Τρελή κατανάλωση ρεύματος οι τελικοί! Μου φαίνεται πως καίνε υπερβολικά!

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Ρε παιδιά αν και δυστυχώς δεν πρέπει να είναι λάθος μου φαίνεται πως οι τελικοι μου στο Standby καίνε τρελό ρεύμα!

2χ Electrocompaniet NEMO AW600 (230W idle)
1χ Bryston 14BSST (215W idle)

675W οι τρεις τους όταν κάθονται???? Δεν είναι λίγο υπερβολικό? Θέλω κι άλλον ένα NEMO για το κεντρικό άλλα 230W + και άλλον ένα τελικό (δεν ξέρω ποιον ακόμα) για τα πίσω surround άντε 150W σύνολο:

1155 Watt και δεν έχω βάλει τα άλλα, AV, Projector, Players ktl.

Δηλαδή μήπως για να δω ταινία συμφέρει να πάω σινεμά??
 

audioj

Επαγγελματίας
Μηνύματα
327
Reaction score
75
Απάντηση: Τρελή κατανάλωση ρεύματος οι τελικοί! Μου φαίνεται πως καίνε υπερβολικά!

Ετσι ειναι αυτα,κοστιζουν... Κατι η ισχυς τους,κατι η ταξη λειτουργιας τους... Προσωπικα ειμαι ενθερμος υποστηρικτης της ταξης Δ ,οπου η μεγαλυτερη τους καταναλωση,ειναι λιγο πιο πανω απο την αποδιδομενη ισχυ τους,ενω οταν δεν δεχονται σημα,απλα δεν καινε τιποτα...
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Στην αρχή δεν το πίστευα και λέω λάθος θα είναι όταν είδα τα specs στους Nemo αλλά τσέκαρα και τον Bryston και δυστυχώς...

Το θέμα είναι ότι δεν μπορεί να μένουν ανοιχτόί 24/7 με τέτοια κατανάλωση σε καμιά περίπτωση. Από την άλλη υπάρχει και το δόγμα που λέει να μένουν ανοιχτόι και να μην κρυώνουν για να αποδίδουν καλύτερα αλλά πολύ ρεύμα!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.123
Reaction score
20.631
Απάντηση: Re: Τρελή κατανάλωση ρεύματος οι τελικοί! Μου φαίνεται πως καίνε υπερβολικά

Το θέμα είναι ότι δεν μπορεί να μένουν ανοιχτόί 24/7 με τέτοια κατανάλωση σε καμιά περίπτωση. Από την άλλη υπάρχει και το δόγμα που λέει να μένουν ανοιχτόι και να μην κρυώνουν για να αποδίδουν καλύτερα αλλά πολύ ρεύμα!
Οπότε διαλέγεις: ή το δόγμα του high end (εγώ κάπως αλλιώς θα το έλεγα, αλλά τέλος πάντων :137:), ή Κοινή Λογική.
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Χεχέ βασικά διάλεξα τι λέει το manual: 20 λεπτάκια ζέσταμα.

Άντε γιατί μου φαίνεται ότι συμφέρει να τους ζεσταίνω με πιστολάκι η να τους βάλω στο λεβητοστάσιο!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.226
Το λεγόμενο <<ζέσταμα>> μιας συσκευής ουδεμία σχέση έχει με την άνοδο της θερμοκρασίας της.

Ισχύει μάλιστα ακριβώς το αντίθετο. Δηλαδή όσο ποιο χαμηλή είναι η θερμοκρασία των τμημάτων ενός κυκλώματος τόσο καλύτερα αποδίδουν και έχουν και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής.
 

Μηνύματα
1.557
Reaction score
2
Αν όταν είναι standby ζεσταίνονται κι όλας, μπορείς να τους αξιοποιήσεις και σαν σόμπες.
Και τι σόμπες!High end σόμπες!
 

