Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;





Μηνύματα
1.565
Reaction score
1.916
Πως γυρνάτε την ομελέτα; Αυτό με το πιάτο δε μου κάθεται καλά, μένει πολύ αυγό μιας και κολλάνε όταν είναι σπιτικά.
 




bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.483
Reaction score
45.167
Πως γυρνάτε την ομελέτα; Αυτό με το πιάτο δε μου κάθεται καλά, μένει πολύ αυγό μιας και κολλάνε όταν είναι σπιτικά.
Κώστα, καταρχάς θέλει αντικολλητικό τηγάνι, τη ώρα που χτυπάς τα αυγά θα ρίξεις μία κουταλιά της σούπας λάδι και δεν πρόκειται να κολλήσει. Εγώ τη γυρίζω στο καπάκι από το τηγάνι
 


Μηνύματα
15.567
Reaction score
21.773
Αντί για λάδι που δεν θα καθήσει καλά σε αντικολλητικό τηγάνι προτείνω βουτυράκι , μια αστεία ποσότητα σκάρτο γραμμάριο τρίψιμο στο τηγάνι πριν το ζεστάνουμε.
Πρακτικά λερώνεις δαχτυλακι στο βούτυρο και το απλώνεις στο τηγάνι.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.483
Reaction score
45.167
Αντί για λάδι που δεν θα καθήσει καλά σε αντικολλητικό τηγάνι προτείνω βουτυράκι , μια αστεία ποσότητα σκάρτο γραμμάριο τρίψιμο στο τηγάνι πριν το ζεστάνουμε.
Πρακτικά λερώνεις δαχτυλακι στο βούτυρο και το απλώνεις στο τηγάνι.
Αν το τηγάνι είναι της προκοπής δεν θέλει και τίποτα, γλιστράει μαναχότ, βέβαια μετά από πολύ χρήση ξεκινά να κολλάει το αυγό πάνω στη επίστρωση και απαιτεί τέτχοια κόλπα. Ποδήλατο δεν κατάφερα να σε μάθω, ας σε μάθω τουλάχιστον να φτιάντς ομελέτα.
Ακου, τα αυγά θα τα χτυπήσεις με μίξερ και το ελαιόλαδο θα πάει παντού μέσα στο μείγμα των αυγών, καντο ως δοκιμή μια φορά και θα δεις ότι δλέυει
 


Μηνύματα
1.565
Reaction score
1.916
Αντί για λάδι που δεν θα καθήσει καλά σε αντικολλητικό τηγάνι προτείνω βουτυράκι , μια αστεία ποσότητα σκάρτο γραμμάριο τρίψιμο στο τηγάνι πριν το ζεστάνουμε.
Πρακτικά λερώνεις δαχτυλακι στο βούτυρο και το απλώνεις στο τηγάνι.
Δε μου κολλάει στο τηγάνι, στο πιάτο κολλάει το ωμό αυγό όταν κάνω το γύρισμα.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.483
Reaction score
45.167
Δε μου κολλάει στο τηγάνι, στο πιάτο κολλάει το ωμό αυγό όταν κάνω το γύρισμα.
Όσο ψήνεται από τη μια πλευρά έχουμε καπάκι στο τηγάνι , έτσι σηκώνει περισσότερη θερμοκρασία και χαζοψήνεται και το άνω μέρος της ομελετας.
 

Μηνύματα
20.428
Reaction score
15.140
«Χαζοψηνεται»!

IMG_5257.jpeg


Η γευση της είναι ουράνια! Markklößchen Suppe. Ψιλοκομμένα λαχανικά δικά μου.ΩΜΗ ζύμη από το κρεοπωλείο της αρεσκείας μου.
 





Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.318
Μηνύματα
2.897.094
Members
38.027
Νεότερο μέλος
d tv
Top