Τσάμπα τρώγεστε...

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Σύμφωνα με τον John Romero, συνυδρυτή της id Software, οι ημέρες των κονσολών, όπως το XBOX360 και PS3 είναι μετρημένες!!! Κι αυτό το στηρίζει στο ότι θα βγούν στο μέλλον φτηνοί 4πύρινοι επεξεργαστές, που θα ανταγωνίζονται ισάξια τις κονόλες νέας γενιάς, αλλά θα είναι και πολύ φτηνότεροι!!! Οι δηλώσεις αυτές ήρθαν μετά από τις δηλώσεις των αφεντικών της HP που έλεγαν ότι " οι μέρες των παινιδομηχανών είναι μετρημένες" Μόνο για το Wii είπε θετικά, ότι δεν θα χαθεί κ.λ.π κ.λ.π, γιατί τα PC δεν έχουν δείξει τίποτα παρόμοιο προς το παρών. Κατέληξε λοιπόν ότι οι 2 κονσόλες θα πεθάνουν, γιατί προσπαθούν να γίνουν PC. Λέτε????:happy_9:
 


VG

Μηνύματα
5.157
Reaction score
0
Δεν ειπε κατι που δεν ξεραμε, οι κονσολες αν τους παρεις τα αποκλειστικα παιχνιδια,τις σκοτωσες επι τοπου.Το Wii διαφοροποιείται,προς το παρόν.
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Δεν ξέρω, αν είμαι ο μόνος, αλλά το ίδιο παιχνίδι, θα το ευχαριστηθώ πολύ περισσότερο σε μία κονσόλα, παρά στο PC. Επιπλέον μην ξεχνάμε ότι στις κονσόλες οι προγραμματιστές έχουν πιό εύκολη δουλειά να κάνουν, γιατί μιλάμε για ένα συγκεκριμένο hardware, που το ξεζουμίζουν. Στα PC πρέπει να λαμβάνουν υπ' όψιν πολλές παραμέτρους.
 

Μηνύματα
3.143
Reaction score
0
Δεν ξέρω, αν είμαι ο μόνος, αλλά το ίδιο παιχνίδι, θα το ευχαριστηθώ πολύ περισσότερο σε μία κονσόλα, παρά στο PC. Επιπλέον μην ξεχνάμε ότι στις κονσόλες οι προγραμματιστές έχουν πιό εύκολη δουλειά να κάνουν, γιατί μιλάμε για ένα συγκεκριμένο hardware, που το ξεζουμίζουν. Στα PC πρέπει να λαμβάνουν υπ' όψιν πολλές παραμέτρους.
Ακριβώς, γι' αυτό και οι κονσόλες έχουν πολύ μεγαλύτερο μέρος της αγοράς του gaming σε σχέση με τα PC που παρά τις εκλάμψεις (π.χ. WoW) φθίνουν.
Και εμένα με εκνευρίζει η PC-κατεύθυνση που έχουν πάρει οι κονσόλες για την οποία κατά βάση υπεύθυνη είναι η Microsoft αλλά δεν τις βλέπω να εξαφανίζονται, το αντίθετο. Μάλλον wishful thinking της HP είναι αυτό και τίποτα παραπάνω.
 

Μηνύματα
2.734
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Τσάμπα τρώγεστε...

Δεν ξέρω, αν είμαι ο μόνος, αλλά το ίδιο παιχνίδι, θα το ευχαριστηθώ πολύ περισσότερο σε μία κονσόλα, παρά στο PC.
Εκτός από το Call of Duty 2 φυσικά...........:happy_5: :happy_8:
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Re: Τσάμπα τρώγεστε...

Και εμένα με εκνευρίζει η PC-κατεύθυνση που έχουν πάρει οι κονσόλες...
Δηλαδή θα προτιμούσες κονσόλες χωρίς σκληρό δίσκο, internet, online gaming κλπ? Δε νομίζω - όπως δε νομίζω να οφείλετε στην MS η αλλαγή αυτή. Απλά αν δε γύριζαν στο πιο PCoειδές (μα πως τα λέω ο φούστης... :smoking: ) θα έβαζαν λουκέτο sooner or later ή απλά θα περιορίζονταν στις μικρότερες ηλικίες και τους φανατικούς του είδους.

