Τοποθέτηση SL & SR σε σαλόνι...

Μηνύματα
98
Reaction score
36
Γεια σας συμforumιτες!Αγορασα τα JBL arena 120 ( https://www.skroutz.gr/s/6628171/JBL-Arena-120.html ), και θελω γνωμες για την τοποθετηση τους.Αποψη μου απο οσα εχω διαβασει ειναι να μπουν στο τελειωμα του καναπε και 60 εκ πανω απο αυτον.Η θεση ακροασης ειναι 1,80μ απο αριστερα κ δεξια και απο την τηλεοραση 4,5μ.Εσεις τι λετε;Τα μπροστα ηχεια ειναι Dali zensor 3 ,κεντρικο εχω προσωρινα ενα μικρο της samsumg αλλα αργοτερα θα παω στο zensor Vocal η το pico vocal της dali και για sub μαλλον το 12αρι της klipsch,ενισχυτής Yamaha RX-A730.
 

Attachments



melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Στο ύψος του αυτιού και σε ίσες αποστάσεις από τη θέση ακρόασης και μέχρι 120 μοίρες προς τα πίσω (90 μοίρες είναι ακριβώς δεξιά και αριστερά από το αυτί). Όσο μπορείς να πλησιάσεις αυτές τις προδιαγραφές θα είσαι καλύτερα, αν όμως για λόγους χωροταξικούς δεν σου βγαίνει και τα βάλεις πιο ψηλά και να κοιτάνε προς τη θέση ακρόασης δεν χάθηκε και ο κόσμος :wink:
 

Μηνύματα
98
Reaction score
36
Για ξεκίνημα πήγαινε τον καναπέ πολυ πιο μπροστα αν επιτρέπει η αρχηγός.
Αν παω τον καναπε μπροστα θα κλεισω την μπαλκονοπορτα,μαλλον πολυ αργοτερα θα παω για προβολεα.
[DOUBLEPOST=1504776075][/DOUBLEPOST]
Στο ύψος του αυτιού και σε ίσες αποστάσεις από τη θέση ακρόασης και μέχρι 120 μοίρες προς τα πίσω (90 μοίρες είναι ακριβώς δεξιά και αριστερά από το αυτί). Όσο μπορείς να πλησιάσεις αυτές τις προδιαγραφές θα είσαι καλύτερα, αν όμως για λόγους χωροταξικούς δεν σου βγαίνει και τα βάλεις πιο ψηλά και να κοιτάνε προς τη θέση ακρόασης δεν χάθηκε και ο κόσμος :wink:
Αυτες οι 30 μοιρες προς τα πισω ποσα εκατοστα ειναι περιπου;
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Αν παω τον καναπε μπροστα θα κλεισω την μπαλκονοπορτα,μαλλον πολυ αργοτερα θα παω για προβολεα.
Βγάλε το σκαμπό που ειναι προέκταση του καναπέ και πήγαινε το αλλού. Όσο πιο μπροστα ο καναπές μεχρι το όριο της μπαλκονόπορτας. Η αποσταση ειναι τεράστια για αυτα τα μικρά ηχεία.

Α, και βαλτα με κλίση προς τα έσω και κάτω, προς τις θέσεις ακροασης, όχι παράλληλα στον τοίχο. Αν ειναι δυνατόν και πιο προς τον καναπέ...πρέπει οπωσδήποτε να μειώσεις δραματικα την αποσταση των 4.5 μέτρων. Αλλιως άστο, δεν εχει νόημα, κάνε οτι να ναι. Δεν θα παίζει έτσι κι αλλιως

Μετα βαλε τα SR και SL στις 90-120 μοίρες οπως λέει ο μελίνας
 

Μηνύματα
98
Reaction score
36
Βγάλε το σκαμπό που ειναι προέκταση του καναπέ και πήγαινε το αλλού. Όσο πιο μπροστα ο καναπές μεχρι το όριο της μπαλκονόπορτας. Η αποσταση ειναι τεράστια για αυτα τα μικρά ηχεία.

