Τοποθέτηση Dali Spektor 2 στον τοίχο

Μηνύματα
4
Reaction score
2
Παρότι έχω διαβάσει πολλές φορές ενδιαφέροντα πράγματα σε αυτό το forum, σημερα γράφτηκα για να ρωτήσω κάτι. Νομίσω ότι έχω καλές πιθανότητες κάποιος εδώ να ξέρει να βοηθήσει.

Έχω αγοράσει τα Dali Spektor 2 για να τα βάλω δεξιά και αριστερά από την οθόνη προβολής (έχω έναν benq 1070). Θα έχω ένα σύστημα 2.0 για τώρα με μεγάλη πιθανότητα να προσθέσω και ένα sub σύντομα. Δεν θέλω τρομερά πράγματα από τον ήχο, απλά κάτι αξιοπρεπές.

Το πρόβλημα μου είναι το εξής:

Τα dali θα μπου σχετικά ψηλά, καθώς από την μια πλευρά δεν υπάρχει χώρος και σίγουρα δεν υπάρχει χώρος για να μπουν σε βάση, στο πάτωμα. Νομίζω θα τα βάλουμε περίπου στα 2 μέτρα.

Screenshot 2021-03-13 at 15.01.49.png

Τα Dali έχουν στην συσκευασία 2 βίδες και ένα έλασμα για να τα βάλεις στον τοίχο.
Screenshot 2021-03-13 at 15.01.43.png



Εγώ όμως υπολόγιζα να τα βάλω με μία μικρή κλίση προς τα κάτω ώστε να μας μας "κοιτάνε" στον καναπέ. Από διάφορα που διάβασα κατέληξα ότι αυτό είναι το σωστότερο (διορθώστε με αν κάνω λάθος).

Ψάχνω να βρω βάσεις για να τα βάλω στον τοίχο και αρχικά υπολόγιζα να πάρω αυτές:
https://www.hellasphone.gr/index.php?route=product/product&product_id=43829384 (Vogels SOUND 3200)

τώρα όμως που είδα το ηχείο από πίσω, δεν ταιριάζουν
Screenshot 2021-03-13 at 15.01.37.png


και τελικα οι μόνες που έχω βρει που φαίνεται να ταιριάζουν είναι αυτές

https://technosound.gr/vogels-vlb-200 (vogels-200)

οι οποίες είναι γκουμούτσες και κατά την άποψη μου άσχημες.

Δεν έχω άλλες επιλογές; Ή στον τοίχο ίσια ή τις άσχημες βάσεις;

Πραγματικά, φαίνεται σαν να μην υπάρχουν άλλες βάσεις που ταιριάζουν.

Να τα βιδώσω στον τοίχο και να τελειώνω;

Μια άλλη πιθανότητα που σκέφτηκα είναι να βάλω 2 ραφάκια, άσπρα και να τα βάλω πάνω με μία μικρή κλίση (5 μοίρες).
τι λέτε;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
Καλώς τον!

Προσωπικά δεν θα τα τοποθετούσα τόσο ψηλά με τίποτα, αλλά αν πρέπει σώνει και καλά, οι "άσχημες" θα είναι η καλύτερη επιλογή και δεν θα τρυπήσεις τα ηχεία.
Τα ραφάκια θα είναι σίγουρα ασχημότερα.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
Αν βάλεις το έλασμα στην πλάτη των ηχείων, όχι πολύ ψηλά λίγο πάνω από τη μέση της πλάτης πάνω από το πορτ, τότε μπορείς αν χρησιμοποιήσεις ένα άγκιστρο στον τοίχο αρκετά μακρύ να έχει κλίση προς τα κάτω. Και αναλόγως το μήκος του άγιστρου που θα αφήνεις να προεξέχει θα ρυθμίζεις και τη γωνία που θα έχουν.
Κάτι τέτοιο δηλαδή.

8707-1024x962-2.jpg


εγώ ως πιο βλαμμένος θα έβαζα μεταλλικά βύσματα στον τοίχο με μετρικό σπείρωμα και θα έβαζα την παρακάτω βίδα για να έχω ικανό μήκο σπειρώματος μέσα στον τοίχο (και ίσως και ένα κόντρα παξιμάδι όταν βρεθεί η τελική θέση :biggrin: )

large_20200805160638_vida_gonia_m6x60_galvanize_perikochlio_2tmch.jpeg
 

Μηνύματα
4
Reaction score
2
ευχαριστώ πολύ και για τις δύο απαντήσεις @melina και @Zizik

νομίζω ότι θα παρατήσω την εναλλακτική ραφάκια

Θα δοκιμάσω αυτό που είπες @melina δεν μου πέρασε καθόλου από το μυαλό. Ίσως με 3 πόντους απόσταση και αν τα κατεβάσω λίγο πιο χαμηλά από τα 2 μέτρα (1.7) να μπορέσω να έχω το αποτέλεσμα που θέλω. Στην χειρότερη πέρνω τις βάσεις και τις βάζω ώστε να καλύψουν και την προηγούμενη τρύπα.

Για να καταλάβετε και γιατί δεν μπορώ να πάω πολύ πιο χαμηλά, δείτε την άλλη πλευρά

unnamed.jpg
 

Μηνύματα
319
Reaction score
547
Αν καταλήξεις σε βάσεις, κοίτα και αυτές

Είχα τα Zensor 3 πάνω τους, εξαιρετικές
 




melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
Θα φτιάξω σετακι -σακουλάκι, ουπατ, βίδες- θα βάλω και ωραίες φωτογραφίες και θα το πουλάω στο αμαζον, δη ινβιζιμπλ ατζασταμπλ λαιυντσπηκερς γουολ μαουντς. Μόνο για Έλληνες.
 

Μηνύματα
4
Reaction score
2
ευχαριστώ @alfakias123

μια χαρά φαίνονται αυτές και πολύ πιο διακριτικές από αυτές που αναφέρω πιο πάνω.

μου κάνει τρομερή εντύπωση που δεν βρίσκω κάτι τέτοιο στο skroutz. Τι στο καλό, μόνο εγώ το χρειάζομαι; Γιαυτό και ήρθα να ρωτήσω εδώ. Μήπως κάνω κάτι τρελλά λάθος ή υπάρχει κάτι στα ηχεία που δεν καταλαβαίνω.
ψάχνωντας τα btech βρήκα και αυτά


αν και με βλέπω να μένω στην πατέντα με την βίδα

invisible adjustable wall mount!
 

K

kimon

Guest
Πριν κάνεις ο,τιδήποτε, δεν χάνεις κάτι εάν ρωτήσεις και το μέλος Μιχάλης_Μελίδης με ΠΜ.
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.714
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top