Προσωπικά, επειδή παίζω κατά κύριο λόγω RPG, Strategy, RTS, Adventure και σπανιότερα κάποιο driving και FPS, oι κονσόλες δε με καλύπτουν. Το μόνο genre που χαίρομαι ασύγκριτα περισσότερο σε κονσόλα είναι τα "ποδοσφαιράκια". Το σημαντικό πλεονέκτημα που έχουν οι κονσόλες είναι ότι μπορείς να παίξεις με φίλους χωρίς να χρειάζεται να στήσεις ολόκληρο LAN Party. Εκεί είναι όλος ο χαβαλές. :respect:
 

Μηνύματα
1.102
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Re: Τσάμπα τρώγεστε...

...Το σημαντικό πλεονέκτημα που έχουν οι κονσόλες είναι ότι μπορείς να παίξεις με φίλους χωρίς να χρειάζεται να στήσεις ολόκληρο LAN Party. Εκεί είναι όλος ο χαβαλές. :respect:
Πιο δίκιο δεν θα μπορούσες να έχεις...:bravo:
Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα μιας κονσόλας είναι ότι μπορεί να παίξεις με φίλους στο σαλόνι κ να κάνεις φοβερή πλάκα...
Εγώ ακόμα κ τώρα παίζω με παρέα proevo6 στο ταπεινό από θέμα γραφικών ps2 και περνάμε πάντα καλά... :crazy_3:
 

Μηνύματα
973
Reaction score
0
Δεν μπορουμε να τα συγκρινουμε...μακραν καλυτερη διασκεδαση η κονσολες...
 

Μηνύματα
1.541
Reaction score
5
Σύμφωνα με τον John Romero, συνυδρυτή της id Software, οι ημέρες των κονσολών, όπως το XBOX360 και PS3 είναι μετρημένες!!! Κι αυτό το στηρίζει στο ότι θα βγούν στο μέλλον φτηνοί 4πύρινοι επεξεργαστές, που θα ανταγωνίζονται ισάξια τις κονόλες νέας γενιάς, αλλά θα είναι και πολύ φτηνότεροι!!! Οι δηλώσεις αυτές ήρθαν μετά από τις δηλώσεις των αφεντικών της HP που έλεγαν ότι " οι μέρες των παινιδομηχανών είναι μετρημένες" Μόνο για το Wii είπε θετικά, ότι δεν θα χαθεί κ.λ.π κ.λ.π, γιατί τα PC δεν έχουν δείξει τίποτα παρόμοιο προς το παρών. Κατέληξε λοιπόν ότι οι 2 κονσόλες θα πεθάνουν, γιατί προσπαθούν να γίνουν PC. Λέτε????:happy_9:
μα εκει πονταρει η MS... σε καποια συγκλιση τεχνολογιων ωστε ευκολα το επομενο ΧΒΟΧ να κανει οτι ενα συμβατο PC (media center παντα) αλλα και ευκολοχρηστο ως μια απλη κονσολα... (ηδη ευκολοτατα δε παιζει τα παντα ενα ΧΒΟΧ???)...
Ποσο θα βοηθησει (βοηθαει ηδη) και τις εταιριες software (porting) και τις πωλησεις του (συμβατοτητα και φθηνο hardware) αυτο...?
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Προφανώς η σύγκλιση είναι αναπόφευκτη, και μην ξεχνάτε ότι γίνεται και από τις δύο πλευρές. Και αν κάπου βοήθησε η Microsoft είναι η συνειδητοποίηση ότι και η πλατφόρμα ανάπτυξης πρέπει να είναι φιλική και εύχρηστη αν θέλεις να έχεις μια πετυχημένη συνταγή.
Ότι την είχε σχεδόν έτοιμη από τα PCιά (βλ. DirectX) είναι ένα επιπλέον πλεονέκτημα :cool_4:
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.069
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top