Το σαλονάκι του Agis

Μηνύματα
157
Reaction score
696
Έφτασε και εμένα η ώρα να παρουσιάσω το μικρό μου σαλονάκι (wannabe home cinema).
Η ιδέα υπήρχε χρόνια αλλά όλα άρχισαν ενα χρόνο πριν περιπου.
Το αρχικό πλάνο ήταν να βγει όσο πιο φτηνά γίνεται με εναν projector και 5.1 ηχεία του στυλ logitech Z-906, απλά για την θέαση σειρών και καμιάς ταινίας. Αλλά...
Καθώς το δωμάτιο ήταν για πολλά χρόνια υπνοδωμάτιο έγιναν κάποιες εργασίες για να φύγουν τα 2 θυρία ντουλάπες που είχε στις 2 γωνίες καθώς και άνοιγμα της πόρτας για να γίνει εννιαίος ο χώρος με το χωλ και την κουζίνα (γεια χαρά ακουστική :p).
20160913_152819.jpg 20160913_152826.jpg 20160920_185314.jpg

Στη συνέχεια βάψιμο. Σκούρο γκρι οι πίσω τοίχοι και ενα ανοικτό με ουδέτερο rgb στον τοίχο που ήθελα να προβάλω. Σκέψη για σταθερή οθόνη δεν υπήρχε και σιγά σιγά μπήκαν και τα πρώτα έπιπλα.
20161102_193522.jpg 20161102_193700.jpg
 


Μηνύματα
157
Reaction score
696
Λόγω του μικρού πλάτους του δωματίου (3.2m) και αφού ο 141Χ δεν μπορούσε να ξεπεράσει τις 100' σε αυτήν την απόσταση αποφάσισα να κοιτάξω προς τους short throw.
Έτσι στο black friday του 2016 βρήκα σε καλή τιμή τον Optoma GT1070Xe και έγινε η παραγγελία απο γερμανία.
Λίγες μέρες μετα η πρώτη προβολή..
20161207_225456.jpg
Εξαιρετικές οι πρώτες εντυπώσεις μιας και ήταν ο πρώτος μου προβολέας. Πλούσια χρώματα, μεγάλη φωτεινότητα και ευκολία να τον ακουμπας στο τραπεζάκι του σαλονιού και να σου ανοίγει 110'.
Αλλά ο ήχος έλειπε... κατι παλιά ηχεία σε στέρεο υπολογιστή που είχα δεν ήταν αρκετά.
Η σύνδεση του έγινε με τον υπολογιστή που βρίσκεται στο διπλανό δωμάτιο αφού έγινε πρώτα μια τρύπα στον τοίχο για να περάσει το 7.5m καλώδιο HDMI της amazon. Απο την τρύπα πέρασε επίσης hub usb όπου συνδέθηκαν ασυρματο keyboard και gamepads για τον έλεγχο του PC.

Στο ίδιο black friday παρηγγειλα και τα Z-906 με το σκεπτικό ότι θα με καλύψουν για τις ταινίες και θα σταματούσε η αναζήτηση μου εκεί. Από λάθος του amazon τελικά μου ακύρωσαν την παραγγελία μου.
Πόσο τυχερός ή άτυχος ήμουν δεν ξέρω ακόμα...
 

Μηνύματα
2.122
Reaction score
5.574
Πολυ ομορφος χωρος. Μεγιες και ο προτζεκτορας και καλες θεασεις.
Στα Logitech καλυτερα που δεν σου ηρθαν γιατι δεν θα μπορεσουν να καλυψουν επαρκως τον χωρο σου. Τα ηχεια που ειναι φτιαγμενα για υπολογιστη ειναι φτιαγμενα να καλυπτουν μικρες αποστασεις, μπορει να παιζουν εντυπωσιακα οταν εισαι κοντα αλλα αν απομακρυνθεις ,στις περισσοτερες περιπτωσεις δεν εχεις καλα αποτελεσματα.
 


stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.306
Reaction score
5.360
πολυ ωραια ολα και σουπερ χρωμα ο τοίχος.

οσον αφορα τα Ζ906 τα εχω 4 χρονια σχεδον και ειμαι πολυ ικανοποιημενος. μεχρι 10-12 τ.μ μπορουν να παιξουν καλα.
 

