Το αναλογικό άνδρο

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Κατα πρώτον να ευχηθώ τα καλύτερα για το Βλάση στην νέα αυτή κατηγορία.εκτός απο το χιούμορ του ας πάρετε και παράδειγμα απο το ήθος του.είναι ένα άτομο που έχει ανοιχτό μυαλό και γι αυτό ποτέ δέν μαλώνει ούτε με τα μαύρα πρόβατα αλλα ούτε και με τους χαιεντάδες.
του εύχομαι κάθε επιτυχία...
ας ξεκινήσουμε λοιπόν.




Τί νομίζατε οτι ο Βλάσης είναι ο μόνος που έχει πάθει την πλάκα του με τον κρέλ?ε λάθος νομίσατε.

υπάρχουν και χειρότεροι....
το σύστημα ξεκινάει με το αντικείμενο του πόθου.το αντικείμενο που λάτρεψαν όλες οι γυναίκες.το αντικείμενο που έκανε το σάιτ να είναι στο πόδι για ένα μήνα.το αντικείμενο που έκανε τον ίαρ και τον ζαπάντη να βγάλουν τα τεφτέρια και να ξεκινήσουν τους υπολογισμούς.
Και ναί!!!!!
τζουν τζούν!!!!





το κτηνάκι αυτό οδηγεί με ευλυγισία ένα μάλλον κακόγουστο θα έλεγα ηχείο.έχουν ακουστεί πολλά γι αυτό.ξυρίζει λέει στα ψηλά, χαμηλώνει στα μεσαία και δέν έχει χαμηλές.για πέταμα βρε παιδί μου τί να σου πώ....


 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
επειδή λοιπόν εγώ κρύωσα πάω να ζεστάνω το κλίμα.
για να ζεσταθεί λοιπόν η κρυάδα του κρέλ και των μπί εντ ντάμπλιγιου ο κάτοχος επένδυσε σε καλώδια.
βέβαια πρώτα φρόντισε να βάλει λίγο χρώμα...
με ένα λαμπάτο πρό




όμως ρε γαμώτο πάαααλι...ήθελε κάτι ακόμα λίγο να ζεστάνει...






έτσι λοιπόν το σύστημα είναι έτοιμο να πάρει τον παραμορφωμένο ήχο που βγάζει αυτό εδώ το μηχάνημα




και να το κάνει ήχο.τσ τσ τσ...αλήτης...πικάπ με καπάκι...αν είνα ιδυνατόν...
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
και δω...





έχει γίνει και η αναγκαία καλωδιακή εγκατάσταση κατα τα πρότυπα του άρτζι:137:




αφού λοιπόν είδαμε το αναλογικό κομμάτι ας μπούμε και το ψηφιακό.το ψηφιακό είναι θα έλεγα πρόκληση.πλήθος πατεντών συντελούν στο τελικό αποτέλεσμα.χρόνια μελέτης και ουσίας.
έτσι λοιπόν....



στα ψηφιακά....


το τέλειο....



το αρμονικό.....



το μοναδικό....


το άπαικτο.....


το απαραβίαστο.....







όποιος θεωρεί οτι έχει κάτι καλύτερο....ας νομίζει...:137:
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
γενικότερα το σύστημα φτιάχτηκε για χαιεντάδικους σκοπούς.η όλη μουσική που παίζει είναι κανα πεντάλεπτο ντέμο έτσι....για να βλέπουμε τις χαμηλές...
οπότε δέν υπάρχει και πολύ μουσική στο σπίτι...

ντουλάπα 1




ντουλάπα 2


μία τρίτη μικρή




και μία τέταρτη που έιναι σαν την πρώτη και βρίσκεται στο υπόγειο...

Απο όλα τα βινύλια ούτε το 2% δέν είναι αυτό που λέμε audiophile.

για να μαθαίνουν οι παλιότεροι τί σημαίνει αγάπη στη μουσική:126:


Βλάση ελπίζω να σε βοήθησα στην καινούργια σου διαδρομή.σε περιμένω!!!!:116:
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
α ναι ξέχασα...για σάμπ έχουμε το πάτωμα:103:


Βλάση...μή δε δώ σχολιασμό...σε έσκισα...
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Απάντηση: Το αναλογικό άνδρο

πολυ καλο δυο κοσμοι μαζι!! εχω και εγω το φθηνο digidal και το advance τρωει πολυ ξυλο λεμε!!!!!!!
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Απάντηση: Το αναλογικό άνδρο

Απο όλα τα βινύλια ούτε το 2% δέν είναι αυτό που λέμε audiophile.
Και αυτό είναι η ουσία και η αξία..

Να το χαίρεστε Αλεξ!
 



