Το καφενείο των φιλόζωων





Μηνύματα
1.765
Reaction score
829
Μα είμαστε σοβαροί, να ασχολούμαστε με τα έντομα;


Μήπως λέει αισθάνονται πόνο.
Δεν θα μπουν οι γρυλοι στη διατροφη μας δηλαδη;

Τα φυτα πονανε;
 



Μηνύματα
242
Reaction score
263
Ίσως άσχετο με το θέμα αλλά δεν ξέρω που να γράψω και θα ήθελα να ακούσω γνώμες αν κάποιος περνάει κάτι αντίστοιχο. Φαντάζομαι όσοι γράφουν εδώ γνωρίζουν πέντε πράγματα.
Στο από κάτω διαμέρισμα μένει ένα "ζώων" με την κόρη της 40 χρόνων και τελευταίο ένα χρόνο σκύλο. Πέρα από τις φωνές και βρισιδια που είχαμε πάντα ανεξαρτήτου ώρας πλέων έχουμε και τον σκύλο με γάβγισμα επί μισάωρου τουλάχιστον κάθε φορά όλες τις ώρες μέρας και νύχτας μετά αρχίζει βρισίδι προς το σκύλο χωρίς κάποιο αποτέλεσμα φυσικά. Δεν υπάρχει κάποιο επίπεδο επικοινωνίας με την τύπισσα την τελευταία φορά που πήγα για ευγενική παρατήρηση παραλίγο να μου επιτεθεί. Προφανώς όλο αυτό δημιουργεί προβλήματα στο σπίτι μου και στο παιδί 6 χρόνων που στο υπνοδωμάτιο του ακούγετε υπερβολικά δυνατά. Εννοείτε χειμώνα καλοκαίρι είμαστε με κλειστά παράθυρα.
Υπάρχει λύση εκτός την μετακόμιση;
Πέρα από τη δική μας ψυχική υγεία υπάρχει κάποιος φορέας που μπορεί να προστατεύσει το σκύλο ή θα καταλήξει σε χειρότερα;
Επειδή έχουν γίνει και άλλα σκηνικά παλαιότερα με άλλους γείτονες προς αυτήν δεν θέλω να μπλέξω με επώνυμες καταγγελίες όπου θα μπορεί να κινηθεί εναντίον της οικογένειας μου αν το μάθει.
Συγνώμη αν χαλάω το θέμα ας μεταφερθεί άλλου.
 



Μηνύματα
242
Reaction score
263
Καλά και να θέλω να φύγω δεν μπορώ με αντίστοιχο ενοίκιο να βρω κάτι. Πιο φτηνά βγαίνει ωτοασπίδες και κανένα ηρεμιστικό για όλους. Μπορεί σε κάποιους να φαίνεται χαζό ή αστείο το θέμα αλλά είναι φάσεις που θες να βάλεις τα κλάματα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.477
Reaction score
29.062
Γαύγισμα από γαύγισμα έχει διαφορά. Άλλο να κάνει φασαρία για 2', άλλο για 5', άλλο 5 φορές τη μέρα, άλλο 10, άλλο 50, άλλο να είσαι στα 5 μέτρα, άλλο στα 50, άλλο να είναι μέρα άλλο νύχτα, κλπ κλπ κλπ. Και βέβαια, πολλές φορές είναι πολύ ενοχλητικό. Και αν αυτό επαναλαμβάνεται αρχίζεις να μην αντέχεις.

Υπάρχουν τρόποι να βγάλει άκρη, αλλά με όλους θα μπλέξει νομικά. Και επειδή όπως καταλαβαίνω οι άλλοι δεν είναι συζητήσιμοι, πόσο μάλλον να μπει και στο στόχαστρο, γειά σας.
 

ika

News
Μηνύματα
14.889
Reaction score
13.649
Θέλει εκπαίδευση ο σκύλος, ζει και σε περιβάλλον με ένταση και έδεσε το γλυκό.
Για ρώτα σε κανένα πετσοπ, υπάρχουν κάτι "σφυρίχτρες-συσκευές" υπερήχων για εκπαίδευση σκύλων.
Περιλαμβάνουν και ήχους αποτροπής, δεν ξέρω βέβαια τι εμβέλεια έχουν.
Μήπως και του κάνεις καμιά τηλεκπαίδευση, χωρίς να σε πάρουν είδηση....


