Τρίξιμο εσωτερικά του ηχείου

Μηνύματα
127
Reaction score
63
Καλησπέρα στο φόρουμ, μια γρήγορη ερώτηση θέλω να κάνω. Διαπίστωσα σμρ πως ακούγεται από το ένα ηχείο το δεξιό ένα τρίξιμο εσωτερικά στο midwoofer του. Εάν ακουμπήσω λίγο με το χέρι στην άκρη, πάντα ελαφρά όχι με πάτημα ελέφαντα :p, σταματάει. Γνωρίζετε ακριβώς τι είναι από την περιγραφή; θέλει άνοιγμα; θα τσεκάρω αύριο εάν ειμαι σφιγμένα καλά οι τύποι βίδες-παξιμάδια που έχει Αλλά θα ήθελα και μια άποψη από εσάς πρώτα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

(Από ηχεία έχω τα καναδεζικα energy cf-30, όχι κάτι το ιδιαίτερο)
Edit
Ξέχασα να προσθέσω πως αυτό το άκουσα αρκετά δυνατά σε ένταση. Δεν είναι κάτι που ακούγεται στα χαμηλά, αλλά επειδή είμαι ψείρας δεν μπορώ να ηρεμήσω.
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.359
Θεωρητικά έχει πολυμεριστεί η ανάρτηση του μεγαφώνου.
 


Μηνύματα
518
Reaction score
460
Μπορεί να θέλουν λίγο σφίξιμο οι βίδες των μεγαφώνων δοκίμασε το χωρίς πολύ δύναμη!
 

Μηνύματα
127
Reaction score
63
Μπορεί να θέλουν λίγο σφίξιμο οι βίδες των μεγαφώνων δοκίμασε το χωρίς πολύ δύναμη!
Θα είναι το πρώτο πράγμα που θα κάνω μόλις γυρίσω σμρ,πάντως χθες που το είδα λίγο δεν μου φάνηκε να είναι αυτό ρε γμτ και ανησυχώ πως μάλλον θέλει άνοιγμα. :/

Μάλλον ακούγεται από τριβή του πηνίου στον μαγνήτη. Θα σου πρότεινα να απευθυνθείς στο Κέντρο Μεγαφώνου.
Δυστυχώς ειμαι από Θεσσαλονίκη, γνωρίζετε κάποιο αξιόπιστο μαγαζί σε περίπτωση που χρειαστεί;

Θεωρητικά έχει πολυμεριστεί η ανάρτηση του μεγαφώνου.
Όμως αυτό συμβαίνει στις πιο δυνατές στάθμες ή δεν ξέρω κάτι σαν να συντονίζει εντός της καμπίνας. Ενώ στις χαμηλές είναι εντάξει. Άμα είχε θέμα η ανάρτηση δεν θα ακουγόταν και στις χαμηλές εντάσεις;
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.367
- δεν ξεβιδώνεις το γούφερ να δείς τι γίνεται μέσα στην καμπίνα . . . μήπως έχει λασκάρει καμιά εσωτερική νεύρωση . . . κανα καλώδιο αν πάλλεται . . . αν έχει τζόγο καμιά βίδα της πλακέτας του +over . . . ή η χούφτα με τις μπόρνες

- μην σε πιάνει πανικός , κάτι απλό φαίνεται να είναι
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.359
Όμως αυτό συμβαίνει στις πιο δυνατές στάθμες ή δεν ξέρω κάτι σαν να συντονίζει εντός της καμπίνας. Ενώ στις χαμηλές είναι εντάξει. Άμα είχε θέμα η ανάρτηση δεν θα ακουγόταν και στις χαμηλές εντάσεις;
Σε δυνατές στάθμες, αναγκάζεται το μεγάφωνο να κάνει "μεγάλη" διαδρομή, συνεπώς οι αναρτήσεις του τότε πιέζονται κι εμφανίζουν το πρόβλημα.
 

Μηνύματα
127
Reaction score
63
Λοιπόν βίδωσα- ξεβιδωσα τις βίδες που είχε, δοκίμασα και τσιφος. Δεν είναι οι βίδες. Όταν το ξεβιδωσα τελείως πήγα να ρίξω μια ματιά μέσα Αλλά πίεζε λίγο η ανάρτηση και φοβήθηκα μην χαλάσω στο τέλος κάτι. Οπότε θα πάω στη λύση μάλλον το να το κάνει κάποιος επαγγελματίας. Γνωρίζετε κάποιο αξιόπιστο τεχνικό σε Θεσσαλονίκη έστω και σε πμ. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας
 

Μηνύματα
950
Reaction score
1.128
Διαπίστωσα σμρ πως ακούγεται από το ένα ηχείο το δεξιό ένα τρίξιμο εσωτερικά στο midwoofer του.
Πιθανόν έχει ξεκολήσει σε κάποιο σημείο η ανάρτηση του midwoofer. Eντοπίζεται εύκολα πιέζοντας ελαφρά γύρω γύρω την ανάρτηση.
[DOUBLEPOST=1544983677][/DOUBLEPOST]
Άμα είχε θέμα η ανάρτηση δεν θα ακουγόταν και στις χαμηλές εντάσεις;
Όχι.
 

Μηνύματα
127
Reaction score
63
Καλησπέρα,
σμρ πήγα το ηχείο για σχετικό έλεγχο και δεν βρέθηκε τίποτε. Δεν ξέρω πως γίνεται αυτό ήμουν πολύ σίγουρος για αυτό που άκουγα. Έβαλα μέχρι και το ίδιο κομμάτι που άκουγα το ελαφρύ τρίξιμο τίποτε. Το έφερα πίσω στο σπίτι και το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να δοκιμάσω πάλι για τον ήχο που άκουγα. Ε λοιπόν, εξαφανίστηκε τόσο απλά... Πάλι καλά γλύτωσα τη φασαρία με σέρβις, αλλά αυτό σμρ δεν μπορώ να το εξηγήσω. Ευχαριστώ πολύ όσους έγραψαν για τον χρόνο τους
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.128
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top