Μηνύματα
157
Reaction score
696
Ηθελα surround ήχο οπότε ξέθαψα από την αποθήκη ένα set 5 ηχείων από ενα παλιό hifi της sharp και αγόρασα τον Yamaha RX-V381.
20170126_140621.jpg
Ήδη από τα πρώτα demo της dolby που έβαλα είχα εντυπωσιαστεί. Οι ταινίες πολύ πιο απολαυστικές και στα video games ο πολυκάναλος ήχος σε έβαζε μέσα.
Αλλά τα σκαμπό δεν κάνουν για βάσεις ηχείων και εγώ ήθελα και μεγαλύτερα ηχεία.
Έτσι πήρα τα tav-506 της Taga.
20170309_132819.jpg 20170304_095713.jpg
Παράλληλα ήρθε και μια TV 47' στο σαλόνι οπότε το κεντρικό εκατσε λιγο πιο πλαι και όταν εβγαινε η TV και εμπαινε ο προβολέας πήγαινε στην θέση του.
Τώρα έλειπε το sub...
 


Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Ηθελα surround ήχο οπότε ξέθαψα από την αποθήκη ένα set 5 ηχείων από ενα παλιό hifi της sharp και αγόρασα τον Yamaha RX-V381.
View attachment 87025
Ήδη από τα πρώτα demo της dolby που έβαλα είχα εντυπωσιαστεί. Οι ταινίες πολύ πιο απολαυστικές και στα video games ο πολυκάναλος ήχος σε έβαζε μέσα.
Αλλά τα σκαμπό δεν κάνουν για βάσεις ηχείων και εγώ ήθελα και μεγαλύτερα ηχεία.
Έτσι πήρα τα tav-506 της Taga.
View attachment 87027 View attachment 87028
Παράλληλα ήρθε και μια TV 47' στο σαλόνι οπότε το κεντρικό εκατσε λιγο πιο πλαι και όταν εβγαινε η TV και εμπαινε ο προβολέας πήγαινε στην θέση του.
Τώρα έλειπε το sub...
ωραια ....Μπραβο .
Αλλά το fenderακι τα σπάει.
 

Μηνύματα
157
Reaction score
696
Τοποθετήθηκαν ηχοαπορροφητικά με σχέδιο πυραμίδας στους τοίχους πίσω από τα ηχεία περισσότερο για διακοσμητικούς λόγους και με την ελπίδα να μειωθούν έστω και λίγο οι ανακλάσεις του δωματίου.
20170503_212639.jpg

Για το sub αρχικά σκεφτόμουν για κάποιο οικονομικό της yamaha μέχρι 200 ευρώ, αλλά το μικρόβιο είχε ήδη μπει οπότε έφτασε στο σπίτι αυτό.
20170630_133002.jpg 20170630_143835.jpg
Και εδώ στην τελική του θέση μετα από το μπουσούλημα.
20170709_191133.jpg
 

Μηνύματα
157
Reaction score
696
Λίγο μετα τη έλευση του sub πετυχαίνω σε τρελή προσφορά τον denon 2300 από amazon.co.uk.
Είχε πέσει και η λίρα πολύ οπότε δεν το πολυσκέφτηκα. Πουλάω τον 381 και παραγγέλνω τον 2300.
20170726_102731.jpg

Τα extra features απολαυστικά αλλά ο δεκτης ραδιοφώνου για τα σκουπίδια (ίσως φταίει και η κεραία). Παλι καλά που έχει internet radio.
Μεγάλη ευκολία επίσης η ικανότητα αναπαραγωγής της συλλογής απο το nas χωρίς να χρειάζεται να ανοίξει το PC αν και ακόμα προτιμώ το foobar για την καλύτερη διαχείρηση των playlist.
Έτοιμος για την πρώτη ταινία.
20170728_224813.jpg
 

Μηνύματα
2.405
Reaction score
3.614
Αν μέσα σε ένα χρόνο έκανες όλα αυτά βήματα, ένα έχω να σου πω, την πάτησες φίλε και welcome !

Ο χώρος εξαιρετικός και πανέμορφος.
 




Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.035
Reaction score
8.060
Απλώς να το μεταφέρει στο κέντρο. Βγάζουμε την βάση από την tv την κρεμάμε στον τοίχο, και εκμεταλλευόμαστε όλο το χώρο από κάτω!
[DOUBLEPOST=1516800814][/DOUBLEPOST]Επίσης γνώμη μου είναι να έχεις στον χώρο κάποιο pleyer , είτε htpc(αποκλειστικά για τον σκοπό αυτό), είτε blueray ή τέλος πάντων κάτι παρεμφερές (media player) .
 
