Το Αστέρι Του Βορρά - The Golden Compass (2007) Bluray

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62

Αγόρασα χθες τους 300 και το Αστέρι του Βορρά. Το πρώτο, επειδή έχω δει και το μη υποτιτλισμένο, έχει την ίδια εικόνα. Το δεύτερο το έχει δει κανείς σε BD εξωτερικού??? Γιατί η εικόνα σε πολλά σημεία δεν θύμιζε με τίποτα HD και πολύ φοβάμαι ότι έκαναν το θαύμα τους πάλι...
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Βluray απο την ΑUDIOVISUAL !

Αγόρασα χθες τους 300 και το Αστέρι του Βορρά. Το πρώτο, επειδή έχω δει και το μη υποτιτλισμένο, έχει την ίδια εικόνα. Το δεύτερο το έχει δει κανείς σε BD εξωτερικού??? Γιατί η εικόνα σε πολλά σημεία δεν θύμιζε με τίποτα HD και πολύ φοβάμαι ότι έκαναν το θαύμα τους πάλι...
Νομίζω πως ο Βογιατζάκης εχει γράψει στο παρελθόν διθυραμβικά σχόλια για την συγκεκριμένη ταινια σε BD όσον αφορά την ποιότητα της εικόνας του.
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Απάντηση: Βluray απο την ΑUDIOVISUAL !

από το dvdtown ( και συμφωνώ και εγώ απόλυτα που το έχω δεί..) :

Video:
The Blu-ray picture quality is of a kind that will please and delight most viewers and undoubtedly annoy others. The image is bright, ultraclean, somewhat glossy, slightly flat, and often soft. Now, here's the thing: The moviemakers shot "The Golden Compass" in large part with conventional film cameras and in part with digital cameras. I am only guessing here, but they may have decided they wanted the look of the two filming techniques to match as closely as possible, so they faced having either to add a small degree of grain to the digital footage or to filter some of the grain from the conventional footage. If they chose the latter route, it would explain why the image appears so polished and clear and why it doesn't always look as realistically detailed as it should. Again, it's only a guess, but that was my feeling when I first watched the film in a theater, too.

As I say, the 2.35:1, VC-1 video transfer seems a tad bland, glassy, and overly smooth for a high-definition release, even though it looks pretty much as I remember it from the movie house. Still, the colors are natural enough, and many of the special CGI effects are gorgeous. Darker scenes can be a trifle murky, it's true, but most of the film is bright enough. Additionally, there are no halos, artifacts, or evidences of noise that I noticed, so for the most part we get a solid video treatment.

DVDTOWN.com rates this Blu-ray:
Video 8
Audio 10
Extras 10
Film value 6
 

Μηνύματα
298
Reaction score
0
Re: Βluray απο την ΑUDIOVISUAL !

Διαφωνώ απολύτως. Το νοίκιασα την περασμένη εβδομάδα, λογικά θα ειναι το ίδιο ακριβώς, και εμεινα πολύ ικανοποιημένος απο την ποιοτητα της εικόνας του.
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Βluray απο την ΑUDIOVISUAL !

Νομίζω πως ο Βογιατζάκης εχει γράψει στο παρελθόν διθυραμβικά σχόλια για την συγκεκριμένη ταινια σε BD όσον αφορά την ποιότητα της εικόνας του.

Ακριβώς έτσι είναι, μάλιστα έχω δει το Golden Compass μονάχα από matroska στην οποία μάλιστα ήταν πειραγμένα τα levels, δηλαδή έπρεπε να κατεβάσω αρκετά τη φωτεινότητα για να κλείσει το πάνελ σε ένα fade to black πλάνο ή στους τίτλους τέλους.

Τα διθυραμβικά μου σχόλια δεν αναφερόντουσαν στην οξύτητα της εικόνας του Golden Compass, σε κάποια πλάνα της ταινίας προς το τέλος, είχα την εντύπωση ότι επίτηδες ο σκηνοθέτης είχε κάνει την εικόνα πιο smooth θέλοντας να δώσει στην εικόνα την υφή ενός πίνακα ζωγραφικής.

