Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;

D

Deleted member 23222

Guest
Φακές από χθες, ελιές Θάσου, σαρδέλα σε κονσέρβα, κριθινα παξιμαδακια και χύμα κρασί...

Δε βάζω φώτο γιατί ο Μελίνας δε θα μου ξαναμιλήσει λόγω του χύμα κρασιού και ο εξφεϊντερ θα με μπαναρει εξαιτίας όλων των άλλων....
Σπίτι χωρίς κονσέρβες, παστά , λαδίκα, χυλοπιίτες,αλεύρι σε τσουβάλι και ξύλα,, δεν είναι νοικοκυραίου!!!!
Ο χιονιάς δεν. βγαίνει αλλιώς!!

Μπράβο λεβεντάκο μου!!! :)
 





melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.876
Reaction score
41.086
Το Ζίτσα "περνάει".....;
συνεταιρισμού εννοείς;
Γενικά αυτό που θελουμε είναι να ξέρουμε ποιο οινοποιεία το παράγει και να έχει πάνω την επωνυμία του. Έτσι θα ξέρουμε οτι τουλάχιστον κάποιες ελάχιστε προδιαγραφες οινοποίησης έχουν τηρηθεί.
Γενικά οι ασκοί είναι τα δευτερα κρασιά αν και υπάρχουν εξαιρέσεις οπου για λόγους παραγωγής καποια μικρά οινοποιεία αυτά που βάζουν στο μπουκάλι βάζουν και στον ασκό. Αν το ξέρεις αυτό τοτε παίρνεις το ίδιο κρασί σε χαμηλότερη τιμή.

Να εδώ, πρωι πρωι με βάζουν να δοκιμάζω κρασιά
949380F0-4196-486D-BAE1-A43C323E6909.jpeg



το παρακατω είναι φουριαρικο κατσικι λέει, το κυνηγάνε με σκυλιά, για να δούμε τι θα βγει

B0C273DB-095E-4B38-9E75-787DB7C8FF3E.jpeg
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Αυτό.... Είναι κρασάκι που παίρνουμε στις γιορτές, τραπέζια οικογενειακά κτλ για την μέτρια τιμή του και την αποδεκτή από όλους γεύση του... Για τα κορίτσια τις παρέας παίρνουμε το αντίστοιχο ροζέ που είναι ημιγλυκο... Πολλά πολλά δεν ξέρω, μου το είχε προτείνει ο κύριος που έχει την κάβα στη γειτονιά μου... Μιας και έρχονται γιορτές θα μπορούσες να κάνεις μια πρόταση για κρασάκι με αυτά τα χαρακτηριστικά;
.
.
.
Ωραίο σφάγιο.....!!!! :smile::smile:
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Αυτό.... Είναι κρασάκι που παίρνουμε στις γιορτές, τραπέζια οικογενειακά κτλ για την μέτρια τιμή του και την αποδεκτή από όλους γεύση του... Για τα κορίτσια τις παρέας παίρνουμε το αντίστοιχο ροζέ που είναι ημιγλυκο... Πολλά πολλά δεν ξέρω, μου το είχε προτείνει ο κύριος που έχει την κάβα στη γειτονιά μου... Μιας και έρχονται γιορτές θα μπορούσες να κάνεις μια πρόταση για κρασάκι με αυτά τα χαρακτηριστικά;
.
.
.
Ωραίο σφάγιο.....!!!! :smile::smile:
Άμα δε μυρίζει πίσσα ,άσφαλτο και αμόλυβδη ,δεν είναι καλό..
Έτσι Μελίνα μου? :biggrin:
 







melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.876
Reaction score
41.086
Για αύριο κλείσαμε.
Μερικά φιλέτα και το κεφάλι δικό μου.

View attachment 144497
Πήρα το μισό κεφάλι φυσικά, 3 κιλά! Μιλάμε για πολύ λίπος, πέταξα 2 πόντους από την επιφάνεια του ζωμού. Αναμενόμενα βγήκε πεντανόστιμο. Ήταν λίγο δυνατή η πιπεριά που έριξα μέσα και για τα κορίτσια μου ήταν πάνω από το όριο τους αλλά το κατάφεραν ένα πιάτο αλλά μέχρι εκεί οπότε όλο το άλλο δικό μου :laugh:
Post automatically merged:

Είστε οφφ τόπικ κύριοι..αντέστε στο τι θα πχιούμε..
δίκαιο, να επέμβει το συνεργείο καθαριότητας παρακαλώ
 







Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.865.031
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top