Τριήμερες αποδράσεις

rose.athens

S 4 Mod
Super Moderator
Reaction score
61.820
Το καταπληκτικό με τούτο το φόρουμ είναι ότι έχει μέλη σε όλη την Ελλάδα.

Η σκέψη που με οδήγησε να ανοίξω αυτό το thread, είναι ότι η χώρα μας είναι αρκετά μεγάλη ώστε να σου προσφέρει τεράστια ποικιλία με εναλλακτικές προτάσεις για μικρές αποδράσεις, αλλά και αρκετά μικρή ώστε αυτές να είναι εύκολα προσβάσιμες, ακόμα και για τριήμερα, οδικώς, αεροπορικώς ή ακτοπλοϊκώς.

Δυστυχώς στην περίπτωσή μου, το φετινό καλοκαίρι δεν προβλέπονται πολυήμερες διακοπές. Έτσι ο μόνος τρόπος να αναπληρωθούν κάπως, είναι κάποιο ή κάποια τριήμερα. Φαντάζομαι ότι αρκετοί ακόμα από εμάς σχεδιάζουν κάποια στιγμή τέτοιες μικρής διάρκειας αποδράσεις στη διάρκεια του χρόνου.

Έτσι είναι ευκαιρία να μοιραστούμε, είτε από εμπειρίες, είτε από εντοπιότητα, όσα έχουν να μας προσφέρουν διάφορες περιοχές της Ελλάδας. Από μικρές εκδρομές, αξιοθέατα, καταλύματα, ταβερνάκια, εστιατόρια ή μπαράκια, ας μοιραστούμε τις εμπειρίες μας ή όσα γνωρίζουμε από τον τόπο διαμονής ή καταγωγής μας.

Θα πρότεινα αυτό το θέμα να ξεκινήσει από ερωτήσεις κάποιων που έχουν πρόθεση να κάνουν αυτές τις εκδρομές και ζητούν τη βοήθεια των μελών του φόρουμ.

Last edited:

rose.athens

S 4 Mod
Super Moderator
Reaction score
61.820
Ας ξεκινήσω λοιπόν πρώτος.

Τριήμερο, ίσως (αλλά μάλλον απίθανο) και τετραήμερο στη Θράκη 27, 28 και 29 Ιουλίου. Υπάρχει μικρή πιθανότητα να μοιράσουμε λίγο την απόσταση ταξιδεύοντας μέχρι τη Θεσσαλονίκη το βράδυ της Πέμπτης 26 Ιουλίου.

Θα ήθελα λοιπόν τις πληροφορίες από τις ταξιδιωτικές σας εμπειρίες στην περιοχή.
Ποια πόλη να χρησιμοποιήσουμε για ορμητήριο; Καβάλα, Ξάνθη, Αλεξανδρούπολη;
Πέρα από τις πασίγνωστες κρυσταλλιέρες της περιοχής και τα περίφημα σεμέν, τι άλλο υπάρχει να δεις; :D
Πού να μείνουμε;
Πού να φάμε;
Τι να φάμε;
Για μπανάκι παίζει τίποτα καλό;
Από μπαράκια;

Άντε, ξεκινήστε!

rose.athens

S 4 Mod
Super Moderator
Reaction score
61.820
Κάτι που παρέλειψα να αναφέρω: εξυπακούεται ότι περιμένουμε όλοι άφθονο φωτογραφικό υλικό από τις εκδρομές, τα μέρη που πήγαμε, τα μέρη που μείναμε, τα μέρη που φάγαμε ή ήπιαμε.

rose.athens

S 4 Mod
Super Moderator
Reaction score
61.820
Δεν περνάς από δω καμιά βόλτα; :D

Που ξέρεις, όλο και κάτι μπορεί να βρεθεί.
Αν είναι και βραδάκι ακόμη καλύτερα.
Αν τα καταφέρω να φύγουμε Πέμπτη, τότε το βράδυ τα λέμε στη Θεσσαλονίκη. :wink:

