Τι ρόλο παίζει το ρούτερ

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.517
Reaction score
5.697
Για κάντο λιγο λιανά το τελευταίο.
Ευχαρίστως.

Συνδέεις κανονικά το μόντεμ του OTE στην πρίζα.
Δηλαδή το εισερχόμενο καλώδιο τηλ. του ΟΤΕ μπαίνει στο Line.
Στο modem του OTE παίρνεις καλώδιο ethernet (LAN/RJ-45) και το συνδέεις στην "WAN" θύρα ενός Router/AP όπως π.χ. το Asus RT-AX58U που ανέφερε το παλικάρι.
Έτσι το modem του ΟΤΕ κάνει την "σύνδεση" ( συγχρονισμό VDSL ) με τον ΟΤΕ και σου παρέχει και την τηλεφωνία, και το router/ap της επιλογής σου κάνει κλήση PPPoE και διαχειρίζεται το ιντερνετ, το δίκτυό σου, παρέχει Wi-Fi & ethernet συνδέσεις, ρόλο DHCP server, κλπ κλπ
 


Μηνύματα
1.816
Reaction score
339
Ευχαριστώ Bill...
ιδανικά θα ήθελα να καλύψει 3 ορόφους(2ος-3ος-4ος) ...Θα μπει στον πλαινό τοίχο της πολυκατοικίας (εσωτερικά στο διαμέρισμα του 2ου ορόφου, όπου είναι και το μόντεμ του οτε), οπότε λογικά το σήμα από εξωτερικά δε θα βρίσκει άλλο εμπόδιο...το ubiquity αν και δεν είναι wifi 6 , μου το πρότειναν ως πολύ καλό, ακόμα και σκέτο , χωρίς τους "δορυφόρους"....το asus είναι wifi 6 και φαίνεται δυνατό!
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.517
Reaction score
5.697
Ευχαριστώ Bill...
ιδανικά θα ήθελα να καλύψει 3 ορόφους(2ος-3ος-4ος) ...Θα μπει στον πλαινό τοίχο της πολυκατοικίας (εσωτερικά στο διαμέρισμα του 2ου ορόφου, όπου είναι και το μόντεμ του οτε), οπότε λογικά το σήμα από εξωτερικά δε θα βρίσκει άλλο εμπόδιο...το ubiquity αν και δεν είναι wifi 6 , μου το πρότειναν ως πολύ καλό, ακόμα και σκέτο , χωρίς τους "δορυφόρους"....το asus είναι wifi 6 και φαίνεται δυνατό!
Θες αρκετά δυνατό Wi-Fi για να κάνεις κάτι τέτοιο, και πάλι αν οι τοίχοι σου είναι χοντροί ή πολλοί, θα έχεις σημεία με θέματα.
Για 3 ορόφους κανονικά θες ξεχωριστό Wi-Fi AP ανά όροφο.

Ζήτημα είναι να σε καλύψει ακόμα και το Asus RT-AX82U.

Θα χρειαστείς λογικά αλλαγή στις κεραίες ή και να τις απομακρύνεις με καλωδιάκι.

Όπως καταλαβαίνεις θα χρειαστεί "trial & error" για την Wi-Fi κάλυψη ( ελπίζω να μην είσαι σε κανένα σημείο με 30 2.4GHz Wi-Fi και 15 5GHz Wi-Fi δίκτυα :D ).

συγνωμη.. διευκρινιστική: προφέρεται ρουτερ ή ραουτερ;
Ρούτ-ερ ( από το route = διαδρομή )
 

Μηνύματα
1.816
Reaction score
339
Θες αρκετά δυνατό Wi-Fi για να κάνεις κάτι τέτοιο, και πάλι αν οι τοίχοι σου είναι χοντροί ή πολλοί, θα έχεις σημεία με θέματα.
Για 3 ορόφους κανονικά θες ξεχωριστό Wi-Fi AP ανά όροφο.

Ζήτημα είναι να σε καλύψει ακόμα και το Asus RT-AX82U.

Θα χρειαστείς λογικά αλλαγή στις κεραίες ή και να τις απομακρύνεις με καλωδιάκι.

