Το συστημα μου (μαλλον τελικη μορφη)

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.238
Reaction score
1.599
Μετα από πολλες ανακατατάξεις χωρου και μηχανηματων και με αφορμή την περισσεια χρονου του καλοκαιριου εκανα ένα τελικο μαλλον στησιμο των μηχανηματων μου. Εχοντας συλλεξει πολλα μηχανήματα αυτά τα χρονια καιμ θελοντας να εχω δυνατοτητα αλλαγων και να παιζω με συνδυασμούς κατεληξα σε τρια συστηματα ένα μεγαλο για τις κριτικες ακροασεις ένα δευτερο για πιο χαλαρη ακροαση και ένα μικρο στο γραφειο.

Ο χωρος ακουστικα είναι αρκετα καλος κατά τυχη αλλα θα ακολουθησει μετρηση και ελπιζω διορθωσεις μονο με πανελακια και χωρις να μεσολαβησουν dsp (αν και ένα mini dsp το βλεπω να το παιρνω καποια στιγμη).

Όλα ξεκινανε από το σωστο σεταρισμα των πικαπ. Εδώ επι το εργον ο φιλος ειδημων Θανασης Μωραΐτης.
12.jpg
13.jpg
 

Attachments

  • 87,8 KB Προβολές: 0
  • 112,6 KB Προβολές: 0
  • 72,8 KB Προβολές: 0




rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.309
Reaction score
93.856
Να χαίρεσαι τα συστήματά σου! :drinks:

Οι νεες παραλαβες ακομα στο κουτι του που θα παρουν την θεση στην προσωρινη τοποθετηση των ενεργων στο δευτερο συστημα

View attachment 136136 View attachment 136137
Προβλέπω πολλή συζήτηση για τις αφίξεις...:biggrin:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.499
Τα ενεργά είναι τα 8-αρια τα γιαμαχα;

Τα χαρμπεθ πόσο σου κόστισαν; Με τι ενισχυτικά θα τα παίξεις;
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.880
Reaction score
34.262
καλοριζικα και καλες ακροασεις!
Για πες μας και καποια πραγματακια παραπανω, τη γνωμη σου , την ακουστικη σου εκτιμηση
 


stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.238
Reaction score
1.599
Τα ενεργά είναι τα 8-αρια τα γιαμαχα;

Τα χαρμπεθ πόσο σου κόστισαν; Με τι ενισχυτικά θα τα παίξεις;
Τα ενεργά είναι τα yamaha. Αποκλειστικός προορισμός η χρήση με κιθάρα και κονσόλα. Τα harbeth είναι τα shl 5 plus σε ebony χρώμα. Τα πήρα σε πολύ καλή τιμή από το studio17 με ανταλλαγή ηχείων οπότε περίπου τα μισά ήταν μετρητά..
Λες να υπάρξει διαμάχη για το αν οι σόμπες πέλλετ είναι πιο αποδοτικές από τις κλασικές που καίνε καυσόξυλα? :p :p
Δεν έχει ενδιαφέρον πάντως αυτή η διαμάχη όσο άλλες....
καλοριζικα και καλες ακροασεις!
Για πες μας και καποια πραγματακια παραπανω, τη γνωμη σου , την ακουστικη σου εκτιμηση
Το συμπέρασμα μου από όλα αυτά τα χρόνια είναι ότι έχεις δύο δρόμους... Η να αλλάζεις συνεχώς κομμάτια η όλο το σύστημα σου καθώς είναι δύσκολο να μείνεις πιστός η να έχεις ταυτόχρονα διαθέσιμες δυνατότητες συνδυασμών για να παίζεις. Στο δεύτερο είναι μικρότερη η οικονομική αιμορραγία και δίνεις πιο πολύ χρόνο στα μηχανήματα σου ώστε να μη μετανιώσεις που έδιωξες κάτι.
Παραμένω παρότι έχω πολυκαναλο σύστημα οπαδός του δικαναλου ήχου. Έχω μια κλίση στις κόρνες και ενώ δήλωνα φανατικός οπαδός της λάμπας τώρα έχω βρει και σε τρανζίστορ και σε ψηφιακούς ενισχυτές διαμάντια.
Τα ενεργά είναι τα yamaha. Αποκλειστικός προορισμός η χρήση με κιθάρα και κονσόλα. Τα harbeth είναι τα shl 5 plus σε ebony χρώμα. Τα πήρα σε πολύ καλή τιμή από το studio17 με ανταλλαγή ηχείων οπότε περίπου τα μισά ήταν μετρητά..


