Τι συμβαίνει με το σκυλί μου;;

Μηνύματα
3
Reaction score
0
καλησπέρα σε όλους!
Ειμαι καινουρια στο σάιτ κ θα ήθελα την κατανόηση σας.
Πρώτη φορά μπαίνω στη διαδικασία να βρω τη λύση στο προβλημα μου απο ένα φόρουμ αλλα ΕΙμαι σε αδιέξοδο..

Το σκυλάκι μου η ροζα τις τελευταίες 8 μέρες φέρεται τελείως διαφορετικά απο οτι με εχει συνηθίσει τα 9 χρονια που ζει μαζι μας..δεν τρώει τίποτα,εχει την ουρά στα σκέλια συνέχεια,δεν εχει όρεξη ουτε για παιχνίδι και γενικά κάθεται όλη μέρα κ δεν κανει τίποτα.
Την πήγα στον κτηνίατρο κ αυτός της εκανε εξετάσεις αίματος οι οποίες βγήκαν πολυ καλές κ φυσιολογικές.της εκανε ένεση για να της ερθει όρεξη και να φάει κατι και μου έδωσε ένα σιρόπι για το στομάχι της.ακολουθησα όλες τις οδηγίες του γιατρού εδω κ 3 μέρες αλλα δεν ειδα καμμία πρόοδο.η ροζα μου ειναι σαν σε κατάθλιψη χωρις να συμβεί κατι διαφορετικό στο σπιτι και λιγο νερό που πίνει το κανει εμετό.
Παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει τι μπορει να συμβαίνει ας με βοηθήσει..ευχαριστω..
 


Μηνύματα
272
Reaction score
92
Δε νομίζω να είναι και το καλύτερο μέρος το συγκεκριμένο φόρουμ για αυτό το πρόβλημα.
Πιστεύω υπάρχουν πολλές σελίδες στο διδαδίκτυο απο γνώστες του αντικειμένου.
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Έκανες τεστ για καλαζάρ;
Έκανα εξετάσεις αίματος και ήταν καθαρές..το καλαζαρ δεν γνωρίζω καν τι ειναι..
[DOUBLEPOST=1463858118][/DOUBLEPOST]
Δε νομίζω να είναι και το καλύτερο μέρος το συγκεκριμένο φόρουμ για αυτό το πρόβλημα.
Πιστεύω υπάρχουν πολλές σελίδες στο διδαδίκτυο απο γνώστες του αντικειμένου.
Απλα ειδα μια παρόμοια ερωτηση και είπα να δοκιμάσω.
Εχεις να μου προτείνεις κάποια σελίδα;
 




Μηνύματα
29.293
Reaction score
23.367
ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΓΡΗΓΟΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΠΟΛΛΕΣ ΟΙ ΜΕΡΕΣ.....
 

Μηνύματα
85
Reaction score
61
Σε ποιά περιοχή μένεις για να σου συστήσουμε κτηνίατρο;
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Πήγαινε και σε άλλο γιατρό για μια δεύτερη γνώμη. Αυτή η εποχή του χρόνου κρύβει κινδύνους λόγο της λεϊσμανίασις και της ερλιχίωσης (ασθένεια απο τσιμπούρια).
Υπάρχουν πλέον ειδικά τεστ που σου δείχνουν άμεσα αν το ζωάκι έχει κάποια αθένεια (όπως τα τέστ εγκυμοσύνης). Περαιτέρω αιματολογικές εξετάσεις φανερώνουν το πόσο έχει εξελιχθεί η ασθένεια.

(Θα έπρεπε να είσαι ενήμερη για ασθένειες όπως η λεϊσμανίαση και η ερλιχίωση, καθώς επίσης και για το πώς θα προφυλάξεις το ζωάκι σου με τον καλύτερο δυνατό τρόπο)

Το ανησυχητικό είναι οι εμετοί. Σίγουρα μετά από τόσες μέρες θα υποφέρει και απο αφυδάτωση, αν δεν πίνει νερό στις ποσότητες που πρέπει.
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Πήγαινε και σε άλλο γιατρό για μια δεύτερη γνώμη. Αυτή η εποχή του χρόνου κρύβει κινδύνους λόγο της λεϊσμανίασις και της ερλιχίωσης (ασθένεια απο τσιμπούρια).
Υπάρχουν πλέον ειδικά τεστ που σου δείχνουν άμεσα αν το ζωάκι έχει κάποια αθένεια (όπως τα τέστ εγκυμοσύνης). Περαιτέρω αιματολογικές εξετάσεις φανερώνουν το πόσο έχει εξελιχθεί η ασθένεια.

