Featured Το σύστημά μου

Μηνύματα
66
Reaction score
123
Φωτογραφίες και μετρήσεις του χώρου μου :)
Εχω να τελειώσω κάτι μερεμέτια αλλά δεν επηρεάζουν το αποτέλεσμα.

Τα μηχανήματά μου:
Formovie Theater 4K Laser UST​
Mi ALR 100" (Fscreen Fresnel)​
Marantz Cinema 50 με Dirac​
Hegel H80 (όχι και τόσο συχνή χρήση πια)​
Ηχεία 7.0.2:
Goldenear:​
Triton One (LR)​
SuperSat 30 (C-SR-SL)​
Invisa 525 (TML-TMR)​
Tannoy DC2 (SBR-SBL)​
Άλλα:
Ezcoo HDBaseT (4Κ60) για τη σύνδεση του PC από το γραφείο.​
Sony BDP 6500 (άμα κάτσει κανά δισκάκι...) το οποίο είναι καλό transport και παίζει SACD​
Έπιπλο: NorStone Khalm 140 με πολλές έξτρα τρύπες/Noctua 120mm/ZHIYU® DC PWM Fan Controller/G2 filter​


Υ.Γ.1 Το "πιάτο" κάτω από το δοκάρι είναι Ubiquity U6Pro (Gbit wifi AP). Όσο για το πείραμα με 1/2.5/10Gb Ethernet... άλλη φορά.
Υ.Γ.2 Τα LED είναι Dali και ελέγχονται με Ethernet gateway Sunricher. Άλλη ταλαιπωρία κι αυτά...
Μετρήσεις πριν
Μετρήσεις μετά
 

Attachments


Μηνύματα
66
Reaction score
123
Και από REW με το Dirac.
To αριστερό έχει κάποιο σφάλμα στη μέτρηση μετά τα 8kHz. Το ξαναμέτρησα και μετρά ίδιο με το δεξί αλλά μετά κράσαρε το REW και βαρέθηκα να ξαναμετρήσω...
 

Attachments



Μηνύματα
66
Reaction score
123
που είναι τα σαμπ οέο;
Ακολουθώ τις προσταγές του Sandy Gross... και δεν έβαλα.
Τα LR έχουν από 1600W ενεργό τμήμα χαμηλών. Έχει πολύ περιθώριο αύξησης ακόμα αλλά δεν με ψήνει.
 


Μηνύματα
1.227
Reaction score
2.039
Ακολουθώ τις προσταγές του Sandy Gross... και δεν έβαλα.
Τα LR έχουν από 1600W ενεργό τμήμα χαμηλών. Έχει πολύ περιθώριο αύξησης ακόμα αλλά δεν με ψήνει.
Σε συνομιλια που ειχα κανει μαζι του, μου ειχε προτεινει κοψιμο στα 40 των one και απο κει κι επειτα, στα sub. Βεβαια για 6 one.

Τα sub χρειαζονται παντως. Θα δεις τεραστια διαφορα.

Τα supersat και invisa τι λενε; Για κεντρικο δεν ειναι μικρο το supersat; Εδω και τα μεγαλυτερα καποιοι τα θεωρουν σχετικα μικρα για να ακολουθησουν τα one.

ΥΓ: καθε φορα που βλεπω συστηματακι με goldenear κατι με πιανει :)
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Ακολουθώ τις προσταγές του Sandy Gross... και δεν έβαλα.
Τα LR έχουν από 1600W ενεργό τμήμα χαμηλών. Έχει πολύ περιθώριο αύξησης ακόμα αλλά δεν με ψήνει.
Και εμείς GoldenEar (2+) έχουμε…άσε τα σάπια και πάρε σαμπς
Για κεντρικο δεν ειναι μικρο το supersat;
Πάρα πολύ μικρό
 

Μηνύματα
66
Reaction score
123
Σε συνομιλια που ειχα κανει μαζι του, μου ειχε προτεινει κοψιμο στα 40 των one και απο κει κι επειτα, στα sub. Βεβαια για 6 one.
Στην έκθεση που παρουσίασαν τα HTR7000 και το Atmos setup με τα Ones πάντως ο ίδιος είχε αποσυνδέσει τα subs.

Τα sub χρειαζονται παντως. Θα δεις τεραστια διαφορα.
Το εξετάζω γιατί οι περισσότεροι reviewers το αναφέρουν αλλά για την ώρα είμαι ικανοποιημένος. Θα περιμένω το ART μάλλον.
Επιπλέον, ποιό sub ταιριάζεις με τα One χωρίς να σπάσεις την μπάνκα και ταυτόχρονα να αξίζει τον κόπο;
Ακόμα και τα Tannoy πίσω που έχουν μεγάλη έκταση στο χαμηλό βοηθάνε.