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Reaction score
17.718
Αλήθεια, Γιάννη έχετε πάει ποτέ στο 2ο πόδι της Χαλκιδικής στην Σιθωνία;
Στην Βουρβουρού μπορείς να ενοικιάσεις ένα σκάφος και να γυρίσεις πλέοντας όλη την περιοχή που είναι από τις καλύτερες που έχεις δει.
Έχουν και σκάφη που δεν απαιτούν δίπλωμα και δεν κοστίζουν και πολύ.
Κάποιες παραλίες θεωρούνται από τις καλύτερες σε όλη την Ελλάδα και είναι πάντα καθαρά και ζεστά τα νερά.
Και στα νησιά έχει ωραίες παραλίες αλλά με παγωμένα νερά.

Πάρε μια γεύση.

https://www.dreamswim.gr/el/boats/

https://www.bluewaterboats.gr/el/

Υ.Γ.
Στο βίντεο που ανέβασε ο Dream swim φαίνονται απαράδεκτες παραβάσεις του ναυτικού κανονισμού με τα σκάφη.
Αλλά αυτό δεν αλλάζει την ουσία.

daharis666

Crystalator
Moderator
Reaction score
41.669
@daharis666 ακούει ή κάνει τον κινέζο; :whistling::roflmao:
@Zizik εσύ που είχες πάει πρόσφατα, για πες...
Ακούει καλέ! ακούει!! έχει και παιδί το 666 !! :p:roflmao:

για να πω πρέπει να ξέρω για αρχή...θα έρθεις με σύζυγο ή με
ανηψούλα:whistling::sneaky::cry::roflmao::lol:
[DOUBLEPOST=1530985938][/DOUBLEPOST]
Με την τεράστια γνώση 2 ημερών; :p
ντόπιος θεωρείσαι καλέ!:gotcha::roflmao:

xfader

Imbecility rules
Administrator
Reaction score
41.161
Έχω να επισκεφτώ αρκετά χρόνια τα μέρη αυτά, από τότε που έπαιζα στις συναυλίες του Άρδα, στο τριεθνές, και το συνδύαζα με τουρισμό σε όλο το μήκος μετά τη Θεσσαλονίκη.

Τώρα, το τι είναι ωραίο είναι υποκειμενικό. Εγώ θα ξεκινούσα από Καβάλα και Θάσο.

Οι φυσικές ομορφιές είναι άφθονες, το ίδιο και οι παραλίες. Το φαγητό ποικίλει αναλόγως γούστου και έρευνας. Στα γλυκά η ικανοποίηση είναι δεδομένη.

Εγώ πάντως στη θέση σου, για τόσο λίγες μέρες, θα πήγαινα σε ένα καλό all inclusive κοντά στην Αττική και θα άραζα. :D

stathis

Ultra Home Theater
Reaction score
34.695
Τριήμερες αποδράσεις ίσον ένα μπάνιο μέσα στο αμάξι ,ένα εκεί που θα φτάσεις/πάς και ένα της επιστροφής.:D
Κάτσε μέσα εφοδιάσου κατάλληλα να δείς όσες ταινίες δεν είδες και το βράδυ πήγαινε στα village.:p
:lolsign:

rose.athens

S 4 Mod
Super Moderator
Reaction score
61.820
Με την τεράστια γνώση 2 ημερών; :p
Δεν μπορεί, κάπου θα πήγες που να σου άρεσε...:)

Αλήθεια, Γιάννη έχετε πάει ποτέ στο 2ο πόδι της Χαλκιδικής στην Σιθωνία;
Στην Βουρβουρού μπορείς να ενοικιάσεις ένα σκάφος και να γυρίσεις πλέοντας όλη την περιοχή που είναι από τις καλύτερες που έχεις δει.
Έχουν και σκάφη που δεν απαιτούν δίπλωμα και δεν κοστίζουν και πολύ.
Κάποιες παραλίες θεωρούνται από τις καλύτερες σε όλη την Ελλάδα και είναι πάντα καθαρά και ζεστά τα νερά.
Και στα νησιά έχει ωραίες παραλίες αλλά με παγωμένα νερά.

