Τι καλώδιο για σύνδεση Δέκτη με δικάναλο ενισχυτη

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Καλησπέρα,


Έχοντας αγοράσει αυτόν τον ψηφιακό δέκτη , τι καλώδιο να χρησιμοποίησω για να στείλω ήχο στον δικαναλο ενισχυτή μου?
Γράφει στο φυλλάδιο κι έχει πίσω του coaxial.
Θέλω δηλ καλώδιο coaxial το οποίο να καταλήγει σε rca ?
Σας ευχαριστω
 

Μηνύματα
3.088
Reaction score
8.862
Καλησπέρα σου,
Για να συνδέσεις τον ψηφιακό δέκτη με coaxial σε δικάναλο ενισχυτή ο οποίος δεν έχει και αυτός την ανάλογη υποδοχή αλλά μόνο rca θα πρέπει να πάρεις έναν μετατροπέα ήχου π.χ.

xlarge_20180924153302_delock_coaxial_toslink_micro_usb_female_2x_rca_female_63477.jpeg
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.174
Η πιο απλά ένα καλώδιο scart to rca, για να πάρεις αναλογική έξοδο χωρίς κανέναν μετατροπέα, αφού ο δέκτης έχει έξοδο scart από ότι βλέπω.
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Απο ποιοτητα ηχου, με ποιον από τους δύο παραπάνω τρόπους θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα?
 

TGD

Μηνύματα
7.132
Reaction score
7.172
Εγώ θα έβαζα το SCART σε RCA να ξεμπερδεύω. Αλλιώς πρέπει να αγοράσεις το ντακάκι, το τροφοδοτικό του και να βάλεις δυο κουτάκια πίσω από τον ενισχυτή συν δύο καλώδια.
 

Μηνύματα
3.088
Reaction score
8.862
Καλησπέρα @Astras,
Αν επιλέξεις το scart για στέρεο ήχο τσέκαρε αν χρησιμοποιείς και το hdmi αν δουλεύουν ταυτόχρονα μαζί από τις ρυθμίσεις του ψηφιακού δέκτη, ίσως να συνεργάζονται γιατί είναι στην ίδια πλακέτα.
Τώρα για τη ποιότητα ήχου δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ από scart σε ενισχυτή και τι διαφορές ήχου θα έχει η μία σύνδεση με την άλλη.
 

Μηνύματα
261
Reaction score
80
Καλησπέρα @Astras,
Αν επιλέξεις το scart για στέρεο ήχο τσέκαρε αν χρησιμοποιείς και το hdmi αν δουλεύουν ταυτόχρονα μαζί από τις ρυθμίσεις του ψηφιακού δέκτη, ίσως να συνεργάζονται γιατί είναι στην ίδια πλακέτα.
Τώρα για τη ποιότητα ήχου δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ από scart σε ενισχυτή και τι διαφορές ήχου θα έχει η μία σύνδεση με την άλλη.
Καταρχας σας ευχαριστω όλους για τις πληροφορίες και την βοήθεια

Τώρα οσον αφορά το hdmi.
Έχω συνδέσει τον Δέκτη με το hdmi με εναν Προβολέα. Ο Δεκτης εχει ενσωματομένο ηχειακι και βγάζει ήχο ο ίδιος. Για αυτο σκεφτομουν να στείλω ήχο στον Ενισχυτή από την coaxial εξοδο μιαςκαι έτσι αναφέρει και το εγχειρίδιο του σε σχέση με τον ήχο.

Αγαπητε Θαναση, τι ακριβώς εννοεις για το hdmi , ότι ανστειλω ήχο με το scart δεν θα μπορεί να στείλει εικόνα το hdmi ?
 

Μηνύματα
3.088
Reaction score
8.862
Φίλε @Astras,
Το scart και το hdmi μεταφέρει εικόνα και ήχο αυτό που σου είπα είναι ότι αν επιλέξεις το hdmi ίσως να απενεργοποιηθεί το scart αυτό θα το δεις σίγουρα στη πράξη, μπορεί και να δουλεύουν ταυτόχρονα και τα δυο ανεξαρτήτως τι θα βάλεις στις ρυθμίσεις του δέκτη.
Μετά να δεις στο μενού του ψηφιακού δέκτη για τον ήχο αν αναφέρει μόνο για το caoxial η έχει άλλες επιλογές.
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.174
Θανάση , το coaxial μεταφέρει ψηφιακό σήμα που ο ενισχυτής του δεν μπορεί να διαχειρισθεί.
Αρα δεν είναι επιλογή.
 

Μηνύματα
3.088
Reaction score
8.862
Θανάση , το coaxial μεταφέρει ψηφιακό σήμα που ο ενισχυτής του δεν μπορεί να διαχειρισθεί.
Αρα δεν είναι επιλογή.
Καλημέρα,
Γιάννη Χρόνια σου Πολλά για την σημερνή ημέρα με Υγεία, Ευτυχία, και με νέες μουσικοταινιό αναζητήσεις.
Το γνωρίζω ότι ο ενισχυτής του δεν έχει ψηφιακή υποδοχή για αυτό και πιο πάνω του έδωσα τη λύση του μετατροπέα.
Το είδα τελικά στο manual του ότι η ρύθμιση ήχου αναφέρετε μόνο για το ψηφιακή έξοδο.
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.190
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top