Τροπος μεταφορας αρχειων με μεγαλο ονομα....

Μηνύματα
3.732
Reaction score
89
Καλημερα παλικαρια και καλη βδομαδα να εχουμε!!!

Μια ερωτησουλα γιατι η κουνιαδα μου χει σπασει τα νευρα κ τα σπιρτα οι τεχνικοι δε βγαζουν ακρη.....

Θελω να κανω backup /μεταφορα αρχειων απο ενα σκληρο σε ενα αλλο. Το προβλημα ειναι οτι αρχεια word κ excel με μεγαλο ονομα δε γινονται να μεταφερθουν. Η ερωτηση ειναι υπαρχει καποιος τροπος ή καποιο προγραμμα
α) να μπορεσω να τα μεταφερω σε ενα αλλο σκληρο ή στικακι,
β) αυτοματα να τα μετονομασω σε κατι μικροτερο? ειναι αρκετα τα αρχεια οποτε αν αρχισω απο μονος μου να τα μετονομαζω θα τελειωσω μετα τα Χριστουγεννα!!! :110::110:

Εχετε κατι να προτεινετε μπας κ βρω την υγεια μου???? :118:
 

Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
Απάντηση: Τροπος μεταφορας αρχειων με μεγαλο ονομα....

γιατι δεν τα κάνεις όλα zip και να τα μεταφέρεις έτσι?
 

Μηνύματα
107
Reaction score
0
Απάντηση: Τροπος μεταφορας αρχειων με μεγαλο ονομα....

Καλή ερώτηση. Ο πατέρας μου έχει στικάκι και βάζει μέσα αρχεία word με ονόματα σιδηρόδρομους και χιλιάδες φακέλους και υποφακέλους. Του πήρα ένα 4 gb και εβγάζε λάθη (σαν να 'ηταν γεμάτο) αν και έχει λιγότερα απο 100 mb αρχεία. Κοίταξα τον κωδικό του λάθους και έχει καταφέρει να τελικιάσει το όριο των windows σε file name\subfolder.

Προσωπικά το έλυσα αγοράζοντας 2 στικάκια ακόμα, μετέφερα τα πάντα και ας μένουνε 99% άδεια. Φώναζε άμα του άλλαζα το όνομα στα αρχεία. Δικηγόροι...
 

Μηνύματα
14
Reaction score
0
Απάντηση: Τροπος μεταφορας αρχειων με μεγαλο ονομα....

φτιάξε ένα zip αρχείο που θα έχιε όλα τα αρχεία doc,docx,xls κτλ μέσα που θές.
Αντέγραψε το zip εκεί που θές και κάνε extract και θα έχεις και τα αρχεία
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: Τροπος μεταφορας αρχειων με μεγαλο ονομα....

Υπάρχει περιορισμός στους χαρακτήρες του ονόματος ενός αρχείου και της διαδρομής του στον δίσκο.
Τα Windows 7 μπορούν να διαχειριστούν διαδρομή και όνομα μέχρι 260 χαρακτήρες.
Το δωρεάν 7-zip μπορεί να σου κάνει backup αρχεία που έχουν πρόβλημα με την διαδρομή ή το όνομά τους.

To Office από την έκδοση 2007 έχει δύο πολύ χρήσιμα πεδία κατά την διαδικασία αποθήκευσης ενός εγγράφου το tags και το title.
Ειδικά το πεδίο title δεν έχει περιορισμό στους χαρακτήρες που μπορείς να χρησιμοποιήσεις για να καταχωρίσεις μια αναλυτική περιγραφή του εγγράφου.
Οι πληροφορίες αυτές είναι προσβάσιμες από τον explorer των Windows με δεξί κλικ του ποντικιού και από το baloon help αν βάλεις το δείκτη του ποντικιού πάνω στο αρχείο.
 

Μηνύματα
3.732
Reaction score
89
αυτο με το zip ακουγετε ευκολο κ γρηγορο. δε νομιζω να χουμε προβλημα.

ασχετο αλλα σε περιπτωση που πεσει το tower στα χερια μου αν του κοουτσαρω ενα δευτερο σκληρο μπορω να το κανω image κ να μεταφερθουν απτον ενα στον αλλο ολα μα ολα τα αρχεια? θα μου βγαλει κ εκει θεμα με αυτα τα αρχεια?
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: Τροπος μεταφορας αρχειων με μεγαλο ονομα....

τα προγράμματα image ή clone που κάνουν αντιγραφή sector to sector δεν έχουν πρόβλημα, θα σου αντιγράψουν ότι έχει μέσα ο δίσκος.
Στον νέο δίσκο όμως πάλι δεν θα μπορείς να τα διαχειριστείς σωστά, δεν μπορούν να εξαλείψουν τον περιορισμό των χαρακτήρων.
 