πχ
 

Μηνύματα
1.765
Reaction score
829
Ίσως άσχετο με το θέμα αλλά δεν ξέρω που να γράψω και θα ήθελα να ακούσω γνώμες αν κάποιος περνάει κάτι αντίστοιχο. Φαντάζομαι όσοι γράφουν εδώ γνωρίζουν πέντε πράγματα.
Στο από κάτω διαμέρισμα μένει ένα "ζώων" με την κόρη της 40 χρόνων και τελευταίο ένα χρόνο σκύλο. Πέρα από τις φωνές και βρισιδια που είχαμε πάντα ανεξαρτήτου ώρας πλέων έχουμε και τον σκύλο με γάβγισμα επί μισάωρου τουλάχιστον κάθε φορά όλες τις ώρες μέρας και νύχτας μετά αρχίζει βρισίδι προς το σκύλο χωρίς κάποιο αποτέλεσμα φυσικά. Δεν υπάρχει κάποιο επίπεδο επικοινωνίας με την τύπισσα την τελευταία φορά που πήγα για ευγενική παρατήρηση παραλίγο να μου επιτεθεί. Προφανώς όλο αυτό δημιουργεί προβλήματα στο σπίτι μου και στο παιδί 6 χρόνων που στο υπνοδωμάτιο του ακούγετε υπερβολικά δυνατά. Εννοείτε χειμώνα καλοκαίρι είμαστε με κλειστά παράθυρα.
Υπάρχει λύση εκτός την μετακόμιση;
Πέρα από τη δική μας ψυχική υγεία υπάρχει κάποιος φορέας που μπορεί να προστατεύσει το σκύλο ή θα καταλήξει σε χειρότερα;
Επειδή έχουν γίνει και άλλα σκηνικά παλαιότερα με άλλους γείτονες προς αυτήν δεν θέλω να μπλέξω με επώνυμες καταγγελίες όπου θα μπορεί να κινηθεί εναντίον της οικογένειας μου αν το μάθει.
Συγνώμη αν χαλάω το θέμα ας μεταφερθεί άλλου.
Ηχογραφησε το σκύλο και τις φωνες τους και βαλτες στα ηχεια να παιζουν με το sub προς το πατωμα :) ισως καταλαβει τι αντιμετωπιζεις και τι θα αντιμετωπιζει
 

Μηνύματα
242
Reaction score
263
Μπα να ούτε αυτοί την παλεύουν με τον σκύλο και για αυτό του φωνάζουν. Μιλάνε για μια καθημερινή κατάσταση που επαναλαμβάνετε τουλάχιστον 5 φορές τη μέρα και μπορεί να κρατάει από 15' μέχρι και μια ώρα.
Αν καλέσω το 100 γνωρίζετε αν πρέπει να γίνει επώνυμη καταγγελία;
Σφυρίχτρα έχω δοκιμάσει χωρίς αποτέλεσμα.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.223
Reaction score
7.230
Τώρα θα πέσει φωτιά να με κάψει που το γράφω αυτό στο thread των φιλόζωων, αλλά πρόσβαση στο σκυλί υπάρχει χωρίς την παρουσία των ιδιοκτητών; Κατεβαίνει π.χ. κάτω στην αυλή να βρει τίποτα να φάει;

Γιατί αν έχουμε φτάσει να συζητάμε τη μετακόμιση και τα ηρεμιστικά για όλη την οικογένεια, ε, είπαμε...
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.190
Reaction score
33.597
Τώρα θα πέσει φωτιά να με κάψει που το γράφω αυτό στο thread των φιλόζωων, αλλά πρόσβαση στο σκυλί υπάρχει χωρίς την παρουσία των ιδιοκτητών; Κατεβαίνει π.χ. κάτω στην αυλή να βρει τίποτα να φάει;

Γιατί αν έχουμε φτάσει να συζητάμε τη μετακόμιση και τα ηρεμιστικά για όλη την οικογένεια, ε, είπαμε...

αυτό είναι το τραγικό της νομοθεσίας.
Που φαίνεται ποιες περιθωριακές -προς την κοινωνία- ομάδες ατόμων την έχουν επιβάλει.

Έχει μεριμνήσει για την άρση κάθε απαγόρευσης, και υφιστάμενης ακόμη, στους κανονισμούς πολυκατοικιών ως προς τα κατοικίδια (μέχρι 3 νομίζω επιτρέπει) δίχως καμία μέριμνα για το τι γίνεται στην περίπτωση προβληματικής συγκατοίκησης με αυτά.
Σου λέει, βρείτε τα στα δικαστήρια με τις γενικές διατάξεις γειτονικού δικαίου.
Αμ δεν είναι έτσι!
 


jag

Μηνύματα
9.732
Reaction score
28.385



Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.318
Μηνύματα
2.897.084
Members
38.027
Νεότερο μέλος
d tv
Top