Μηνύματα
10.383
Reaction score
6
Αν όταν είναι standby ζεσταίνονται κι όλας, μπορείς να τους αξιοποιήσεις και σαν σόμπες.
Και τι σόμπες!High end σόμπες!
:143::143:

Τώρα που το είπες, δύο μονομπλόκ 28BSST τις προάλλες για να ζεσταθούν, όχι μόνο δεν γινόταν στο standby, αλλά τρομάξαμε να βρούμε ηχείο να τους ζορίσει, μπας και ζεσταθούν και μετρήσουν.

Τελικά η λύση δώθηκε με hand made... αντίσταση... 1ohm. :138:
 


Μηνύματα
229
Reaction score
0
Απάντηση: Τρελή κατανάλωση ρεύματος οι τελικοί! Μου φαίνεται πως καίνε υπερβολικά!

jargon καλημερα!! παρε μια ηλεκτρογενητρια στις τσιτες τουλαχιστον δεν θα την ακους!!χαχαχαχα
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Το λεγόμενο <<ζέσταμα>> μιας συσκευής ουδεμία σχέση έχει με την άνοδο της θερμοκρασίας της.

Ισχύει μάλιστα ακριβώς το αντίθετο. Δηλαδή όσο ποιο χαμηλή είναι η θερμοκρασία των τμημάτων ενός κυκλώματος τόσο καλύτερα αποδίδουν και έχουν και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής.
Κι εγώ αυτό ξέρω για τα ηλεκτρονικά και ειδικά από τα PC που χρόνια τώρα χρησιμοποιοώ υδροψύξεις.
Αρα τι εννοούν ακριβώς με το ζέσταμα αν ξέρει κάποιος.
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.123
Reaction score
20.631
Απάντηση: Re: Τρελή κατανάλωση ρεύματος οι τελικοί! Μου φαίνεται πως καίνε υπερβολικά

Κι εγώ αυτό ξέρω για τα ηλεκτρονικά και ειδικά από τα PC που χρόνια τώρα χρησιμοποιοώ υδροψύξεις.
Αρα τι εννοούν ακριβώς με το ζέσταμα αν ξέρει κάποιος.
Το "ζέσταμα" θεωρείται από πολλούς απαραίτητο, ώστε η συσκευή που τίθεται σε λειτουργία να σταθεροποιηθεί θερμικά σε μια νορμάλ θερμοκρασία, διότι πολλές φορές, αρκετές συσκευές παρουσιάζουν διαφορά στην απόδοσή τους, σε συνάρτηση με τη θερμοκρασία. Δηλαδή, δεν εννοούμε πως ένας ενισχυτής παίζει καλά ζεστός, προφανώς παίζει καλά κρύος, ειδικά όσον αφορά το τροφοδοτικό και τα στοιχεία εξόδου.

Το "ζέσταμα" είναι μια διαδικασία που πρέπει να διεξαχθεί, όχι για να αποδώσει καλύτερα ο ενισχυτής, αλλά για να σταθεροποιήσει την απόδοσή του.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.226
Εκτός των παραπάνω χρειάζεται το <<ζέσταμα>> για να πιάσουν οι χωρητικότητες (πυκνωτές) τη μέγιστη τιμή τους.
Το πότε γίνεται αυτό έχει να κάνει και με το χρόνο που πέρασε από τότε που χρησιμοποιήσαμε τελευταία φορά το μηχάνημα.
Για μηχανήματα τρανζιστοράτα που έχουν δουλέψει, συνολικά, πάνω είκοσι ώρες η μισή ώρα είναι υπεραρκετή.
 

Μηνύματα
415
Reaction score
5
Απάντηση: Τρελή κατανάλωση ρεύματος οι τελικοί! Μου φαίνεται πως καίνε υπερβολικά!

ας μην ξεχνάμε πως η ηλεκτρικη αγωγιμότητα των υλικών εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τη θερμοκρασία
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • loggeo
    Projectors

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.653
Μηνύματα
2.870.264
Members
37.934
Νεότερο μέλος
daemon76
Top