Τσιγαρο εναντιον προβολεα... Ιονιστης?

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Το προβλημα ειναι το εξης απλο: Καπνιζω και εχω προβολεα. Ο προβολεας βρισκεται ενα μετρο πανω απο το κεφαλι μου και ελαχιστα πιο πισω. Ο καπνος, ως γνωστον απο καταβολης κοσμου, κατευθυνεται παντα προς τους ακαπνους και εσχατως στοχευει παντα την καρδια του προβολεα.

Επειδη το τσιγαρο δεν το κοβω, σκεφτομαι την λυση ενος ιονιστη πλαγιως απεναντι απο την συνηθη μου θεση με σκοπο (εστω) την δημιουργια ρευματος που θα κατευθυνει τον καπνο προς τα εκει και οχι προς το προβολι. Τα ανοικτα παραθυρα (εκτος οτι ειναι χειμωνας) δεν βοηθουν.

Αν παρω κανεναν απο αυτους τους ιονιστες με τα 150 ευρω θα εχω ενα ελαχιστο εστω αποτελεσμα? Δεν ζηταω καθαρισμο του αερα, ουτε ατμοσφαιρα Αλπεων. Απλα να μην εχω καθε τρεις και λιγο ενα καινουριο dust blob...
 



Μηνύματα
2.318
Reaction score
0
Απάντηση: Τσιγαρο εναντιον προβολεα... Ιονιστης?

Κάτι σχετικό ... Σήμερα ήμουν από τις 5 + εως τις 8:30 σε γνωστή καφετέρια στο κέντρο της Θεσσαλονίκης , με πολύ κόσμο και έτσι , και υπήρχε κάτι διαφορετικό που δεν είχα προσέξει άλλες φορές ... Ετυχε να κάτσω κάτω από ένα μεγάλο άσπρο κουτί , και παρόλο τις όμορφες παρουσίες που κυκλοφορούσαν , μου τράβηξε την προσοχή ... Ναι , ήταν ένας ιονιστής! Πρέπει να πω ότι όσον αφορά την ορατότητα ήταν εκπληκτική εφόσον οι καφετέριες δεν φημίζονται για την ορατότητα τους , ενώ η κακοσμία στα ρούχα ήταν έντονα λιγότερη από ότι συνήθως ... Ισως βοήθησαν και τα παράθυρα ( ανοιχτό στο πάνω μέρος )

το μέρος είναι το σημείο του Χάρη νο1 αγγλιστί ... Στο πάνω πάτωμα ( το κάτω είναι των μη-καπνιστών )
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Εχω παρει ενα ντελονγκι στα 160 ευρω αφου ακουσα οτι ειναι κορυφαιος.
Η παρεα συνηθως που μαζευομαστε ειναι τουλαχιστον 8 ατομα και πανω καθε φορα ολοι καπνιστες. Οι ωρες που ειμαστε ολοι μαζι ειναι πανω απο 4 ωρες το λιγοτερο και μπορει να φτασει σε ακραιες καταστασεις των 8 ωρων:cool_1:.
Απο τον ιονιστη και μετα δεν εχω ανοιξει ποτε παραθυρο και κανεις δεν εχει ενοχληθει ή εχει κανει παραπονο για καπνα.
Ουτε εγω το πιστευα οτι μπορει να γινει κατι τετοιο.
Μειον μεγαλο ειναι οτι αμα θες να το βαλεις σε μεγαλυτερη ταχυτητα απο την low κανει θορυβο. Αλλα εμεις τον εχουμε παντα low και δεν εχουμε προβλημα μεχρι στιγμης.
Ειναι για 50 τετραγωνικα και εχω σαλονι 35 οποτε ειμαι καλυμενος.
Τον προτεινω ανεπιφυλακτα.
 


Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Κι εγώ χρησιμοποιώ στο σαλόνι έναν μεγάλο ιονιστή της Celsius και τα αποτελέσματα είναι όντως εντυπωσιακά, με την προϋπόθεση ότι το φίλτρο του είναι σε καλή κατάσταση. Το σαλόνι μου είναι περίπου 40 τετραγωνικά και αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι τα καταφέρνει άνετα να κρατάει καθαρή και φρέσκια την ατμόσφαιρα, αν καπνίζουν ταυτόχρονα μέχρι δύο άτομα κάθε φορά. Αν καπνίζουν περισσότεροι τότε τα πράγματα δυσκολεύουν.
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p> </o:p>
Όλα αυτά στη χαμηλή θέση λειτουργίας, γιατί στη μεσαία και υψηλή κάνει πολύ θόρυβο και δεν τον ανέχομαι. Να συνυπολογίσεις πάντως ότι τα φίλτρα των ιονιστών είναι πανάκριβα και θα χρειάζεσαι, ανάλογα με τη χρήση, τουλάχιστον μία έως δύο αντικαταστάσεις φίλτρου το χρόνο. Το φίλτρο στον δικό μου κοστίζει από 17 έως 20 ευρώ και το αλλάζω κάθε χρόνο, αλλά μετά τους 6-7 μήνες, η απόδοση του ιονιστή έχει πέσει κατακόρυφα. Το καταλαβαίνεις εύκολα, γιατί με το που βάζεις καινούριο φίλτρο η διαφορά στην απόδοση είναι εμφανέστατη, θυμίζει ακριβώς το σοκ που παθαίνεις όταν αντικαθιστάς τη γερασμένη λάμπα στον προβολέα σου με μια φρέσκια! :shock:
 


Μηνύματα
385
Reaction score
7
Κι εγώ χρησιμοποιώ στο σαλόνι έναν μεγάλο ιονιστή της Celsius και τα αποτελέσματα είναι όντως εντυπωσιακά, με την προϋπόθεση ότι το φίλτρο του είναι σε καλή κατάσταση. Το σαλόνι μου είναι περίπου 40 τετραγωνικά και αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι τα καταφέρνει άνετα να κρατάει καθαρή και φρέσκια την ατμόσφαιρα, αν καπνίζουν ταυτόχρονα μέχρι δύο άτομα κάθε φορά. Αν καπνίζουν περισσότεροι τότε τα πράγματα δυσκολεύουν.
<o:p></o:p>
Όλα αυτά στη χαμηλή θέση λειτουργίας, γιατί στη μεσαία και υψηλή κάνει πολύ θόρυβο και δεν τον ανέχομαι. Να συνυπολογίσεις πάντως ότι τα φίλτρα των ιονιστών είναι πανάκριβα και θα χρειάζεσαι, ανάλογα με τη χρήση, τουλάχιστον μία έως δύο αντικαταστάσεις φίλτρου το χρόνο. Το φίλτρο στον δικό μου κοστίζει από 17 έως 20 ευρώ και το αλλάζω κάθε χρόνο, αλλά μετά τους 6-7 μήνες, η απόδοση του ιονιστή έχει πέσει κατακόρυφα. Το καταλαβαίνεις εύκολα, γιατί με το που βάζεις καινούριο φίλτρο η διαφορά στην απόδοση είναι εμφανέστατη, θυμίζει ακριβώς το σοκ που παθαίνεις όταν αντικαθιστάς τη γερασμένη λάμπα στον προβολέα σου με μια φρέσκια! :shock:
Τα σχόλιά μου είναι ακριβώς τα ίδια με του Παναγιώτη. (εκτός από τον ιονιστή μου που δεν είναι Celsius αλλά Delonghi.) Εχω ιονιστή εδώ και πολλά χρόνια και βλέπω σημαντική διαφορά (ποτέ δεν ντουμανιάζει ο τόπος, αλλά αν καπνίζουν πάνω από 2 άτομα αφήνω και λίγο φύρα την μπαλκονόπορτα για να μην αναγκάζομαι να τον φουλάρω οπότε κάνει ενοχλητικό θόρυβο). Τον Delonghi ΔΕΝ τον προτείνω γιατί αφενός κάνει πολύ θόρυβο σε οποιαδήποτε σκάλα πλην της LOW, και αφετέρου τα φίλτρα του είναι πανάκριβα. (περί τα 45 ευρώ κάθε 8-12 μήνες θέλει).