Α, και βαλτα με κλίση προς τα έσω και κάτω, προς τις θέσεις ακροασης, όχι παράλληλα στον τοίχο. Αν ειναι δυνατόν και πιο προς τον καναπέ...πρέπει οπωσδήποτε να μειώσεις δραματικα την αποσταση των 4.5 μέτρων. Αλλιως άστο, δεν εχει νόημα, κάνε οτι να ναι. Δεν θα παίζει έτσι κι αλλιως

Μετα βαλε τα SR και SL στις 90-120 μοίρες οπως λέει ο μελίνας
Αν βγαλω το σκαμπο θα κερδισω 65εκ..αξιζει;Η αποσταση απο τα μπροστινα ηχεια ειναι 3,5μ και απο την tv 4,5μ.Αν βγαλω το σκαμπο θα πεσει η αποσταση στα 2,9μ κ στα 3,9μ αντιστοιχα.Επειδη εχω στο μυαλο μου να παω σε προβολεα οπου το πανι θα μπει στην αποσταση τον μπροστινών ηχειων δηλαδη 3,5μ περιπου νομιζω οτι μετα η αποσταση θα ειναι πολυ καλη.Τωρα για το μεγεθος των ηχειων θεωρεις οτι ειναι μικρα δεδομενου του χωρου μου;Τα jbl δεν τα εχω ακουσει ακομα αλλα τα dali ειναι πολυ δυνατα πιστευω.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Αν βγαλω το σκαμπο θα κερδισω 65εκ..αξιζει;Η αποσταση απο τα μπροστινα ηχεια ειναι 3,5μ και απο την tv 4,5μ.Αν βγαλω το σκαμπο θα πεσει η αποσταση στα 2,9μ κ στα 3,9μ αντιστοιχα.Επειδη εχω στο μυαλο μου να παω σε προβολεα οπου το πανι θα μπει στην αποσταση τον μπροστινών ηχειων δηλαδη 3,5μ περιπου νομιζω οτι μετα η αποσταση θα ειναι πολυ καλη.Τωρα για το μεγεθος των ηχειων θεωρεις οτι ειναι μικρα δεδομενου του χωρου μου;Τα jbl δεν τα εχω ακουσει ακομα αλλα τα dali ειναι πολυ δυνατα πιστευω.
Κούτσικα ειναι τα Dali. Με 7 ίντσες γουφεράκι καλυτερα πήγαινε κάτω απο τα 3 μετρα.
 

Μηνύματα
98
Reaction score
36
Κούτσικα ειναι τα Dali. Με 7 ίντσες γουφεράκι καλυτερα πήγαινε κάτω απο τα 3 μετρα.
Μου έκανες την καρδιά περιβόλι....χαχαχα.Τι να πω στα αυτιά μου και στις εντάσεις που ακούω μου φαίνονται "μεγάλα".
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Μου έκανες την καρδιά περιβόλι....χαχαχα.Τι να πω στα αυτιά μου και στις εντάσεις που ακούω μου φαίνονται "μεγάλα".
Δεν εχει καμία σημασία πως σου φαινονται. Εχεις λαθος εντύπωση.

Πιο μικρη αποσταση, toe in, κατεύθυνση προς τα κάτω, προς τον ακροατή. Να κοιτάς το tweeter κατάματα και στο πάνω /κάτω, και στο μεσα /έξω.

Και μετα πες μου ξανά πως σου φαίνονται ;)
 

Μηνύματα
98
Reaction score
36
Δεν εχει καμία σημασία πως σου φαινονται. Εχεις λαθος εντύπωση.

Πιο μικρη αποσταση, toe in, κατεύθυνση προς τα κάτω, προς τον ακροατή. Να κοιτάς το tweeter κατάματα και στο πάνω /κάτω, και στο μεσα /έξω.

