Το σύστημα μου.

T

thanasis tsiroukis

Guest
πικάπ dps2
cd audioaero capitol reference se
προενισχυτής mactone XX-200
τελικός mactone MA-34
προενισχυτής κεφαλής lehmann audio silver cube
ηχεία FJ DUDE 2
καλώδια acoustic revive (και ενα kimber pbj πρός αντικατάσταση)
βασεις TAOC
 

Attachments





wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.876
Reaction score
20.367
Γεια σου Θανάση! Ωραίο σύστημα!

Πες μας λίγα παραπάνω πράγματα για αυτό! Π.χ. πως κατέληξες στις επιλογές αυτές; Είσαι ευχαριστημένος; Σκέφτεσαι να αλλάξεις κάτι - εκτός από το kimber;:laugh:
 

T

thanasis tsiroukis

Guest
Γεια σου Θανάση! Ωραίο σύστημα!

Πες μας λίγα παραπάνω πράγματα για αυτό! Π.χ. πως κατέληξες στις επιλογές αυτές; Είσαι ευχαριστημένος; Σκέφτεσαι να αλλάξεις κάτι - εκτός από το kimber;:laugh:
Σχεδόν όλο το σύστημα είχα την ευκαιρία να το ακούσω πολλές φορές πρίν καταλήξω στήν αγορά τον μονάδων. Σε Α-Β απευθείας σύγκριση με το τότε σύστημα μου η διαφορά ήταν τεράστια ύπερ του τωρινού. κατόπιν υπήρξάν συγκρίσεις Α-Β μίας-μίας τών μονάδων με άλλες τις αγοράς αναλόγου κόστους πάνω-κάτω. Μετά και απο αυτο προχώρησα στήν αγορά τών μηχανημάτων,(ενα-ενα, και με ευκολίες πληρωμής γιατί λέφτα δέν ειχα πότε στη ζωή μου, χαχαχα!)! τέλος πάντων η δημιούργια τού συστήματος έχει πάρει πολλά χρόνια, μάτωσα οικονομικά αλλα δέν το μετανιώνω. Είμαι πολύ ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα και οι όποιες αλλαγές εχω στο μυάλο μου ειναι σε περιφεριακά,όχι στα μηχανήματα αύτα καθαυτά, καλώδια για το cd, αναβάθμιση του dps απο 2 σε 3, τρια πανελ τις acoustic revive ακόμα, και τέτοια..
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.876
Reaction score
20.367
Ατς! Για panels διαβάζω, αλλά δεν μας λες τι έχεις κάνει για το πιο σημαντικό κομμάτι του ηχοσυστήματος - το χώρο! Βλέπω στην πρώτη φωτογραφία πίσω από το ηχοσύστημα δύο panels. Για πες, για πες!
 



T

thanasis tsiroukis

Guest
Ατς! Για panels διαβάζω, αλλά δεν μας λες τι έχεις κάνει για το πιο σημαντικό κομμάτι του ηχοσυστήματος - το χώρο! Βλέπω στην πρώτη φωτογραφία πίσω από το ηχοσύστημα δύο panels. Για πες, για πες!
Τα πάνελ τις acoustic revive ειναι 3, τα 2 στίς γωνίες του τοίχου πίσω απο τα ηχέια, και ένα στο κέντρο. Επίσης ο τοίχος πίσω από τα μηχανήματα είναι στο μαγαλύτερο μέρος του "ντυμένος" με roundffusors.
 



vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Καλως ηλθες Θαναση.....χαιρομαι που απολαμβανεις τις επιλογες σου και την μουσικη.....
Βλεπω Solid Valve συστημα με την ομορφια των Mactones και την κορνα των Blumenhofer ηχειων...
Τα συγκεκριμενα ηχεια μου αρεσε ο ηχος τους ,απλα θα ηθελα ποιο καλα δυναμικα .......βεβαια τα ακουσα και με τρανζιστορατο ενισχυτη και τα πραγματα εγιναν καλλιτερα αλλα εισαι στο λαμπατο ενισχυτικο στρατοπεδο ισως χρειαστεις ακομα μεγαλυτερα ενισχυτικα για να τα ταισεις!!!!!
 

