Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;

D

Deleted member 23222

Guest
Σήμερα έψησα πάλι ψάρια, με λαδολέμονο,όμως έκανα κι έναν πουρέ λαχανικών με βάση τη λευκή γλυκοπατάτα, παντρεύοντας παραδοσιακές με αμερικανικές συνταγές, αν και δεν έβαλα καθόλου ζωικά λιπαρά ή κάτι...ζαχαρωτά που έβρισκα σε κάτι παλαβούς Αμερικάνους..

Έβαλα πράσο, καρότο κρεμμύδι , σκόρδο , μαϊντανό, μελάσσα ροδιού.
Λίγη σχετικά μουστάρδα, καυτερή πιπεριά, και ταχίνι.
Βγήκε μπόμπα το τελείως τυχαίο αποτέλεσμα, και αποκλείεται να μου ξαναβγεί ίδιο όταν το ξανακάνω...
Θα με βγάλει όμως μέχρι Κυριακή χαλαρά, γιατί βγήκανε πολλά...

B402138C-D94F-4CFA-96B1-EE60318F0084.jpeg



D1729D3A-DF9E-4FBA-AC98-3BB6A2FFD7A1.jpeg
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.209
Reaction score
41.795
ναι.. κάτι τέτοιο αξίζει να το ποστάρεις αλλά όχι και τις φακές να αρχίσουν να κράζουν και εμένα όπως εσένα με τις μπάμιες, ΕΛΕΟΣ!! :lol:
Κάνε όπως αγαπάς, πάντως εκπλήσσομαι με αυτό που λες, κανένας δεν με κράζει βρε κουτό, ίσα ίσα όλοι με αγαπάνε 8-)
Ειδικά μια ψυχή εδώ μέσα με λατρεύει... :roflmao:
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Βρε συ, ούτε να τρολλάρω δεν με αφήνεις, φυσικά και σε αγαπάνε όλοι όπως κι εγώ, δεν μπορώ να κάνω λίγη πλάκα πωωω, σου αφιερώνω αυτή την κομματάρα να την ακούς όταν πηγαίνεις στο Σούνιο καθώς θα διαβαίνεις αυτήν την υπέροχη διαδρομή με το ποδήλατο:
.



 

D

Deleted member 23222

Guest
Κάνε όπως αγαπάς, πάντως εκπλήσσομαι με αυτό που λες, κανένας δεν με κράζει βρε κουτό, ίσα ίσα όλοι με αγαπάνε 8-)
Ειδικά μια ψυχή εδώ μέσα με λατρεύει... :roflmao:
Βρε συ, ούτε να τρολλάρω δεν με αφήνεις, φυσικά και σε αγαπάνε όλοι όπως κι εγώ, δεν μπορώ να κάνω λίγη πλάκα πωωω, σου αφιερώνω αυτή την κομματάρα να την ακούς όταν πηγαίνεις στο Σούνιο καθώς θα διαβαίνεις αυτήν την υπέροχη διαδρομή με το ποδήλατο:
.



Τι θα γίνει ρε, θα αφήσετε τη κουβέντα να μου κάνετε κανά like ή τσάμπα τρώω...;; >:(
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Που;;
Τεσπα, τι τα θες τα likes;;;
Μόνο οι θείες στο facebook τα έχουν ανάγκη, οι άντρες έχουν το ηθικό τους ακμαίο don't worry... 8-)8-)8-)
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.209
Reaction score
41.795
Τι θα γίνει ρε, θα αφήσετε τη κουβέντα να μου κάνετε κανά like ή τσάμπα τρώω...;; >:(
Εμένα δεν με αρέσουν τα ψάρια, δεν έχω φάει ποτέ μου.
Ειδικά αυτά τα μεταλλαγμένα που βρίσκεις εκει σακάτ ειναι χαρμα οφθαλμού...
:roflmao:
Παρόλα αυτά καλή όρεξη!!
 

D

Deleted member 23222

Guest
Που;;
Τεσπα, τι τα θες τα likes;;;
Μόνο οι θείες στο facebook τα έχουν ανάγκη, οι άντρες έχουν το ηθικό τους ακμαίο don't worry... 8-)8-)8-)
Εγώ στη κουζίνα είμαι μια σκλάβα...
Εμένα δεν με αρέσουν τα ψάρια, δεν έχω φάει ποτέ μου.
Ειδικά αυτά τα μεταλλαγμένα που βρίσκεις εκει σακάτ ειναι χαρμα οφθαλμού...
:roflmao:
Παρόλα αυτά καλή όρεξη!!
Ούτε εγώ τρώω το γλυκό σου τραχανά, αλλά σε στηρίζω στα χτυπήματα κάτω από τη μέση...
Αλλά πίσω έχει η αχλάδα την ουρά!!!
Οπότε καλή σου όρεξη και εσένα, και όπου σε πετύχω τώρα... >:(
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Εμένα δεν με αρέσουν τα ψάρια, δεν έχω φάει ποτέ μου.
Ειδικά αυτά τα μεταλλαγμένα που βρίσκεις εκει σακάτ ειναι χαρμα οφθαλμού...
:roflmao:
Παρόλα αυτά καλή όρεξη!!