Δεν έχει ενδιαφέρον πάντως αυτή η διαμάχη όσο άλλες....


Το συμπέρασμα μου από όλα αυτά τα χρόνια είναι ότι έχεις δύο δρόμους... Η να αλλάζεις συνεχώς κομμάτια η όλο το σύστημα σου καθώς είναι δύσκολο να μείνεις πιστός η να έχεις ταυτόχρονα διαθέσιμες δυνατότητες συνδυασμών για να παίζεις. Στο δεύτερο είναι μικρότερη η οικονομική αιμορραγία και δίνεις πιο πολύ χρόνο στα μηχανήματα σου ώστε να μη μετανιώσεις που έδιωξες κάτι.
Παραμένω παρότι έχω πολυκαναλο σύστημα οπαδός του δικαναλου ήχου. Έχω μια κλίση στις κόρνες και ενώ δήλωνα φανατικός οπαδός της λάμπας τώρα έχω βρει και σε τρανζίστορ και σε ψηφιακούς ενισχυτές διαμάντια.
Και ενώ έχω μέχρι φετίχ σχέση με το βινύλιο χρησιμοποιώ και ψηφιακά αρχεία και Spotify και ότι βρω. Όλα είναι εργαλεία στον ίδιο σκοπό... Να απολαύσω μουσική.
 
Last edited:

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.238
Reaction score
1.599
Τα ενεργά είναι τα 8-αρια τα γιαμαχα;

Τα χαρμπεθ πόσο σου κόστισαν; Με τι ενισχυτικά θα τα παίξεις;
Η ερώτηση με τι ενισχυτικά θα παίξουν τα harbeth. Στημένο ήδη είναι ένα σύστημα της ps audio και έχω κοντά και έναν υβριδικό unison research sr1. Αλλά περιστασιακά θα δοκιμαστούν και με άλλα ενισχυτικά γιατί αυτό είναι και η τρέλα μου να κάνω συνδυασμούς.
Η ερώτηση με τι ενισχυτικά θα παίξουν τα harbeth. Στημένο ήδη είναι ένα σύστημα της ps audio και έχω κοντά και έναν υβριδικό unison research sr1. Αλλά περιστασιακά θα δοκιμαστούν και με άλλα ενισχυτικά γιατί αυτό είναι και η τρέλα μου να κάνω συνδυασμούς.
Και βέβαια όπως σου είχα πει θα μπει και ένα subwoofer. Σίγουρα θα συνεργαστεί με τα ενεργά. Με ενδιαφέρει εάν θα δέσει και με τα goldenear και με τα harbeth.
Γιασ τις εντελως πριβε ακροασεις mini pc με 3r usb της Ideon Audio και ενώ εχω πολλους ενισχυτες ακουστικων τον αγαπημενο μου Audeze deckard. Ακουστικα ενώ επισης εχω αρκετα προτιμω τα planar της HIFIMAN.
14.jpg

Στην οποια ακουστικη βελτιωση χωρου θα χρησιμοποιησω αυτά τα πανελ διάχυσης/απορροφησης

15.jpg
 
Last edited:


Μηνύματα
252
Reaction score
645
Πολλά μηχανήματα, πολλά ηχεία, πολλές κιθάρες....
Jaguar είναι η λευκή;
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.276
Reaction score
1.356
Ωραιος Σταυρο......................τα Altec ειναι keeper.
Τα Φοστεξ ποια ειναι?
 


stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.238
Reaction score
1.599
Πολλά μηχανήματα, πολλά ηχεία, πολλές κιθάρες....
Jaguar είναι η λευκή;
Είναι Jazzmaster made in Japan. Aν ασχολείσαι με κιθαρες στη μεση ειναι μια Gretsch Electromatic Jet και δεξια μια Eastwood Sidejack. Παρε και ένα βιντεακι με τον τρομερο RJ Ronquillo με μια Eastwood

Post automatically merged:

Ωραιος Σταυρο......................τα Altec ειναι keeper.
Τα Φοστεξ ποια ειναι?
Είναι τα 167 εάν εννοεις τα μικρα με τον μπασοσωληνα.
Οι κορνες είναι τα 1405 με 405 woofer και Τ90 tweeter.
 
Last edited:



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.368
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top