Και μετα πες μου ξανά πως σου φαίνονται ;)
Σιγουρα πρεπει να τα κατεβασω στο υψος του αυτιου και συμφωνω σε αυτο αλλα στο να ερθουν πιο κοντα δεν ξερω τι αλλαγη θα δω....εβαλα μολις τωρα μερικες σκηνες απο το matrix και δεν μπορουσα να το ανεβασω πανω απο -22db γιατι θα κουφαινόμουν στο τελος.Το υψος θα διορθωθει μολις μεγαλώσουν λιγο τα παιδια παντως σιγουρα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Σιγουρα πρεπει να τα κατεβασω στο υψος του αυτιου και συμφωνω σε αυτο αλλα στο να ερθουν πιο κοντα δεν ξερω τι αλλαγη θα δω....εβαλα μολις τωρα μερικες σκηνες απο το matrix και δεν μπορουσα να το ανεβασω πανω απο -22db γιατι θα κουφαινόμουν στο τελος.Το υψος θα διορθωθει μολις μεγαλώσουν λιγο τα παιδια παντως σιγουρα.
Εγω ξέρω ομως. Τα ηχεία σου ειναι οριακά midfield, προς nearfield. Αυτο σημαίνει πολλά, δεν ειναι μόνο θέμα έντασης. (Άσε που και εκεί εχεις λαθος εντύπωση.)
Κάνεις λάθος. Μην επιμένεις. Πήγαινε πιο κοντά.

Για το ύψος άλλαξε μονο την κλίση προς τα κάτω
 
Last edited:


Μηνύματα
98
Reaction score
36
Αν πέφτει παντόφλα, πες το...να μην τα λεω τζάμπα :p
Καλα την παντοφλα δεν την γλυτωνω με τιποτα.......χαχαχα.Λοιπον θα κανω τις αλλαγες που προτεινετε μολις ερθουν κ τα jbl και θα ποσταρω εντυπωσεις.Κατι τελευταιο,τα sr & sl ,οταν λεμε οτι το υψος τους πρεπει να ειναι στο αυτι εννοουμε τα tweeter η μπορουμε να ανεβουμε λιγο στο υψος ας πουμε του woofer;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Καλα την παντοφλα δεν την γλυτωνω με τιποτα.......χαχαχα.Λοιπον θα κανω τις αλλαγες που προτεινετε μολις ερθουν κ τα jbl και θα ποσταρω εντυπωσεις.Κατι τελευταιο,τα sr & sl ,οταν λεμε οτι το υψος τους πρεπει να ειναι στο αυτι εννοουμε τα tweeter η μπορουμε να ανεβουμε λιγο στο υψος ας πουμε του woofer;
Εφοσον δεν θα βάλεις ατμος, βαλτα λίγο πιο ψηλά. Αλλα πάντα να σε κοιτάνε, κλίση προς τα κάτω. Ολα. Κάτω.

Μην φοβάσαι την παντόφλα.

Γερά παλληκάρια :showingbiceps:
 



Μηνύματα
449
Reaction score
379
Δε χρειάζεται να ακούς σε υψηλές εντάσεις για να τοποθετήσεις σωστά τα ηχεία σου....
Τα μπροστινά θέλουν οπωσδήποτε κατέβασμα και κλίση προς τη θέση ακρόασης, και όχι να κοιτάνε ευθεία όπως τώρα. Καταρχάς είναι πιο ψηλά και από την τηλεόραση με αποτέλεσμα να μην έχεις καν την σωστή αίσθηση της σκηνής σε ακρόαση ταινίας.
Κατέβασέ τα στο ύψος που είναι το μέσον της τηλεόρασης. Στο μέλλον και το πανί που θα βάλεις εκεί κάπου θα έχει το μέσον του.
Και στο αντίστοιχο ύψος βάλε και τα surround
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Αυτό.
Αλλο αυτό, άλλο το δεν είναι ικανό το ηχείο αυτού του μεγέθους για δεδομένο χώρο και θέσης ακρόασης να πιάσει 100+ db και άλλο το "πρέπει οπωσδήποτε να μειώσεις δραματικα την αποσταση των 4.5 μέτρων. Αλλιως άστο, δεν εχει νόημα, κάνε οτι να ναι. Δεν θα παίζει έτσι κι αλλιώς".
;)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.170
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top