Το σύστημα του pambs

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Λοιπον θα κανω ανακαινισει του διαμερισματος μου τα παντα μπανια, πατωματα, κουζινα... οποταν ευκαιρια να κανω και ανακαινισει στο HC. Εχω κανει ενα προχειρο σχεδιο στην xl και θα ηθελα την βοηθεια σας κυριως στην τοποθετηση ηχειων και στην δημιουργια ζωνων φωτισμου. Helppppp


O τοιχος πισω απ την οθονη θα ντυθει με πετρα, θα υπαρχει ενα ανοιγμα οπου θα μπει μια τηλεοραση γυρω στις 40-42'' και η οθονη θα κατεβαινει μεσα απ την γυψοσανιδα.

Ολο το ταβανι θα γινει σχεδον γυψοσανιδα, οποταν μπορω να περασω οτι καλωδια θελω. Τα καλωδια θα ξεκινουν απ το κιτρινο τετραγωνο οπου θα μπει ενα rack
 


Μηνύματα
904
Reaction score
239
Ο φωτισμος θα ελεγχετε απο ενα Lutron grafik eye. Επισης θα ηθελα γνωμες για τα πλευρινα και πισω ηχεια
 


Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Το left front είναι μπροστά από το απαραίτητο τζάκι :twisted: :twisted: :twisted: και το right front είναι μπροστά από την πόρτα της κύριας εισόδου? :?
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Να βαλεις ηλεκτρικη ηχοδιαπερατη οθονη και τα ηχεια απο πισω, μεσα στον τοιχο, το σκεφτηκες?

5μ θεασης με 40'' τηλεοραση ? Ουτε ποιοι ειναι οι ηθοποιοι δεν θα βλεπεις!

Εαν σκοπευεις να χειριζεσαι τα φωτα της βεραντας, του ενυδρειου, να αλλαζει χρωματα το ενυδρειο, κουζινας, 2-3 φωτιστικα, σποτακια σε 2-3 ζωνες, φωτα γυρω γυρω απο το ταβανι που να αλλαζεις τα χρωματα, κλπ. τοτε το Grafikeye δεν κανει.

Τα surround εννοεις να τα βαλεις μεσα στο ταβανι, η να τα αναρτησεις σε ''look'' Disco Barbarela (Ψαλτης, Φινου, Γαρδελλης, κλπ)?
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
τα front θα ειναι πιο μεσα απ οτι στο σχεδιο, εκανα την μαλ... και υπολογισα την οθονη με βαση την διαγωνιο. Η οθονη θα ειναι πιο μικρη μηκος γυρω στους 240cm.

Δυστηχως το τζακι ειναι χτιστο και δεν μπορει να φυγει. Νομιζετε πως θα ηταν καλυτερα να παω σε 106'' και να εχω καλυτερη διασπορα.

Τωρα στα front ειναι περιορισμενες οι θεσεις αλλα στα υπολοιπα κατι μπορει να γινει. Ποσο σημαντικο ειναι τα side και τα rear να βρισκονται στην ιδια ευθεια? Δεδομενου οτι o pre/pro εχει καποιες ρυτθμισεις για delay βαση της αποστασης?
 


Μηνύματα
904
Reaction score
239
DIMITRIS said:
Να βαλεις ηχοδιαπερατη οθονη και τα ηχεια απο πισω, μεσα στον τοιχο, το σκεφτηκες?

5μ θεασης με 40'' τηλεοραση ? Ουτε ποιοι ειναι οι ηθοποιοι δεν θα βλεπεις!

Εαν σκοπευεις να χειριζεσαι τα φωτα της βεραντας, του ενυδρειου, να αλλαζει χρωματα το ενυδρειο, κουζινας, 2-3 φωτιστικα, σποτακια σε 2-3 ζωνες, φωτα γυρω γυρω απο το ταβανι που να αλλαζεις τα χρωματα, κλπ. τοτε το Grafikeye δεν κανει.

Τα surround εννοεις να τα βαλεις μεσα στο ταβανι, η να τα αναρτησεις σε ''look'' Disco Barbarela (Ψαλτης, Φινου, Γαρδελλης, κλπ)?
Για εντοιχισμενα μου περασε απ το μυαλο απλα εχω ηδη τα ηχεια!