Μηνύματα
3.732
Reaction score
89
Re: Απάντηση: Τροπος μεταφορας αρχειων με μεγαλο ονομα....

Στον νέο δίσκο όμως πάλι δεν θα μπορείς να τα διαχειριστείς σωστά, δεν μπορούν να εξαλείψουν τον περιορισμό των χαρακτήρων.
εννοεις οτι δε θα μπορω παλι να τα αντιγραψω αλλου σωστα?? οχι οτι δε θα μου τα ανοιγει για επεξεργασια?
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: Τροπος μεταφορας αρχειων με μεγαλο ονομα....

1. ναι, δεν θα μπορείς να τα αντιγράψεις
2. θα μπορείς να τα επεξεργαστείς.
 

Μηνύματα
3.732
Reaction score
89
αα μια χαρα τοτε. Τι κανουμε για να περιορισουμε τη γυναικεια γκρινια χαχχαχχααααα!!! Θα στεισω δυο pc ενα στο χωριο και ενα στοοοοοο αλλο χωριο για να μη χρειαζεται να σερνουμε τογουερ απτο ενα μερος στο αλλο.... Το αστειο ειναι οτι οι ειδικοι στο χωρο συμβουλεψαν να τα κανει ενα ενα γιαυτο κ τα πηρα στη κρανα!!!

Θυμησε μου στο επομενο μεετινκ αντε για γαλακτομπουρεκο που θα το καθαρισει ο αρχιαλφαβητος (abcd) xaxaxaxaxaxaaaaaa να κερασω καφε το νου σου!!

Θυμησε μου κ κανενα προγραμματακι για image/clone που να σε χει κρατησει ευχαριστημενο αυτα τα χρονια ρε θηριο???
 



Μηνύματα
107
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Τροπος μεταφορας αρχειων με μεγαλο ονομα....

thanks boss!!! για να δουμε γιατι εχουν παει στο ζενιθ οι ατιμοι!!
38euro τα 500Gb, στικάκι 8gb 10euro. Kαλά είναι, ας μην παραπονιόμαστε.
 

Μηνύματα
3.732
Reaction score
89
μια αναλαμπη που μου ρθε δεν υπαρχει θεμα στη συμπιεση οταν υπαρχουν μεσα στο φακελο αλλοι υποφακελοι ε?
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: Τροπος μεταφορας αρχειων με μεγαλο ονομα....

αν θυμάμαι καλά όχι, τουλάχιστον με το 7-zip
 

Μηνύματα
312
Reaction score
6
Καλημερα παλικαρια και καλη βδομαδα να εχουμε!!!

Μια ερωτησουλα γιατι η κουνιαδα μου χει σπασει τα νευρα κ τα σπιρτα οι τεχνικοι δε βγαζουν ακρη.....

Θελω να κανω backup /μεταφορα αρχειων απο ενα σκληρο σε ενα αλλο. Το προβλημα ειναι οτι αρχεια word κ excel με μεγαλο ονομα δε γινονται να μεταφερθουν. Η ερωτηση ειναι υπαρχει καποιος τροπος ή καποιο προγραμμα
α) να μπορεσω να τα μεταφερω σε ενα αλλο σκληρο ή στικακι,
β) αυτοματα να τα μετονομασω σε κατι μικροτερο? ειναι αρκετα τα αρχεια οποτε αν αρχισω απο μονος μου να τα μετονομαζω θα τελειωσω μετα τα Χριστουγεννα!!! :110::110:

Εχετε κατι να προτεινετε μπας κ βρω την υγεια μου???? :118:
Μπορεις να εγκαταστησεις αυτο http://www.filehippo.com/download_unlocker/ με δεξι κλικ στο αρχειο επιλεγεις ειτε μετονομασια ειτε μεταφορα ειτε αντιγραφη το προγραμμα θα ψαξει θα βρει τις διεργασιες που δεσμευουν το αρχειο και θα σου επιτρεψει να εκτελεσεις τερματισμο των αρχειων αυτων που το δεσμευουν
 

Μηνύματα
3.732
Reaction score
89
καλο ακουγετε κ αυτο αλλα μπορω να τα επιλεξω με τη μια ολα μαζι ή θελει ενα ενα δεξι κλικ κ μετονομασια?? γιατι μιλαμε για πληθωρα ατελειωτη δυστηχως!!!!
 

Μηνύματα
312
Reaction score
6
καλο ακουγετε κ αυτο αλλα μπορω να τα επιλεξω με τη μια ολα μαζι ή θελει ενα ενα δεξι κλικ κ μετονομασια?? γιατι μιλαμε για πληθωρα ατελειωτη δυστηχως!!!!
Μπορεις και όλα μαζι με δεξι κλικ,δεν χανεις τιποτα να δοκιμάσεις
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.556
Μηνύματα
2.864.276
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top