Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.358
Η Σταυρούλα όμως αγοράζει τυποποιημενες φακές, έτοιμες, καθαρισμένες. Οπότε δεν έχεις δικαιολογία, τρωγε και μη μιλάς!
Ναι.... Αυτό κάνει.... Άλλη κακιασμενη από κει.... :frown:
 





Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Του φόβου εχει γίνει αυτό το θρεντ, εχω αρχίσει να το σκέφτομαι να δω τι ανέβηκε
Υπάρχει ένα κουμπάκι πορτοκαλί επάνω δεξιά ..γράφει Unwatch.
Άντε πάτα το ,να γλυτώσουμε και από σένα!:tongue:
 

D

Deleted member 23222

Guest
Υπάρχει ένα κουμπάκι πορτοκαλί επάνω δεξιά ..γράφει Unwatch.
Άντε πάτα το ,να γλυτώσουμε και από σένα!:tongue:
Αν το πατούσαμε για την κάθε μπάμια που ξεφυτρώνει εδώ μέσα...βράσε ρύζι...
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Σήμερα ένα εξαιρετικό πιάτο, το λες και φάρμακο.
Νόστιμο, νόστιμο και πολύ νόστιμο!!
Επιδόρπιο καλτσούνια με γλυκιά κρέμα.:drinks:

View attachment 146766
Γιατί καλτσούνια ρε φίλε?
Λυχναράκια είναι!

Αυτά είναι καλιτσούνια.
DSC_0332.jpg
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.036
Reaction score
41.303
Οι μισοί στη Κρήτη τα λένε καλτσούνια και οι υπόλοιποι λυχναράκια.
Νομίζω στα Χανιά τα λένε λυχναρακια και όσο πάμε ανατολικά γίνονται καλτσούνια.
Τεσπα άκρη δεν έβγαλα τόσα χρόνια στη Κρήτη οπότε κράτησα το καλτσούνια που ακούγεται σαν φαγητό στα αυτιά μου, ενώ τα λυχναράκια σε παραπέμπει σε κάτι άλλο...
 




Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Διαφωνώ ελαφρώς , αλλά δεν πειράζει.
Παλιός φίλος Ηρακλειώτης (@ΓΙΑΝΝΗΣ ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ ) πού έχει φούρνο, μου είχε στείλει ένα κουτί απο δαύτα και τα έλεγε λυχναράκια.
Ας πει ο @oldy και τα άλλα Κρητικόπουλα.:)
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Διαφωνώ ελαφρώς , αλλά δεν πειράζει.
Παλιός φίλος Ηρακλειώτης (@ΓΙΑΝΝΗΣ ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ ) πού έχει φούρνο, μου είχε στείλει ένα κουτί απο δαύτα και τα έλεγε λυχναράκια.
Ας πει ο @oldy και τα άλλα Κρητικόπουλα.:)
Απο 'τανα δε κατεχω - παρα μονο να τα τρωω :biggrin:
Λοιπον, ολα "μυζηθροπιτακια" ειναι
τα λυχναρακια ειναι τσι ωρας - τα φθιαχνεις και τα ψηνεις
τα καλιτσουνια ειναι "ανεβατα" - τα φθιαχνεις και τ' αφηνεις ν "ανεβουνε" συνηθως απο κατω απο μια κουβερτα (μαμα)
ετανα στη φωτο σου Nick Arvanitakis τα λεμε μυζηθροπιτες (-ακια)
τα υλικα ειναι σε ολα τα ιδια , μονο που τα ανοιχτα (λυχναρακια-καλιτσουνια) τ' αλειφουνε με αυγο και βανουνε και κανελα.
Να μη τρωτε πολλα παντως γιατι δα σας ε πιασει ξιδας.
Και παντα με συνοδεια (αφθονης) ρακης.



giphy.gif
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Απο 'τανα δε κατεχω - παρα μονο να τα τρωω :biggrin:
Λοιπον, ολα "μυζηθροπιτακια" ειναι
τα λυχναρακια ειναι τσι ωρας - τα φθιαχνεις και τα ψηνεις
τα καλιτσουνια ειναι "ανεβατα" - τα φθιαχνεις και τ' αφηνεις ν "ανεβουνε" συνηθως απο κατω απο μια κουβερτα (μαμα)
ετανα στη φωτο σου Nick Arvanitakis τα λεμε μυζηθροπιτες (-ακια)
τα υλικα ειναι σε ολα τα ιδια , μονο που τα ανοιχτα (λυχναρακια-καλιτσουνια) τ' αλειφουνε με αυγο και βανουνε και κανελα.
Να μη τρωτε πολλα παντως γιατι δα σας ε πιασει ξιδας.
Και παντα με συνοδεια (αφθονης) ρακης.



