Το να "μοιράζεσαι" τελικά είναι "Θεραπεία"... Ο Ασθενής? HD72i

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Το να "μοιράζεσαι" τελικά είναι "Θεραπεία"... Ο Ασθενής? HD72i

Κι όμως σύντομα θα έχουμε προβολείς με LED και δεν θα ασχολούμαστε με τις κ@λολάμπες.
Δεν θα ελεγα πολυ συντομα

Πάντως τα LEDάκια πλέον είναι πολύ δυνατά σε φως, οικονομικά και στην αγορά τους
<o:p> </o:p>
Φθηνα;;
Πλακα κανεις..
Εχεις δει ποσο κοστιζουν οι LED tv και μάλιστα τις τιμες φωτεινότητας τους;

Αν ναι ,τοτε κανε εναν απλο συγκριτικό υπολογισμό για τους προβολείς LED που κάποια στιγμη θα βγουν σε γραμμή παραγωγής.

Δυστυχώς εχουμε πολυ δρομο μεχρι να γλιτώσουμε απο αυτα τα προβλήματα
<o:p> </o:p>
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.644
Reaction score
9.216
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Το να "μοιράζεσαι" τελικά είναι "Θεραπεία"... Ο Ασθενής?

Οι λάμπες UHP που χρησιμοποιεί η μεγάλη πλειοψηφία των κατασκευαστών προβολέων, δεν χάνουν απλώς και μόνο τη φωτεινότητά τους, καθώς γράφουν ώρες λειτουργίας.
Οι λάμπες τεχνολογίας UHM είναι το ίδιο επιρρεπείς σε αυτό το πρόβλημα;
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Το να "μοιράζεσαι" τελικά είναι "Θεραπε

Σε όλους τους LCD εσοδείας 2006-7 (με τα ανόργανα πάνελ D6/D7) αυτό το πρόβλημα δεν υπάρχει πλέον, έτσι δεν είναι;

Δημήτρη, δεν έχω ιδέα αν τα έχουν βελτιώσει, πιθανότατα ο Zoglair θα γνωρίζει, εγώ θυμάμαι τα κάπως παλιότερα μοντέλα LCD προβολέων, τα οποία η Texas φρόντιζε να δυσφημεί, προβάλλοντας την αλλοίωση των οργανικών χρωματικών φίλτρων με το πέρασμα του χρόνου. wall_1
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p> </o:p>
Ο Αντρέας μάλιστα είχε βρει και έβαζε κάθε λίγο και λιγάκι το αντίστοιχο link! :mrgreen:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Το να "μοιράζεσαι" τελικά είναι "Θεραπεία"... Ο Ασθεν

Οι λάμπες τεχνολογίας UHM είναι το ίδιο επιρρεπείς σε αυτό το πρόβλημα;

UHM;! Τι είναι πάλι ετούτο; Νέα τεχνολογία κατασκευής στις λάμπες; Με πιάνεις εντελώς αδιάβαστο, δεν έχω ιδέα! :sad:
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.237
Reaction score
27.855
Απάντηση: Το να "μοιράζεσαι" τελικά είναι "Θεραπεία"... Ο Ασθενής? HD72i

Φθηνα;;
Πλακα κανεις..
Εχεις δει ποσο κοστιζουν οι LED tv και μάλιστα τις τιμες φωτεινότητας τους;

Αν ναι ,τοτε κανε εναν απλο συγκριτικό υπολογισμό για τους προβολείς LED που κάποια στιγμη θα βγουν σε γραμμή παραγωγής.

Δυστυχώς εχουμε πολυ δρομο μεχρι να γλιτώσουμε απο αυτα τα προβλήματα
<o:p> </o:p>
Μα δεν μιλάμε για τηλεοράσεις LED που έχουν ένα LEDάκι για κάθε πίξελ.
Μιλάμε για ένα μάτσο LEDάκια που αντικαθιστούν μια λάμπα.
Έχω ήδη 2 λάμπες κι ένα φακό με LED. Το φως τους είναι πολύ δυνατό. Δεν μπορείς να το δεις κατάματα. Και είναι πάμφθηνα.
 

Μηνύματα
180
Reaction score
0
Έχει δει κανείς έστω καμια πειραματική λύση με LED LAMP σε PJ??? Αν έχετε υπόψη σας βάλτε κανά link....:crazy_4:
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.644
Reaction score
9.216
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Το να "μοιράζεσαι" τελικά είναι "Θεραπεία".

