Το σύμπαν που αγάπησα

Μηνύματα
452
Reaction score
0
Απάντηση: Το σύμπαν που αγάπησα

Μήπως να το κοιτάξεις αυτό, υπερασπιστή της κοινής λογικής;
Το έχω κοιτάξει, δεν γίνεται τίποτα, όμως, γιατί είναι εγγενές ελάττωμά μου!
Πολύ θα ήθελα να μάθω για ποιο λόγο έχεις παρεξηγηθεί εσύ και κάποιοι ακόμα επειδή κάποιος έχει μια άποψη διαφορετική από τη δική σου.
Θέλεις να μάθεις τον λόγο, ε; Θα στον πω λοιπόν, αν και δεν είχα καμμία πρόθεση να το κάνω.
Είναι, απλούστατα, το τιποτένιο κίνητρο που κάποιος (ιδιαίτερα επιστήμονας) ωθείται σε τέτοιου είδους δηλώσεις, που καμμία σχέση με την πραγματικότητα δεν έχουν.
Κι αυτό το κίνητρο λέγεται "επιστημονικός-ακαδημαϊκός" ανταγωνισμός, κοινώς φθόνος. Οι πλείστοι επιστήμονες τον είχαν εκδηλώσει, και εκ των πλείστων οι μέγιστοι -ιστορικά αποδεδειγμένα, δυστυχώς. Και κυρίως οι φυσικοί, εκεί που τα.... stakes είναι πολύ μεγάλα. Ακόμα και ο Αϊνστάϊν [και ο Bohr, και ο Heisenberg, και ο Planck, και ο...., και ο...., ατέλειωτη αλυσίδα].
Είναι κοινή "ασθένεια" στον επιστημονικό κόσμο. Ουσιαστικά δεν έχει καμμία διαφορά με τους καυγάδες για το ποιού "καλλιτέχνη" θα μπει πρώτο το όνομα στην μαρκίζα του μαγαζιού. Θα είναι του Κιάμου, ή θα είναι της Μαριάντας Πιερίδη; Θα είναι του Δανέζη, ή θα είναι του Κριμιζή; Θα είναι του Θεοδοσίου, η θα είναι το δικό μου;....

Η μεγάλη κατάρα της ανθρωπότητας. "Γιατί αυτός και όχι εγώ;" Μπράβο ποτέ. Έστω και για την προσπάθεια.

Βγήκα από τα ρούχα μου, φίλε Joseph, γιατί δεν αρκέστηκες στην απαρέσκειά σου και στην κακή κριτική σου για την προσπάθεια αυτών των ανθρώπων, που είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου.

Βγήκα από τα ρούχα μου, φίλε Joseph, γιατί ένοιωσες πως πρέπει και να τους χλευάσεις, και να τους προσβάλεις, και να τους μειώσεις, και να τους χαρακτηρίσεις ανειλικρινείς και ποταπούς, λίγο-πολύ παλιάνθρωπους, και [αν το μπορούσες] να τους πετάξεις στην πυρά.

Ε, λοιπόν κάτι τέτοιο δεν είχες κανένα λόγο να το κάνεις, γιατί δεν είναι ούτε ηθικό, ούτε επιστημονικό, ούτε ανθρώπινο, ούτε μεγαλόψυχο, και εν τέλει, ούτε απαραίτητο.


Με δυο λόγια, αν στην θέση της γάτας στο άβατάρ σου βάλεις τον εαυτό σου, θα απαντηθείς για όλα μια και καλή....
 

Μηνύματα
4.480
Reaction score
3
Απάντηση: Το σύμπαν που αγάπησα

Όλα όσα περιγράφεις δεν έχουν καμιά σχέση με το τι συμβαίνει.
Η επαγγελματική μου θέση αυτή τη στιγμή με έχει βγάλει μια και καλή από τη ακαδημαϊκή κοινότητα, τουλάχιστο όσον αφορά τον ανταγωνισμό στο οποίο αναφέρεσαι.
Η άποψή μου για την εκπομπή τους είναι άσχετη με όσα λες παραπάνω.
Απλά τη θεωρώ κακή.
Είναι μια stand up απαγγελία στρεβλών κειμένων φυσικής προπτυχιακού επιπέδου, πασπαλισμένη με λεκτικά σχήματα και αναλογικούς συλλογισμούς που, στην καλύτερη περίπτωση, δημιουργούν πολλές παρανοήσεις.
Οι άνθρωποι αυτοί, παντελώς ανεκπαίδευτοι σε θέματα άτυπων μορφών εκπαίδευσης, έκαναν μια αρπαχτή στη λογική αφού είμαι ΦΥΣΙΚΟΣ και Καθηγητής Πανεπιστημίου μπορώ να κάνω τα πάντα
Έτσι έφτασε ο Θεοδοσίου να γράφει, χωρίς να ντρέπεται, βιβλία περί φιλοσοφίας και Ιστορίας της Επιστήμης.

Συνεχίζει πάντως να μου είναι ακατανόητο για ποιο λόγο εσύ και αρκετοί ακόμα είστε τόσο επιθετικοί απέναντι σε έναν άνθρωπο τον οποίο ούτε καν γνωρίζετε και τις απόψεις του.
 

