Το σύστημα του Wizzy

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.879
Reaction score
20.368
Χτες το βράδυ με την δεν-έχω-τα-λόγια-για-να-την-χαρακτηρίσω βοήθεια του @okakosolikos τελειώσαμε την τοποθέτηση των δίσκων στη δισκοθήκη!

Ο @okakosolikos ήρθε λίγο μετά τις 21:00 και "ξημερωθήκαμε". Μέχρι τις 00:30, περίπου, ανοίγαμε κούτες, βγάζαμε δίσκους, τους βάζαμε στα ράφια, συζητάγαμε και γενικά περάσαμε καλά! Το αποτέλεσμα απεικονίζεται πιο κάτω:

IMG-687325fcaa12f3c464445ba261a02b02-V.jpg


IMG-0085ceab3eeea555276fd883b31de562-V.jpg

Άγγελε, ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τη βοήθεια! Για να γίνει αντιληπτό το μέγεθος της συνεισφοράς, απλά θα σας πω ότι το χρονοδιάγραμμα ολοκλήρωσης του δωματίου συντομεύτηκε κατά - τουλάχιστον - 1 εβδομάδα! Σήμερα το πρωί μίλησα με τον τύπο που θα τοποθετήσει το χαλί και θα έρθει την Πέμπτη. Εάν δεν προλάβει να τελειώσει την ίδια ημέρα, θα τελειώσει την Παρασκευή και το Σαββατοκύριακο θα στηθεί το ηχοσύστημα!!! FUCK, YEAH!!!

@PURETONE & @Gebreselassie το ερχόμενο Σαββατοκύριακο στήνουμε, ακούτε;;;; Η παρουσία σας επιβάλεται! Ο @okakosolikos θα είναι επίτημος προσκεκλημένος-επίσημος φωτογράφος της όλης διαδικασίας!

Υ.Γ. 1: Πousti @costas EAR με έφαγες, ρε μπαγάσα.... Μπαίνει σήμερα το πρωί η σύζυγός μου στο δωμάτιο, "κόβει" τη δισκοθήκη τιγκαρισμένη (σχεδόν) από δίσκους και τι μου λέει...;;; "Να σου πω, τώρα που δεν έχει χώρο για άλλους δίσκους, θα βάλεις Spotify, σωστά;":lol::lol::lol: Κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό! Λέω, δεν είναι δυνατόν, δεν είναι δυνατόν αυτό που ακούνε τα αυτιά μου, δεν γίνεται, πρέπει να έχει λογαριασμό στο AVSite και να μην το ξέρω κι ανταλλάζει pms με τον Κώστα!!!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Υ.Γ. 1: Πousti @costas EAR με έφαγες, ρε μπαγάσα.... Μπαίνει σήμερα το πρωί η σύζυγός μου στο δωμάτιο, "κόβει" τη δισκοθήκη τιγκαρισμένη (σχεδόν) από δίσκους και τι μου λέει...;;; "Να σου πω, τώρα που δεν έχει χώρο για άλλους δίσκους, θα βάλεις Spotify, σωστά;":lol::lol::lol: Κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό! Λέω, δεν είναι δυνατόν, δεν είναι δυνατόν αυτό που ακούνε τα αυτιά μου, δεν γίνεται, πρέπει να έχει λογαριασμό στο AVSite και να μην το ξέρω κι ανταλλάζει pms με τον Κώστα!!!
:roflmao: ωωωωωωωωωωω....στην είπε άσχημα..:lol:
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.879
Reaction score
20.368
Quoted εδώ για να το βρίσκω εύκολα:
Αυτή η διαφοροποίηση διάχυσης και απορρόφησης, είναι πολύ έντονη στα πρίμα, για τους ίδιους χρόνους αντήχησης.

