Τhe Killing of a Sacred Deer

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
The Killing of a Sacred deer πρεπει να δεις και αλλες ταινιες του για να αρχιζεις να μπαινεις στο μυαλο του εαν το καταφερεις ..





Λογω των αλληγοριων του αλλα και της ωμης του μεταφορας αλλων κυνικων ''εικονων'' δημιουργει ενα συνονθυλευμα που μονο εαν τον εχεις μελετησει μπορεις να τα ερμηνευσεις ...προσπαθω...
Για να καθιερωθεις ως σκηνοθετης πρεπει να ξεχωριζεις,να εχεις την προσωπικη υπογραφη και εδω ο Λανθιμος δεν αποτελει εξαιρεση απεναντιας ...
Ευρυγωνιους φακους,αναισθησιακες σεξουαλικες τασεις,αυνανισμους,οξυτατες ανατριχιαστικες δοξαριες ξεπροβαλλουν απο την απολυτη σιωπη....
Ο Φαρελ σαν μαριονετα συμπεριφερεται και μιλαει και ισως με παιδικα ενστικτα...
Εδω παραβαλλοντας τη ελληνικη μυθολογια στη συγχρονη κοινωνια δειχνωντας τελικα οτι οι ανθρωπινες σχεσεις, ιδεες και ενστικτα ως αρχεγονα δεν εχουν αλλοιωθει ....ισως τα σημαντικοτερα διλληματα της ζωης μας ειναι αυτα της αγαπης!!
Ο λογος που αποφευγω να τον κρινω ειναι γιατι δεν τον εχω αποκωδικοποιιησει πληρως ,αυτη την ταινια ομως ως ποιο ευκολοπεπτη απο τις προηγουμενες και ισως επεδη αρχιζα να κατανοω καποια πραγματα καταφερα να τη δω οχι μονο σε μια δοση ,αλλα να μην τη διακοψω ουτε μια στιγμη κατα της διαρκεια της.
Ενας συγχρονος Πικασο της εβδομης τεχνης? Ο καιρος θα το κρινει...
Εγω απο την αλλη ειμαι περηφανος που ειναι Ελληνας...:)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.059
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top