Όπως καταλαβαίνεις θα χρειαστεί "trial & error" για την Wi-Fi κάλυψη ( ελπίζω να μην είσαι σε κανένα σημείο με 30 2.4GHz Wi-Fi και 15 5GHz Wi-Fi δίκτυα :D ).
Ο 4ος δεν με πολυκαίει...και μόνο από την πλευρά που θα είναι το ρούτερ να πιάνει , είμαι οκ....
Ο 3ος θα ήθελα να έχει κάλυψη...
Μήπως να το παίξω πιο safe και να πάω σε κάτι mesh? το ubiquity βγαίνει και με έξτρα κεραίες...(το ότι δεν είναι wifi 6 να με απασχολήσει πολύ?)
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.517
Reaction score
5.697
Ο 4ος δεν με πολυκαίει...και μόνο από την πλευρά που θα είναι το ρούτερ να πιάνει , είμαι οκ....
Ο 3ος θα ήθελα να έχει κάλυψη...
Μήπως να το παίξω πιο safe και να πάω σε κάτι mesh? το ubiquity βγαίνει και με έξτρα κεραίες...(το ότι δεν είναι wifi 6 να με απασχολήσει πολύ?)
Έχεις συσκευές Wi-Fi 6 ? Δεν σε καλύπτουν οι πιθανές ταχύτητες του Wi-Fi 5 ? ( πιάνεις σχετικά εύκολα αν έχεις καλό AP & καλή συσκευή π.χ. κινητό με 2 κεραίες τα 300-500Mbps ταχύτητα μετάδοσης ).

Αν θες καλή ταχύτητα και αξιοπιστία, τα nodes του Mesh σου, είτε πάρεις Ubiquiti είτε Asus είτε TP-Link, θα πρέπει να συνδέσεις τα nodes με το κεντρικό router/mesh controller με καλώδια ethernet ( ή έστω με καλά powerline αν είναι αυτό εφικτό, δεύτερη φυσικά λύση πίσω από την καλύτερη, μέσω ethernet ) και όχι ασύρματα.
 




symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.014
Reaction score
6.807
Καλά, έχετε μπλέξει λίγο τα αυγά και τα καλάθια με τα ρούτερ.

Το ρούτερ στο δίκτυο θα είναι ένα και απ'ότι κατάλαβα θα κρατήσεις αυτό του παρόχου.

Αυτά για τα οποία μιλάτε από εκεί και πέρα είναι access points, όχι ρούτερ. Ρούτερ αν θες να το αλλάξεις και αυτό, τότε πάρε mikrotik.

Εγώ αυτό έχω κάνει, έχω κρατήσει το modem του ΟΤΕ μόνο ως modem, έχω συνδέσει πάνω ένα mikrotik router και για access points, από ένα ubiquiti ap ac lr (long range) στον κάθε όροφο.

Γενικά έχουν πολύ καλό σήμα, πιάνουν και σε μπαλκόνια και το κάτω πιάνει και σε μεγάλο μέρος του κήπου. Τώρα για 3 ορόφους δεν ξέρω, αλλά πάντως θα είναι σίγουρα το μέγιστο που μπορείς να έχεις.
 

Μηνύματα
700
Reaction score
1.698
Modem-Συντομογραφία του modulation-demodulation. Η συσκευή που αναλαμβάνει τη διαμόρφωση του σήματος για να το στείλει προς τον πάροχο μέσω του τηλεφωνικού καλωδίου χαλκου και αντίστροφα αποδιαμορφώνει το σήμα που έρχεται από τον πάροχο .

Router-Συσκευή που είναι υπεύθυνη για την επικοινωνία δύο (ή περισσότερων) διαφορετικών δικτύων. Παράδειγμα , στις οικειακές εφαρμογές, ένα δίκτυο είναι το LAN του σπιτιού και άλλο το Internet. Το router αυτό που κάνει είναι να παίρνει πακέτα από το ένα και να τα στέλνει στο άλλο δίκτυο (και τούμπαλιν) και σε συγκεκριμένο device του άλλου δικτύου. Αν όμως πρέπει να επικοινωνήσει ο Η/Υ του σπιτιού με το NAS του σπιτιού , δεν λαμβάνει χώρα το routing, αλλά switching (βλ. παρακάτω).

