Τρομακτικές ταινίες... Μαμάααα!

Knight

Mr. Wolf
Μηνύματα
1.001
Reaction score
2.903
H πρωινη συζητηση στο "Τι ειδαμε τι θα δουμε" εδωσε το προσταγμα



Τί σας τρομαξε περισσοτερο σε καποια ταινια;
Τί σας αφησε για καιρο ξαγρυπνους;
Τί σας εκανε να κοιμαστε με ανοιχτο φως;
Ποσταρετε και τις σκηνες εαν υπαρχουν
Μπρρρρρ!!!!!









Υ.Γ.Ενταξει...Ο Κοτσιδης εξαιρειται του παροντος :roflmao:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.276
Reaction score
93.713
Μίσησα τα θρίλερ όταν πρωτοείδα στον κινηματογράφο τον πρώτο εξορκιστή. Πού να κλείσω μάτι... Αργούσε και να ξημερώσει...:confused:

Έκανα χρόνια να ξαναδώ θρίλερ, όταν νόμισα ότι έγινα αρκετά σκληρός. :laugh:
Δεν ξανάχασα τον ύπνο μου, αλλά δεν μπορώ να πω ότι μου αρέσουν κιόλας, ή τα βλέπω ευχάριστα.
 


Knight

Mr. Wolf
Μηνύματα
1.001
Reaction score
2.903
Ανεκαθεν εβλεπα ταινιες τρομου.
Μου αρεσαν πολυ.
Καποια στιγμη γυρω στο 2000,η θεματολογια τους,περασε απο το ψευτικο,στο ψυχολογικο,υπερβατικο,αγνωστο.

Το πρωτο,τετοιου ειδους horror που ειδα ηταν το The Blair Witch Project.Θυμαμαι ημουν μονος.Πού να'ξερα...Ζοριστηκα ασυλληπτα να το δω.Η δε τελευταια σκηνη με γονατισε...
Τοτε καταλαβα οτι κατι αρχισε να αλλαζει.Ενα νεο ειδος horror ταινιων μπηκε στη ζωη μας.Τα splatter ηταν πια παρελθον.
Φυσικα πηγα για υπνο στο γαμπρο και την αδερφη ;)

Για 4 μερες :roflmao:



Η αφισα









Το trailer






Η σκηνη



 

Knight

Mr. Wolf
Μηνύματα
1.001
Reaction score
2.903
Μίσησα τα θρίλερ όταν πρωτοείδα στον κινηματογράφο τον πρώτο εξορκιστή. Πού να κλείσω μάτι... Αργούσε και να ξημερώσει...:confused:

Έκανα χρόνια να ξαναδώ θρίλερ, όταν νόμισα ότι έγινα αρκετά σκληρός. :laugh:
Δεν ξανάχασα τον ύπνο μου, αλλά δεν μπορώ να πω ότι μου αρέσουν κιόλας, ή τα βλέπω ευχάριστα.


Καλησπερα Γιαννηηη...


 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
΄Οσο πιο μικρός την είχες δεί..τόσο πιο πολύ χαραγμένη έχει μείνει μέσα σου ,κυρίως ταινίες '70s
Mετά τον Εξορκιστή που αναφέρθηκε άλλη μια που την εποχή που οι θεάσεις ήταν περισσότερο στον κινηματογράφο ,δεν έχει ανάγκη ηχητικά εφέ κανάλια ήχου για να τρομάξεις..όσο πιο ωμά τόσο το καλύτερο..

The Texas Chainsaw Massacre (1974)




http://www.imdb.com/title/tt0072271/



The Texas Chainsaw Massacre - soundtrack 1974.
 

Knight

Mr. Wolf
Μηνύματα
1.001
Reaction score
2.903
΄Οσο πιο μικρός την είχες δεί..τόσο πιο πολύ χαραγμένη έχει μείνει μέσα σου ,κυρίως ταινίες '70s
Mετά τον Εξορκιστή που αναφέρθηκε άλλη μια που την εποχή που οι θεάσεις ήταν περισσότερο στον κινηματογράφο ,δεν έχει ανάγκη ηχητικά εφέ κανάλια ήχου για να τρομάξεις..όσο πιο ωμά τόσο το καλύτερο..

The Texas Chainsaw Massacre (1974)




http://www.imdb.com/title/tt0072271/



The Texas Chainsaw Massacre - soundtrack 1974.