Δηλαδή, ένας χώρος με χρόνους αντήχησης 0.2-0.3 στα μεσαιοπρίμα, αν έχει επιτευχθεί με διάχυση ακούγεται υπέροχος, ενώ αν έχει επιτευχθεί με απορρόφηση, ακούγεται μουντός.

Αυτό μπορεί να γίνει κατανοητό με επισκόπηση όχι μόνο του RT60, αλλά με ανάλυση της αντήχησης σε όλο το πεδίο του χρόνου (RT30, RT60, RT90, κλπ) δηλαδή με επισκόπηση του ρυθμού απόσβεσης των αντηχήσεων, κι όχι απλώς του χρόνου που απαιτείται για πτώση 60 ντεσιμπέλ αυτών.
Υ.Γ.: Είστε όλοι κ@ριόληδες! :lol::lol::lol::lol:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.933
Εμένα πάντως μου άρεσε η δισκοθήκη.

:thumbsup:

:hi:

Πιθανότατα τώρα στον σωστό χώρο να μην προτιμάς πλέον να ακούς βινύλιο, και να το γυρίσεις σιγά σιγά στο HiRes, αλλά θα αξίζει έστω και σπανιότερα να σκαλίζεις την συλλογή, και να πέφτεις πάνω σε ενα άλμπουμ που θα ήθελες να ακούσεις.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
@PURETONE & @Gebreselassie το ερχόμενο Σαββατοκύριακο στήνουμε, ακούτε;;;; Η παρουσία σας επιβάλεται! Ο @okakosolikos θα είναι επίτημος προσκεκλημένος-επίσημος φωτογράφος της όλης διαδικασίας!
Τι εννοεις στηνουμε?Καλωδια ετοιμα εχεις? Η μηπως λογαριαζεις οτι εγω θα κολλαω καλωδια ενω εσεις θα τρωτε?
Δεν μας τα λες καλα :roflmao:
Και να βγαζει και φωτογραφιες ο κακιστος λυκος ? :D
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Πω φίλε πολύ πράμα. Έχει τη μαγεία του η φάση αλλά αν θες να κάτσεις να ακούσεις πολλά πράματα από διάφορα γκρουπ είναι σκέτη κούραση να πούμε... Pc - dac και θα σε μαρτυρήσω από που και πως σε ποιότητα σύρμα. Και συ θα κάθεσαι στον καναπέ και θα κουνάς ένα δάχτυλο μόνο :roflmao:
 







Μηνύματα
518
Reaction score
460
Χτες το βράδυ με την δεν-έχω-τα-λόγια-για-να-την-χαρακτηρίσω βοήθεια του @okakosolikos τελειώσαμε την τοποθέτηση των δίσκων στη δισκοθήκη!

Ο @okakosolikos ήρθε λίγο μετά τις 21:00 και "ξημερωθήκαμε". Μέχρι τις 00:30, περίπου, ανοίγαμε κούτες, βγάζαμε δίσκους, τους βάζαμε στα ράφια, συζητάγαμε και γενικά περάσαμε καλά! Το αποτέλεσμα απεικονίζεται πιο κάτω:

View attachment 117682


Άγγελε, ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τη βοήθεια! Για να γίνει αντιληπτό το μέγεθος της συνεισφοράς, απλά θα σας πω ότι το χρονοδιάγραμμα ολοκλήρωσης του δωματίου συντομεύτηκε κατά - τουλάχιστον - 1 εβδομάδα! Σήμερα το πρωί μίλησα με τον τύπο που θα τοποθετήσει το χαλί και θα έρθει την Πέμπτη. Εάν δεν προλάβει να τελειώσει την ίδια ημέρα, θα τελειώσει την Παρασκευή και το Σαββατοκύριακο θα στηθεί το ηχοσύστημα!!! FUCK, YEAH!!!

@PURETONE & @Gebreselassie το ερχόμενο Σαββατοκύριακο στήνουμε, ακούτε;;;; Η παρουσία σας επιβάλεται! Ο @okakosolikos θα είναι επίτημος προσκεκλημένος-επίσημος φωτογράφος της όλης διαδικασίας!