Μηνύματα
1.998
Reaction score
140
chesky , telarc , mobile fidelity δεν παίζουν τα b&w γιατί δεν μπορούν
ειδικά αυτά τα 800 μια δε λεν :618:

το bluesky δεν είναι το mk1 το καλό , αυτό που έχετε είναι το mk2 :138:

respect στον sme
 

Μηνύματα
14.555
Reaction score
1.466
γενικότερα το σύστημα φτιάχτηκε για χαιεντάδικους σκοπούς.η όλη μουσική που παίζει είναι κανα πεντάλεπτο ντέμο έτσι....για να βλέπουμε τις χαμηλές...
οπότε δέν υπάρχει και πολύ μουσική στο σπίτι...

ντουλάπα 1

:119::119::119:
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Απάντηση: Το αναλογικό άνδρο

Καλως τον Αλεξανδρο στην παρεα μας....φιλαρακι τωρα αν πω πολλα θα κατηγορηθω οτι μου αρεσει αυτη η παλιο B&W και ειδικα ο συγκεκριμενος παλιοκρελλεμπουρας .......οποτε θα το παω χαλαρα .

Πρωτα πρωτα βλεπω επιπλακι της Finite Elemente ....
Tωρα απο θεμα σεταπ ..ενταξει ειναι συνδυασμος που καπως αρκετα κοντα τον βιωνω και γω σαν ακουσμα και φυσικα σαν ΕΜΠΕΙΡΙΑ

Ο προ πρεπει να φοραει τις 6Η30 σαν προενισχυτριες νομιζω SOVTEC ιδιο τυπο με τον δικο μου και 5ΑR4 η 5U4B στην ανορθωση η κανω λαθος??

Ειμαι σχεδον σιγουρος για το πως ακους ....ψυχρα,χωρις μπασο,με παντελη ελλειψη αναλογικοτητας ,ενα stage τοσο δα ,με μουνταδα και φυσικα μεγαλη ελλειψη ακριβειας.......εεεεεεεεεεεεε,επεσα μεσα βρε μπαγασα?
Τωρα θα πουν οι υπολλοιποι....βρηκε ο γυφτος την γενια του και αγαλλιασε η καρδια του...αλλα τι να κανουμε βρε παλλικαρι εχουμε και μεις τα κολληματα μας ενα πραμα!!!

Τωρα βεβαια δεν σου κρυβω οτι αυτος ο ΕΑΡ με εχει βαλλει στην μπριζα για ενεργη πολυενισχυση αλλα μην του πεις τιποτις......

Χαιρομαι παλλικαρι μου που μπηκες στην φωτοπαρεα μας και σιγουρα καποια στιγμη θα τα πουμε απο κοντα...
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Το αναλογικό άνδρο

Κατα πρώτον να ευχηθώ τα καλύτερα για το Βλάση στην νέα αυτή κατηγορία.εκτός απο το χιούμορ του ας πάρετε και παράδειγμα απο το ήθος του.είναι ένα άτομο που έχει ανοιχτό μυαλό και γι αυτό ποτέ δέν μαλώνει ούτε με τα μαύρα πρόβατα αλλα ούτε και με τους χαιεντάδες.
του εύχομαι κάθε επιτυχία...

ας ξεκινήσουμε λοιπόν.



Τί νομίζατε οτι ο Βλάσης είναι ο μόνος που έχει πάθει την πλάκα του με τον κρέλ?ε λάθος νομίσατε.

υπάρχουν και χειρότεροι... το σύστημα ξεκινάει με το αντικείμενο του πόθου.το αντικείμενο που λάτρεψαν όλες οι γυναίκες.το αντικείμενο που έκανε το σάιτ να είναι στο πόδι για ένα μήνα.το αντικείμενο που έκανε τον ίαρ και τον ζαπάντη να βγάλουν τα τεφτέρια και να ξεκινήσουν τους υπολογισμούς. Και ναί!!!!! τζουν τζούν!!!!



το κτηνάκι αυτό οδηγεί με ευλυγισία ένα μάλλον κακόγουστο θα έλεγα ηχείο.έχουν ακουστεί πολλά γι αυτό.ξυρίζει λέει στα ψηλά, χαμηλώνει στα μεσαία και δέν έχει χαμηλές.για πέταμα βρε παιδί μου τί να σου πώ....



Να βρε παιδί από σπίτι, που σέβεται το μπαμπά του... Εύγε νέε μου!!! :114: :142:

Απ' οτι έχω μάθει, τα βινύλια είναι:
Κλασσικά: 3000
Jazz: 1000
Pop, Rock etc.: 1000
 

Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: Το αναλογικό άνδρο

Αλεξανδρε συγχαρητηρια,το συστημα ειναι σουπερ.
Να εισαστε γεροι να το ακουτε.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Απάντηση: Το αναλογικό άνδρο

Να βρε παιδί από σπίτι, που σέβεται το μπαμπά του... Εύγε νέε μου!!!

