Τρόπος σύνδεσεις sub στον ενισχυτή!

Μηνύματα
41
Reaction score
2
Θα αναρωτηθείτε από το topic ''καλά είναι τόσο δύσκολο να το συνδέσει?δεν είναι δα και επιστήμη ´´

Το πρόβλημα μου είναι αλλού. Έχω τον Onkyo TX-SR506 και η υποδοχή που έχει για ενισχυτή είναι καρφάκι RCA ( στη θύρα σύνδεσεις λέει Pre out subwoofer)

Το subwoofer που έχω από το παλιό μου home cinema συνδεόταν με 2 καλώδια ( +,-) . Τη μπορώ και τη πρέπει να κάνω για να το συνδέσω χωρίς να δημιουργήσω κάποια ζημιά στον 606?

Επίσης το παλιό sub που έχω δεν έπερνε αυτόνομο ρεύμα (το αναφέρω γιατί δεν ξέρω αν παίζει ρόλο).

Σκέφτηκα να έπερνα 1 καλώδιο RCA να το έκοβα και να έκανα τη σύνδεση (+,-) αλλά δεν ξέρω αν έτσι υπάρχει κίνδυνος να προκαλέσω κάποια ζημιά.

Plz help!
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
τι σαμπ εχεις βρε. Αποτι λες ειναι παθητικο δεν εχει δηλαδη δικο του ενισχυτη και θα χρειαστει, εκτος αν ο ενισχυτης σου εχει εξοδο ZONE 2 ηχειων οποτε κατι νμπορει να γινει απο κει θα το ψαξουμε. Πρωτα πες μας το ονμα του υπογουφερ τι υποδοχες εχει απο πισω και γενικα οτι αναφερει απο πισω
ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΟΛΜΗΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ.
 

Μηνύματα
41
Reaction score
2
Το sub που έχω είναι ένα από home theater της LG.

Από πίσω γράφει 8Ω και max power 70 watt.

Όπως είπα δεν πέρνει ρεύμα από πρίζα και τα μόνα καλώδια που έχει είναι 2 ( +,- ).

Ο ενισχυτής μου δεν ξέρω αν παίζει ρόλο είναι ο 606 και όχι ο 506 όπως έγραψα επάνω.

Έχει επίσης υποδοχή για καλώδια (+,- ) και λέει zone 2 speakers.

Κάποια στιγμή προς τα χριστούγεννα έχω σκοπό να αγοράσω κάποιο καλό subwoofer (crystal audio ή yamaha )αλλά μέχρι τότε δεν θέλω να μείνω χωρίς.
 

Μηνύματα
10.383
Reaction score
6
Δύσκολα τα πράγματα.

Ακόμα κι αν έχει zone 2 δεν είναι σίγουρο ότι θα ισχύει το bass management από εκεί.
Άσε που θα πρέπει να ανοιχτεί το sub για να γίνει η σύνδεση, για πατέντες είμαστε τώρα;
Και είναι και αυτή η αντίσταση των παθητικών sub κάπως μικρή... .

Ένα ενεργό είναι ό,τι πρέπει στην περίπτωσή σου και θα είναι κλάσεις ανώτερο από αυτό που έχεις
(και που απ' ό,τι καταλαβαίνω από την περιγραφή προέρχεται από κάποιο ολοκληρωμένο σύστημα).
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
δυστηχως ειναι παθητικο χωρις ρυθμισεις, οποτε δεν μπορεις να το χτησιμοποιησεις, εκτος αν εχεις καποιον παλιο τελικο η ολοκληρωμενο ενισχυτη, που να μην χρησιμοποιεις, οποτε θα σου πω τι θα κανεις.
 

Μηνύματα
41
Reaction score
2
Ευχαριστώ , από ότι φαίνεται το στέλνω στην ευχή της Παναγίας και ξεκινάω το ψάξιμο για νέο SUB!
 


Μηνύματα
41
Reaction score
2
θα μπορούσε κανείς να με βοηθήσει λέγωντας μου τη να προσέξω κατά την αγορά ενώς sub?έχω μπερδευτεί με τα corssover κλπ συχνότητες κλπ και δεν ξέρω με βάση ποια παράμετρο διαλέγει κανείς sub?

Έχω σκοπό να διαθέσω κάπου στα 300 ευρώ.
 


Μηνύματα
41
Reaction score
2
Προς το παρόν μίκρο δωμάτιο 3χ7 άλλα μελοντικά θα το χρησιμοποιήσω και σε μεγαλύτερο χώρο.
 

