Το Σαλόνι και Υπνοδωμάτιο…..

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.867
Reaction score
5.851
Είπα να βάλω και μερικές Φώτο από τα άλλα δυο συστήματα που φτιάχνονται ταυτόχρονα στο σπίτι εκτός το private home cinema
Στο σαλόνι και το υπνοδωμάτιο….
Μετά από πολύ σκέψη είπαμε να συνδυάσουμε στο σαλόνι και το τζάκι (γυναίκες βλέπεις….) βγήκε το σχέδιο και προχωρήσαμε.
Η ιδέα ήταν ότι όλα θα καλυφτούν από την γυψοσανίδα και όλες οι εγκαταστάσεις καλωδίων ενδοδαπεδια φυσικά!!!
Πουθενά καλώδια να φαίνονται και κρυφό φωτισμός με led με τηλεχειρισμό (στα χρώματα ανάλογα την διάθεση).
 


PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.867
Reaction score
5.851
Απάντηση: Το Σαλόνι και Υπνοδωμάτιο…..

Σχεδία πάνω στον τοίχο για τα ηχεία και TV μιας και εδώ δεν θα μπει προβολέας (δεν κατάφερα να την πείσω τουλάχιστον θα έχω στο private!!!!)

 

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.867
Reaction score
5.851
Απάντηση: Το Σαλόνι και Υπνοδωμάτιο…..

Στοκάρισμα και αστάρωμα…

 

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.867
Reaction score
5.851
Απάντηση: Το Σαλόνι και Υπνοδωμάτιο…..

Το βάψιμο….

 


PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.867
Reaction score
5.851
Απάντηση: Το Σαλόνι και Υπνοδωμάτιο…..

Και η τελευταία πινελιά πριν την TV …η πέτρα στον τοίχο όπου είχα φαγωθεί να την βάλω γιατί πιστεύω ο χρωματισμός led πάνω στην πέτρα θα είναι όλα τα λεφτά!!!
Επίσης φτιάχνεται custom έπιπλο με δικό μου σχέδιο ακριβώς ότι ήθελα για ενισχυτές και όλα τα συναφή με κρυφά ροδάκια και ειδικό σχέδιο στην πλάτη για χώρο των καλωδίων για να είναι 100% επισκέψιμο ανά πάσα στιγμή.
Περιμένω να έρθει την εβδομάδα με αγωνία!!
 


PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.867
Reaction score
5.851
Απάντηση: Το Σαλόνι και Υπνοδωμάτιο…..

Τα καλώδια ήχου είναι audioquest σε όλο το σπιτι…δεν θυμάμαι μοντέλο!! Και πρίζες ήχου ώστε όλα να είναι άψογα…από θέμα εμφάνισης τουλάχιστον
Δεν ξέρω αν θα χάνει κάτι στον ήχο που δεν το πιστευω…ετσι και αλλιώς είναι για τα περιφερειακά για σαλόνι και υπνοδωμάτιο.
 

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.867
Reaction score
5.851
Απάντηση: Το Σαλόνι και Υπνοδωμάτιο…..

Και τέλος το υπνοδωμάτιο κάτι πολύ απλό όπου θα μπει στον τοίχο μια 32’ ένας AV και 5.1 ηχεία.
Έχουν γίνει όλες οι εγκαταστάσεις (καλωδια,δυκτιο κτλ)μέσα στον τοίχο και όπως βλέπεται έχω βάλει ένα μεγάλο κανάλι ώστε να περάσουν καλώδιο ρεύματος hdmi και ότι άλλο όπου καταλήγει κάτω χαμηλά όπου και εκεί θα υπάρχει ένα έπιπλο για μηχανήματα.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.422
Reaction score
94.045
Απάντηση: Το Σαλόνι και Υπνοδωμάτιο…..

Ωραία πράγματα! :607::607:

Να 'σαι καλά να τα χαίρεσαι!
 


Μηνύματα
640
Reaction score
535
Απάντηση: Re: Το Σαλόνι και Υπνοδωμάτιο…..

:607:
Μελετημένα πράγματα, με το καλό να τα τελειώσεις να τα χαίρεσαι!
 


PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.867
Reaction score
5.851
Απάντηση: Το Σαλόνι και Υπνοδωμάτιο…..