Για την τηλεοραση οντως εχεις δικαιο, οποταν ανεβαινει κατευθειαν το budget για καλυτερο projector :lol:

Δημητρη για τα φωτα

1. 1 φωτιστικο στην κουζινα - 1 ζωνη
2. 2 φωτιστικα στην βεραντα - 1 ζωνη
3. 3 η 4 ζωνες με σποτ

το ενυδρειο εχει ανεξαρτητο φωτισμο.

τα surround σκεφτομαι κατι με βαση οχι εντοιχισμενα
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
RDoherty said:
Υπάρχουν ενυδρεία που να συνδέονται με το Ambilight? :p :p :lol:
ειναι φλωρεντζες με δικο τους ballast, οποταν βαζεις διαφορα χρωματα και τα ενωνεις με μια philips :lol: :lol: :lol:
 


Μηνύματα
904
Reaction score
239
εκανα μερικες αλλαγες στο σχεδιο. εχει σχεδιαστει η οθονη βαση των πραγματικων της διαστασεων

εχω σχεδιασει τα φωτιστικα κουζινας, βεραντας και 2 ζωνες του σαλονιου. Θα μπουν ακομη 1-2 ζωνες στο σαλονι με σποτς. Θα ηθελα γνωμες για το που θα ηταν ωραιο να μπουν τα σποτς

εχω κανει και μερικες αλλαγες στην τοποθετηση των surround

 


Μηνύματα
904
Reaction score
239
διαμερισμα ειναι σχεδον ετοιμο. τωρα αρχιζει το βαψιμο και θα ηθελα μια μικρη βοηθεια σε οτι αφορα τα suround. Αυτο που ψαχνω ειναι γνωμες περι το τι τυπου ηχεια θα αποδωσουν καλυτερα στον χωρο μου. Εχω 2 σεναρια και θα ηθελα βοηθεια ποιο να επιλεξω

1. Κανονικα side suround και διπολα rear. και τα 2 τοποθετημενα σε βασεις οροφης

2. Κραταω τα μεχρι προτεινος front μου kef reference model 2 2 και τα βαζω σαν rear, αλλα δεν ξερω τι πρεπει να μπει για side, ωστε να αποδιδουν καλα αλλα και να υπαρχει ''καποια'' ομοιογενεια

τα main speakers θα ειναι τα ML summit


απο αυριο θα αρχισω να ανεβαζω και φωτογραφιες, μεχρι τωρα εχει τελειωσει η καλωδιωση εν μερη υπογεια και σε αλλα σημεια μεσα απο γυψοσανιδες. εχουν μπει παντου οι γυψοσανιδες καθως επισης η οθονη προβολης και το projector lift. για remote-automation εχω τελικα επιλεξει το καινουργιο pronto pro με custom programing και για rack ενα server rack totem 42U
 


Μηνύματα
904
Reaction score
239
Μολις παρελαβα το remote μια πρωτη ματια που του εχω ριξει εχω εντυπωσιαστει, ειδικα με την οθονη. Αυτο που δεν μου πολυαρεσε ειναι οτι μερικα απ τα πληκτρα φαινονται λιγο ψευτικα

Υπαρχει καμια καλη ψυχη να στειλω τις φωτογραφιες για να τις ανεβασει καθως το upload bandwitch ειναι πολυ περιορισμενο στο γραφειο για τον καθε end user
 


Μηνύματα
904
Reaction score
239
1. H oθονη μεσα στο κουφωμα και πιο κατω μελλοντικες παροχες για μια τηλεοραση τοποθετημενη στον τοιχο
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
2.3. Η κατασκευη που εχει γινει για να τοποθετηθει μεσα το lift και το προτζεκτορ. στο πισω μερος το τετραγωνο που φαινεται ειναι το access panel για το λιφτ. Αριστερα και δεξια μεσα στα μικρα κουτακια θα υπαρχουν 2 σποτς για ομορφια καθως απο κατω θα βρισκετε η τραπεζαρια

 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.426
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top