Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
.
Πώς θα μπορούσαν να είναι Αθήνα?
Τα κουβαλάω μαζί μου σε κάθε ταξίδι (πάω συχνά) ή έρχονται με πλοία, τρένα, αεροπλάνα ή ΚΤΕΛ

Γιατί δεν θα μπορούσαν;
Εκτός κι αν μένεις σε διαμέρισμα..
Εδώ που είμαι έχουν αρκετοί ενώ στις 4 το πρωί ακούς και τα κοκόρια από μακριά.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.036
Reaction score
41.301
.


Γιατί δεν θα μπορούσαν;
Εκτός κι αν μένεις σε διαμέρισμα..
Εδώ που είμαι έχουν αρκετοί ενώ στις 4 το πρωί ακούς και τα κοκόρια από μακριά.
Είναι δύσκολο, δεν μένω σε διαμέρισμα, αλλά δεν υπάρχει χώρος χωρίς να ενοχλείς.
Μη ξεχνάς ότι θέλουν μεγάλη φροντίδα και ειδικά στο θέμα καθαριότητας.
Κάποιοι έχουν και εδώ στο βουνό που μένω αλλά παίζουν πολλά παράπονα, πολύ βρώμα και τους ενοχλούν τα κοκόρια, έχουν χάσει τα ερμα και τη ώρα, ο κόκορας βαράει σολαρίσματα όλη τη μέρα...
Γλέντι σε λίγο....bretsos!! :p
Ο φούρνος ετοιμάζεται!!

View attachment 147439
Γιούπιιιι!!
Κάνα τετχιο άμα βρεις θα είναι πιο cool, μοιάζουν αρκετά άλλωστε, και τα 2 πρεπει να τα ψάρεψαν από τη Φουκουσίμα...

ta-pio-asxima-kai-tromaktika-psaria-21.jpg
 
Last edited:


D

Deleted member 23222

Guest
Είναι δύσκολο, δεν μένω σε διαμέρισμα, αλλά δεν υπάρχει χώρος χωρίς να ενοχλείς.
Μη ξεχνάς ότι θέλουν μεγάλη φροντίδα και ειδικά στο θέμα καθαριότητας.
Κάποιοι έχουν και εδώ στο βουνό που μένω αλλά παίζουν πολλά παράπονα, πολύ βρώμα και τους ενοχλούν τα κοκόρια, έχουν χάσει τα ερμα και τη ώρα, ο κόκορας βαράει σολαρίσματα όλη τη μέρα...


Γιούπιιιι!!
Κάνα τετχιο άμα βρεις θα είναι πιο cool, μοιάζουν αρκετά άλλωστε, και τα 2 πρεπει να τα ψάρεψαν από τη Φουκουσίμα...

View attachment 147450
Με ματιάσατε και το πέταξα σχεδόν όλο...
Εδώ υπάρχει ένα μυστήριο που μου έχει συμβεί άλλη μια φορά στα τέσσερα χρόνια εδώ...
Το κρέας του ήταν λασπώδες.
Δεν μυρίζει, παρά κλασικά...ψάρι, είναι κατάλευκο και φυσικά ψημένο...
Αλλά λασπώδες σε βαθμό ανατριχιαστικό!!
Μπλιάχ...
Αδύνατο να το ξεχωρίσεις ώμο που είναι σφιχτό σφιχτό...
Πεινούσα βέβαια και κατάπια όπως όπως αρκετό.
Θα κατεβάσω και τα κλασικά καρβουνάκια, κι όλα καλά.
Το μισό+ στα σκουπίδια...
Γλωσσοφαγάδες!!!
 



Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ο τραχανάς είναι της θείας από το χωριό και είναι άπαιχτος όπως ότι κάνει η θεία ;)

Έχω πολύ καιρό να φτιάξω, έχω κάμποσο στο ντουλάπι και τον φυλάω και ένας λόγος που δεν τον φτιάχνω είναι και ότι δεν έχω καταλήξει στη σωστή συνταγή.
Κάπου είχα βρει στο ψάξιμο στο διαδίκτυο κάποια αναλογία αλλά δεν τη θυμάμαι τώρα. Πρέπει να κάτσω να ξαναψάχνω.
Το βράζω τόσο ώστε με το μάτι να φαίνεται ότι έχει γίνει, ψιλοχυλώνει το νερό που βράζει, όχι πολύ και ο τραχανάς μαλακώνει, και λίγο δοκιμή την ώρα που βράζει, κάπως έτσι.
Το ότι γίνεται μια μάζα μετά όταν κρυώσει κατά τη γνώμη μου οφείλεται κυρίως στο ότι μάλλον βάζω πολύ τραχανά σε σχέση με το νερό. Σε αυτή την κατάσταση ο μόνος τρόπος να τον ξαναζεστάνεις είναι ρίχνοντας εκ νέου καυτό νερό αλλά μετά μου φαίνεται νερουλός.
Πρέπει να ασχοληθώ πιο επιστημονικά με το θέμα, καταγραφή των δοσολογιών αξιολόγηση αποτελέσματος διόρθωση αναλογιών και ξανά μανά... μόνο που το βαριέμαι αυτό όταν είναι για μαγείρεμα, χάνει όλη την πλάκα και την ψυχοθεραπευτική του ιδιότητα.
Εεε φτιαχνε και συ βρε μάνα μου όσο θα καταναλώσεις εκείνη τη στιγμή. Τι τον θες τον παραπάνω αφού σου πήζει?

