Το τελευταίο ICE (θερμικό) αυτοκίνητο που θα αγοράζατε

Μηνύματα
236
Reaction score
246
Επειδή είμαι ζυγός και δεν μπορώ ποτέ να διαλέξω , 2 επιλογές:

1675586056178.png


BMW M240i , σε ΑΥΤΟ το χρώμα της φωτό...

Και όταν ο δρόμος δεν είναι απολύτως "στεγνός" , τότε:

1675586186075.png


Audi RS3 πάλι στο ίδιο χρώμα με την φωτό :)

Θα περιμένω 2-3 χρόνια και ένα από τα 2 σίγουρα θα το πάρω.
 

TGD

Μηνύματα
7.129
Reaction score
7.168
Λοιπόν, από ότι κατάλαβα μιλάμε για αυτοκίνητο που θα το χρησιμοποιώ, όχι να το έχω για συλλεκτικό στο γκαράζ και να το βγάζω έξω μόνο στις εκθέσεις.
Δεν υπάρχει περίπτωση να αγοράσω ICE τώρα πια για να το κυκλοφορώ καθημερινά.
Λάθος, αυτό το λέω εδώ και μια τριετία, πριν αρχίσουν καν οι επιδοτήσεις.


Το αστείο είναι ότι οι τιμές της αγαπημένης μου Alpina είναι υψηλότερες σήμερα απ' ότι πριν δέκα χρόνια... Ίσως να έπρεπε να την είχα εισάγει από τη Γερμανία τότε. Ας όψετε το ηλίθιο φορολογικό σύστημα της Ελλάδας.

 
Last edited:


Μηνύματα
640
Reaction score
1.152
Εγώ πάλι που περνάω δεύτερη εφηβεία μια δεν βαραίνω εννοείται δεν ξαναπαίρνω χαμηλό.
Τώρα εδώ μέσα ο καθένας μπορεί να γράφει ότι ονειρεύεται, αλλά εμένα τα πολύ χαμηλά αμάξια ποτέ δε μου άρεσαν.

Tο 1984 μια γκόμενα μου είχε διοριστεί στις Βρυξέλλες και έβγαζε πολλά λεφτά. Με τους πρώτους μισθούς αγόρασε μία μεταχειρισμένη 911 , ατμοσφαιρική 3 λίτρα 200 άλογα.

Την έφερε με το καράβι στην Πάτρα και την οδηγούσα δύο εβδομάδες ένα καλοκαίρι. Δεν την ευχαριστήθηκα ούτε ένα λεπτό ομολογώ.

Στενό κάθισμα , ίδρωνε ο πάτος μου, δεν έβλεπα το δρόμο στο βάθος, βασανιστήριο! Και την οδηγούσα σαν κότα, εγώ που με τη μηχανή έκανα διόδια Πάτρας - Αίγιο 8 λεπτά με το ρολόι!

Μετά οδήγησα ένα RX7 το πρώτο μοντέλο με τα 105 άλογα. Αυτό μου άρεσε καλύτερα, αλλά άμα ξεκόλλαγε πήγαινε η καρδιά μου στην Κούλουρη! Ακόμη θυμάμαι ένα βράδυ κατεβαίνοντας την ΠΠ Γερμανού στην Πάτρα το έχασα σε κατέβασμα λόγω Wankel και όσοι καθόντουσταν στις καρέκλες του Banana Moon πετάχτηκαν απάνω σαν τις ακρίδες. Ευτυχώς στο παρά 5 έστριψε! 8-)

Δεν ξέρω, όσο αυξάνουν οι ταχύτητες σε δημόσιο δρόμο θέλω να έχω ορατότητα και από τα 90 εκατοστά απόσταση από την άσφαλτο αισθάνομαι ανασφάλεια.

Βέβαια, από το 2008 που έγινα μπαμπάς δε νομίζω να ξεπέρασα ποτέ τα 140 χαω!!! :p
 

TGD

Μηνύματα
7.129
Reaction score
7.168
Δεν ξέρω, όσο αυξάνουν οι ταχύτητες σε δημόσιο δρόμο θέλω να έχω ορατότητα και από τα 90 εκατοστά απόσταση από την άσφαλτο αισθάνομαι ανασφάλεια.
Στις ταχύτητες που υποτίθεται ότι θα πας με τα 911 και τα RX7 δν χρειάζεται να βλέπεις κοντά αφού έτσι κι αλλιώς θα το χτυπήσεις! :rofl:
 


Μηνύματα
640
Reaction score
1.152
Στις ταχύτητες που υποτίθεται ότι θα πας με τα 911 και τα RX7 δν χρειάζεται να βλέπεις κοντά αφού έτσι κι αλλιώς θα το χτυπήσεις! :rofl:
Δε μιλάω για κοντά, για μακριά μιλάω!
Σε υψηλές ταχύτητες , άμα είσαι χαμηλά και συμβεί κάτι μπροστά, ο χρόνος αντίδρασης περιορίζεται δραματικά.
Ας την Porsche. Την γκόμενα πώς και την άφησες; Καλή περίπτωση φαίνεται πως ήταν.
Είχαμε 10 χρόνια διαφορά ηλικίας... Ήθελε παιδάκια... Εγώ ήμουν 22 και ήθελα ... παϊδάκια ;)
 

Μηνύματα
6.608
Reaction score
5.167
Ναι, το φαντάστηκα για την ηλικία, αλλά μη μου πεις ότι δεν το μετάνιωσες κάποια στιγμή στην πορεία.

Εκτός κι αν ήσουν εξίσου τυχερός και στις επόμενες.
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.817
Members
37.931
Νεότερο μέλος
kowalski
Top