UHM;! Τι είναι πάλι ετούτο; Νέα τεχνολογία κατασκευής στις λάμπες; Με πιάνεις εντελώς αδιάβαστο, δεν έχω ιδέα! :sad:
Metal Halide, τις χρησιμοποιεί η Panasonic, πιθανόν και άλλοι.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.237
Reaction score
27.855
Απάντηση: Re: Το να "μοιράζεσαι" τελικά είναι "Θεραπεία"... Ο Ασθενής? HD72i

Έχει δει κανείς έστω καμια πειραματική λύση με LED LAMP σε PJ??? Αν έχετε υπόψη σας βάλτε κανά link....:crazy_4:
Βγήκε ο Toshiba FF1 με φωτισμό από LED και μέγεθος παλάμης.
Νάτος!
http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=39243203&product=839744
 

Μηνύματα
180
Reaction score
0
Back with the LAST update!!!!<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Λοιπόν… πάνε τώρα δύο εβδομάδες που ο «ασθενής» είναι σε κάποιο νοσοκομείο στας Αγγλίας! Και από ότι έμαθα από την ADAMCO προκειμένου να μην υπάρχουν «επιπλοκές» μετά την εγχείρηση κρίθηκε σκόπιμο να μην δοθεί ακόμα εξιτήριο!
<o:p> </o:p>
Έτσι λοιπόν δέχτηκα τηλέφωνο αρχές της εβδομάδας από τον Κο Χουλιάρα για ενημέρωση και για να μου παραχωρηθεί ένα ίδιο μηχάνημα μέχρι να επανέλθει το δικό μου στον «τίμιο αγώνα»!
<o:p> </o:p>
Έτσι και έγινε! Τώρα λοιπόν τουλάχιστον έχουμε αντικαταστάτη εικόνας!!!! Το συμπέρασμα μέχρι τώρα είναι ΑΠΛΟ για εμένα: Αν θα μπορούσα να επηρεαστώ από κριτικές, forums, συγκριτικά για μελλοντική αγορά στο αν είναι ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ένα μηχάνημα και αυτό να βάρυνε την τελική μου απόφαση κατά 80% τώρα αν το υποψήφιο μηχάνημα είναι Optoma ή Maranz ή άλλη αντιπροσώπευση της ADAMCO η εν λόγω αρνητική ενδεχομένως επιρροή θα… τείνει στο μηδέν!
<o:p> </o:p>
Χάρηκα που γνώρισα ανθρώπους που κάνουν με αποτελεσματικότητα την δουλειά τους και συμπεριφέροντε σε άλλους ανθρώπους ΣΑΝ άνθρωποι!
<o:p> </o:p>
Bottom-line: Πρέπει να επηρεάζει την απόφαση μας στην απόκτηση ενός προβολέα το επίπεδο service του αντιπροσώπου στην χώρα??? Απάντηση: ΣΙΓΟΥΡΑ ΝΑΙ!!!
<o:p> </o:p>
Και ας είναι ίσως ένας λόγος για αυτό το AVsite!!!! J<o:p></o:p>
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
μην κρυβόμαστε... το avsite μπορεί να κάνει απο πολλά εως τίποτε. Συνήθως κάνει πολλά, και είναι αποτελεσματικότατο. Βέβαια για να συμβεί αυτό πρέπει και η αντιπροσωπεία να είναι σοβαρή καινα εχει καλή διάθεση για να εξυπηρετήσει σωστά τον πελάτη της. Δυστυχώς εχουμε δεί και περιπτώσεις ειδικά με τα KISS και την BSI όπου μας γειώσανε κανονικά και τελευταία ώς δια μαγείας πάλι με την BSI & BENQ9000 όπου ο Ανδρέας απο λάθος τους πήγε να μας προσφέρει απο την τσέπη του με όλη την καλή του πίστη, και η αντιπροσωπεία τον κρέμασε...

Απο την ADAMCO και εγώ που χρειάσθηκα το σερβις τους εμεινα πολύ ευχαριστημένος πέραν της 1ας εβδομάδας περίσσιας καθυστέρησης που και πάλι μέσα στα πλαισια της λογικής αναμονής ήταν.