Τα διθυραμβικά μου σχόλια αναφερόντουσαν στο πόσο ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΚΟΝΤΡΑΣΤΑΤΑ είναι κάποια μεσαία φωτεινά και μεσαία σκοτεινά πλάνα στο Golden Compass! :111:

Στην αρχή της ταινίας εκεί που μια παρέα από αγόρια συνομιλούν με τη πιτσιρίκα-πρωταγωνίστρια έξω από κάποια κτίρια και τα πλάνα είναι κοντινά στα πρόσωπα και στο φόντο διακρίνονται τα κτίρια, η εικόνα ήταν τόσο τρισδιάστατη παιδιά, και με τόσο απίστευτο βάθος πεδίου, που σχεδόν είχα την αίσθηση ότι ξεπεταγόταν από την οθόνη και έφτανε μέχρι τη θέση θέασης!!!

Τα συγκεκριμένα πλάνα από το Golden Compass, καθώς και η εισαγωγική σκηνή με τη καταιγίδα από το πρώτο Hellboy, είναι οι απόλυτες σκηνές αναφοράς, πάντα κατά τη ταπεινή μου άποψη, από όσες ταινίες έχω δει μέχρι σήμερα, όσον αφορά το τρισδιάστατο της εικόνας και το βάθος πεδίου... :126:
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Επειδή οι απόψεις ποικίλουν καλο είναι οσοι έχουν νοικιάσει την ελληνική Version σε bluray να μας πουν τις εντυπώσεις τους για να ξέρουμε τελικά τι παίζει.
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Το Αστέρι Του Βορρά - The Golden Compass (2007) Bluray

Είδα χτες το ελληνικό Blu-Ray και μου έφυγε το σαγόνι! :111:

Φοβερή εικόνα, για τα δικά μου γούστα βρίσκεται σε επίπεδα αναφοράς. Ορισμένα πλάνα είναι κυριολεκτικά κρυστάλλινα, με τη διακριτότητα στις λεπτομέρειες να είναι σε κορυφαία επίπεδα.

Τα χρώματα είναι αλλού επεξεργασμένα και αλλού περισσότερο φυσικά, πουθενά όμως δεν σε ξενίζουν. Το βάθος πεδίου είναι σε απολύτως κορυφαία επίπεδα σε κάποιες σκηνές, με την εικόνα να ξεπετάγεται από το πανί και να φτάνει σχεδόν τη θέση θέασης! :111:

Τα μόνα σπαστικά σημεία, πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη, είναι δύο: τα γράμματα στους ελληνικούς υπότιτλους είναι τεράστια, φωτίζοντας έτσι υπερβολικά τα σκοτεινά πλάνα.

Παρατήρησα επίσης, ότι κάθε λίγο και λιγάκι αστράφτουν στην οθόνη για ένα εκατοστό του δευτερολέπτου, κάποιες μικρες περιοχές σε άσπρο χρώμα! :141: Το φαινόμενο θυμίζει έντονα τις σπίθες που παρατηρούμε λόγω προβληματικών καλωδίων, μόνο που αντί για μεμονωμένα πίξελς αστράφτουν αρκετές δεκάδες πίξελς μαζί! :111:

Δεν έχω ιδέα αν το πρόβλημα εντοπίζεται αποκλειστικά στο δισκάκι που νοίκιασα εγώ.
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Το Αστέρι Του Βορρά - The Golden Compass (2007) Bluray

Το σημαντικό που έχω ξεχάσει να αναφέρω: όσοι παίζουμε με HTPC και Powerdvd, είναι σημαντικό να θυμόμαστε ότι οι ρυθμίσεις που έχουμε κάνει με τα πατερνάκια του AVSforum που είναι με τον αλγόριθμο MPEG4-AVC, είναι παντελώς άχρηστες όταν βλέπουμε original Blu-Ray δισκάκια όπως το Golden Compass που είναι κωδικοποιημένα με τον αλγόριθμο VC1!

Εννοείται φυσικά ότι πρέπει να χρησιμοποιούμε άλλο σετ ρυθμίσεων που να έχουν γίνει με πατερνάκια κωδικοποιημένα με τον αλγόριθμο VC1, όπως είναι το DVE HD Basics σε Blu-Ray του Kane.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.394
Members
37.893
Νεότερο μέλος
tassos249
Top