέρουν να τρώνε και έχουν εμπειρία στην γαστρονομία. Αυτοί που θεωρούν burger αυτό που φτιάχνουν τα Goody's δεν τους υπολογίζω.

Το απόγευμα θα έχω νέα...
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Burger από φυτά!!!
Πόσο νόστιμο μπορεί να είναι;

Παράτα τα vegan και φάε καμιά πολύτιμη τροφή όπως αυτές που βλέπεις τακτικά εδώ μέσα.
Κάποιες τροφές είναι πολύ πολύτιμες και τις φυλάμε σαν τις κεφαλές του πικάπ μας.

asd.jpg
 


D

Deleted member 23222

Guest
Σήμερα έχει πείραμα περιέργειας. :biggrin:

View attachment 144288

H Beyond Meat και η Impossible Foods κοντράρονται έντονα για την επικράτηση στα μπέργκερ χωρίς κρέας.
Η πρώτη βρήκε πρόσφατα εισαγωγέα στην Ελλάδα και αποφάσισα να δοκιμάσω.

Τα κίνητρα της ύπαρξής τους είναι:

* Εναλλακτικές επιλογές για vegans. Δεν με αφορά.
* Οικολογική συνείδηση γιατί η εκτροφή βοοειδών δεν είναι φιλική προς το περιβάλλον. Σκασίλα μου. Ας μην τρώνε μοσχαρίσιο κρέας οι Ασιάτες που το ανακάλυψαν πρόσφατα και το παίζουν Δυτικοί. :biggrin:
* Πιο υγιεινή διατροφή από το κόκκινο κρέας. Σχετικό. Οι διαφορές δεν είναι τόσο τραγικές. Ή για να βάλω κι άλλον ένα παράγοντα στο παιχνίδι, με τα ~38€/ κιλό που κοστίζει το Beyond Burger, κάνω εισαγωγή grass-fed μοσχάρι που είναι σίγουρα πιο υγιεινό.

View attachment 144300

Από γνωστούς και μη που έχουν ήδη δοκιμάσει, οι εντυπώσεις διίστανται. Μιλάω μόνο για το γευστικό κομμάτι αφού όλα τα υπόλοιπα μου είναι αδιάφορα. Και δίνω βάση στις απόψεις ανθρώπων που ξέρουν να τρώνε και έχουν εμπειρία στην γαστρονομία. Αυτοί που θεωρούν burger αυτό που φτιάχνουν τα Goody's δεν τους υπολογίζω.

Το απόγευμα θα έχω νέα...
Αυτό το νάτριο δεν μου αρέσει...

Και χωρίς να είμαι ειδικός, ξέρω ότι ενώ οι γνώμες των ειδημόνων διίστανται για το μέγεθος της βλαπτικότητας της χοληστερόλης, στο νάτριο συμφωνούν όλοι...
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Σήμερα έχει πείραμα περιέργειας. :biggrin:

View attachment 144288

H Beyond Meat και η Impossible Foods κοντράρονται έντονα για την επικράτηση στα μπέργκερ χωρίς κρέας.
Η πρώτη βρήκε πρόσφατα εισαγωγέα στην Ελλάδα και αποφάσισα να δοκιμάσω.

Τα κίνητρα της ύπαρξής τους είναι:

* Εναλλακτικές επιλογές για vegans. Δεν με αφορά.
* Οικολογική συνείδηση γιατί η εκτροφή βοοειδών δεν είναι φιλική προς το περιβάλλον. Σκασίλα μου. Ας μην τρώνε μοσχαρίσιο κρέας οι Ασιάτες που το ανακάλυψαν πρόσφατα και το παίζουν Δυτικοί. :biggrin:
* Πιο υγιεινή διατροφή από το κόκκινο κρέας. Σχετικό. Οι διαφορές δεν είναι τόσο τραγικές. Ή για να βάλω κι άλλον ένα παράγοντα στο παιχνίδι, με τα ~38€/ κιλό που κοστίζει το Beyond Burger, κάνω εισαγωγή grass-fed μοσχάρι που είναι σίγουρα πιο υγιεινό.

View attachment 144300

Από γνωστούς και μη που έχουν ήδη δοκιμάσει, οι εντυπώσεις διίστανται. Μιλάω μόνο για το γευστικό κομμάτι αφού όλα τα υπόλοιπα μου είναι αδιάφορα. Και δίνω βάση στις απόψεις ανθρώπων που ξέρουν να τρώνε και έχουν εμπειρία στην γαστρονομία. Αυτοί που θεωρούν burger αυτό που φτιάχνουν τα Goody's δεν τους υπολογίζω.

Το απόγευμα θα έχω νέα...
Άμα είναι να το γυρίσεις κι εσύ στις μαϊμούδες, να το κλείσουμε το ρημάδι.... :tongue: :biggrin:

Μου θυμίζει το "τα μανιτάρια είναι σαν να τρως κρέας", αλλά ευχαρίστως δεν ξανάτρωγα μανιτάρια. Το κρέας δεν υπάρχει περίπτωση.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Αυτό το νάτριο δεν μου αρέσει...

Και χωρίς να είμαι ειδικός, ξέρω ότι ενώ οι γνώμες των ειδημόνων διίστανται για το μέγεθος της βλαπτικότητας της χοληστερόλης, στο νάτριο συμφωνούν όλοι...
πως αλλιώς θα το κάνουν νόστιμο; τίγκα στο αλάτι
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.286
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top