Τοποθετηση δικαναλου σε σαλονι

Μηνύματα
26
Reaction score
14
Σε δικαναλο συστημα,
ποια προσεγγιση ειναι ακουστικα η πιο σωστη? Εχετε να προτεινετε καμια καλυτερη ιδεα με βαση το χωρο αυτο?
Διαστασεις του παραλληλογραμμου χωρου (χωρις το κομματι δεξια): 4,60m x 6,60m

Ιδεα 1:
1701701071424.png


Ιδεα 2:
1701701091552.png


Ιδεα 3:
1701701138266.png


Ευχαριστω
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.026
Reaction score
6.826
Στην ιδέα 2 (που είναι η πιο συμμετρική), τα ηχεία πρέπει οπωσδήποτε να μπουν τέρμα γωνία όπως φαίνεται στο σχέδιο;

Επίσης η θέση ακρόασης μπορεί να μπει σε σημείο που να σχηματίζεται ισόπλευρο τρίγωνο; Στο σχέδιο για να γίνει ισόπλευρο θα πρέπει τα ηχεία να έρθουν λίγο πιο κοντά, αλλά δεν ξέρω πόσο "στο περίπου" είναι.
 

Μηνύματα
820
Reaction score
995
Καλό θα είναι να δώσετε περισσότερες πληροφορίες για τα ηχεία, τις αποστάσεις και τα ενισχυτικά στάδια.
 

TGD

Μηνύματα
7.224
Reaction score
7.252
Εγώ ψηφίζω το 3. Είναι καλό να έχεις μαζί ήχο και εικόνα. Και πιο κοινωνικό να κάθονται όλοι στον καναπέ.
 


Μηνύματα
12.863
Reaction score
10.076
Εγώ την ιδέα 2 με την τηλεόραση στο κέντρο. Αφήνει χώρο και για τα περιφερειακά ηχεία.
 

Μηνύματα
521
Reaction score
1.152
H 2 είναι καλή περίπτωση, αλλά τα ηχεία θα πάνε στο 1 περίπου μέτρο από τους πλαινούς τοίχους.
Οπότε έχεις ένα ανοιγμα περίου 2,6 για να βάλεις και θέσει ακρόασης για να κάνεις και το καταραμένο τρίγωνο, στον καναπέ με την ΤV στην μέση και απέναντι σου μένει χώρος για να βάλεις ότι αλλά έπιπλα θές.
Συν ότι σου μένει και χώρος στον πάνω τοίχο για άλλα έπιπλα...

Συν ότι επειδή έχει συμμετρία θα συμεριφερθεί προβλέψιμα ( και ευκολία στην περιποίηση χώρου)
 


Μηνύματα
3.091
Reaction score
8.873
Καλησπέρα,
Αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις τη δικάναλη ακρόαση με το Ιδέα 1 και δύο είσαι οκ μόνο τις αποστάσεις να δεις, αν έχεις μεγάλα ηχεία δαπέδου το 1 αν έχεις μικρά βιβλιοθήκης το 2, όλα με γνώμονα το ισόπλευρο τρίγωνο ΗΧΕΙΑ-ΕΓΩ.
Τώρα αν καταλήξεις σε πολυκάναλη ακρόαση, θα πρέπει η TV να μπει ανάμεσα από τα μπροστινά ηχεία από κάτω το κεντρικό υπολόγισε 2 σαμπ και χώρο για τα surround από πίσω σου, πάντως αν κάνεις κάποιες χωροταξικές αλλαγές ίσως να βγάλεις καλό αποτέλεσμα.
Φυσικά δε γνωρίζουμε αν έχεις παραθυρόφυλλα στο συγκεκριμένο χώρο.
 

Μηνύματα
412
Reaction score
273
75εκ από κάθε πλευρικό τοίχο και 30-70εκ ανάλογα το ηχείο από τον μπροστά τοίχο , οποτε τα ηχεία θα απέχουν περίπου 3 μέτρα μεταξύ τους και άρα ο καναπές μπορεί να είναι 3-3.5 μέτρα μακριά από τον μπροστά τοίχο
 

TGD

Μηνύματα
7.224
Reaction score
7.252
Τώρα αν καταλήξεις σε πολυκάναλη ακρόαση, θα πρέπει η TV να μπει ανάμεσα από τα μπροστινά ηχεία
Δεν υπάρχει λόγος να διαχωριστούν τα συστήματα. Ακόμα και σε δικάναλο, μπορείς να συνδέσεις την τιβί στον ενισχυτή και να πάρεις απείρως καλύτερο ήχο από τα χαζομεγάφωνα στην πλάτη της τηλεόρασης. Και σε συναυλίες και σε έργα, ακόμα και σε αθλητικά.
 



Μηνύματα
13.646
Reaction score
6.618
H επιλογή 3 αλλά στον απέναντι τοίχο (αν δεν υπάρχει κάποιο θέμα με παράθυρο κλπ).
 

Μηνύματα
26
Reaction score
14
ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
τα παραθυρα ειναι φαινονται εδω με thick borders
1701724442722.png


Σημαντικη λεπτομερεια ειναι το σημειο ΕΓΩ δεν ειναι ο καναπες, αλλα τραπεζι απο το οποιο θελω να ακουω μουσικη. Δε με ενδιαφερει να ακουω μουσικη απο το καναπε γιαυτο και τον εχω καπως απομονωσει με τη τηλεοραση
 



TGD

Μηνύματα
7.224
Reaction score
7.252
Δηλαδή θα κάθεσε στο τραπέζι να δουλεύεις και θα έχεις τα ηχεία πίσω σου;
Τότε καλύτερα πάρε ηχεία για πάνω στο τραπέζι να τα έχεις κοντά και μπροστά.
Ή βάλε τα ηχεία δίπλα στην τηλεόραση και το τραπέζι πίσω από τον καναπέ να κοιτάζεις την τηλεόραση.
 

Μηνύματα
26
Reaction score
14
Τα ηχεια θαναι παντα μπροστα μου, ιδανικα στις δυο γωνιες ισόπλευρου τριγωνου.
Η ιδεα να μεσολαβει ο καναπες μεταξυ ηχειων και τραπεζιου μου μοιαζει ως εμποδιο, και θαθελα να το αποφυγω.

Τα ηχεια θα ειναι floorstanding καταλληλα για το μεγεθος του χωρου
 

TGD

Μηνύματα
7.224
Reaction score
7.252
Αφού θα έχεις το τραπέζι κολλητά μπροστά σου, ο καναπές είναι το πρόβλημα; Και κατάλληλα για το μέγεθος του χώρου, σημαίνει ότι πρέπει να μπουν σε σωστή τοποθέτηση, οπότε η [1] είναι χαμένη από χέρι (το ένα ηχείο στη μέση, το άλλο στη γωνία). Αν σε ενδιαφέρει να ακούς μόνο στο γραφείο, θα πάρεις καλύτερο αποτέλεσμα από nearfield τοποθέτηση.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.869.505
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top