Last edited:

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
το κεντρικο γιατι εκει; μηπως να το καταργησεις εντελως;


Παράλληλα ήρθε και μια TV 47' στο σαλόνι οπότε το κεντρικό εκατσε λιγο πιο πλαι και όταν εβγαινε η TV και εμπαινε ο προβολέας πήγαινε στην θέση του.
[DOUBLEPOST=1516801692][/DOUBLEPOST]Μπράβο!
Τέλεια ματσαρισμένα όλα!
 

Μηνύματα
157
Reaction score
696
Αν μέσα σε ένα χρόνο έκανες όλα αυτά βήματα, ένα έχω να σου πω, την πάτησες φίλε και welcome !

Ο χώρος εξαιρετικός και πανέμορφος.
Δυστυχώς έχουν γίνει και άλλα! :p

Και σκεφτόμουν, δεν θα το πει κανείς;;;
Το είχα αναφέρει πως το κεντρικό πάει κανονικά στο κέντρο όταν γίνεται προβολή με τον projector. Βέβαια τώρα πια δεν χρειάζεται. :)

Απλώς να το μεταφέρει στο κέντρο. Βγάζουμε την βάση από την tv την κρεμάμε στον τοίχο, και εκμεταλλευόμαστε όλο το χώρο από κάτω!
[DOUBLEPOST=1516800814][/DOUBLEPOST]Επίσης γνώμη μου είναι να έχεις στον χώρο κάποιο pleyer , είτε htpc(αποκλειστικά για τον σκοπό αυτό), είτε blueray ή τέλος πάντων κάτι παρεμφερές (media player) .
Την TV δεν την κρεμάω γιατί πάνω στον τοίχο προβάλλω. Θα ήταν ωραία λύση όμως αν είχα πανί που να έπεφτε μπροστά της.
Τι παραπάνω θα κέρδιζα με το HTPC ή με κάποιο media player?
Για αγορά blue-ray player το έχω σκεφτεί αλλά πρέπει να γραφτώ και σε video club μετά :p
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.035
Reaction score
8.060
Δυστυχώς έχουν γίνει και άλλα! :p



Το είχα αναφέρει πως το κεντρικό πάει κανονικά στο κέντρο όταν γίνεται προβολή με τον projector. Βέβαια τώρα πια δεν χρειάζεται. :)



Την TV δεν την κρεμάω γιατί πάνω στον τοίχο προβάλλω. Θα ήταν ωραία λύση όμως αν είχα πανί που να έπεφτε μπροστά της.
Τι παραπάνω θα κέρδιζα με το HTPC ή με κάποιο media player?
Για αγορά blue-ray player το έχω σκεφτεί αλλά πρέπει να γραφτώ και σε video club μετά :p

Το video club, με λίγες τεχνικές γνώσεις αντικαθίσταται πλήρως με ένα media player ή με το htpc.
Το media player είναι ένα μέσον προβολής αρχείων (video ή μουσικά) χωρίς το δισκάκι. Επίσης υπάρχει δυνατότητα προβολής τηλεοπτικών καναλιών μέσω του βιντεο προβολέα, κλπ.

Σχετικά με την προβολή τώρα: Είναι μπελάς έτσι όπως το χειρίζεσαι. Δηλαδή, βγάλε tv, τοποθέτησε τον προβολέα στο τραπεζάκι, πήγαινε μέσα για να δεις κάτι από τον υπολογιστή κλπ. (προχειρότητα δηλαδή).

Για σκέψου το λίγο.... Τοποθετείς την tv μόνιμα στον τοίχο. Ηλεκτρική οθόνη, οροφής, μπροστά από αυτήν . Ο προβολές στην οροφή με ειδική βάση. Όλο το έπιπλο ελεύθερο για τοποθέτηση οποιοδήποτε μέσου διαχείρισης αρχείων. Επίσης ανεβάζεις επάνω τον av. Και φυσικά στην σωστή θέση πλέον το κεντρικό σου.
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Για σκέψου το λίγο.... Τοποθετείς την tv μόνιμα στον τοίχο. Ηλεκτρική οθόνη, οροφής, μπροστά από αυτήν . Ο προβολές στην οροφή με ειδική βάση. Όλο το έπιπλο ελεύθερο για τοποθέτηση οποιοδήποτε μέσου διαχείρισης αρχείων. Επίσης ανεβάζεις επάνω τον av. Και φυσικά στην σωστή θέση πλέον το κεντρικό σου.
:hi:Όμορφα, λειτουργικά και τακτοποιημένα!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.470
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top