Το καινουριο συστημα- ηρθαν τα χρυσουλια μου!!

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
Παρα τους χαλεπους καιρους το μυαλο δεν πηζει αρα ηρθε η ωρα για το νεο συστημα...

Τα ηχεια ειχαν ερθει εδω και καιρο και περιμεναν τον γαμπρο στην κουτα τους
254931_e37fee58ebc55ffaa0d46047d2274095.jpg


Μετα απο πολυ σκεψη και αναζητηση ιδου ο ακριβοθωρητος νυμφιος
www.jpg


Απο που θα παρουν ηχο? Την δουλεια θα αναλαβει το αρτ αφιχθεν SHD STUDIo
thumbnail.jpg


Το οποιο θα δωσει το σημα του στο επισης αρτι αφιχθεν dac
ww.jpg





Σιγα σιγα θα στηθει. Το πλανο ειναι να ακουσω πρωτα χωρις το mini dsp, μετα με το SHD studio σε διαταξη 2.0 ακολουθως σε διαταξη 2.1 και τελος σε διαταξη 2.2. Θα χρησιμοποιηθουν δυο Templor10. Θα προσπαθησω να ηχογραφησω σε εξωτερικο μικροφωνο Rode και αν τα καταφερω θα τα ανεβασω ωστε να φανουν οι διαφορες μεταξυ 2.0 2.1 και 2.2 αλλα και μεταξυ της χρησης mini dsp και χωρις αυτο.
Αν μαλιστα ειναι διαφωτιστικα τα βιντεακια θα κανω το ιδιο πειραμα και με αλλα συστηματα και μαλιστα διαφορων κοστολογιων.
 




Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Με γεια τα εργαλεία.

Θελεις να εξηγήσεις γιατί πήρες και το minidsp και το RME; Γιατί όχι μόνο το άλλο μοντέλο minidsp που είναι και dac?

Πως θα συνδέσεις τα σαμπ; Εχουν ψηφιακή είσοδο;
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
Με γεια τα εργαλεία.

Θελεις να εξηγήσεις γιατί πήρες και το minidsp και το RME; Γιατί όχι μόνο το άλλο μοντέλο minidsp που είναι και dac?

Πως θα συνδέσεις τα σαμπ; Εχουν ψηφιακή είσοδο;
Το SHD STUDIO σου δινει τη δυνατοτητα να χρησιμοποιησεις το δικο σου dac να μην εισαι δεσμιος του dac του mini dsp μιας και στο μελλον τα τσιπακια βελτιωνονται και αλλαζουν. Με τα αλλα προιοντα της mini dsp εισαι καταδικασμενος να εχεις παντα το ιδιο δικο τους dac.
Για τα σαμπ θα υπαρξει ενα δευτερο dac εν προκειμενω ενα Benchmark dac1 το οποιο δεν χρησιμοποιουσα καθολου, το οποιο θα στειλει το σημα στα σαμπ. Δεν χρειαζεται να ειναι βεβαιως η ιδια μαρκα dac και ουτε το ιδιο ποιοτικα με το βασικο dac καθως θα αποκωδικοποιησει μονο τις χαμηλες συχνοτητες.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Το SHD STUDIO σου δινει τη δυνατοτητα να χρησιμοποιησεις το δικο σου dac να μην εισαι δεσμιος του dac του mini dsp μιας και στο μελλον τα τσιπακια βελτιωνονται και αλλαζουν. Με τα αλλα προιοντα της mini dsp εισαι καταδικασμενος να εχεις παντα το ιδιο δικο τους dac.
Για τα σαμπ θα υπαρξει ενα δευτερο dac εν προκειμενω ενα Benchmark dac1 το οποιο δεν χρησιμοποιουσα καθολου, το οποιο θα στειλει το σημα στα σαμπ. Δεν χρειαζεται να ειναι βεβαιως η ιδια μαρκα dac και ουτε το ιδιο ποιοτικα με το βασικο dac καθως θα αποκωδικοποιησει μονο τις χαμηλες συχνοτητες.
Δεν είναι κακή ιδέα! Μεγειά και κράτα μας ενήμερους.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Το SHD STUDIO σου δινει τη δυνατοτητα να χρησιμοποιησεις το δικο σου dac να μην εισαι δεσμιος του dac του mini dsp μιας και στο μελλον τα τσιπακια βελτιωνονται και αλλαζουν. Με τα αλλα προιοντα της mini dsp εισαι καταδικασμενος να εχεις παντα το ιδιο δικο τους dac.
Εαν και όποτε αυτό συμβεί, παίρνεις καινούργιο minidsp. Έτσι κι αλλιώς και τα RoomEq software/hardware αλλάζουν και βελτιώνονται με το πέρασμα του χρόνου.
Για τα σαμπ θα υπαρξει ενα δευτερο dac εν προκειμενω ενα Benchmark dac1 το οποιο δεν χρησιμοποιουσα καθολου, το οποιο θα στειλει το σημα στα σαμπ. Δεν χρειαζεται να ειναι βεβαιως η ιδια μαρκα dac και ουτε το ιδιο ποιοτικα με το βασικο dac καθως θα αποκωδικοποιησει μονο τις χαμηλες συχνοτητες.
Χρειαζόμαστε κάποιον που τα ξέρει καλά, να μας πει αν ειναι απαραίτητο master clock οταν εχεις δυο DACs να δουλεύουν μαζί.
Εγω δεν εχω ιδέα απο αυτά.