Switch-Συσκευή που παρέχει άνω του ενός port (network interface πιο σωστά) και επιτρέπει κατά συνέπεια σε πάνω από μία συσκευές να επικοινωνήσουν μεταξύ τους στο ίδιο δίκτυο.

Αυτές οι συσκευές που στέλνουν οι πάροχοι είναι όλα τα παραπάνω (και modem αφού ενώνεται τηλεφωνικό καλώδιο, και router αφού επιτρέπουν στο LAN να έχει internet και switch αφού παρέχει συνήθως 4 Lan ports για να συνδέονται οι διάφορες ενσύμαρες συσκευές του σπιτιού) και συνήθως αρκετά ακόμα (πχ πλέον προσφέρουν και wireless interfaces 2.4GHz και ενίοτε και 5GHz), μερικά δίνουν επιπλέον δυνατότητες όπως VLANs, Firewall, Access Lists, USB port , HTTP interface κλπ.

Επικράτησε , χάριν συντομίας, αυτά τα μαραφέτια που κάνουν τόσα πολλά, να αποκαλούνται είτε modem, είτε router, αλλά στην πράξη είναι και τα δύο καθώς και πολλά παραπάνω.
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
εξαρτάται τι θές να κάνεις,
μπορεί να θες να αλλάξεις κάτι από τα παρακάτω, για διάφορους λόγους

modem / router / switch / access point

το κουτάκι του παρόχου προσφέρει

- modem που συνήθως είναι το καλύτερο για το δίκτυό του ή τουλάχιστον 100% συμβατό και παίρνει τις ρυθμίσεις αυτόματα
- router εντελώς υποτυπώδες συνήθως
- access point μέτριο, αλλά συνήθως (απλά) επαρκές για ένα διαμέρισμα και λίγες συσκευές
- switch , τελευταία είναι συνήθως 1000άρια, οπότε έχεις 3-4 πόρτες, αν σου φτάνουν
- voip , απλά και αυτόματα, αν δεν θες ιδιαίτερες λειτουργίες

- όλα τα παραπάνω με ένα κουτάκι που καίει 5 W και γλιτώνεις και κάμποσα καλώδια



---------------------------
τα mikrotik είναι φοβερά και πάμφθηνα,
αλλά πρέπει να ξέρεις κάμποσα από δίκτυα ή να θες να ασχοληθείς
η αλήθεια είναι ότι έχω 3-4 χρόνια να σχοληθώ, δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι πρόσφατα,
αλλά όταν είχα, μου πήρε κάμποσο χρόνο και ψάξιμο στο ίντερνετ,
για να καταφέρω πράματα που το προηγούμενο υποτυπώδες netgear έκανε από τη μάνα του
(πχ να μην υπάρχουν ανοιχτές διάφορες πόρτες στο τεστ του shieldsup)
----------------------------
το mikrotik αντικατέστησε ένα Ubiquiti EdgeRouter Lite,
10 φορές πιο εύκολο και 10 φορές λιγότερο παραμετροποιήσιμο
----------------------------
και το Ubiquiti αντικατέστησε το Sophos XG στημένο σε micro PC,
που έγινε το router μου τα τελευταία 3 χρόνια


πολλά κουτάκια πάντως και πολλά καλώδια, ώρες ώρες λέω να τα πετάξω όλα :prankster:
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.517
Reaction score
5.697
Καλά, έχετε μπλέξει λίγο τα αυγά και τα καλάθια με τα ρούτερ.

Το ρούτερ στο δίκτυο θα είναι ένα και απ'ότι κατάλαβα θα κρατήσεις αυτό του παρόχου.

Αυτά για τα οποία μιλάτε από εκεί και πέρα είναι access points, όχι ρούτερ. Ρούτερ αν θες να το αλλάξεις και αυτό, τότε πάρε mikrotik.

Εγώ αυτό έχω κάνει, έχω κρατήσει το modem του ΟΤΕ μόνο ως modem, έχω συνδέσει πάνω ένα mikrotik router και για access points, από ένα ubiquiti ap ac lr (long range) στον κάθε όροφο.