Αλήθεια;
Εγώ φτιάχνω τουλάχιστον δύο φορές το μήνα ψαρόσουπα με ότι ψάρι βρω φυσικά όχι από ιχθυοκαλλιέργεια και μαλακίες, επίσης άμα βρίσκω φρέσκια σαρδέλα παίρνω και την φτιάχνω στο φούρνο.
Καλά, και η αδερφή μου τα σιχαίνεται τα ψάρια...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.209
Reaction score
41.795
Μη μου συγχίζεσαι Βάγγο μου και σε κάτσει κάνα αγκάθι από τα υπέροχα ψάρια... :roflmao:
Φανη τα σιχαίνομαι, δεν έχω φάει ποτέ, παρά μόνο μια φορά για να επιβεβαιώσω ότι όντως τα σιχαίνομαι.
 
Last edited:

D

Deleted member 23222

Guest
Η ιδανική αναλογία για εμένα θα ήταν 20 φορές το μήνα ψάρι, κάθε είδους και παρασκευής, 7 όσπρια -λαχανικά, και τρεις κρέας αλλά αρνί-κατσίκι...

Όλα τα άλλα είναι απλά συμβιβασμός...
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.216
Reaction score
27.771
Μπήκαν στην κατσαρόλα και άρχισαν να βράζουν.
Φασολάκια ΑΙΝΟΣ, κατεψυγμένα, ψωμομένα, καθαρισμένα έτοιμα για μαγείρεμα.
Τα φτιάχνω λίγο πιο πικάντικα από το συνηθισμένο πικάντικο, ενός συνηθισμένου νορμάλ ανθρώπου. :biggrin:

Θα συνοδευτούν με χωριάτικο λουκάνικο, αγγουροντομάτα και μπόλικο τυρί.
Κι άλλο τυρί.
Πολύ τυρί, φέτα Όλυμπος.

View attachment 146833
Θα πρέπει να ενημερώσω το πλατύ κοινό που μας παρακολουθεί, ότι η φέτα Όλυμπος που πήρα έγραφε επάνω στο κουτί "βιολογική" αλλά δεν το είδα.
Είδα μόνο το "φέτα Όλυμπος"
Ρε παιδιά δεν τρώγεται αυτό το πράμα.
Τι άγευστο τυρί είναι αυτό, χάλι μαύρο, απαίσιο.
Ούτε η γάτες δεν το έτρωγαν, τις έβαλα να το φάνε και το παράτησαν.
Και ούτε μπορείς να το κόψεις, διαλύεται.
Ευτυχώς είχα γραβιέρα και κεφαλοτύρι και την έβγαλα την συνοδεία για τα φασολάκια.
Άκου εκεί βιολογική φέτα!
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Η ιδανική αναλογία για εμένα θα ήταν 20 φορές το μήνα ψάρι, κάθε είδους και παρασκευής, 7 όσπρια -λαχανικά, και τρεις κρέας αλλά αρνί-κατσίκι...

Όλα τα άλλα είναι απλά συμβιβασμός...


Η ιδανική αναλογία για εμένα θα ήταν 20 φορές το μήνα ψάρι, κάθε είδους και παρασκευής, 7 όσπρια -λαχανικά, και τρεις κρέας αλλά αρνί-κατσίκι...

Όλα τα άλλα είναι απλά συμβιβασμός...

Παν μέτρον άριστον αλλιώς θα βγάλεις λέπια στο τέλος.. :acute:
 

D

Deleted member 23222

Guest
Παν μέτρον άριστον αλλιώς θα βγάλεις λέπια στο τέλος.. :acute:
Εντάξει είμαι ακραία ψαροφάγος, εάν το βρίσκω.
Ειναι όμως ελαφρύ , το χωνεύεις εύκολα, πηγή και πρωτεΐνης, καλά λιπαρά, τι άλλο να ζητήσει κανείς....
Εγώ εδώ απλά ψήνω, ως το πιο απλό κι εύκολο,αν μπορείς κι έχεις χρόνο, υπάρχουν πολλοί τρόποι να το τρως χωρίς να πήζεις.....
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.209
Reaction score
41.795
Η ιδανική αναλογία για εμένα θα ήταν 20 φορές το μήνα ψάρι, κάθε είδους και παρασκευής, 7 όσπρια -λαχανικά, και τρεις κρέας αλλά αρνί-κατσίκι...

