Το σύστημα του Wizzy


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
όπως επίσης θα πρέπει να υπολογίσεις και την καμπυλότητα που προσδίδει η χωροχρονική συνέχεια δια μέσου του βαρυτικού πεδίου της Γης σε συνάρτηση με τον κβαντικό ορίζοντα:lol::roflmao:

πάρε τηλ τον μηχανικό καλέ...θα τα έχει βγάλει το πρόγραμμα:p:roflmao:
Ατς, καλή ιδέα, δεν το είχα σκεφτεί. Θα τον ρωτήσω.

Χωρίζεις το χώρο σε γνωστά σχήματα,βρίσκεις το καθένα ξεχωριστά και μετά βγάζεις το άθροισμα του όγκου.
Sorry κιόλας, αυτό είναι δουλειά για φυλακισμένους!

Απορώ πως ακούτε αυτή την φρικτή μουσική.:p
Ναι, ρε παιδάκι μου, τι να πει κανείς...

Υ.Γ.: Γ@μ@το site, πατάω το κουμπί τυχαία όταν μπαίνουν συνάδελφοι στο γραφείο και παρατηρώ αντιδράσεις... Α! Έχω κι άλλο!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.651
Μέτρα τα συμπαγή τοιχωματικά όρια.

Οι γυψοσανίδες είναι για το μάτι...
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Χτες τοποθετήθηκαν οι δύο (2) ηχομονωτικές πόρτες που θα οδηγούν στο χώρο ακρόασης.

Λόγω εσωτερικής επένδυσης, οι πόρτες είναι - προφανώς - πιο βαριές από τις συνηθισμένες. Επίσης, εκεί που "κάθονται" οι μεντεσέδες, διακρίνεται ένα "λούκι". Αυτό θα γεμίσει με λάστιχο.
20181128_071930.jpg


Προσέξτε την εξής λεπτομέρεια: Αυτό το μαύρο "κουμπάκι", όταν κλείνει η πόρτα σπρώχνεται προς το εσωτερικό της πόρτας κι αυτό με τη σειρά του σπρώχνει ένα φράγμα το οποίο κατεβαίνει από το κάτω μέρος της πόρτας και σφραγίζει στο πάτωμα, με συνέπεια την ενίσχυση της συνολικής ηχομόνωσης του χώρου από το υπόλοιπο σπίτι.
20181128_071944.jpg

[DOUBLEPOST=1543416884][/DOUBLEPOST]
Ντουβάρια. :p:D
Άρα μετράω από τις αρχικές διαστάσεις του χώρου ή (καλύτερα) ρωτάω τον μηχανικό.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Ρώτα τον μηχανικό αποκλείεται να μετρήσεις σωστά (με το συμπάθιο).
Το ξέρω, no worries. Εάν θα το εκανα μόνος μου, θα έβγαζα αποτέλεσμα από τις κατόψεις και την όψη του χώρου πριν την ανακατασκευή.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Το ξέρω, no worries. Εάν θα το εκανα μόνος μου, θα έβγαζα αποτέλεσμα από τις κατόψεις και την όψη του χώρου πριν την ανακατασκευή.
Μια χαρα υπολογίζεις και έτσι. Εκτίμηση θελουμε, όχι ακρίβεια
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Μια χαρα υπολογίζεις και έτσι. Εκτίμηση θελουμε, όχι ακρίβεια
ΟΚ, κάποιο λάθος κάνω στις πράξεις (damn!).

Ο τύπος όπως τον παρέθεσε ο @Akis_G με τα δεδομένα που έχω διαμορφώνεται ως εξής: 0,25 *(46,61/100)^1/3 το οποίο δίνει ως αποτέλεσμα 0,1938.

Εάν το "μεταφράσω" σε λέξεις έκανα το εξής: Πολλαπλασίασα το 0,25 με το αποτέλεσμα της διαίρεσης των κυβικών μέτρων του χώρου μου με το 100 αφού το ύψωσα στη δύναμη του 1/3, σωστά; Εάν ναι, το αποτέλεσμα είναι σωστό, άρα πρέπει να έχω RT60 στο 0.2 κι όχι αναμέσα στο 0.2 και στο 0.4; Κάτι δεν μου πάει καλά...
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
ΟΚ then.

0.2s σε όλο το φάσμα ή σε ένα εύρος συχνοτήτων;
 





Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Nα μου εξηγησει και εμενα καποιος γιατι στους μικρους χωρους θελουμε μικροτερο rt και οχι το ιδιο?
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Δε θέλουμε. Αναγκαζόμαστε. Συμβιβαζόμαστε.

Οι αποστάσεις μεταξύ επιφανειών είναι μικρές. Από default λοιπόν, τα κύματα δεν έχουν πολύ χρόνο να ταξιδέψουν. Παράλληλα θέλουμε να μειώσουμε τις ανακλάσεις και να έχουμε καλό ETC και FR. Επίσης θέλουμε έλεγχο των συντονισμών (modes). Δεν είναι δυνατό να επιτευχθούν αυτά με μεγάλο RT σε μικρούς χώρους. Αδύνατον. Μακάρι να γινόταν. Θα φτιάχναμε ακουστική μεγάρου στο σπίτι.

ΙΜΗΟ, το RT σε δεδομένο χώρο πρέπει να είναι το μεγαλύτερο δυνατό. Το μεγαλύτερο δυνατό με καλό έλεγχο των modes, καλό FR και καλό ETC, όμως. Επίσης IMHO, η σύσταση του EBU δίνει ένα μπούσουλα, σου λέει που πρέπει να βγεί το RT ή που θα βγεί το RT όταν γίνει σωστό το ETC και το FR.
 
Last edited:



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.053
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top