Μηνύματα
71
Reaction score
0
ΥΑΜΑΗΑ SW 515. Ότι καλύτερο στην τιμή του (περί τα 270€), όπως λέει ο ΗΧΟΣ και όσοι το αγόρασαν. Και των 100€ ενεργό sub της YAMAHA να πάρεις όμως (ή και άλλων εταιρειών), η διαφορά θα είναι τεράστια από το παθητικό lg.
 

Μηνύματα
2.886
Reaction score
50
Θα σου πρότεινα κι εγώ το Yamaha που αναφέρει ο NuMb αλλά κοίταξε και το Velodyne CHT-10R (μάλλον πάει πάνω από 300 ευρώ βέβαια). Για τα τωρινά τετραγωνικά θα σε καλύψουν ικανοποιητικά σε ταινίες (από μουσικές επιδόσεις μην περιμένεις πολλά βέβαια). Όμως αν ο μεγαλύτερος χώρος που λες ότι θα μεταφερθεί το σύστημα είναι ας πούμε της τάξης των 40 τετραγωνικών, δε νομίζω να κάνεις κάτι σοβαρό στη συγκεκριμένη κατηγορία τιμής (εκτός αν μιλάς για αρκετά μελλοντική μεταφορά, οπότε να πιάσουν τόπο τα λεφτά σου για κάποιο χρόνο).
 

Μηνύματα
41
Reaction score
2
Να κάνω μια ερώτηση :

Έχω δει κάποια subs της Yahaha τα οποία από πίσω έχουν 2 τρόπους σύνδεσεις. α) με γυμνά καλώδια (left,right) και β) με καρφάκι (left , right)

O Onkyo που έχω πάρει TX-SR 606 για το Subwoofer η υποδοχή που έχει είναι καρφάκι χρώματος μωβ.

Και προβληματίζομαι γιατί δεν τα περισσότερα subs που έχω δει από κοντά σε μαγαζία της κομοτηνής δεν έχουν μονό καρφάκι για σύνδεση.

Από τα μαγαζιά επίσης που έχουν site για παραγγελεία μέσο δικτύου δεν γράφουν με τη τρόπο συνδέεται το ηχείο στον ενισχυτή.

Τη Βοήθεια σας παρακαλώ !!!!
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: Τρόπος σύνδεσεις sub στον ενισχυτή!

Ανέβασε μια φωτό των οπισθίων :107: του sub, ή ακόμα καλύτερα δώσε ένα link όπου να περιέχεται φωτογραφία τους (των οπισθίων πάντα! :125: )
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Απάντηση: Τρόπος σύνδεσεις sub στον ενισχυτή!

Τα περισσοτερα sub εχουν 2 τροπους συνδεσης.
Το καρφακι που λες ( RCA) και με καλωδιο ηχειων για την περιπτωση που ο ενισχυτης δεν εχει sub pre out.
Oποιο ενεργο sub και να παρεις τωρα ,σιγουρα θα εχει εισοδο RCA, αν εχει 2 εισοδους L ,R, προμηθευσου αντιστοιχο καλωδιο η ανταπτορα!
 

Μηνύματα
229
Reaction score
0
Απάντηση: Τρόπος σύνδεσεις sub στον ενισχυτή!

φιλε diver πριν αγορασεις sub ριξε και μια μιατια σε αυτο...
http://www.hometheatermag.com/subwoofers/99/
Earthquake Super Nova MKIV 580-Watt Subwoofer
Τα καταπινει ολα τα υπολοιπα στην ιδια ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΙΜΗΣ!!!
 

Μηνύματα
308
Reaction score
0
Επειδή το γλυκοκοιτάζω εδώ και αρκετό καιρό, ξέρουμε τιμή για το Earthquake Super Nova MKIV;
 

Μηνύματα
229
Reaction score
0
Απάντηση: Τρόπος σύνδεσεις sub στον ενισχυτή!

ειμαι σε σκεψη να δωσω το δικο μου (limited edition burl)αν σε ενδιαφερει διοτι μου την εχει καρφωσει να παρω το 15"
 

Μηνύματα
308
Reaction score
0
Δυστυχώς αγαπητέ δεν ενδιαφέρομαι άμεσα απλά ξέρεις ενημερώνομαι-συγκρίνω για να το βάλω στο πρόγραμμα.
 

Μηνύματα
229
Reaction score
0
Απάντηση: Τρόπος σύνδεσεις sub στον ενισχυτή!

υπολογισε το περιπου στα 1000 € αναλογα με το δολλαριο! οτι θελεις στειλε μου pm!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.692
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top