:roflmao:
 



Knight

Mr. Wolf
Μηνύματα
1.001
Reaction score
2.903
Επομενη...

Μετα απο το The Blair Witch Project και αφου περασε αρκετος καιρος,αποφασισα να ξανακανω το μεγαλο βημα.
"Δε χτυπαω ενα σινεμαδακι με τον κολλητο να δουμε το The Ring;Τοσος ντορος εχει γινει...Naomi Watts παιζει...δε μπορει καλο θα ειναι..."
Η ταινια ξεκινα και θυμαμαι στην πρωτη σκηνη που του ειπα:"τί ειναι αυτο ρε μ@λ@κα;;;"
Μετα καπως "μαλακωσε" το πραγμα και ηταν πραγματι καλο...και οχι ιδιαιτερα τρομακτικο.
Μεχρι που φτασαμε στην τελευταια σκηνηηη...
Κρυος ιδρωτας με ελουσε...:o
Ξανά μανά στην αδερφη και το γαμπρο για υπνο :laugh:.Πού να μεινω μονος;
Τηλεοραση εβλεπα για κανενα 10ημερο μονο με παρεα και ο γαμπρος μου,με δουλευε νυχθημερον.
Του εδωσα το DVD και τον προκαλεσα να το δει...
Επαθε τα ιδια και πολυ χειροτερα :gotcha:

Ετσι εφαρμοσα το σοφο "αφου σε χαλαει τί το παιρνεις;" και εκλεισα με αυτου του ειδους τα horror.
Οσο βεβαια το θυμαμαι...
Αυτο το "χιονι" στην τηλεοραση...Παναγια βοηθα...



Η αφισα








Το trailer






Η σκηνη






 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Λίγη ιστορία: Οι γονείς μου χώρισαν όταν ήμουν πέντε ετών, αλλά παρέμειναν κολλητοί φίλοι. Τόσο που έγιναν κουμπάροι μεταξύ τους στους δεύτερους γάμους τους. Ήταν κι οι δύο σινεφίλ και μου μετέδωσαν την αγάπη για τον κινηματογράφο αφού πηγαίναμε διπλάσιες φορές απ' τα άλλα παιδιά, πότε με τον ένα και πότε με την άλλη.
Ήταν όμως, κι ακόμη είναι, μεγάλα βούρλα. :D

Στα 10 μου, 9 ο αδελφός μου, η μάνα μου θεώρησε καλή ιδέα να δούμε το Jaws.... Άυπνος εγώ αρκετές μέρες, να μη μπαίνω για μία εβδομάδα στη θάλασσα πάνω απο ένα μέτρο απ' την παραλία. Μου επέτρεπε τα βράδια να μένω ξύπνιος για να δούμε μαζί στην τηλεόραση Twilight Zone και Combat!...
Ο πατέρας μου εκτός των κανονικών ταινιών, μας πήγαινε σε ό,τι πιό τρομακτικό για παιδάκια, και όχι μόνο, έχει ποτέ γυριστεί, απο ιαπωνικά Gojira και πολεμικά μέχρι τελειωμένες σπλαττεριές. Γελούσε με τις ταινίες, γελούσε και με 'μένα. :roflmao:
Μαζί είδαμε το Omen και το Exorcist :confused: .


Θα περίμενε κανείς ότι θα είχα συνηθίσει η κότα. :party:
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.216
Reaction score
27.771
Έχω δει σχεδόν ότι τρόμου ταινία έχει βγει.
Ξεκινώντας από μικρός με τον Κρίστοφερ Λη σαν δράκουλα και τον Πήτερ Κάσινγκ να τον κυνηγάει.
Μετά πήγαμε στα ζόμπι και ότι άλλο ακολούθησε.
Τότε μικρός μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση το The Thing του αγαπημένου μας Τζων Κάρπεντερ.
Αλλά έχω δει τα πάντα σε τρόμου.
Δεν με φοβίζει τίποτα και σε πολλές ταινίες μένω απαθής κατά την θέαση και οι φίλοι μου λένε ότι είμαι αναίσθητος.
Απλά έχω συνηθίσει. Είναι σαν τις πολύ καυτερές πιπεριές.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.880
Reaction score
41.095
Νομίζω ότι ένας φυσιολογικός άνθρωπος όταν σε μικρή ηλικία δει exorcist, freddy, omen, βάζει μυαλό και τα αποφεύγει στην μετέπειτα πορεία του. Ισως αν είναι λίγο βλακάκος να ξαναδοκιμάσει την τύχη του αργότερα με το cape fear ώστε να ξαναζωντανέψει τις αμύνες του για καμιά δεκαριά χρόνια όπου θα κάνει πάλι ένα revitalization με κανά 2-3 saw. Ε, πλέον είναι αρκετά μεγάλος για να παίζει με το μυοκάρδιο του αλλά πάλι ποτέ δεν ξέρεις η μαλακία του ανθρώπου που μπορεί να φτάσει.
 

