Το απολυτο ηχητικο φορμα

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Μεχρι προσφατα πιστευα οτι τα νεα ασυμπιεστα φορμα ηταν οτι καλυτερο εχω ακουσει.Σημερα λοιπον μετα τις ακολουθες δοκιμες:
dts master audio
audyssey dsx
dolby pro logic IIz
thx ultra 2 cinema
Και μερικους συνδιασμους μεταξυ τους κατεληξα οτι το ΤΡΟΜΕΡΟ THX ULTRA 2 cinema δεν συγκρινεται με τιποτα αλλο.Καθε τι αλλο ειναι απλα πολυ λιγο μπροστα του. Ευτυχως ο χολμαν ειχε προβλεψει να μπορει να δουλεψει με περισοτερα απο 7,1 καναλια και ετσι τρεχει και τα 2 ηψηλα μπροστινα σαν τιποτα αλλο.Αν σας δωθει η ευκαιρια ακουστε το .Μετα μας λετε τις εντυπωσεις σας.Δεν καθομαι καν να συγκρινω το ΙΙz μα το dsx.Δευτεροτριτα που λεει ο χριστογλου .Αν σας δωθει η ευκαιρια ζηστε κατι που δεν δεν θα το ξεχασετε ευκολα.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Το απολυτο ηχητικο φορμα

Δοκιμες εγιναν σε 5καναλα-7καναλα δισκακια.Και μοναδικη σκεψη ηταν για το τι μπορει να παιξει καλυτερα στα μπροστινα καναλια.Μιας και στα περιφερικα ο βασιλιας του Λουκα δεν παλευεται με τιποτα.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Αrgi παίζει από μαμά κορυφαία ή χρειάζεται τπτ μικροδιορθώσεις;Τα πρίμα πχ παραμένουν ανεπηρέαστα?
Και μιάς το άρχισες για μολόγα τα πιο αναλυτικά.
Χαμηλές,εστιασμός,ολογραφικότητα σε εφέ,φωνές,δυναμικά(τις χροιές άσε τις:138:δεν είμεθα χάιεντάδες).
Τα λοιπα μεταξύ τους?
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Re: Το απολυτο ηχητικο φορμα

Αrgi παίζει από μαμά κορυφαία ή χρειάζεται τπτ μικροδιορθώσεις;Τα πρίμα πχ παραμένουν ανεπηρέαστα?
τιποτα δεν πειραξα σε κανενα φορμα
Και μιάς το άρχισες για μολόγα τα πιο αναλυτικά.
Χαμηλές,εστιασμός,ολογραφικότητα σε εφέ,φωνές,δυναμικά(τις χροιές άσε τις:138:δεν είμεθα χάιεντάδες).
παιδια οι διαφορες ειναι κραυγαλεες , οχι απλα διαφορες
Τα λοιπα μεταξύ τους?
τα υπολοιπα ειναι
2dolby pro logic IIz
3τα νεα φορμα (σε επιπεδο τσαμπουκα)
4και αν και καλο σε πληροφορια (καλυτερο απο τα νεα φορμα)
δεν εχει τον τσαμπουκα τους.Και μιλαω για το dsx.Kαλη η πληροφορια του αλλα τα dts ma και ddplus ειναι πιο γεματα
παντου.
1 Ο ολογραφικος τσαμπουκας του thx u2 ειναι [/B]
α-π-ι-σ-τ-ε-υ-τ-ο-ς !!!!!!
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Σε όλα τα δισκάκια?Έκανες κανα τέστ με κανα δισκάκι που να είναι thx?
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Το απολυτο ηχητικο φορμα

Επαιξα με
hell boy 2
alien vs predator
swat
james bond 1-2
batman
Κανενα δισκακι δεν ηταν σφραγισμενο κατα λουκα
 

Μηνύματα
274
Reaction score
0
Για να καταλαβαινουμε κ μεις οι αδαεις περισσοτερα , ποιον ενισχυτη δηλ χρησιμοποιησες ? ηχεια ΜΕ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ THX ? Ο Οkyo 906 ανταποκρινεται?
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Το απολυτο ηχητικο φορμα

Κανενα δισκακι δεν ηταν σφραγισμενο κατα λουκα
Oxi πως διαφωνω μαζι σου αλλα εχω δυο ενστασεις.
1)Δεν θα πρεπει να ειναι πιστοποιημενη ολη η αλυσιδα?
2)Ειναι το ΤΗΧ φορμα?
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Το απολυτο ηχητικο φορμα

Για να καταλαβαινουμε κ μεις οι αδαεις περισσοτερα , ποιον ενισχυτη δηλ χρησιμοποιησες ? ηχεια ΜΕ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ THX ? Ο Οkyo 906 ανταποκρινεται?
onkyo 5507 pre amp- σχετικα με τον 906 νομιζω ναι

Oxi πως διαφωνω μαζι σου αλλα εχω δυο ενστασεις.
1)Δεν θα πρεπει να ειναι πιστοποιημενη ολη η αλυσιδα?

