Το σαλονάκι του Agis


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.033
Reaction score
8.060
Φυσικά, άσε που το βάλε - βγάλε, ελοχεύει κινδύνους για ζημιά σε κάποιο από τα μηχανήματα (πχ tv). Ο δε ταλαίπωρος προβολέας, θα θέλει κάθε φορά ρύθμιση....
 

Μηνύματα
157
Reaction score
696
Έχετε δίκιο για την οθόνη. Τωρα σκεφτόμουν για σταθερή από θέμα κόστους, ζαρών και επειδή δεν ξέρω για πόσο χρόνο να μείνει εκεί η TV σαν εμπόδιο.
Αν έστελνε ακόμα ο Άγγλος θα είναι τσιμπήσει μια 100" ηλεκτρική grey matt.
Υπάρχουν άλλες εναλλακτικές για VFM οθόνες (200 και κάτω)?

Όσο αναφορά τα media player και τα HTPC νομίζω κανένα δεν θα μου δώσει κάτι παραπάνω από αυτό που έχω και με τον τρόπο που καταναλώνω περιεχόμενο.
Με την έννοια οτι τώρα έχω ένα πολύ δυνατό μηχάνημα (πιο δυνατό από το 90% των HTPC) που παίζει και games, σε διαφορετικό χώρο αρα 0 θόρυβος 0 θερμοκρασίες 0 λαμπάκια στο χώρο προβολής/ακρόασης.
Ο έλεγχος του γίνεται από τον καναπέ με tablet ή ασύρματο keyboard με touchpad. To on/off με φωνητικές εντολές όπως και του 80% των ηλεκτρικών συσκευων στο σπίτι. Αλλά για το κεφάλαιο smart home θα μιλήσω σε επόμενο επεισόδιο. :)
 

Μηνύματα
3.665
Reaction score
5.497
Έχετε δίκιο για την οθόνη. Τωρα σκεφτόμουν για σταθερή από θέμα κόστους, ζαρών και επειδή δεν ξέρω για πόσο χρόνο να μείνει εκεί η TV σαν εμπόδιο.
Αν έστελνε ακόμα ο Άγγλος θα είναι τσιμπήσει μια 100" ηλεκτρική grey matt.
Υπάρχουν άλλες εναλλακτικές για VFM οθόνες (200 και κάτω)?

Όσο αναφορά τα media player και τα HTPC νομίζω κανένα δεν θα μου δώσει κάτι παραπάνω από αυτό που έχω και με τον τρόπο που καταναλώνω περιεχόμενο.
Με την έννοια οτι τώρα έχω ένα πολύ δυνατό μηχάνημα (πιο δυνατό από το 90% των HTPC) που παίζει και games, σε διαφορετικό χώρο αρα 0 θόρυβος 0 θερμοκρασίες 0 λαμπάκια στο χώρο προβολής/ακρόασης.
Ο έλεγχος του γίνεται από τον καναπέ με tablet ή ασύρματο keyboard με touchpad. To on/off με φωνητικές εντολές όπως και του 80% των ηλεκτρικών συσκευων στο σπίτι. Αλλά για το κεφάλαιο smart home θα μιλήσω σε επόμενο επεισόδιο. :)
το κεφαλαιο smart home ειναι ολα τα λεφτα. Ti μηχανημα εχεις αντι για htpc?
 

Μηνύματα
157
Reaction score
696
το κεφαλαιο smart home ειναι ολα τα λεφτα. Ti μηχανημα εχεις αντι για htpc?
Κανονικό PC που εκεί κάνω δουλειά, διαβάζω, παίζω και βλέπω ταινίες σε δωμάτιο και σαλόνι. Δεν έχω φετίχ να το βλέπω στο rack ή δίπλα στον AVR.
20170626_192155.jpg
 

Μηνύματα
3.665
Reaction score
5.497
Κανονικό PC που εκεί κάνω δουλειά, διαβάζω, παίζω και βλέπω ταινίες σε δωμάτιο και σαλόνι. Δεν έχω φετίχ να το βλέπω στο rack ή δίπλα στον AVR.
View attachment 88922
και απο το pc εχεις τραβηξει καλωδιο hdmi και usb μεχρι την τηλεοραση στο σαλονι?
 

Μηνύματα
157
Reaction score
696
και απο το pc εχεις τραβηξει καλωδιο hdmi και usb μεχρι την τηλεοραση στο σαλονι?
Είναι μικρό το σπίτι. χαχαχα
6m HDMI από το PC στον AVR χωρίς να φαίνεται σε κανένα σημείο της διαδρομής του.
1 USB Hub με 2m καλώδιο το οποίο έρχεται στο πλάι του καναπέ που εκεί μπαίνει το transmitter του keyboard και του gamepad (αντε και κανένα στικάκι αν φέρει φίλος ταινία).
Ο καναπες φαντάσου είναι ακριβώς πίσω από την οθόνη του γραφείου στην παραπάνω φωτό.
 

Μηνύματα
3.665
Reaction score
5.497
Είναι μικρό το σπίτι. χαχαχα
6m HDMI από το PC στον AVR χωρίς να φαίνεται σε κανένα σημείο της διαδρομής του.
1 USB Hub με 2m καλώδιο το οποίο έρχεται στο πλάι του καναπέ που εκεί μπαίνει το transmitter του keyboard και του gamepad (αντε και κανένα στικάκι αν φέρει φίλος ταινία).
Ο καναπες φαντάσου είναι ακριβώς πίσω από την οθόνη του γραφείου στην παραπάνω φωτό.
τυχερε.... εμενα το gaming pc στο δωματιο θα ηθελε τουλαχιστον 20 μετρα καλωδιο και να σκαψω το μισο σπιτι για να το κανω αυτο. Καθε φορα που εχω ρεπο και θελω να αραξω στο σαλονι να λιώσω στα παιχνιδια μετακινω το κουτι....
 