View attachment 147026


Ο τύπος με το fake τουφέκι τι σχέση έχει με τα καλτσούνια;;

@bretsos, Χρήστο μην ακούς κανέναν σε ζηλεύουν για αυτό τα λένε αυτά, φτιάχνεις τα καλύτερα και πιο αγνά φαγητά με τα καλύτερα υλικά μαγειρεμένα από τα χεράκια σου ενώ οι άλλοι ποστάρουν έτοιμα πιάτα σερβιρισμένα από εστιατόρια για να μας εντυπωσιάσουν, συνέχισε ακάθεκτος και μην πτοείσαι, εννοείται ότι μετά από αυτό που έγραψα μου κάνεις λικε και αντ και φυσικά follow!!! 8-):lol:8-)
 

D

Deleted member 23222

Guest
Ο τύπος με το fake τουφέκι τι σχέση έχει με τα καλτσούνια;;

@bretsos, Χρήστο μην ακούς κανέναν σε ζηλεύουν για αυτό τα λένε αυτά, φτιάχνεις τα καλύτερα και πιο αγνά φαγητά με τα καλύτερα υλικά μαγειρεμένα από τα χεράκια σου ενώ οι άλλοι ποστάρουν έτοιμα πιάτα σερβιρισμένα από εστιατόρια για να μας εντυπωσιάσουν, συνέχισε ακάθεκτος και μην πτοείσαι, εννοείται ότι μετά από αυτό που έγραψα μου κάνεις λικε και αντ και φυσικά follow!!! 8-):lol:8-)
Άσε δε αυτούς που μας μοστράρουν φακούς αντί για πιάτα, και τα κάνουν λαχταριστά...
Έτσι όλοι μαγείροι γινήκαμε...:p
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.036
Reaction score
41.303
Ο τύπος με το fake τουφέκι τι σχέση έχει με τα καλτσούνια;;

@bretsos, Χρήστο μην ακούς κανέναν σε ζηλεύουν για αυτό τα λένε αυτά, φτιάχνεις τα καλύτερα και πιο αγνά φαγητά με τα καλύτερα υλικά μαγειρεμένα από τα χεράκια σου ενώ οι άλλοι ποστάρουν έτοιμα πιάτα σερβιρισμένα από εστιατόρια για να μας εντυπωσιάσουν, συνέχισε ακάθεκτος και μην πτοείσαι, εννοείται ότι μετά από αυτό που έγραψα μου κάνεις λικε και αντ και φυσικά follow!!! 8-):lol:8-)

το ξερω βρε πως με ζηλεύουν, πρωτον για τα λαχταριστά φαγητα μου και κατα δεύτερον επειδη ειμαι ενα κουκλί ζωγραφιστό. :roflmao:
Ασε τωρα ομως το γλύψιμο και βαλε κανα δικο σου πιατο να δουμε τι πλιά πιάνεις και εσυ:)
 

D

Deleted member 23222

Guest
το ξερω βρε πως με ζηλεύουν, πρωτον για τα λαχταριστά φαγητα μου και κατα δεύτερον επειδη ειμαι ενα κουκλί ζωγραφιστό. :roflmao:
Ασε τωρα ομως το γλύψιμο και βαλε κανα δικο σου πιατο να δουμε τι πλιά πιάνεις και εσυ:)
Μουχρίτσα ο νέος!!!!! :D
 


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
το ξερω βρε πως με ζηλεύουν, πρωτον για τα λαχταριστά φαγητα μου και κατα δεύτερον επειδη ειμαι ενα κουκλί ζωγραφιστό. :roflmao:
Ασε τωρα ομως το γλύψιμο και βαλε κανα δικο σου πιατο να δουμε τι πλιά πιάνεις και εσυ:)


Τι να βάλω ρε Χρήστο;
Φακές έφτιαξα το βράδυ που ήρθα (έβαλα ένα κεφάλι βιολογικό σκόρδο, κρεμμυδάκι, 1 κύβο κνορ βιολογικό και το ελαιόλαδο στο πιάτο όχι στην κατσαρόλα ήταν μούρλια), κάτσε να φτιάξω ένα φαγητό της προκοπής π.χ. κόκορα κρασάτο να το βγάλω φωτό και να το ανεβάσω, δεν θυμάμαι κάποιος τελευταία είχε φτιάξει γεμιστά πού είναι από τα αγαπημένα μου φαγητά, ναι.. κάτι τέτοιο αξίζει να το ποστάρεις αλλά όχι και τις φακές να αρχίσουν να κράζουν και εμένα όπως εσένα με τις μπάμιες, ΕΛΕΟΣ!! :lol:
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.125
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top