προ-ηχεια ειναι .Αυτα ειναι τα μονα απαραιτητα -εν καιρο ειχα αρκετους τελικους σφραγισμενους (δεν ηταν κακοι -δεν ειναι earthquake)
2)Ειναι το ΤΗΧ φορμα?
Nαι επιλεγεις ειτε thx sur ex- ειτε thx cinema- ειτε ultra 2 cinema
Oλα κανουν αποδικοποιηση σε καθε τι πλεον.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Το απολυτο ηχητικο φορμα

Οσο αφορα τις πηγες η μονη σφραγισμενη ειναι το τουμπανιασμενο οπο απο την lexicon .Ακομα δεν ξερουμε τι αφορουν οι προδιαγραφες στα μπλε.
Καλωδια πλεον υπαρχουν μονο τα monster (λιμπερτι και καποια αλλα δεν υπαρχουν) .
Τα καλωδια μου ειναι πολυ ακριβοτερα απο τα περισοτερα συστηματα του χωρου .
Και πιστευω να καταλαβαινετε οτι παιζουν καλυτερα απο καλωδια που εχουν 1-2 ευρω το μετρο.
Δεν το λεω υπεροπτικα αλλα η πραγματικοτητα ειναι οτι λιγα πολυκαναλα συστηματα ξεπερνουν τα 22 χιλιαρικα που εχουν τα καλωδια μου.
 

Μηνύματα
235
Reaction score
0
Απάντηση: Το απολυτο ηχητικο φορμα

Μεχρι προσφατα πιστευα οτι τα νεα ασυμπιεστα φορμα ηταν οτι καλυτερο εχω ακουσει.Σημερα λοιπον μετα τις ακολουθες δοκιμες:
dts master audio
audyssey dsx
dolby pro logic IIz
thx ultra 2 cinema
Και μερικους συνδιασμους μεταξυ τους κατεληξα οτι το ΤΡΟΜΕΡΟ THX ULTRA 2 cinema δεν συγκρινεται με τιποτα αλλο.Καθε τι αλλο ειναι απλα πολυ λιγο μπροστα του. .............................
Ειναι αστοχο πιστευω φιλε Αργυρη να συγκρινονται φορμα οπως dts doldy κλπ με οιωνει ισοσταθμιση που ουσιαστικα ειναι το THX και που -δεν αμφιβαλλω- οτι μπορει να κανει εξαιρετη δουλεια σε ενα συστημα που απο κορυφης εως ονυχων υπακουει σε αυτες τις προδιαγραφες.
 

Μηνύματα
235
Reaction score
0
Απάντηση: Το απολυτο ηχητικο φορμα

..........................Δεν το λεω υπεροπτικα αλλα η πραγματικοτητα ειναι οτι λιγα πολυκαναλα συστηματα ξεπερνουν τα 22 χιλιαρικα που εχουν τα καλωδια μου.
Και ολο το συστημα?

ΥΓ Ασε τις μοκετες-πολυθρονες-ινες κλπ αποξω.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Το απολυτο ηχητικο φορμα

στα 60 σταματησα να μετραω .....
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Το απολυτο ηχητικο φορμα

μονο οτι δουλευει με ρευμα ετσι , καρεκλες μπατζουρια, κυλιμια ειναι εκτος.Αν και οι αμερικανοι τα μετρανε ολα γιατι ολα αυτον το σκοπο εξυπητερετουν.
 

Μηνύματα
235
Reaction score
0
Απάντηση: Το απολυτο ηχητικο φορμα

στα 60 σταματησα να μετραω .....
Κανω μια υποθεση εργασιας....εστω οτι σταματησες να μετρας αργα...τουτεστιν εχεις δωσει γυρω στα 80...με 22 για καλωδια! Ειναι απαιτηση του κυριου Λουκας αυτη η προδιαφραφη?
Το ερωτημα ειναι ρητορικο , για την εξελιξη της συζητησης.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Το απολυτο ηχητικο φορμα

Oxi ο λουκας σφραγιζει αρκετα πραματα , πριν 9 χρονια σφραγιζε και περισοτερα καλωδια.Τα καλωδια που εχω πολυ δυσκολα θα τα αλλαξω μιας και εχω αυτο που θελω , ΤΑ μονα που ισως ξεπεραστουν λογο τεχνολογιας ειναι τα hdmi.Κατα τα αλλα ο κατασκευαστης των ηχειων μου προτεινει ποιοτικα καλωδια.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Το απολυτο ηχητικο φορμα

Για να καταλαβουμε το ποσοστο διαφορας, Αν ακουσουμε ενα dvd και ενα blu ray η διαφορα ειναι μεγαλη.Στο u2c η διαφορα ειναι ακομα μεγαλυτερη.Κρισταλ κλιαρ σεκοντ του νον.-
 

Μηνύματα
499
Reaction score
119
Απάντηση: Το απολυτο ηχητικο φορμα

Oxi ο λουκας σφραγιζει αρκετα πραματα , πριν 9 χρονια σφραγιζε και περισοτερα καλωδια.Τα καλωδια που εχω πολυ δυσκολα θα τα αλλαξω μιας και εχω αυτο που θελω , ΤΑ μονα που ισως ξεπεραστουν λογο τεχνολογιας ειναι τα hdmi.Κατα τα αλλα ο κατασκευαστης των ηχειων μου προτεινει ποιοτικα καλωδια.
Τι καλώδια έχει τώρα Αργύρη;
 


Μηνύματα
10.383
Reaction score
6
Εκτός από αυτά που λέει η THX για τα καλώδια, έχουμε άλλες πληροφορίες σχετικά με τις προδιαγραφές που πρέπει να έχουν για να σφραγιστούν;
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.707
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top