ΜΠΡΑΒΟ ADAMCO!!!! Μπράβο κύριε Χουλιάρα που είσθε αληθινός κύριος και η παρουσία σας ανεβάζει και άλλο την επιχείρηση του κυρίου Αδαμίδη!!
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
Re: Απάντηση: Re: Το να "μοιράζεσαι" τελικά είναι "Θεραπεία"... Ο Ασθενής? HD72i

Βγήκε ο Toshiba FF1 με φωτισμό από LED και μέγεθος παλάμης.
Νάτος!
http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=39243203&product=839744
και ενας μικρός της LG τον είδαμε στην έκθεση!!!!

Παλάμη sized καιτιμή 670-720 Ευρώ
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: Το να "μοιράζεσαι" τελικά είναι "Θεραπεία"... Ο Ασθενής? HD72i

Πρεπει (νοιωθω την υποχρεωση) να πω με τη σειρα μου ενα καλο λογο για το σερβις της Adamco και τον κ. Χουλιαρα. Οταν χρειασθηκε να επισκευασθει (αλλαγη εισοδου HDMI λογω σπασμενης πλακετας - οπως μου ειπαν) σταλθηκε Αγγλια και σε δυο εβδομαδες - οπως υποσχεθκαν- επιστραφηκε. Το περιεργο ειναι οτι οι ωρες της λαμπας (που δεν ηταν πολλες, περι τις 90) ηταν μηδενισμενες, και δεν ξερω τι να υποθεσω και γιατι μηδενισθηκαν. Αν ξερει κανεις (ποιος; ποιος;) ας μου εξηγησει.
Κατι για το σερβις της Panasonic ακουω οχι καλα σχολια... Ευτυχως Sony δεν εχω, γιατι αν πιστεψω οσα γραφονται...
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
lakiss πιθανότατα περασαν νέο firmware οπότε πάνε και όλες οι παλαιές ρυθμίσεις σου... μαζί και οι καταγεγραμένες ώρες πτήσεις...!!!!
 

Μηνύματα
180
Reaction score
0
Για το κλείσιμο του thread, την ολοκλήρωση της ενημέρωσης και για τα αξιότιμα μέλη του forum που έγραψαν ή διάβασαν έστω και μια λέξη.

Την Τρίτη 20/11/2007 δέχθηκα τηλεφώνημα από τον Κο χουλιάρα και με ενημέρωσε ότι: O HD72i χαίρει άκρας υγείας, επέστρεψε μετά από το ταξίδι του στας Αγγλίας και ζητά απεγνωσμένα τον... Μπαμπα! :happy_9:

Έτσι λοιπόν επέστρεψα το αδελφάκι του που έιχα για να με παρηγορεί παρέλαβα τον ανανεωμένο PJ και έκανα ένα τετραήμερο test για να ενημερώσω μετά εσάς!!!

Όλα... να μην το ματιάσω... δείχνουν ΤΕΛΕΙΑ!!!

Ενημερώθηκα τελικά ότι αλλάχτηκαν μέρη του τροφοδοτικου που πιθανώς παρουσίαζαν ελλάτωμα, (balanced ή κάπως έτσι) λάμπα που είχε "ταλαιπωρηθεί" από το τροφοδοτικό, firmwares, καθάρισμα οπτικών κλπ κλπ κλπ!!!

Off Topic: Το PES08 παίζει ΤΕΛΕΙΑ! (ούτε σπασίματα ούτε τίποτα!)

Τελικά ένα ΜΕΓΑΛΟ ευχαριστώ στον Κο Χουλιάρα (ADAMCO) που ασχολήθηκε προσωπικά με το θέμα μου. Ήταν τελίκά άλλη μια απόδειξη ότι τις εταιρείες της "κάνουν" οι άνθρωποι!

Σε όλους εσάς που κάνατε το ίδιο και ουσιαστικά ο καθένας έπαιξε τον ρόλο του.

Στον Κύριο Υπέυθυνο Δημοσίων Σχέσεων του AVsite που με "οδήγησε" στο "ταξίδι"

ΔΕΝ ευχαριστώ τον ΑΝΔΡΕΑ που όποτε τον βλέπω... κάτι μου χαλάει!!!! :happy_4: (χεχεχε)

Ο επόμενός μου PJ θα είναι.... Optoma!!!:smoking:
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.663
Μηνύματα
2.869.209
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top