@costas EAR ?
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Μεγεια αγορι! Αντε να βλεπουμε και καινούργιες ιδέες, βαρεθηκαμε τη δικτατορία των ενεργών! Καν παιχνίδι!

Τα πολλα ντακ παντως δεν ειναι σαν τα πολλα σαμπ, θελουν γνώση που λιγοι εως κανένας δεν εχει. Να εγω τωρα που σου γραφω εχω βαλει τις 4 λαμπες λεντ να αλλαζουν χρωμα. Ε, ξεκινουν ωραια συγχονισμενα, μετα απο δυο τρια λεπτα η μια ειναι μπλε η αλλη κοκκινη η τριτη πρασινη και η τεταρτη ροζ. Ενα ρολοι για τις λαμπες μου ρε!
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Μεγεια αγορι! Αντε να βλεπουμε και καινούργιες ιδέες, βαρεθηκαμε τη δικτατορία των ενεργών! Καν παιχνίδι!
ε .... ενεργά! δίδρομα θα είναι :p
μόνο που ο ένας ο δρόμος θα έχει και παθητικό crossover μετά :p


Αααα!! καλοάκουστα! περιμένουμε εντυπώσεις.
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
Εαν και όποτε αυτό συμβεί, παίρνεις καινούργιο minidsp. Έτσι κι αλλιώς και τα RoomEq software/hardware αλλάζουν και βελτιώνονται με το πέρασμα του χρόνου.

Χρειαζόμαστε κάποιον που τα ξέρει καλά, να μας πει αν ειναι απαραίτητο master clock οταν εχεις δυο DACs να δουλεύουν μαζί.
Εγω δεν εχω ιδέα απο αυτά.

