Το home cinema του alfakia

Μηνύματα
317
Reaction score
547
Αφού ολοκληρώθηκε η ανακαίνιση του πατρικού και μπήκαν και οι .... κουρτίνες, ας παρουσιάσω και εγώ το δικό μου σινεμαδάκι.

Έχω προσπαθήσει να τηρήσω το κατά Dolby 5.1.4 Ευαγγέλιον όσο γίνεται, αλλά όπως θα δείτε πρόκειται για το σαλόνι της οικίας, οπότε αναγκαστικά έχουν γίνει κάποιοι συμβιβασμοί.

Έχουμε λοιπόν :

Εικόνα : Samsung 75’’ QNFN.

Πηγές : Dune HD Pro 4k, PS3 (οσονούπω PS5).

Ενισχυτές : Marantz 7012, πάνω στον οποίο έχω τα 4 atmos.

Rotel RMB 1075, ο οποίος παίζει τα bed layer.

AIRCOM T10 για να κρατά δροσερό το Marantz.

AIRCOM T8 για να μη ζηλεύει ο Rotel.

Ηχεία : Dali Zensor 7 μπροστά, Vokal κεντρικό και Zensor 3 για surround, τοποθετημένα έτσι ώστε να έρχονται στο ίδιο ύψος με τα 7.

Για atmos έχω 4 RSL C34E, τοποθετημένα σε γωνία 45 μοιρών.

Τέλος, ένα μικρό σαμπάκι από την Power Sound Audio, το V 3601.

Κάπου έχω και ένα antimode παροπλισμένο, ίσως το βρω και το βάλω κάποια στιγμή, aλλά βαριέμαι να ξανατρέχω ισοσταθμίσεις ....

Επόμενη κίνηση δεν ξέρω, πείτε γνώμες :
  • Ένα δεύτερο PSA? (I LOVE BASS)
  • Αγορά προτζέκτορα? (έχουν περαστεί εννοείται ethernet, hdmi, ρεύματα)
  • Αναβάθμιση ηχείων? Καλά είναι τα Zensor αλλά όπως και να το κάνουμε είναι entry level. Βέβαια απ’ την άλλη, η χρήση είναι αποκλειστικά για θέαση ταινιών και όχι μουσική, οπότε δεν ξέρω και πόσο νόημα έχει (Θερμή παράκληση, μην μου είπε για ενεργά).
  • Φωνάζω τον κ. Καστρουνή για ρύθμιση ήχου και εικόνας και τελειώνει εκεί το θέμα.
  • Κάνω όλα τα παραπάνω και μετά φωνάζω τον καλιμπράτορα (προϋπόθεση να κερδίσω το Τζόκερ).
Προς το παρόν παραθέτω φωτό ….
1.JPG 2.JPG 3.JPG 4.jpg 5.jpg
6.jpg 7.jpg 8.jpg 9.JPG 10.JPG
 
Last edited:

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Μπραβο σου, υπεροχο σαλονι και πολυ ομορφο σετ απ!
Να το χαιρεσαι και να μας το δειχνεις να χαιρομαστε κι εμεις!

Και εις ανωτερα!

Κατατη γνωμη μου, τη μεγαλυτερη αναβαθμιση θα σου εκανε φυσικα η αγορα ενος καλου προβολεα, η ευχαριστηση σου θα κορυφωθει, πιστεψε με!

Μετα, να σου καλιμπραρει το συστημα καποιος ειδικος και μετα μια αναβαθμιση ηχειων, φυσικα ολα εξαρτονται απ το μπατζετ σου βεβαια.
 

Μηνύματα
760
Reaction score
949
πολυ ωραιος χόρος !! ΜΠΡΑΒΟ!!Συμφωνω με την σειρα πρωτεραιοτητας που τα εβαλε ο Γιαννης...Θα εχεις μεγαλο "ογκο" ήχου και αυτα πρεπει να πηγαινει μαζι με το μεγεθος της εικονας...Καλες οι τηλεορασεις,ακομα και 75αρες κτλ αλλα οταν πεσουν 100-110" απο καλο προβόλι ολα αλλαζουν...
 








Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
φοβερος χωρος
να τα χαιρεσαι.....




(Θερμή παράκληση, μην μου είπε για ενεργά).
:rofl: :rofl: :rofl:
 

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.867
Reaction score
5.851
Πολυ όμορφος ο χώρος σου γουστάρω τρέλα το sub ειναι κουκλί :party:
Σιγουρα Καστρουνης εάν θες έστω και με τα entry level ηχεια που λες να παρεις τα μέγιστα θα ακούσεις μεγάλη διαφορα .
Προβολέα σίγουρα γιατι και εγω το κορόιδευα και αφού με έπεισε ο φίλος μου Zizik (του χρωστάω πολλά ) μου έπεσε το σαγόνι ΑΛΛΗ φάση πάρε όσο πιο μεγάλο πανί μπορείς.
Τι δεν μου αρέσει ? αν και το καταλαβαίνω γιατι ειναι σαλονι ειναι το Χρώμα των τοίχων και δεύτερο το κεντρικο παρε ενα καλύτερο μεγαλύτερο τριών δρόμων άποψη μου πάντα ;)
Καλη συνέχεια :thumbsup:
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.463
Πολυ ομορφα ολα,για το μεγεθος της εικονας θα συμφωνησω ,θελεις προβολεα για να μπεις μεσα στην ταινια.Να τα απολαμβανεις καθε μερα σου ευχομαι.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Πολύ όμορφος χώρος, μπράβο.!!!
Θα συμφωνήσω για το κεντρικό. Αν βρεις πιο μεγάλο και αν μπορείς να το βάλεις πιο ψηλά
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
12.830
Reaction score
10.048
Πάρα πολύ ωραίο σαλόνι και βλέπω έχεις ψευδοροφή με εντοιχισμένα ηχεία ATMOS. Πάρα πολύ ωραία!
 
  • Like
Reactions: PPG

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.452
Reaction score
5.550
100+ πανί με προβολέα.
Και ένα δεύτερο sub.
Calibration audio + video.

Pop corn + movies + company ( παρέα )
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Πολύ όμορφος χώρος, ειδικά για σαλόνι! :hi:

Εγώ θα σου πρότεινα άλλη σειρά:
1. Καστρουνής για να δει τον χώρο, να ακούσει τι θέλεις και το διαθέσιμο μπάτζετ και να σου προτείνει τι θα πρέπει να κάνεις. Είμαι σίγουρος ότι θα σου πει για προβολέα, ο χώρος σου φωνάζει ότι τον χρειάζεσαι.
2. Αγορές με βάση τις προτάσεις του.
3. Μια ρύθμιση για ήχο και μια για εικόνα

Έτσι θα κάνεις τεράστια η οικονομία σε χρήμα και χρόνο, και στην τελική στοιχίζει ελάχιστα σε σχέση με το αποτέλεσμα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Θερμή παράκληση, μην μου είπε για ενεργά)
Ε, ας κλειδώσει το θρεντ.

Πριν κλειδώσει να προλάβω να πω ότι το ταβάνι.μου φαίνεται πολύ άδειο, πολύ ίσιο, θέλει κάτι να μπει εκεί.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.286
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top