Το πείραμα...

Μηνύματα
816
Reaction score
968
Μετά την αγορά δύο υποβαθύφωνων Arendal 1961 1S (που ακόμη προσπαθώ να μάθω τι θα τα κάνω😅) συνειδητοποίησα το χάλι του χώρου. Ναι πάντα ήξερα ότι θα χρειαστώ φροντίδα στο χώρο μου αλλά, θες ότι δεν είναι δικό μου το οίκημα, θες δεν είχα το κατάλληλο κίνητρο... έκανα τα στραβά μάτια. Τώρα λοιπόν αποφάσισα ότι δεν πάει άλλο και πρέπει να κάνω τα βασικά.

Μετά από επικοινωνία με GIK μου πρότειναν τα κλασσικά, 1η ανάκλαση και BassTraps στις γωνίες. Πρότειναν επίσης κάτι που δεν είχα σκεφτεί. Να τοποθετήσω “removable panels” σε σημεία που δεν μπορούν να τοποθετηθούν μόνιμα. Όπως θα δείτε στο σχέδιο τέτοια «φορητά» ηχητικά πάνελ τα έχω τοποθετήσει εμπρός από την μπαλκονόπορτα καθώς και πίσω από την θέση ακρόασης;). Ειδικά στον πίσω τοίχο-παράθυρο δεν υπάρχουν περιθώρια να γίνουν πολλά (μεγάλο παράθυρο, κουζίνα και πόρτα). Σε ερώτηση αν χρειάζεται να τοποθετηθεί scatter plate στα πάνελ για διάχυση μου είπαν « our first approach should still be broadband bass trapping to even bring down those low-frequency decay times».



Τα πάνελ που θα κατασκευαστούν (δεν είμαι τσαμπατζής θα αγοραστούν πράγματα από GIK) θα είναι το κλασσικό μέγεθος 1200mmx600mmx150mm (8 τεμ) και η BassTrap 1340mmx400mmx400mm (4 τεμ) με "airgap" 300mm. Θα χρησιμοποιηθεί ξύλο κόντρα πλακέ πάχους 20mm. Η απόδοση των πάνελ και BassTrap υπολογίστηκε με βάση την γνωστή ιστοσελίδα .
Τα υλικά απόσβεσης που σκέφτομαι να μπουν είναι τα παρακάτω:
FibranGeo 040 για Basstraps
FibranGeo 570 για τα πάνελ

Θα γίνουν μετρήσεις πριν και μετά την τοποθέτηση καθώς και ενδιάμεσα σε 4 χρόνους (να μάθουμε και κάτι):
1)Χωρίς φροντίδα
2)Μόνο με BassTraps
3)Με Basstraps&cloud
4)Όλο το πακέτο

Ο χρόνος μου είναι εξαιρετικά περιορισμένος (θα βρεθεί χρόνος μέσα στις εορτές) αλλά μου αρέσει να κάνω πράγματα μόνος όταν μπορώ και το διασκεδάζω.



Δεν περιμένω τρελά θαύματα, αλλά είναι μία εισαγωγή, ένας πειραματισμός στην ακουστική φροντίδα του χώρου.
Οπότε..καλοδεχούμενα τα σχόλια.
 

Attachments



Μηνύματα
973
Reaction score
2.110
Με ενδιαφέρει πάρα πολύ, ο χώρος μου και η τοποθέτηση των ηχείων μου είναι για ban... θα ήθελα κάποια στιγμή να δω αν μπορώ να σώσω οτιδήποτε αν σώζετσι...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.853
Reaction score
77.448
Με ενδιαφέρει πάρα πολύ, ο χώρος μου και η τοποθέτηση των ηχείων μου είναι για ban... θα ήθελα κάποια στιγμή να δω αν μπορώ να σώσω οτιδήποτε αν σώζετσι...
τότε ανοίγεις ένα νέο νήμα για τον χώρο σου κ τους προβληματισμούς σου;)
 


Μηνύματα
973
Reaction score
2.110
τότε ανοίγεις ένα νέο νήμα για τον χώρο σου κ τους προβληματισμούς σου;)
Ευχαριστώ πολύ για την παρότρυνση, αυτή τη στιγμή προέχει η επισκευή του ενισχυτή, αμέσως μετά θα ζητήσω γνώμες - συμβουλές για το χώρο
 

Μηνύματα
816
Reaction score
968
Το μπλε και το κοκκινο που μας δειχνεις τι ακριβως ειναι στο rew;
Γιατι το rt60 ειναι πολυ πονεμενη ιστορια.
RT60 είναι και θα γίνει ακόμη καλύτερο όταν ολοκληρωθεί...ελπίζω.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.853
Reaction score
77.448
Ευχαριστώ πολύ για την παρότρυνση, αυτή τη στιγμή προέχει η επισκευή του ενισχυτή, αμέσως μετά θα ζητήσω γνώμες - συμβουλές για το χώρο
επειδή σε βλέπω ζεστό...είναι καλή περίοδος για τέτοια νήματα θα σε βοηθήσουν πολλοί...και ειδικά τα μεγάλα κεφάλια....
βγάλε φωτό του χώρου, των ηχείων κλπ να δούμε πως είναι στημένα

μη χασομεράς
 


Μηνύματα
973
Reaction score
2.110
επειδή σε βλέπω ζεστό...είναι καλή περίοδος για τέτοια νήματα θα σε βοηθήσουν πολλοί...και ειδικά τα μεγάλα κεφάλια....
βγάλε φωτό του χώρου, των ηχείων κλπ να δούμε πως είναι στημένα

μη χασομεράς
Οκ αλλά δείξτε επιείκεια. Μιλάμε για χάλι...
 


Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Εννοώ αν η καμπύλη είναι η Topt, t20, t30 η edt;
Χωρίς να έχω ιδέα τι δειχνει η κάθε μία , Topt και t20 κοιτάω προσωπικά να είναι σε ανεκτά όρια
Λάθος ;
Άμα το εχεις ψάξει γράψε να μάθουμε
 

Μηνύματα
3.664
Reaction score
5.497
Topt είναι η πιο σωστή σε μικρούς χώρους χωρίς πεδίο διάχυσης. Αν τώρα θες πχ να στήσεις vocal booth υπάρχουν και άλλες καμπύλες αλλά για τα σπίτια μας η topt είναι ένα καλό και αξιόπιστο μέτρο. Για τις χαμηλές συχνότητες το spectro δείχνει πολύ καλύτερα τι παίζει.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.853
Reaction score
77.448
Topt είναι η πιο σωστή σε μικρούς χώρους χωρίς πεδίο διάχυσης. Αν τώρα θες πχ να στήσεις vocal booth υπάρχουν και άλλες καμπύλες αλλά για τα σπίτια μας η topt είναι ένα καλό και αξιόπιστο μέτρο. Για τις χαμηλές συχνότητες το spectro δείχνει πολύ καλύτερα τι παίζει.
εσύ άσε τα φρουφρού και ανέβασε τις φωτό που χρωστάς! άντε!
 

Μηνύματα
816
Reaction score
968
Εννοώ αν η καμπύλη είναι η Topt, t20, t30 η edt;
T30...Ελπίζω εντός εβδομάδας να έχω τελειώσει.
Ένα έχω να δηλώσω. Δεν το περίμενα τόσο δύσκολο και τόσο χρονοβόρο. Έλεγα σε 2 ημέρες θα έχει τελειώσει. Σήμερα ήταν η 4η ημέρα 😅. Δεν ασχολούμαι βέβαια όλη ημέρα.
 





Μηνύματα
816
Reaction score
968
Έτσι λοιπόν μετά από 5 ημέρες δουλειάς τοποθετήθηκαν τα πάνελ στο χώρο.

Αυτά όπως έχει αναφερθεί είναι:

-1244mm x 644mm x 150mm (8 τεμ)

-BassTrap 1340mm x400mm x 400mm (4 τεμ)

Τα υλικά απόσβεσης που σκέφτομαι να μπουν είναι τα παρακάτω:
FibranGeo 040 για Basstrap + Cloud
FibranGeo 570 για τα πάνελ

Οι BassTraps έχουν τοποθετηθεί στις εμπρός γωνίες (στις πίσω είναι αδύνατον να τοποθετηθούν)

Το Cloud αποτελείται από 3 πάνελ με συνολική επιφάνεια 2000mm x 1244mm x 150mm και air gap 140mm

Τα πάνελ στις πρώτες ανακλάσεις των ηχείων έχουν μόνιμα τοποθετηθεί και υπάρχουν επιπλέον 3 «φορητά» πάνελ που συμπληρώνουν θέσεις όπως πίσω από τη θέση ακρόασης και δεξιά και αριστερά όταν αυτό απαιτηθεί (δεν έχει ακόμη δοκιμαστεί).

Η κατασκευή δεν ήταν ιδιαίτερα απαιτητική αλλά θέλει το χρόνο του (και τα κατάλληλα εργαλεία). Το Cloud για να μπει σωστά χωρίς να έχει διαφοροποίηση σε ύψος κλπ είναι πιο απαιτητική διαδικασία και θέλει τρόπο. Να συμπληρώσω ότι η τοποθέτηση δεν μπορεί να υλοποιηθεί από ένα μόνο άτομο και θα ήθελα να ευχαριστήσω τον αδερφό μου που ήταν παρόν όλες τις ημέρες.

Επαναλαμβάνω ότι αυτό αποτελεί ένα πείραμα για εμένα, θέλοντας να δω τι θα μπορούσε να προσφέρει κάποια ηχητική φροντίδα χώρου. Στα σχέδια είναι σύντομα και κάποια diffusers που θα αγοραστούν αφού δω πώς και πού θα μπορούσε να προσφέρουν κάτι (ενδεχομένως ανάμεσα στα ηχεία).

Στο οικονομικό τώρα, το κόστος ήταν σαφώς μικρότερο από την αγορά έτοιμου αλλά «πιστοποιημένου» προϊόντος με σημαντική διαφορά.



Σας παραθέτω και κάποιες ενδεικτικές φωτογραφίες (μετρήσεις αργότερα).
 

Attachments

Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.847
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top