Μηνύματα
157
Reaction score
696
Που είχα μείνει? Α ναι..
Αγοράστηκε ρολό tuplur από τα IKEA για να γίνεται "διαχωρισμός" του σαλονιού από το υπόλοιπο σπίτι για καλύτερο έλεγχο του φωτισμού. Μαζί άλλαξε και η κουρτίνα της μπαλκονόπορτας από λευκή σε γκρί σκούρα.
20171016_182643.jpg 20171016_182709.jpg

Τα βράδια όμως δυσκολευόμουν να κοιμηθώ στη σκέψη ότι τα L/R ήταν υποδεέστερα του Sub και του AVR και έτσι στα γενέθλια μου 90 νύχτες αργότερα, μου έκανα δώρο 2 τέτοια. :)
20171026_110331.jpg

Και τοποθετημένα πριν αρχίσουν οι δοκιμές.
20171026_135305.jpg
 


Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
πολυ ωραιος χωρος αλλα αυτο το κεντρικο που ειναι σαν παρατημενο δεν σε ενοχλει οχι μονο αισθητικα αλλα και απο θεμα ακουστικης?

μηπως να εβαζες κατι τετοιο για να βαλεις το κεντρικο στην θεση που του αρμοζει στο κεντρο?

http://www.e-shop.gr/gembird-ma-52c-lcd-mounting-arm-6kg-silver-p-PER.584288

http://www.e-shop.gr/maclean-mc-628-desktop-lcd-mount-13-27--p-PER.140866
 

Μηνύματα
157
Reaction score
696
πολυ ωραιος χωρος αλλα αυτο το κεντρικο που ειναι σαν παρατημενο δεν σε ενοχλει οχι μονο αισθητικα αλλα και απο θεμα ακουστικης?

μηπως να εβαζες κατι τετοιο για να βαλεις το κεντρικο στην θεση που του αρμοζει στο κεντρο?

http://www.e-shop.gr/gembird-ma-52c-lcd-mounting-arm-6kg-silver-p-PER.584288

http://www.e-shop.gr/maclean-mc-628-desktop-lcd-mount-13-27--p-PER.140866
Εχει απαντηθει. Το κεντρικό πηγαινε στο κέντρο οταν έμπαινε ταινια. Προφανως δεν εμενε στο πλάι.

Οσο για τους βραχίονες για monitor, δεν ξερω που θα μου χρησιμευαν με την 47αρα. :p
 

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
ο βραχιονας δεν ειναι για την τηλεοραση αλλα για το κεντρικο, θα το στηριζες εκει
 

Μηνύματα
157
Reaction score
696
Ήρθαν τα Χριστούγεννα. Στολίσαμε.
20171216_175916.jpg
Τρωγόμουν να κάνω και κάτι άλλο στο σύστημα/χώρο αλλά λεφτά για κεντρικό δεν.
Να βάψω τον τοίχο που προβάλω μαύρο? Έφαγα κράξιμο. Μήπως το ταβάνι? Κρααα.
Οπότε αρχίζω κατασκευή ηχοαπορροφητικών πάνελ. Αγορά ορυκτοβάμβακα ultraacoustic ξύλα από leroy και 2-3 μέτρα ύφασμα.
Διαστάσεις 1m x 0.6m και διπλή στρώση ορυκτοβάμβακα, πάχους 10cm.
Θα έμπαιναν ταβάνι να κόψουν ανακλάσεις ήχου (λέμε τώρα), να πιάσουν λίγο αδέσποτο φως και ας πούμε θα διακοσμούσαν και λίγο. Και voila!
20171226_205819.jpg

20171226_210157.jpg

Είδα διαφορά? Σα να κατέβηκε λίγο πιο κάτω η σκηνή και λίγο να άλλαξε η απόκριση του μπάσου.

Αφού είχε περισσέψει πολύ ορυκτοβάμβακας αργότερα γέμισα και τον πίνακα που είναι πάνω από τον καναπέ. Πάχυνα λίγο την κορνίζα, την έβαψα μαύρη και...
20180202_105419.jpg 20180203_201759.jpg
 



Μηνύματα
157
Reaction score
696
ο Ορυκτοβάμβακας είναι καρκινογόνος όταν δεν είναι καλά μονωμένος
Έχω φροντίσει να μην υπάρχει διαρροή ινών.

Σε δίπλα νήμα γίνεται σφαγή για πετσετάκια και κοστα μποντα και συ βάζεις ηχοαπορροφητικά;:D
Μεγειά και καλές ακροάσεις.
Εγώ δεν είμαι παντρεμένος! :p
 



Μηνύματα
157
Reaction score
696
Είναι θηριάκι το κεντρικό, τρομάζω το πως θα είναι το 450. Μεγάλη διαφορά με το Taga, η διάλογοι/πυροβολισμοί πια είναι πιο γεμάτοι και αληθοφανείς. Δένει και πιο καλά με τα 2 μπροστινά. Πρέπει βέβαια να του δώσω λίγη κλίση γιατί όταν μπαίνει ο projector μου δίνει την εντύπωση ότι ακούγονται από λίγο χαμηλά οι διάλογοι.
Τώρα πια μένει πάντα στο κέντρο και η TV ακουμπάει πάνω του άρα είναι και πιο χρηστικό από το άλλο. :p
20180116_175601.jpg
20180119_144901.jpg
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.339
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top