Η θεία είναι από τα κατωθεν του αυλακιου άγια χώματα?
Αν ναί, θα είναι σούπερ ο τραχανάς της!!
 

D

Deleted member 23222

Guest
Ρε τα φέρνουν από της ακτές της Φουκουσίμας λέμε :roflmao:
Αυτοί εδώ μέχρι πέντε δέκα μίλια πάνε ρε...
Κανό έχουν και ψαρεύουν...
Αν βρω καμιά φωτό, θα ανεβάσω...
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Η θεία είναι από τα κατωθεν του αυλακιου άγια χώματα?
Αν ναί, θα είναι σούπερ ο τραχανάς της!!
Ακριβως έτσι.
Αυτή η παρτίδα πρέπει να είναι δυο χρόνια τώρα στο ντουλάπι. Άνοιξα το ένα βάζο πριν να δω την κατάσταση του και μοσχομύρισε ο χώρος. Εννοείται οτι αν δεν βγάλει μαμουνια και σκουλήκια δεν το πετάω.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Πρέπει να ζητήσετε ένταξη σε ένα hotspot μεταναστών για να μάθετε τι σημαίνει φαγητό. Μπείτε σε μια βάρκα έξω από τη Λέσβο, βάλτε λίγο φούμο, πετάξτε ό,τι έγγραφα έχετε, βάλετε wallpaper στο κινητό τον Αμίν Νταντά και είστε έτοιμοι! :biggrin:
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.036
Reaction score
41.301
Πάλι αυτός εδώ??
Φύγε από δω ρε καλέ μου άνθρωπε, φτιάξε δικό σου νήμα με γκουρμεδιες...
Ναι...!! Ένα νήμα με γκουρμέ πιάτα, θα ανεβάζω τις μπάμιες ογκραντέν με γαρνιτούρα απο καραμελωμένο Dragon fruit πασπαλισμένες με καβουρδισμενο σουσάμι!!
Όνειρο....!! :) :drinks:
 

D

Deleted member 23222

Guest
Πάλι αυτός εδώ??
Φύγε από δω ρε καλέ μου άνθρωπε, φτιάξε δικό σου νήμα με γκουρμεδιες...
Άντε, γιατί θα ανεβάσω φώτο από φάβα με ξερα κρεμμύδια και ελιές και θα τρέχεις πάλι!!
Εμένα δεν με εξιτάρουν ιδιαίτερα οι γκουρμέ γεύσεις και τα περίεργα συν αυτώ...
Τρώω τα πάντα, κυριολεκτικά, αρκεί να είναι...νόμιμα και κάποιος δίπλα μου να ξεκινήσει πρώτος.... ;)
Όμως οι προτιμήσεις μου στις γεύσεις είναι πάντα πίσω στις ρίζες μας,ενώ αν και δεν είμαι Κρητικός, έχω μια απεριόριστη αγάπη για τη καλή Κρητική κουζίνα.
Αλλά θα απολαύσω και θα προτιμήσω κιόλας, ένα καλό ψωμί, με μια φέτα αγνή από τσοπάνη, με λάδι ρίγανη και κρεμμύδι, σε βαθμό συγκίνησης...( όχι από το κρεμμύδι)
 


D

Deleted member 23222

Guest
Εμένα μου λείπει τώρα μια καλή σπανακόπιτα...
Τη θυμήθηκα και πείνασα...

Αλλά μόνο Ελλάδα αυτά...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.036
Reaction score
41.301
Εμένα μου λείπει τώρα μια καλή σπανακόπιτα...
Τη θυμήθηκα και πείνασα...

Αλλά μόνο Ελλάδα αυτά...
Φτιάξε , φαντάζομαι μπορείς να βρεις τα υλικά, φύλλο άμα δεν παίζει έτοιμο άνοιξε μόνο σου.
Τυρί φέτα μπορείς να βρεις?
 

D

Deleted member 23222

Guest
Φτιάξε , φαντάζομαι μπορείς να βρεις τα υλικά, φύλλο άμα δεν παίζει έτοιμο άνοιξε μόνο σου.
Τυρί φέτα μπορείς να βρεις?
Φύλλο δεν υπάρχει και δεν έχω τα μέσα, ούτε έχω ανοίξει ποτέ.
Φετα υπάρχει, κατσικίσια και κανονική, Κολιός!!.
Μόνο το φύλλο είναι το πρόβλημα...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.036
Reaction score
41.301
Φύλλο δεν υπάρχει και δεν έχω τα μέσα, ούτε έχω ανοίξει ποτέ.
Φετα υπάρχει, κατσικίσια και κανονική, Κολιός!!.
Μόνο το φύλλο είναι το πρόβλημα...
Ευκολάκι, δεν θέλω ηττοπάθεια...
Αλεύρι για όλες τις χρήσεις, λίγο ξίδι και μια κουταλιά αλάτι.
Άμα δεν βρεις πλάστη με ένα μπουκάλι από κρασί ανοίγεις φύλλο με λίγη ταλέπα.
Καλή επιτυχία!!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.115
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top