Προτείνω έναν καινούριο που έχει βγει της SINGER με πλενόμενα φίλτρα που δεν χρειάζονται αντικατάσταση. Κοστίζει 200€ και θα τον αγοράσω μόλις φθαρούν τα φρέσκα φίλτρα που έβαλα πρόσφατα στον Delonghi ο οποίος θα πάει στην αποθήκη ή σε κανένα εξοχικό. (τον SINGER τον ανακάλυψα αφού είχα αγοράσει φίλτρα).

Βασικό : οι ιονιστές-καθαριστές αέρα πρέπει να δουλεύουν ΣΥΝΕΧΕΙΑ στη χαμηλή σκάλα (δεν καταναλώνουν πολύ ρεύμα) ώστε να υπάρχει πάντα καθαρή ατμόσφαιρα.

Η διαφορά (στη δική μου μύτη) πάντως είναι πολύ αισθητή. Δεν μπορώ χωρίς ιονιστή.
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Να λοιπον που θα χρειαστει να κανουμε συγκριτικο με ιονιστες :cool_11:

Στα σοβαρα τωρα οταν ακουσα απο διαφορους φιλους και γνωστους οτι υπαρχει ενας ιονιστης που κανει επιτελους αυτο που υποσχεται (ειχα πολλους παλαιοτερα που δεν κανανε δουλεια), ρωτησα τι μαρκα ειναι και μου ειπαν Delonghi.
Να πω την αληθεια δεν μου αρεσε καθολου γιατι χωρις καποιον ιδιαιτερο λογο δεν ειχα σε εκτιμηση αυτην μαρκα.
Πηγα σε διαφορα μαγαζια και ολοι ηταν κατηγορηματικοι οτι ειναι οτι καλυτερο παντα σε αυτα τα λεφτα.
Μου μιλησαν ολοι για τα 3 επιπεδα καθαρισμου που εχει. Ενα φιλτρο ανθρακα , 1 φιλτρο που αλλαζει και ενα τελευταιο που πλενεται.
Αυτη ειναι και η διαφορα του σε αποδοση με αυτους που δεν αλλαζουν φιλτρα και εχουν μονο αυτα που πλενονται. Δεν προτεινεται απο μενα (οσο ακριβα και ας ειναι τα φιλτρα) καποιος ιονιστης που εχει μονο τα φιλτρα που πλενονται γιατι τελικα αν θες πραγματικα καθαρη ατμοσφαιρα δεν γινεται με μαγικα και υπαρχει καποιο κοστος ωστε να γλυτωσουμε την ενοχληση του καπνου και φυσικα για την υγεια μας.
Δεν ειναι τυχαιο που η κορυφαια μαρκα στα κλιματιστικα Daikin προτεινει το δικο της μοντελο με 7 επιπεδα καθαρισμου που αμα ειχα να διαθεσω τα λεφτα που ζηταει θα τον ειχα αγορασει με κλειστα τα ματια.
Δηλωνω καταευχαριστημενος με τον Delonghi και προτεινω οσο και μικρο χωρο εχετε να παρετε το μεγαλο μοντελο που ειναι για 50 τετραγωνικα ετσι ωστε να τον εχετε παντα στο low ετσι ωστε να μην εχετε τον εκνευριστικο θορυβο που κανει στις μεγαλυτερες σκαλες.
Στο high μπορεις σε ακραιες καταστασεις να το βαζεις για 5 λεπτα ωστε να καθαρισει ακαριαια τον χωρο.

Το δικο μου τεστ με πολλους μαντραχαλους και pro evolution για ωρες το περασε με αριστα :cool_11:
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.664
Μηνύματα
2.869.278
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top