Πάρε μια γεύση.

https://www.dreamswim.gr/el/boats/

https://www.bluewaterboats.gr/el/

Υ.Γ.
Στο βίντεο που ανέβασε ο Dream swim φαίνονται απαράδεκτες παραβάσεις του ναυτικού κανονισμού με τα σκάφη.
Αλλά αυτό δεν αλλάζει την ουσία.
Χαλκιδική έχω πάει τρεις φορές. Τώρα θα ήθελα να δω κάτι διαφορετικό. Ο προορισμός είναι καθορισμένος.

rose.athens

S 4 Mod
Super Moderator
Reaction score
61.820
Τώρα, το τι είναι ωραίο είναι υποκειμενικό. Εγώ θα ξεκινούσα από Καβάλα και Θάσο.
Θάσο έχω πάει. Για πες για Καβάλα...

Εγώ πάντως στη θέση σου, για τόσο λίγες μέρες, θα πήγαινα σε ένα καλό all inclusive κοντά στην Αττική και θα άραζα. :D
Θα πάω 8 μέρες σε all inclusive τον Αύγουστο, όχι στην Αττική. Σκοπός του τριήμερου είναι η εκδρομή και να δούμε όσο περισσότερα πράγματα μπορούμε.

Τριήμερες αποδράσεις ίσον ένα μπάνιο μέσα στο αμάξι ,ένα εκεί που θα φτάσεις/πάς και ένα της επιστροφής.:D
Κάτσε μέσα εφοδιάσου κατάλληλα να δείς όσες ταινίες δεν είδες και το βράδυ πήγαινε στα village.:p
:lolsign:
Έχω κάνει σε 10 ημέρες από Πάτρα-Ανκόνα με πλοίο και μετά Μόναχο, Βερολίνο, Βιέννη, Βενετία οδικώς, και πίσω, σε ένα από τα καλύτερα ταξίδια που έχω κάνει ποτέ. Με το κατάλληλο αυτοκίνητο βγαίνεις ξεκούραστος και ατσαλάκωτος μετά από 8 ώρες συνεχούς οδήγησης. :wink:

Εξ άλλου είναι κάτι που με διασκεδάζει.

Περιμένω πότε θα βρω την ευκαιρία για δύο ταξίδια με αυτοκίνητο:
μέσω Ιταλίας, Γαλλίας στη Σκωτία
Ιταλική και Γαλλική Ριβιέρα μέχρι Λισαβώνα

daharis666

Crystalator
Moderator
Reaction score
41.669
Έχω να επισκεφτώ αρκετά χρόνια τα μέρη αυτά, από τότε που έπαιζα στις συναυλίες του Άρδα, στο τριεθνές,...
για πες...για πες...?
ποιες χρονιές καλέ? ποια μπάντα?

:lolsign::lol:

daharis666

Crystalator
Moderator
Reaction score
41.669
:fuckyou:

Εκεί θα στείλω τον @spylab :roflmao:
είσαι της διαδρομής...οπότε
θα σου κάνω ένα πλαν με φωτό μέχρι αύριο για να πάρεις μια ιδέα τι θα σου άρεσε...:smile:

αν είχες 2 μέρες ακόμα θα ήταν καλό να πας Σαμοθράκη...απλά δεν ξέρω πότε θα γυρνούσες:p:roflmao:

την Κυριακή έχω και γάμο...να σε μπάσω να δεις Νοτιομακεδονιτικοθρακιώτικο γλέντι?
ή θα στείλεις τον xfader ?:tongue::lol::roflmao:

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
155.925
Members
35.297
Νεότερο μέλος
Rouk