Όλα τα άλλα είναι απλά συμβιβασμός...
Το έχω καταλάβει αλλά δεν έχω τα κλειδιά του φόρουμ για να το καταλάβεις και εσύ...
:p
Δεν έχεις προσέξει που δεν υπάρχει ούτε μισό πόστ με ψάρι μαγειρεμένο από εμένα?
Η δική μου πάλι γαστρονομική αναλογία περιορίζεται σε λαχανικά, όσπρια, τρελές ποσότητες ξηρών καρπών,φρούτα, κρέας εφόσον το απαιτούν οι ανάγκες και πάντα από συγκεκριμένη πηγή.
Αυγά και γαλακτοκομικά έρχονται με φορτηγά σπίτι, μέλι καταναλώνω χωρίς πλάκα 1.5 κιλό το μήνα, όχι φυσικά αυτό των μάρκετ.
Όσο για τα ψάρια ξέρω τι χάνω, αλλά πως κάνει ο εξ στη εικόνα μιας μπάμιας εγώ είμαι χειρότερος με τα ψάρια...
 

D

Deleted member 23222

Guest
Το έχω καταλάβει αλλά δεν έχω τα κλειδιά του φόρουμ για να το καταλάβεις και εσύ...
:p
Δεν έχεις προσέξει που δεν υπάρχει ούτε μισό πόστ με ψάρι μαγειρεμένο από εμένα?
Η δική μου πάλι γαστρονομική αναλογία περιορίζεται σε λαχανικά, όσπρια, τρελές ποσότητες ξηρών καρπών,φρούτα, κρέας εφόσον το απαιτούν οι ανάγκες και πάντα από συγκεκριμένη πηγή.
Αυγά και γαλακτοκομικά έρχονται με φορτηγά σπίτι, μέλι καταναλώνω χωρίς πλάκα 1.5 κιλό το μήνα, όχι φυσικά αυτό των μάρκετ.
Όσο για τα ψάρια ξέρω τι χάνω, αλλά πως κάνει ο εξ στη εικόνα μιας μπάμιας εγώ είμαι χειρότερος με τα ψάρια...
Το γνωρίζω νέε μου ότι ενδιαφέρεσαι για τη σωστή διατροφή.
Αλλά εσύ κανείς υπερτροφία θερμιδική λόγω της έντονης σωματικής σου δραστηριότητας.
Αν εγώ πχ. ακολουθούσα αυτό το διαιτολόγιο θα ήμουν 200 κιλά για να «χορτάσω».
Όλα όσα τρως μου αρέσουν , εκτός από τον γλυκό τραχανά γιατί μου πέφτει δύσπεπτος, και τις σουπιές.
Δεν θυμάμαι κάτι άλλο που να μη το τρώω...
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Καλά, ο γλυκός τραχανάς είναι αηδία σαν τα παντζάρια που επίσης απεχθάνομαι.
Χρήστο, κάνεις και το χειμώνα ποδήλατο, πχ όταν έχει θερμοκρασία 5 βαθμούς;;
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.209
Reaction score
41.795
Άκου εδώ μια ανωμαλία Βαγγέλη , σουπιά με σπανάκι είναι από τα αγαπημένα πιάτα.
Φρέσκια σουπιά με σπανάκι από το μπαξέ μπορώ να φάω όλη τη κατσαρόλα.
Το αποφεύγω όμως γιατί μετά νιώθω σαν άρρωστος.
Χρήστο, κάνεις και το χειμώνα ποδήλατο, πχ όταν έχει θερμοκρασία 5 βαθμούς;;
Ναι είναι πρόγραμμα και υπάρχει ο ανάλογος εξοπλισμός.
Η χρόνια συνήθως κλείνει με 20.000+ χλμ.
Εδώ βρίσκεται το κοντέρ για φέτος με 3 μήνες αποχή και χωρίς να έχω συνέλθει ακόμα
Screenshot_20191213-121239_Strava-02.jpeg
 
Last edited:

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
OMG, τι να πω;
Ρε συ τα ζηλεύω τα ποδήλατα κούρσας εγώ έχω ένα trekking που το χρησιμοποιώ 4-5 φορές το μήνα, το καλοκαίρι μου έδωσε ένας φίλος το ποδήλατο κούρσας που έχει να το κάνω μία βόλτα, καλά μιλάμε σαν να με έσπρωχνε ένα αόρατο χέρι, το ποδήλατο τσουλάει από μόνο του εννοώ στην ευθεία εκεί που αναγκαζόμουν να κάνω πετάλι με το trekking με αυτό σχεδόν δεν έκανα τελείως διαφορετική αίσθηση, πανάλαφρο γρήγορη θέση οδήγησης, έβαλα για λίγο μεγάλο δίσκο και κάποιο μικρό γρανάζι και γαμήθηκε στην ταχύτητα, να πω την αλήθεια ζηλεύω όλους αυτούς πού βγαίνουν κατά ομάδες στην παραλιακή, μακάρι να είχα χρόνο να το κάνω και εγώ να αρχίσω έστω και σιγά σιγά αφού πάρω κάποιο ανάλογο ποδήλατο και τον εξοπλισμό, τεσπα για άλλη μια φορά είμαστε εκτός θέματος και φταις εσύ που με κουρδίζεις. :angel:
 




Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.184
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top