(Θα έπρεπε να είσαι ενήμερη για ασθένειες όπως η λεϊσμανίαση και η ερλιχίωση, καθώς επίσης και για το πώς θα προφυλάξεις το ζωάκι σου με τον καλύτερο δυνατό τρόπο)

Το ανησυχητικό είναι οι εμετοί. Σίγουρα μετά από τόσες μέρες θα υποφέρει και απο αφυδάτωση, αν δεν πίνει νερό στις ποσότητες που πρέπει.
Αν ειχε κάποιες απο τις ασθενείες αυτές δεν θα το βρηςκαμε στις αιματολογικές εξετάσεις; Γιατι οι εξετάσεις της ειναι φυσιολογικές..
 

Μηνύματα
13.649
Reaction score
6.618
αν το πηγες σε κτηνιατρο και δεν ειδες καμια βελτιωση,τοτε ή πηγες σε ασχετο ή απλα το σκυλι σου εχει κατι που δεν ανιχνευεται απλα με εξετασεις στο αιμα. Πηγαινε το αμεσα σε αλλον κτηνιατρο ακομα και αν χρειαστει να κανεις πολλα χιλιομετρα (δεν ξερω σε ποια πολη εισαι).....το οτι δεν ξερεις τι ειναι το καλαζαρ ενω εχεις σκυλο 9 χρονια ειναι μαλλον αδικο για το σκυλι σου, (σορρυ κιολας).
 



Μηνύματα
29.293
Reaction score
23.367
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΥΣΤΡΟΦΗ ΣΤΟΜΑΧΙΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΧΙΛΙΑ ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ....

ΕΠΕΙΓΕΙ ΤΟ ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΟ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΕ ΣΟΒΑΡΟ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.714
Reaction score
28.067
Λυπάμαι πραγματικά γιατί δεν πρέπει ιδιοκτήτες με άγνοια κινδύνου να έχουν κατοικίδια. Επικίνδυνο για το ζώο και τον ίδιο. Ο κτηνίατρος που το πήγες είναι άσχετος και δυστυχώς υπάρχουν πολλοί τέτοιοι. Αν κρίνω από τα λεγόμενα το ζωάκι έχει καλαζάρ και μάλιστα σε προχωρημένο στάδιο. Έχει χτυπήσει τα νεφρά για αυτό δεν τρώει. Θεωρώ σίγουρο ότι δεν έχει κάνει εμβόλιο για καλαζάρ οπότε η πρώτη εξέταση είναι φθηνή και γρήγορη, 30€. Βρες ένα κτηνίατρο να του πάρει αίμα και να βάλει σε αυτό ενα ειδικό υγρό που εχουν. Αν βγει θετικό μετά πας σε αιματολογικές εξετάσεις και εγώ θα τα έκανα όλα γιατί είναι πολύ αργά μπας και προλάβω τίποτα. Κάνε και υπέρηχο στομάχου μήπως έφαγε τίποτα. Αυτό μετά θέλει επέμβαση. Απλά να ξέρεις ότι οι αιματολογικές μόνο για καλαζάρ έχουν 100€. Και η θεραπεία δεν θες να ξέρεις. Τα πολύ προχωρημένα μόνο νοσοκομείο και 2000€-3000€.
Αν στο ενδιάμεσο το ζωάκι αρχίσει να έχει σπασμούς και να αφρίζει μην πλησιάζεις για κανένα λόγο γιατί θα σε δαγκώσει.
Καλή τύχη.
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.424
Reaction score
74.793
Εκ του μακρόθεν διάγνωση...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.714
Reaction score
28.067
Εκ του μακρόθεν διάγνωση...
Σε καμία περίπτωση δεν το παίζω γιατρός αλλά επειδή έχω χάσει σκύλο από αυτή την σκατοαρρώστια έχω ασχοληθεί αρκετά και γνωρίζω αρκετά πράγματα. Σκοπός η καλή υγεία του νέου τετράποδου μέλους της οικογένειας.
Τα συμπτώματα ειναι τα ίδια. Αν δε υπάρχει απότομη και μεγάλη απώλεια βάρους λυπάμαι αλλά....
Μακάρι να κάνω λάθος.
 



Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.685
Μηνύματα
2.869.925
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top