@costas EAR ?
Μμμμ...παντως οσο καιρο υπαρχει το dirac εγω εχω παρει τρια dac
Δεν ξερω για το master clock.... παντως ειχα ρωτησει την εταιρεια και μου ειχαν απαντησει οτι μπορουμε νσ βαλουμε δυο διαφορετικα dac χωρις να χρειαζετσι κατι αλλο
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
παντως οσο καιρο υπαρχει το dirac εγω εχω παρει τρια dac
Μα αυτό το Dirac βγήκε πέρσι...πρόλαβες και πήρες τρία διαφορετικά;
Δεν ξερω για το master clock.... παντως ειχα ρωτησει την εταιρεια και μου ειχαν απαντησει οτι μπορουμε νσ βαλουμε δυο διαφορετικα dac χωρις να χρειαζετσι κατι αλλο
Ειναι ψιλά γράμματα. Δεν τα γνωρίζουν όλοι....ποιος σου απάντησε; Κανένα help center?
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Νταξ θα σαι και χωρις κλοκ λογικα. Θα μας πει και ο ηαρ βέβαια που το κατεχει.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.654
Κανονικά χρειάζεται να ορίσεις το μάστερ κλοκ να παίρνει από την κοινή είσοδο, ή το ένα να παίρνει από το άλλο, δηλώνεις μάστερ το καλύτερο.

Σίγουρα δε το αφήνεις χωρίς να ασχοληθείς, διότι μπορεί το ένα να παίρνει από το δικό του ενσωματωμένο ρολόι και το άλλο από αλλού, και δεν είναι δεδομένο το latency σε διαφορετικές δειγματοληψίες. Η πιο εύκολη οδός είναι να ρυθμιστούν όλα τα Ντακ σλεϊβ στο χρονισμό του τρανσπορτ, αλλά έτσι χάνεις την πιθανή υψηλότερη ακρίβεια ενός ενσωματωμένου ρολογιού σε άλλο στάδιο.

Όλα εξαρτώνται από τις δυνατότητες των συσκευών, αν έχουν wordclock εισοδοεξόδους, τυπικά με bnc.

Μην μπλέκετε με τον επαγγελματικό στίβο αν δεν είστε γυμνασμένοι, ή αν δεν έχετε διάθεση να ιδρώσετε..
Ένας av processor σας λύνει όλα τα προβλήματα, ιδίως αυτά που δε ξέρετε καν ότι υπάρχουν.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Κανονικά χρειάζεται να ορίσεις το μάστερ κλοκ να παίρνει από την κοινή είσοδο, ή το ένα να παίρνει από το άλλο, δηλώνεις μάστερ το καλύτερο.

Σίγουρα δε το αφήνεις χωρίς να ασχοληθείς, διότι μπορεί το ένα να παίρνει από το δικό του ενσωματωμένο ρολόι και το άλλο από αλλού, και δεν είναι δεδομένο το latency σε διαφορετικές δειγματοληψίες. Η πιο εύκολη οδός είναι να ρυθμιστούν όλα τα Ντακ σλεϊβ στο χρονισμό του τρανσπορτ, αλλά έτσι χάνεις την πιθανή υψηλότερη ακρίβεια ενός ενσωματωμένου ρολογιού σε άλλο στάδιο.

Όλα εξαρτώνται από τις δυνατότητες των συσκευών, αν έχουν wordclock εισοδοεξόδους, τυπικά με bnc.

Μην μπλέκετε με τον επαγγελματικό στίβο αν δεν είστε γυμνασμένοι, ή αν δεν έχετε διάθεση να ιδρώσετε..
Ένας av processor σας λύνει όλα τα προβλήματα, ιδίως αυτά που δε ξέρετε καν ότι υπάρχουν.
Τι, δε θα μιλησουμε για φουρνάκια τωρα?
OCXOs κι ετσι....
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Ένας av processor σας λύνει όλα τα προβλήματα, ιδίως αυτά που δε ξέρετε καν ότι υπάρχουν.
Γίνεται μια χαρά, πολύ απλά και με τα δικάναλα processors για τους παλιομοδίτες, οπως το minidsp shd. Ή το μικρό Trinnov.

To minidsp studio μαζί με sub μυρίζει μπλέξιμο.
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
Μα αυτό το Dirac βγήκε πέρσι...πρόλαβες και πήρες τρία διαφορετικά;

Ειναι ψιλά γράμματα. Δεν τα γνωρίζουν όλοι....ποιος σου απάντησε; Κανένα help center?
Ναι σχεδόν σε ένα χρόνο τρία dac.


