Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.631
Reaction score
83.116
Μοιάζει πολύ, όπως και με Μαγιάτικο... ενώ η υφή του δέρματος μοιάζει με του τόνου.
Αλλά έχει μια πιο απαλή ραφή στο πλάι, όπως το σαφρίδι...
Δεν έχει καθόλου κόκαλα και είναι μη λιπαρό.
Το κακό είναι ότι το λένε εδώ στη γλώσσα τους, και όχι Άγγλικά ...

Για σκουμπρί μου μοιάζει και μένα. Θα το ψάξω λίγο και αν βρω κάτι θα ενημερώσω.
 
Last edited:


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Μοιάζει πολύ, όπως και με Μαγιάτικο... ενώ η υφή του δέρματος μοιάζει με του τόνου.
Αλλά έχει μια πιο απαλή ραφή στο πλάι, όπως το σαφρίδι...
Δεν έχει καθόλου κόκαλα και είναι μη λιπαρό.
Το κακό είναι ότι το λένε εδώ στη γλώσσα τους, και όχι Άγγλικά ...
Μην ασχολείσαι με ψάρια λαθρομετανάστες ντίαρ ,μόνο με γνήσια ,καθαρά, αιγαιοπελαγίτικα...:whistling:
 


D

Deleted member 23222

Guest
Βρήκα δύο πιθανές ράτσες:

*Atlantic chub mackerel
*Atlantic horse mackerel


Και οι δύο ανήκουν στην ευρύτερη οικογένεια των σκουμπριών - κολιών.
Το πιο πιθανό τελικά, αν κρίνω και από τη τιμή του που ήταν χώμα...3 ευρώ έχει και δεν μπόρεσα να φάω παρά το μισό...
Αλλά είναι πολύ νόστιμο, ενώ πχ ο κολιός στην Ελλάδα, δεν μου άρεσε ποτέ...ούτε τον Αύγουστο...
 









bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.322
Ν αλλαξει σε Τσουκνιδουλης δηλαδη?? :rolleyes:
Δεν κακό :roflmao:

το πιο κοντινο που θα μπορουσα να εχω σε τσουκνιδα ειναι πως ειχα πεσει μια φορα μεσα μικρος και εφυγα ετρεχα με χιλια μετα...
Πάλι καλά που δεν έπεσες μέσα σε μαρτζέλες, είναι οι άγριες τσουκνίδες (δεν τρώγονται) και πονάς πολύ περισσότερο
 


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Δεν κακό :roflmao:



Πάλι καλά που δεν έπεσες μέσα σε μαρτζέλες, είναι οι άγριες τσουκνίδες (δεν τρώγονται) και πονάς πολύ περισσότερο

Κι εγώ όταν ήμουν μικρός είχα πέσει σε τσουκνίδες καλοκαίρι με γυμνά πόδια, σα να σε χτυπάει ηλεκτρικό ρεύμα είναι, το θυμάμαι ακόμη πολύ επώδυνο.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.322
Bretso, μη ψάχνεις πολύ σε δύσβατα μέρη, μη πέσεις σε κανα άλλο φυτό... :tongue:
Θα το καταλάβω στη πέψη... :roflmao:
Post automatically merged:

Κι εγώ όταν ήμουν μικρός είχα πέσει σε τσουκνίδες καλοκαίρι με γυμνά πόδια, σα να σε χτυπάει ηλεκτρικό ρεύμα είναι, το θυμάμαι ακόμη πολύ επώδυνο.
Από τη περιγραφή ήταν σίγουρα οι άγριες.
Εγώ τις μαζεύω με γάντια εργασίας και τις πλένω με λαστιχένια γάντια στο σπίτι.
Μετά το πρώτο πλύσιμο χάνουν αυτά τα ψιλά τριχωιδές αγκάθια και μπορεις να συνεχίσεις το πλύσιμο με γυμνά χέρια
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.631
Reaction score
83.116
Πήγα το πρωί Super Market για τις ημερήσιες προμήθειες κι έφυγα με αρκετές εναλλακτικές για μεσημεριανό. Όσο ήμουν μέσα μιλούσα στο τηλέφωνο περπατώντας και όταν έκλεισα αντελήφθην ότι ήμουν στο τμήμα του διαβόλου όπως φαίνεται από την κάτωθι photo. :biggrin:

mpamies.jpg


Στον γυρισμό, λόγω δυνατής βροχής έμπλεξα στην κίνηση, είχε περάσει και η ώρα, οπότε άλλαξαν όλα τα σχέδια για μαγειρική και σταμάτησα στο κοντινό μου κεμπαμπτζίδικο που λατρεύω. Σαλάτα σπανάκι με μανούρι, μελιτζανοσαλάτα και σούβλες κοτόπουλο με συνοδευτικά.

salad.jpg
kotkot.jpg
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
+ και εγω εχω πεσει σε τσουνκιδες... στο πυργο βασιλησης ειχε παλια..πολυ τσουκνιδα λεμε...ισως και να ειναι απο τις ελαχιστες εικονες που θυμαμαι απο τα πιο παιδικα μου χρονια..
-> επι του θεματως στο φαγητο, δεν ειναι οτι δεν εχω ανεβασει, ειναι οτι δεν εχω φαει...να σημερα εφαγα ενα ολοκληρο μπισκοτο..
-> κατι μου λεει οτι αυτη τη βδομαδα θα ρεφαρω με αλκοολ ....χιχιιχιχιιχ.. ροκ εν ρολ.-
 
Last edited:



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.364
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top