Μηνύματα
21
Reaction score
24
Πιστευω πως τον συγχρονο ανθρωπο των μεγαλουπολεων και του πολιτισμου δεν μπορει να τον τρομαξει σχεδον τιποτε. Οι ταινιες απευθυνονται σε εναν ολοκληρο ανθρωπινο μηχανισμο απο γνωσεις, εμπειριες, φοβιες πρωτογονες και ηθικοκοινωνικα στερεοτυπα. Πάνω στο τελευταιο θα ηθελα να σας δηλωσω πως κανενα μα κανενα θριλερ δεν μπορει να με διαλυσει σαν το A Serbian Film, που εκτος απο μενα δεν ξερω κανεναν να το εχει δει ως το τελος. Τα θριλερ μεγαλωνουν παιδια αλλα και ενηλικες κυριως με θρησκευτικες αρχεγονες φοβιες. Εκει στηριζεται και η θεματολογια του Δυτικου Θριλερ. Η Ανατολη απο την αλλη , απαλλαγμενη σχεδον απο θρησκευτικες αγκυλωσεις αρεσκονται να δοκιμαζουν τα νευρα των θεατων παιζοντας με την τρελα και το μεταφυσικο του θανατου. Λατρευω τα θριλερ αλλα δεν υπαρχει πια θεμα. Ολες προσπαθουν να σε τρομαξουν με το ζορι με το να σε ξαφνιαζουν. Αυτο δεν ειναι τρομος...
 

Knight

Mr. Wolf
Μηνύματα
1.001
Reaction score
2.903
Λίγη ιστορία: Οι γονείς μου χώρισαν όταν ήμουν πέντε ετών, αλλά παρέμειναν κολλητοί φίλοι. Τόσο που έγιναν κουμπάροι μεταξύ τους στους δεύτερους γάμους τους. Ήταν κι οι δύο σινεφίλ και μου μετέδωσαν την αγάπη για τον κινηματογράφο αφού πηγαίναμε διπλάσιες φορές απ' τα άλλα παιδιά, πότε με τον ένα και πότε με την άλλη.
Ήταν όμως, κι ακόμη είναι, μεγάλα βούρλα. :D

Στα 10 μου, 9 ο αδελφός μου, η μάνα μου θεώρησε καλή ιδέα να δούμε το Jaws.... Άυπνος εγώ αρκετές μέρες, να μη μπαίνω για μία εβδομάδα στη θάλασσα πάνω απο ένα μέτρο απ' την παραλία. Μου επέτρεπε τα βράδια να μένω ξύπνιος για να δούμε μαζί στην τηλεόραση Twilight Zone και Combat!...
Ο πατέρας μου εκτός των κανονικών ταινιών, μας πήγαινε σε ό,τι πιό τρομακτικό για παιδάκια, και όχι μόνο, έχει ποτέ γυριστεί, απο ιαπωνικά Gojira και πολεμικά μέχρι τελειωμένες σπλαττεριές. Γελούσε με τις ταινίες, γελούσε και με 'μένα. :roflmao:
Μαζί είδαμε το Omen και το Exorcist :confused: .


Θα περίμενε κανείς ότι θα είχα συνηθίσει η κότα. :party:


Τί ομορφο...
Παιδικα χρονια,μαμα,μπαμπας...
Με συγκινησες Zizik...
Νιωθω την αναγκη να σ'ευχαριστησω που το μοιραστηκες...
:hi:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Σνιφ. Σνιφ. :p



Το περίεργο είναι πως IRL δε φοβάμαι τίποτα.
 



abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.598
Reaction score
94.490
Ήταν όμως, κι ακόμη είναι, μεγάλα βούρλα. :D
Δώσε μου τώρα την οθόνη σου αλλιώς θα το πω αυτό στη μαμά σου! :D
 



Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.187
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top