Υ.Γ. 1: Πousti @costas EAR με έφαγες, ρε μπαγάσα.... Μπαίνει σήμερα το πρωί η σύζυγός μου στο δωμάτιο, "κόβει" τη δισκοθήκη τιγκαρισμένη (σχεδόν) από δίσκους και τι μου λέει...;;; "Να σου πω, τώρα που δεν έχει χώρο για άλλους δίσκους, θα βάλεις Spotify, σωστά;":lol::lol::lol: Κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό! Λέω, δεν είναι δυνατόν, δεν είναι δυνατόν αυτό που ακούνε τα αυτιά μου, δεν γίνεται, πρέπει να έχει λογαριασμό στο AVSite και να μην το ξέρω κι ανταλλάζει pms με τον Κώστα!!!
Και dedicated room και δισκοθηκάρα Τίγκα στο metal!εισαι άρχοντας αδερφέ μου!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.879
Reaction score
20.368
Εμένα πάντως μου άρεσε η δισκοθήκη.

:thumbsup:

:hi:

Πιθανότατα τώρα στον σωστό χώρο να μην προτιμάς πλέον να ακούς βινύλιο, και να το γυρίσεις σιγά σιγά στο HiRes, αλλά θα αξίζει έστω και σπανιότερα να σκαλίζεις την συλλογή, και να πέφτεις πάνω σε ενα άλμπουμ που θα ήθελες να ακούσεις.
Δημήτρη, θα φανεί εκ του αποτελέσματος. Δεν μπορώ να προβλέψω τι θα κάνω, εκτός από το ότι το να συνεχίζω να ακούω μουσική από δίσκους είναι σχεδόν σίγουρο.:) Εάν προκύψει κι εναλλακτικός τρόπος ακρόασης, καλώς να ορίσει. Η υποδομή υπάρχει.;)

Τι εννοεις στηνουμε?Καλωδια ετοιμα εχεις? Η μηπως λογαριαζεις οτι εγω θα κολλαω καλωδια ενω εσεις θα τρωτε?
Δεν μας τα λες καλα :roflmao:
Και να βγαζει και φωτογραφιες ο κακιστος λυκος ? :D
Αγαπητέ παραπονιάρη φίλε μου, ξεχνάς ότι διαθέτω μακριά καλώδια ηχείων τα οποία θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν για να συνδέσουν ενισχυτές κι ηχεία. Οπότε, μπορούμε να περιμένουμε υπομονετικά (σαν τους τύπους που παίζουν με τις τάπες των βαρελιών :D ) ακούγοντας μουσική μέχρι να δεήσεις να φτιάξεις τα καλώδια!:roflmao: Μην ανησυχείς όμως, νηστικός δεν θα μείνεις!:roflmao:

Πω φίλε πολύ πράμα. Έχει τη μαγεία του η φάση αλλά αν θες να κάτσεις να ακούσεις πολλά πράματα από διάφορα γκρουπ είναι σκέτη κούραση να πούμε... Pc - dac και θα σε μαρτυρήσω από που και πως σε ποιότητα σύρμα. Και συ θα κάθεσαι στον καναπέ και θα κουνάς ένα δάχτυλο μόνο :roflmao:
Φίλε, για μένα η μαγεία είναι η αναζήτηση του επόμενου ακούσματος στη δισκοθήκη! Αλλά, θα σε έχω στα υπόψιν, εάν ποτέ μεταβώ στην ψηφιακή εποχή, θα ζητήσω τη συμβολή σου.