Μηνύματα
1.107
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Το σύμπαν που αγάπησα

Συνεχίζει πάντως να μου είναι ακατανόητο για ποιο λόγο εσύ και αρκετοί ακόμα είστε τόσο επιθετικοί απέναντι σε έναν άνθρωπο τον οποίο ούτε καν γνωρίζετε και τις απόψεις του.
Υποθέτω λόγω του λίγο ριζοσπαστικού τρόπου που είπες την θέση σου.
Εγώ δεν μπορώ να φανταστώ ένα παιδί 10 χρονών να παρακολουθεί αυτή την εκπομπή. Να έλεγες τουλάχιστον εφήβους... :102:

[Αν και σε αυτή την ηλικία δεν με πειράζει να με λένε παιδί... :142:]
 

Μηνύματα
4.854
Reaction score
4
Απάντηση: Το σύμπαν που αγάπησα

Ρε Cs εγώ είπα ότι είναι για παιδιά, τι κόλλημα φάγατε...:137:

Παιδιά εννοώ αυτά που πάνε σχολείο (και φυσικά όχι δημοτικό).
Ο τρόπος παρουσίασης και η απλουστευμένη μορφή αυτό μου λέει, ακόμα και όπως μιλάνε....

Από την άλλη μπορεί να είναι και για μεγάλους, μόνο ! :137:
 

Μηνύματα
1.107
Reaction score
0
Σωστά, μπέρδεψα τους χρήστες... (Άτιμο Αλτσχάιμερ... :142:)

Άκυρο αυτό που έγραψα για τον χρήστη Joseph.
Ζητώ συγνώμη...
 

Μηνύματα
452
Reaction score
0
Απάντηση: Το σύμπαν που αγάπησα

Όλα όσα περιγράφεις δεν έχουν καμιά σχέση με το τι συμβαίνει.
Όλα όσα περιγράφω έχουν σχέση με την αίσθησή μου για το τι συμβαίνει.
Η επαγγελματική μου θέση αυτή τη στιγμή με έχει βγάλει μια και καλή από τη ακαδημαϊκή κοινότητα, τουλάχιστο όσον αφορά τον ανταγωνισμό στο οποίο αναφέρεσαι.
Η άποψή μου για την εκπομπή τους είναι άσχετη με όσα λες παραπάνω.
Απλά τη θεωρώ κακή.
Είναι μια stand up απαγγελία στρεβλών κειμένων φυσικής προπτυχιακού επιπέδου, πασπαλισμένη με λεκτικά σχήματα και αναλογικούς συλλογισμούς που, στην καλύτερη περίπτωση, δημιουργούν πολλές παρανοήσεις.
Οι άνθρωποι αυτοί, παντελώς ανεκπαίδευτοι σε θέματα άτυπων μορφών εκπαίδευσης, έκαναν μια αρπαχτή στη λογική αφού είμαι ΦΥΣΙΚΟΣ και Καθηγητής Πανεπιστημίου μπορώ να κάνω τα πάντα
Έτσι έφτασε ο Θεοδοσίου να γράφει, χωρίς να ντρέπεται, βιβλία περί φιλοσοφίας και Ιστορίας της Επιστήμης.
Αυτό το κομμάτι αφορά την άποψή σου για την εκπομπή, και όπως ξαναείπα δεν έχω καμμία ένσταση επ' αυτού, εφόσον έτσι θεωρείς πως έχουν τα πράγματα.
Συνεχίζει πάντως να μου είναι ακατανόητο για ποιο λόγο εσύ και αρκετοί ακόμα είστε τόσο επιθετικοί απέναντι σε έναν άνθρωπο τον οποίο ούτε καν γνωρίζετε και τις απόψεις του.
Το.... ακατανόητο μέρος το έχω απαντήσει ήδη δύο φορές. Αν υπήρξα άστοχος και δεν τίθεται θέμα ανταγωνισμού, τότε υπάρχει θέμα μηδενισμού κάθε προσπάθειας που βγαίνει από τα σπλάχνα της ελλάδας ή από ελληνικό μυαλό. Κάτι εξίσου σοβαρό για νέους ανθρώπους και επιστήμονες με βαρύνουσα άποψη.
Ξαναλέω για πολλοστή φορά. Δεν ασχολούμαι καθόλου με την καθ' όλα σεβαστή άποψή σου γι' αυτή την σειρά. Εντελώς αληθινά. Με τρομάζει, όμως, η συσχέτιση που έκανες και το πλήρες μπέρδεμα προβάτων και εριφίων. Που σημαίνει μπροστά μόνο σκοτάδι και καμμία ελπίδα!....
Αυτά. Καλή σου μέρα.

ΥΓ.: Πρέπει να πω πως δεν σχετίζομαι με κανένα τρόπο με αυτούς τους ανθρώπους, ή με την εκπομπή που στήσανε.
 


Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.677
Μηνύματα
2.869.768
Members
37.945
Νεότερο μέλος
MORPH
Top