T

thanasis tsiroukis

Guest
Καλως ηλθες Θαναση.....χαιρομαι που απολαμβανεις τις επιλογες σου και την μουσικη.....
Βλεπω Solid Valve συστημα με την ομορφια των Mactones και την κορνα των Blumenhofer ηχειων...
Τα συγκεκριμενα ηχεια μου αρεσε ο ηχος τους ,απλα θα ηθελα ποιο καλα δυναμικα .......βεβαια τα ακουσα και με τρανζιστορατο ενισχυτη και τα πραγματα εγιναν καλλιτερα αλλα εισαι στο λαμπατο ενισχυτικο στρατοπεδο ισως χρειαστεις ακομα μεγαλυτερα ενισχυτικα για να τα ταισεις!!!!!
καλώς σας βρήκα. δέν είναι κόρνες τα συγκεκριμένα ηχεία, είναι εύκολα φορτία, όσο για τα δυναμικά, είναι πραγματικά απο άλλο πλανήτη! ένα απο τα πιο δυνάτα σημεία του συστήματος!
 

Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Να χαίρεσαι το σύστημά σου και να το απολαμβάνεις με υγεία. Θέλω να σε ρωτήσω, αποφάσισεw και έβαλες τα roundfussors στον πίσω τοίχο, έβαλες όμως και ενα αποροφητικό πανελ, δεν χαλάς έτσι την λειτουργία των roundfussors?
 

T

thanasis tsiroukis

Guest
Να χαίρεσαι το σύστημά σου και να το απολαμβάνεις με υγεία. Θέλω να σε ρωτήσω, αποφάσισεw και έβαλες τα roundfussors στον πίσω τοίχο, έβαλες όμως και ενα αποροφητικό πανελ, δεν χαλάς έτσι την λειτουργία των roundfussors?
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Στην αρχή είχα μόνο τα roundfussors, τα πάνελ προστέθηκαν μετά και η βελτίωση στον ήχο ήταν τεράστια. Παρεπιπτόντως τα πάνελ τις acoustic revive δέν είναι ακριβώς αποροφητικα, διαχυτές θα τα χαρακτήριζα. Περισσότερες πληροφορίες εδω- http://www.acoustic-revive.com/english/rwl3/rwl3_01.html
 

T

thanasis tsiroukis

Guest
new rack on the block. solid tech rack of silence, αγοράστηκε μεταχειρισμένο σέ άριστη κατάσταση, καί τιμή, και τεστάρεται μέ πολύ καλά πρώτα δείγματα γραφής. Άν όλα πάνε καλά, μεθαύριο Κυριακή θά δοκιμάσουμε, (τρείς θα είμαστε, εξού και ο πληθυντικός), και τα feet of silence, και τα δικά του Floor Protectors, καί γενικώς, άν τα αποτελέσματα είναι ενθαρυντικά, θα προσθέσουμε όσα χρειάζεται μέχρι να το φτάσουμε στή reference εκδοχή του. Πρίν τις πρώτες εντυπώσεις, ένα βιντεάκι με το rack in action. ( Το βίντεο τραβήχτηκε με κινητό τηλέφωνο, οπότε μήν περιμένετε νά ακούσετε μπάσα όγκους κ.λ.π.). Θα επανέλθω μέ λεπτομέρη περιγραφή της ηχητικής ταυτότητας του rack
λίαν συντόμως.

 

Μηνύματα
156
Reaction score
14
Πάρε την μεγάλη βάση γα πικάπ της solid teck και βάλτη να πατήσει στα disk of silence, μετακόμισε το πικάπ σου από το taoc και τα ξαναλέμε.
 


T

thanasis tsiroukis

Guest
Κατ' αρχάς ευχαριστώ όλους για τα σχόλια και τα like. Να ενημερώσω πρώτα οτι το pbj interconnect που ήταν πρός αντικατάσταση, αντικαταστάθηκε. Έτσι τώρα είμαστε φούλ στά acoustic revive καλώδια. Τώρα, όσον αφορά τό ρακ τής solid tech δέν έχω αναφέρει ακόμα εντυπώσεις γιατί είμαι σε φάση φούλ αναβάθμισης του. Πρός το παρών έχω βάλει τα έξτρα πιατάκια για τίς ακίδες του ράκ, και μία τετράδα feet of silence στό πάνω ράφι, καί είμαι σε αναμόνη για αλλη μιά τετράδα feet of silence γιά το κάτω ραφι. Περιττό νά πώ οτι οί εν λόγω αναβαθμίσεις κόστισαν τρείς φορές πάνω από τη σούπερ τιμή που πλήρωσα για τήν αγορά του ράκ, τό οποίο ήταν μέν μεταχειρισμένο, αλλά σέ κατάσταση καινούργιου.Ας όψεται που η βελτίωση στόν ήχο ήταν κάτι παραπάνω απο πασιφανής.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.370
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top