Τα supersat και invisa τι λενε; Για κεντρικο δεν ειναι μικρο το supersat; Εδω και τα μεγαλυτερα καποιοι τα θεωρουν σχετικα μικρα για να ακολουθησουν τα one.
Τα invisa γαζώνουν παρότι είναι τα μικρά κι όπως βλέπεις και στις μετρήσεις κατεβαίνουν μέχρι τα ~45Hz! Τα κατευθυνόμενα tweeters με τη ρύθμισή της έντασής του τα κάνουν εξαιρετικά ευέλικτα. Η εγκατάσταση είναι εντυπωσιακά εύκολη και η κατασκευή τους εντυπωσιακότατη (βλ. φωτό)!

Το SuperSat 30C το υπολόγιζα για αλλού αλλά το crossover στα 90Hz κάνει πάρα πολύ συνεκτική την ηχητική εικόνα με τα One. Είναι πολύ γρήγορο και ευχάριστο ως κεντρικό και επειδή δεν έχω χώρο για
Εκεί λοιπόν που σκεφτόμουν ένα SuperSat 60 για κεντρικό και το 30 και αυτό με άλλο ένα για FHL-FHR είμαι τόσο ικανοποιημένος που δεν με απασχολεί για την ώρα. Το μέλλον θα δείξει.

ΥΓ: καθε φορα που βλεπω συστηματακι με goldenear κατι με πιανει :)
Αυτά έχεις; Τρελάθηκα με τα ηχεία της από την πρώτη φορά που άκουσα τα Seven :)
Χρόνος αντήχησης ή ακριβέστερα χρόνος υποδιπλασιασμού της ενέργειας. Τυπικά θες το Τ30<1s και ιδανικά στα 500-600ms για σαλόνι. Πάνω από 1.2-1.6s είναι οι άδειοι χώροι χωρίς έπιπλα. Δεν το αναλύω περισσότερο γιατί ακόμα δεν έχω κατανοήσει πλήρως το μέγεθος. Είναι συνδεδεμένο ως έννοια και μέγεθος με το "Clarity".
 

Attachments

Last edited:



Μηνύματα
66
Reaction score
123
Έχει βάλει 2 SB4000 για τα +2.
Για τα One η SVS προτείνει PB16. Αυτό έχω κι εγώ.
Τί πλάτος έχει ο χώρος σου;
SVS ε; πήγε ο Sandy σύμβουλος να τους πει με ποιο Triton να προτείνουν το κάθε sub? :D :D :D
Μπροστά ~4m(+2.5m η κουζίνα), πίσω ~6.5m.
 




Μηνύματα
1.227
Reaction score
2.039

Μηνύματα
12.400
Reaction score
14.601
Γιατί να μην πάρεις τα sub της ίδιας της εταιρίας ; Κάτι θα ξέρει παραπάνω και έχει ταιριάξει περισσότερο και εάν κρίνω απο την τιμολόγηση γενικά της εταιρίας είναι πάμφθηνη για αυτά που προσφέρει. Το ίδιο δεν θα ισχύει και για τα sub της ; Κάποιο θα έχει σχεδιασμένο (ακόμη και) για τα One's ή όχι ; ή θες κάτι ακόμη καλύτερο ;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Τι προτείνεις;
2 μεγάλα, κλειστού τύπου, απο SVS, Arendal, και σίγουρα θα υπάρχουν και άλλες μπάτζετ επιλογές, αλλά δεν θυμάμαι
 

Μηνύματα
1.227
Reaction score
2.039
Γιατί να μην πάρεις τα sub της ίδιας της εταιρίας ; Κάτι θα ξέρει παραπάνω και έχει ταιριάξει περισσότερο και εάν κρίνω απο την τιμολόγηση γενικά της εταιρίας είναι πάμφθηνη για αυτά που προσφέρει. Το ίδιο δεν θα ισχύει και για τα sub της ;
To Supersub XXL.

Τα Forcefield και συγκεκριμμενα το 3 ειναι σαν το sub ενος Triton One.
2 μεγάλα, κλειστού τύπου, απο SVS, Arendal, και σίγουρα θα υπάρχουν και άλλες μπάτζετ επιλογές, αλλά δεν θυμάμαι
Γιατι οχι ανοιχτου;
 




Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top