Τροφοδοσία για Streamer

Μηνύματα
39
Reaction score
22
Αγαπητοί χαιρετώ!

Άσχετος γαρ, θέλω να κάνω της εξής ερώτηση σχετική με τροφοδοσία ρεύματος σε streamer.

To streamer λοιπόν, λέει ότι θέλει 5v ρεύμα.

Βρήκα ένα μεταχειρισμένο εξωτερικό τροφοδοτικό (όχι ότι μπορούσε να είναι εσωτερικό αλλά τέλος πάντων), το οποίο δίνει 9v.

Θα το κάψουμε το κακόμοιρο το streamer ή θα παίζει καλύτερα;

Φαντάζομαι ότι με λιγότερα βολτ θα υπολειτουργεί, αλλά δεν εχω ιδέα αν με τα περισσότερα θα υπάρχει πρόβλημα.

Ξεδιπλώστε τις γνώσεις σας παρακαλώ!
 

Μηνύματα
303
Reaction score
306
Για να λέει 5 βολτ, εννοεί πέντε βολτ, εάν μπορούσε και στα εννιά, θα έλεγε π.χ. 5V~9V, εάν το συνδέσεις στα εννιά, μπορεί να "παίξει" αλλά σίγουρα θα υπερθερμαίνεται, οπότε και ανάλογα της αντοχής των υλικών του, ρισκάρεις πράγματι να το "κάψεις".
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
To streamer λοιπόν, λέει ότι θέλει 5v ρεύμα.
Να ξεκινήσουμε λέγοντας πως τα 5 Volts είναι τάση και όχι ρεύμα. Η ικανότητα παροχής ρεύματος είναι το δεύτερο χαρακτηριστικό ενός τροφοδοτικού.
Για να μπορεί να τροφοδοτήσει μια μονάδα τη συσκευή σου, θα πρέπει η τάση της να είναι εντός των ορίων που αναφέρει ο κατασκευαστής της και το ρεύμα της ίσο ή μεγαλύτερο από το μέγιστο που θα απαιτήσει η συσκευή σου.
Στο συγκεκριμένο θέλεις 5 και μόνο 5 volts τάση. Μένει να δεις αν το ρεύμα είναι αρκετό.
Αν η συσκευή σου αναφέρει 2 amp, θα πρέπει το τροφοδοτικό σου να μπορεί να δίνει συνεχώς από 2 ampere και πάνω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.553
Θα το κάψουμε το κακόμοιρο το streamer ή θα παίζει καλύτερα;
Το πιο πιθανό σενάριο είναι να το κάψετε.

Σιγά, τόσα και τόσα έχουμε κάψει όλοι μας, και σεις δικαιούστε το μερτικό σας στα καψίματα.
 

ika

News
Μηνύματα
14.024
Reaction score
12.995
.......
Σιγά, τόσα και τόσα έχουμε κάψει όλοι μας, και σεις δικαιούστε το μερτικό σας στα καψίματα.
Μόνο όμως με μια δοκιμή θα μάθουμε τι αποτέλεσμα θα έχουν τα 9V
:dance2: :gamer: :acute:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.553
Αυτή η μυρουδιά από σκασμένους πυκνωτές μου έχει λείψει τελευταία..
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.688
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top