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ…..
Πάντα με χάλουσε να βλεπω τα καλώδια δεξιά και αριστερά πάνω στους τοίχους κάτω στους τοίχους και να μην μπορείς να τα καθαρίσεις σωστά.
Και αποφάσισα αφού θα έχω την ευκαιρία να φτιάξω κάτι από την αρχή να το κάνω σωστά!!
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.157
Reaction score
93.275
Απάντηση: Το Σαλόνι και Υπνοδωμάτιο…..

Καλά έκανες και άκουσες τη γυναίκα σου. Το τζάκι είναι απαραίτητο στο σαλόνι. Το ότι κατάφερες να συνδυάσεις hc και τζάκι, ακόμα καλύτερα.

Θα σε συμβούλευα πάντως, αν υπάρχει οικονομικός περιορισμός, να ρίξεις τα περισσότερα χρήματα στο μεγάλο, κάνοντας συμβιβασμούς στα άλλα δύο. Ο dedicated χώρος είναι αυτός που θα περνάς την περισσότερη ώρα για τις ταινίες σου.

Συγχαρητήρια!! :607:
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Απάντηση: Το Σαλόνι και Υπνοδωμάτιο…..

Μπράβο PPG!

Ωραία πράματα φτιάχνεις.

:607::610:
 

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.867
Reaction score
5.851
Απάντηση: Το Σαλόνι και Υπνοδωμάτιο…..

Καλά έκανες και άκουσες τη γυναίκα σου. Το τζάκι είναι απαραίτητο στο σαλόνι. Το ότι κατάφερες να συνδυάσεις hc και τζάκι, ακόμα καλύτερα.

Θα σε συμβούλευα πάντως, αν υπάρχει οικονομικός περιορισμός, να ρίξεις τα περισσότερα χρήματα στο μεγάλο, κάνοντας συμβιβασμούς στα άλλα δύο. Ο dedicated χώρος είναι αυτός που θα περνάς την περισσότερη ώρα για τις ταινίες σου.

Συγχαρητήρια!! :607:
Η αλήθεια είναι ότι έχουν φύγει πάρα πολλά λεφτά και ειδικά σε τέτοιες εποχές…
Ευτυχώς από μηχανήματα έχω αρκετά για όλα τα δωμάτια και δεν χρειάζεται να αγοράσω κάτι άμεσα πέρα από sub προβολέα και πανί.
Απλά θέλω τη γνώμη σας τι διαστάσεις πανί να πάρω και ποιότητα και με προβληματίζει λίγο το θέμα του προβολέα για την ρύθμιση-καλιμπραρισμα που διαβάζω τελευταία θέλω τεχνικό για να καταλάβω?
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.157
Reaction score
93.275
Απάντηση: Το Σαλόνι και Υπνοδωμάτιο…..

Η αλήθεια είναι ότι έχουν φύγει πάρα πολλά λεφτά και ειδικά σε τέτοιες εποχές…
Ευτυχώς από μηχανήματα έχω αρκετά για όλα τα δωμάτια και δεν χρειάζεται να αγοράσω κάτι άμεσα πέρα από sub προβολέα και πανί.
Απλά θέλω τη γνώμη σας τι διαστάσεις πανί να πάρω και ποιότητα και με προβληματίζει λίγο το θέμα του προβολέα για την ρύθμιση-καλιμπραρισμα που διαβάζω τελευταία θέλω τεχνικό για να καταλάβω?
Για να καταλάβεις, το 99,99% των προβολέων δεν έρχονται σωστά ρυθμισμένοι. Άλλοι λίγο, άλλοι περισσότερο ξεφεύγουν από αυτό που λέμε "αναφορά". Ένας σωστά ρυθμισμένος προβολέας μπορεί να σου δώσει πολύ καλύτερη εικόνα από έναν ακριβότερο/καλύτερο.

Δύο είναι οι πιστοποιημένοι calibrators: Μανώλης Καστρουνής και Βαγγέλης Λάμπρου.

Διαστάσεις πανιού: 106" 16:9 όπως σου είπε ο Nelson. Τι είδους (πόσο gain δηλαδή, και λευκή ή γκρι) εξαρτάται από τον προβολέα. Ποιότητα: για τι ποσόν μιλάμε?
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Το Σαλόνι και Υπνοδωμάτιο…..

ωραιος.....πολυ ωραιος.....παρα πολυ ωραιος................
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.571
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top