Δεν παιζεσαι βρε Χρησταρα!!!!!!!

Σε εφτιαξα ομως λιγουλακι σημερα βρε θηριο με τα Gabriel τα παλιοπλατα ετσι??
Παραδεξου το ....σε κοκκινακι κενταει ετσι??
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Απάντηση: Το αναλογικό άνδρο

α, πουλάκι μου, από σένα ζήλεψε ο βλάσης, ε? κι έλεγα γω, αποκλείεται να το σκαρφίστηκε μόνος του, δε του κόβει τόσο....:143::138::137:


έλα, πλάκα πλάκα, κλασσικά μεγάλα ονόματα, κρελ, μπι εντ ντάμπλεγιου, όντιο ρισέρτς, σμε, κλπ κλπ κλπ...

οπότε, όλα ωραία όλα ανθηρά, πλην ενός μικρού, τόσου δα παραπτώματος που θέλει λίγη ανάλυση: σε κάποια φάση να μας αναπτύξεις λίγο παραπάνω τη φιλοσοφία σου για τα "ψηφιακά".... μήπως συνοψίζεται στο ...δεν θέλω?:143:
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: Το αναλογικό άνδρο

Αχ μανουλα μου μια δισκοθηκη.
Βρε αναποδε γιατι ποσταρισες σε 90°.Γυρναγα την οθονη ορθια για να απολαυσω τα μαυρα δισκακια.
Αξιος
 


Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Re: Απάντηση: Το αναλογικό άνδρο

οπότε, όλα ωραία όλα ανθηρά, πλην ενός μικρού, τόσου δα παραπτώματος που θέλει λίγη ανάλυση: σε κάποια φάση να μας αναπτύξεις λίγο παραπάνω τη φιλοσοφία σου για τα "ψηφιακά".... μήπως συνοψίζεται στο ...δεν θέλω?:143:
κατα πρώτον το σύστημα είναι του πατέρα οπότε...σίγουρα δέν οδηγείται απο τις απόψεις μου...π.χ. μεγάλες επενδύσεις σε καλώδια.

κατα δεύτερον...εγώ είμαι κρυφοψηφιακός.ναι μέν έχω ζήσει την γοητεία που προσφέρει το βινύλιο και ως εξώφυλλο αλλα και ως εκτέλεση(καλώς ή κακώς πρίν το 80 το loudness war δέν χρησιμοποιείτο).αλλα απο την άλλη ο πατέρας μου μάζευε βινύλια απο μικρός.μία εποχή που όλοι τα πούλησαν για πλαστικά μικρά δισκάκια αυτός τα αγόρασε με πενταροδεκάρες.ήταν ουσιαστικά τότε που η συλλογή μεγάλωσε απότομα.
σήμερα τα ίδια βινύλια είναι πανάκριβα.δέν προτείνω σε κανέναν να ασχοληθεί με τη συλλογή τους.θα τους πιάσουν τον κώλο σε απλή λιμανίσια γλώσσα.τώρα καταλαβαίνω οτι υπάρχει μία μόδα που κινείται αλλα όπως και να το κάνουμε ή τα χεις ή τ αφήνεις.
αυτά προτείνω...

προσωπικά ακούω με dac και pc/mac.αν συνεχίσω θα το συνεχίσω με ιαρική φιλοσοφία.ψηφιακά κρός κ.τ.λ.
νομίζω οτι εκεί κρύβεται η μαγεία.το βινύλιο έχει αλλα όπως είπαμε είναι δύσκολο...

αν κάτι ζηλεύω απο τη δισκοθήκη είναι η γνώση που κρύβει απο πίσω της ο κάτοχος αυτής.αν μπορέσω κάποτε να την προσεγγίσω θα είμαι ευτυχής:137:
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Re: Απάντηση: Το αναλογικό άνδρο

Αχ μανουλα μου μια δισκοθηκη.
Βρε αναποδε γιατι ποσταρισες σε 90°.Γυρναγα την οθονη ορθια για να απολαυσω τα μαυρα δισκακια.
Αξιος
νομίζω οτι μου είναι "όρθιο".:142:για δές...το γύρισα...

Αλεξανδρε συγχαρητηρια,το συστημα ειναι σουπερ.
Να εισαστε γεροι να το ακουτε.
ε βάλε και εσύ το δικό σου να φτιάξουμε μία ωραία συλλογή!!!!:137:
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.121
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top