Γενικά έχουν πολύ καλό σήμα, πιάνουν και σε μπαλκόνια και το κάτω πιάνει και σε μεγάλο μέρος του κήπου. Τώρα για 3 ορόφους δεν ξέρω, αλλά πάντως θα είναι σίγουρα το μέγιστο που μπορείς να έχεις.
Για χάρην συντομίας και οι κατασκευαστές αλλά και οι δικτυάδες εδώ και κάμποσα χρόνια δεν αναφέρονται στα πλήρη ονόματα.
Αν είναι κάθε φορά να γράφουμε πάρε ένα Router με Wi-Fi chipset ή πάρε ένα modem/router κλπ κλπ
Φέξε μου και γλίστρησα.

Τα mesh της Asus π.χ. είναι router + AP σε μια συσκευή.
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Εχοντας το speedport plus με γραμμη 100/10 ftth αξιζει να παω σε κατι τετοιο; η τζαμπα το 50αρικο; στην ουσια θα αντικαταστησω ενα 1000αρι switchακι της tplink στο rack που συνδεω τηλεοραση και υπολογιστη, ισως μπει και κανενα streamer καποια στιγμη και ασυρματα συνδεεται ο nad t758, ενα δυο λάπτοπ, κινητα (s8 κλπ) και ταμπλετ οποτε το ac εχει νοημα.
Μηπως καλυτερα να βρω αλλο modem rooter και να κρατησω το 1000αρι switch? Ή τζαμπα ασχολουμαι; τουλαχιστον στο wifi βελτιωση θα δω;
Υποτιθεται θα κερδίζω και σε παραμετροποιηση, αλλα τι μπορω να κερδισω τελικα; υπαρχουν χρησιμες παραμετροι σε καθημερινη οικιακη χρηση;
 

Μηνύματα
1.590
Reaction score
335
Και εγω ετσι το έχω το hap ac2 πισω απο το modem του παροχου κ κανει αυτο ολη τη δρομολογηση wifi κλπ. Λειτουργει και σαν switch αλλα αν δεν έχεις επαφή με το λειτουργικό routeros ισως δυσκολευτεις να το παραμετροποιησεις.
Σε αφηνει ο παροχος να βαλεις άλλο μοντεμ, έχεις voip? αν καταλαβα καλα εχεις θεμα με το wifi ? ισως να πηγαινες σε κατι πιο απλο.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Υποτιθεται θα κερδίζω και σε παραμετροποιηση, αλλα τι μπορω να κερδισω τελικα;
Θες κάτι να κάνεις και δε μπορείς?
Αν ναι τότε καλά κάνεις και ψάχνεσαι... αλλιώς τα βασικά τα έχει και το router του παρόχου.

Όσο είχα ADSL, είχα ένα Asus dsl-n17u σαν modem/router (και από πίσω του το speedport του ΟΤΕ για τηλεφωνία) επειδή π.χ. μπορούσα να πειράζω το SNR και να κερδίζω λίγο ταχύτητα. Όταν έβαλα VDSL επειδή έτσι κι αλλιώς τερμάτιζε και με το router του παρόχου και είναι σταθερότατη, το έβγαλα (το Asus) για χάρη της απλότητας.
Είναι λίγο "χαοτικό" το δίκτυο εδώ... παίρνω και δεύτερο internet μέσω ενός mikrotik από διπλανό συγγενικό σπίτι, υπάρχει NAS, στο NAS τρέχω και local DNS, στο mikrotik τρέχω και Proxy για κάποιες συσκευές, extra access point με δεύτερο mikrotik για κάποια δύσκολα wifi σημεία... οπότε ναι μεν "τα θέλω όλα" αλλά ταυτόχρονα όσο μπορώ τα απλοποιώ...