2 κουλούρες πάρε, μη μείνετε από καλώδιο, σαν κάποια άλλη ψυχή.
Χοντρικά υπολόγισα ότι χρειάζομαι 22 μέτρα καλώδια ρεύματος και σήματος. Ε, πήρα 25 από το ένα και 24 από το άλλο. Ελπίζω ότι θα μας φτάσουν - βασικά, του @PURETONE να φτάσουν.:lolsign:

Στη δεύτερη φωτό μιλάς σωστά Γιώργαρε:biggrin::newrussian::neo::hi::lolsign:
:thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Όταν σε καλεί το ιερό καθήκον, είναι αδύνατο να αρνηθείς!
Φίλε, σε ευχαριστώ και πάλι! Τον δίσκο τον άκουσες;

R U talking to me ? :p
Σε σένα μιλάει, ναι!:D

Και dedicated room και δισκοθηκάρα Τίγκα στο metal!εισαι άρχοντας αδερφέ μου!
Είναι αλήθεια ότι σχεδόν το 50% (λίγο λιγότερο ίσως) του συνόλου της συλλογής αποτελείται από δίσκους metal μουσικής - όλων των ειδών, προηγούμενων δεκαετιών και σύγχρονα. Το υπόλοιπο αποτελείται από hard rock, jazz, κλασσική και κάποια "ανένταχτα".
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ρε θηριο τι φτιαχνεις !!!

ποια b&w εχεις θυμισε μου .....
για πες και αποσταση ακροασης και αποσταση L με R
......ααα και διαστασεις χωρου
 


Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Φίλε, για μένα η μαγεία είναι η αναζήτηση του επόμενου ακούσματος στη δισκοθήκη! Αλλά, θα σε έχω στα υπόψιν, εάν ποτέ μεταβώ στην ψηφιακή εποχή, θα ζητήσω τη συμβολή σου.
Ξέρω τι σου λέω στα 18 μου είχα πικάπ λέμε ένα τέκνικς. Πλέον όμως άμα δεν έχω ένα μπάτλερ :roflmao: που να τον έχω εκπαιδεύσει πως να διεκπερεώνει την φάση θα ήταν πολύ κουραστικό λέμε........


Άντε τελείωνε πότε θα 'ρθουμε να ακούσουμε ναούμ. Είχες πει Ιανουάριο όλο ψέμματα λες χαχαχ :mad:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.879
Reaction score
20.368
ρε θηριο τι φτιαχνεις !!!

ποια b&w εχεις θυμισε μου .....
για πες και αποσταση ακροασης και αποσταση L με R
......ααα και διαστασεις χωρου
B&W 892D, δεύτερης γενιάς.
Η απόσταση ακρόασης (ισόπλευρο τρίγωνο) θα καθοριστεί το ερχόμενο Σαββατοκύριακο. Η Β&W δίνει απόσταση ακρόασης μεταξύ 1.5 και 2.5 μέτρων. Οι διαστάσεις του χώρου είναι 4.80 x 2.87 (στο περίπου, θα μετρηθούν ξανά πριν το στήσιμο). Το ύψος του δωματίου δεν έχει νόημα να το αναφέρω διότι δεν είναι επίπεδο.

Μην μου αγχωνεσαι ολα θα γινουν οπως πρεπει
Είμαι σίγουρος!:thumbsup: Θα πάω να πάρω τα βύσματα για τα καλώδια ρεύματος σήμερα.

Ξέρω τι σου λέω στα 18 μου είχα πικάπ λέμε ένα τέκνικς. Πλέον όμως άμα δεν έχω ένα μπάτλερ :roflmao: που να τον έχω εκπαιδεύσει πως να διεκπερεώνει την φάση θα ήταν πολύ κουραστικό λέμε........
Να σου πω, ο butler σου πιάνει το κεφάλι και στο κουνάει όταν κάνεις headbanging ή αυτό το κάνεις μόνος σου;:lolsign::lolsign:

Άντε τελείωνε πότε θα 'ρθουμε να ακούσουμε ναούμ. Είχες πει Ιανουάριο όλο ψέμματα λες χαχαχ :mad:
Το ξέρω, το ξέρω... Λίγη υπομονή ακόμα!
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.446
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top