6.6 A NOTE ON USING EXTERNAL DACS WITH THE SHD SERIES PROCESSORS
If you are using an external DAC with the SHD processor, be aware that a DAC will introduce a time delay in the
signal. With most DACs, this is low and inconsequential for subwoofer integration. However, there are some
models that have long latencies (greater than a couple of milliseconds) – typically, these models use FIR filtering
internally.
If in doubt, check with the DAC manufacturer for its latency at a 96 kHz sample rate, and add that amount of
delay to the other channels in the SHD Series processor. In some cases, the DAC’s latency may be too high for the SHD to compensate.

Αρα βρίσκεις το delay time του κάθε dac στα 96 kHz από τα specs του και προσθέτεις τη διαφορά τους στο κανάλι που πάει στο dac με το μικρότερο delay. Φαντάζομαι ότι πολύ μικρές διαφορές στο delay time δεν προσθέτουν στην πράξη distortion αλλά δεν χάνει κανεις τίποτε να ρυθμίσει το delay ακόμα και με την ελάχιστη διαφορά οπότε θα είναι σα να έχει δύο ίδια dac.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Ναι σχεδόν σε ένα χρόνο τρία dac.


6.6 A NOTE ON USING EXTERNAL DACS WITH THE SHD SERIES PROCESSORS
If you are using an external DAC with the SHD processor, be aware that a DAC will introduce a time delay in the
signal. With most DACs, this is low and inconsequential for subwoofer integration. However, there are some
models that have long latencies (greater than a couple of milliseconds) – typically, these models use FIR filtering
internally.
If in doubt, check with the DAC manufacturer for its latency at a 96 kHz sample rate, and add that amount of
delay to the other channels in the SHD Series processor. In some cases, the DAC’s latency may be too high for the SHD to compensate.

Αρα βρίσκεις το delay time του κάθε dac στα 96 kHz από τα specs του και προσθέτεις τη διαφορά τους στο κανάλι που πάει στο dac με το μικρότερο delay. Φαντάζομαι ότι πολύ μικρές διαφορές στο delay time δεν προσθέτουν στην πράξη distortion αλλά δεν χάνει κανεις τίποτε να ρυθμίσει το delay ακόμα και με την ελάχιστη διαφορά οπότε θα είναι σα να έχει δύο ίδια dac.
Έτσι κ αλλιως ενα miniDSP το θες και για να ελέγξεις πιθανό delay που θα χρειαστείς σε δορυφόρους ή subs ανάλογα με τη θέση τους στο χώρο. Δε βρίσκεις τίποτα από τα παραπάνω διότι έτσι κι αλλιώς θα μετρήσεις το delay του κάθε καναλιού και θα ρυθμίσεις ανάλογα. Αν το delay του sub δεν οφείλεται π.χ. μόνο στη θέση του αλλά και στο dac, γιατί να σ' ενδιαφέρει; αφού έτσι κι αλλιώς θα το λάβεις υπόψιν σου σα σύνολο.
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
Έτσι κ αλλιως ενα miniDSP το θες και για να ελέγξεις πιθανό delay που θα χρειαστείς σε δορυφόρους ή subs ανάλογα με τη θέση τους στο χώρο. Δε βρίσκεις τίποτα από τα παραπάνω διότι έτσι κι αλλιώς θα μετρήσεις το delay του κάθε καναλιού και θα ρυθμίσεις ανάλογα. Αν το delay του sub δεν οφείλεται π.χ. μόνο στη θέση του αλλά και στο dac, γιατί να σ' ενδιαφέρει; αφού έτσι κι αλλιώς θα το λάβεις υπόψιν σου σα σύνολο.
Σωστά. Γι αυτό μου είπαν ότι δεν έχει σημασία τι dac θα βάλεις.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.082
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top