Προτείνω να καθήσεις με το "1000αρι switchακι της tplink" μέχρι πραγματικά να χρειαστείς κάτι που δεν έχεις.
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Χμμμ ναι. Λογικα voip ειμαι. Το τηλεφωνο συνδεεται στο router και παιρνω μεσω οπτικης.
Παιζει με αυτο να χρειαστει σκαλισμα για βα δουλεψουν τα windows shares;
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Εχοντας το speedport plus με γραμμη 100/10 ftth αξιζει να παω σε κατι τετοιο; η τζαμπα το 50αρικο; στην ουσια θα αντικαταστησω ενα 1000αρι switchακι της tplink στο rack που συνδεω τηλεοραση και υπολογιστη, ισως μπει και κανενα streamer καποια στιγμη και ασυρματα συνδεεται ο nad t758, ενα δυο λάπτοπ, κινητα (s8 κλπ) και ταμπλετ οποτε το ac εχει νοημα.
Μηπως καλυτερα να βρω αλλο modem rooter και να κρατησω το 1000αρι switch? Ή τζαμπα ασχολουμαι; τουλαχιστον στο wifi βελτιωση θα δω;
Υποτιθεται θα κερδίζω και σε παραμετροποιηση, αλλα τι μπορω να κερδισω τελικα; υπαρχουν χρησιμες παραμετροι σε καθημερινη οικιακη χρηση;
Όπως σε συμβούλεψαν ήδη, εάν δεν θέλεις να κάνεις κάτι "σύνθετο", δεν θα σου φανεί πολύ χρήσιμο. Παραδείγματα είναι κάποιο πειραγμένο firewall, VPN για όλες ή επιλεγμένες τοποθεσίες, κλπ. Το ασύρματο θα είναι λίγο καλύτερο, αλλά για ασύρματο μπορείς να κοιτάξεις κατευθείαν access points.
Μια και το hap ac3 (ως καλύτερο από το 2) δεν έχει VoIP, θα χρειαστείς και το router του παρόχου, άλλος ένας λόγος που δεν θα το πρότεινα. Μπορείς να βάλεις κάποιο router με VoIP (πχ κάποιο fritzbox) αλλά πάλι γυρνάμε στην ίδια ερώτηση: Τι θέλεις να πετύχεις. Ένα πιθανό κέρδος είναι καλύτερη συμπεριφορά όταν "γεμίζεις" την γραμμή.
Τα windows shares παίζουν σε επίπεδο τοπικού δικτύου, δεν επηρεάζονται από την δρομολόγηση, εκτός εάν βγεις από το δρόμο σου για να τα χαλάσεις ;).
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
και επειδή η ασφάλεια του ρούτερ είναι σημαντική

στο επόμενο - all time classic - λινκ έχει διάφορες πληροφορίες για ασφάλεια
και κάποια βασικά τεστ του ρούτερ μας πχ ανοικτές πόρτες

https://www.grc.com/x/ne.dll?bh0bkyd2


στο επόμενο έχει επίσης κάποιες επιπλέον πληροφορίες και πολλά links που σχετίζονται με το θέμα ασφάλεια του ρούτερ

https://routersecurity.org/
 

Μηνύματα
136
Reaction score
405
Αγαπητοί φίλοι σας παρακαλώ την βοήθειά σας!
Έχω VDSL 100 από vodafone και μέγιστη ταχύτητα ασύρματα δεν ξεπερνάω τα 50Mbps. Την μέτρηση την κάνω με την εφαρμογή της speedtest ooakla και με το κινητό σε απόσταση 1 μέτρου. Παρόλα αυτά αγόρασα ένα καλώδιο cat 8.1 για να κάνω την δοκιμή ενσύρματα και όντως τα αποτελέσματα ήταν νορμάλ με ταχύτητες σχεδόν να αγγίζουν 101Mbps.... Αυτό που παρατήρησα στις ασύρματες δοκιμές ήταν ότι αφού άλλαξα τον test server( πέρααπό αυτόματα σου δίνει δυνατότητα επιλογής) και επέλεξα αυτόν της cosmote η βελόνα της δοκιμής κόλλησε στο 101. Έχει κάποιος υπόψιν του τι γίνεται και αν βέβαια μπορώ να πάρω κάποιο after market router για να δώ βελτίωση! Να επισημάνω ότι έχω μιλήσει άπειρες ώρες με vodafone,έχω αλλάξει 4 ρουτερ,έχουν έρθει 3 τεχνικοί της vodafone και αποτέλεσμα κανένα το μόνο που κατάφερα είναι να πληρώνω 17.70€ το μήνα!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.606
Μηνύματα
2.867.573
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top