Υπάρχει επίπτωση αν ο προενισχυτής είναι μόνιμα ανοιχτός;

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.916
Αυτό είναι το ερώτημα. Σε solid state προενισχυτές, υπάρχει περίπτωση να προκύψει κάποιο πρόβλημα αν μένει συνεχώς ανοιχτός π.χ για μία εβδομάδα ή και περισσότερο; (δεν αναφέρομαι σε προενισχυτές phono).
 


Μηνύματα
952
Reaction score
1.129
Ο pass και αλλοι κατασκευαστές προτείνουν μόνιμη on λειτουργία των προενισχυτων τους. Με εξαιρεση μακρα περίοδο μη χρήσης δεν υπάρχει πρόβλημα .
 

TGD

Μηνύματα
7.138
Reaction score
7.181
Κι εγώ όταν ήμουν φοιτητής δεν τον έσβηνα. Αλλά έτσι κι αλλιώς έπαιζε σχεδόν συνέχεια, και τη νύχτα με έπαιρνε ο ύπνος με το ράδιο, οπότε έμενε ανοιχτός.
Τώρα είμαι πιο τυπικός στο άνοιξε-σβήσε, αλλά αν αποφασίσω να ακούσω πολύ τον αφήνω για όλη την ημέρα.
Όχι, δεν θα πάθει τίποτα.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Για γήρανση υλικών υπάρχουν πολλά σχετικά θέματα και εδώ μέσα.
Στα χαρακτηριστικά των πυκνωτών αναφέρονται και οι ώρες λειτουργίας τους.
Αυτές αφορούν το διάστημα που από τον πυκνωτή παίρνουμε το 100% των δυνατοτήτων του σε δεδομένη θερμοκρασία.
Όσο περνάει ο χρόνος και οι ώρες λειτουργίας αυτό το 100 μειώνεται. Μειώνεται όμως με τέτοιο ρυθμό που δεν γίνεται αντιληπτό από το αυτί μας που συνηθίζει σε αυτήν την <<νέα>> απόδοση.
Το τι χάναμε το αντιλαμβανόμαστε μόλις γίνει αντικατάσταση πυκνωτών.

Επιπλέον δεν κερδίζεις ηχητικά το παραμικρό. Ένα μηχάνημα στερεάς κατάστασης χαμηλών ρευμάτων, όπως είναι ένας προενισχυτής, σταθεροποιεί την λειτουργία του το πολύ μέσα σε 10 λεπτά από την έναρξη του.
 
Last edited:


Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.916
Για γήρανση υλικών υπάρχουν πολλά σχετικά θέματα και εδώ μέσα.
Στα χαρακτηριστικά των πυκνωτών αναφέρονται και οι ώρες λειτουργίας τους.
Αυτές αφορούν το διάστημα που από τον πυκνωτή παίρνουμε το 100% των δυνατοτήτων του σε δεδομένη θερμοκρασία.
Όσο περνάει ο χρόνος και οι ώρες λειτουργίας αυτό το 100 μειώνεται. Μειώνεται όμως με τέτοιο ρυθμό που δεν γίνεται αντιληπτό από το αυτί μας που συνηθίζει σε αυτήν την <<νέα>> απόδοση.
Το τι χάναμε το αντιλαμβανόμαστε μόλις γίνει αντικατάσταση πυκνωτών.

Επιπλέον δεν κερδίζεις ηχητικά το παραμικρό. Ένας μηχάνημα στερεάς κατάστασης χαμηλών ρευμάτων, όπως είναι ένας προενισχυτής, σταθεροποιεί την λειτουργία του το πολύ μέσα σε 10 λεπτά από την έναρξη του.
Ερώτηση: όταν ο προενισχυτής είναι ανοιχτός αλλά δεν παίζει, πόσο % των δυνατοτήτων του πυκνωτή χρησιμοποιείται;
 


Μηνύματα
172
Reaction score
74
Ενα ηλεκτρονικο μηχανημα οποιας κατηγοριας και αν ειναι μπορει να παθει βλαβη οποια δηποτε στιγμη.αν παθει ενα βραχηκυκλωμα στην τρο φοδοσια ας πουμε, και εσυ δεν εισαι εκει τι μπορει να προκυψει γνωριζεις? ασφαλως οχι,
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Ερώτηση: όταν ο προενισχυτής είναι ανοιχτός αλλά δεν παίζει, πόσο % των δυνατοτήτων του πυκνωτή χρησιμοποιείται;
Οι προενισχυτές λειτουργούν, γενικά, με χαμηλά ρεύματα, γιαυτό και συνηθίζεται να είναι πολωμένοι σε τάξη Α.
Βέβαια αυτό πολλοί κατασκευαστές το διατυμπανίζουν λες και είναι κατόρθωμα.
Οι πυκνωτές λοιπόν στους κλάδους της τροφοδοσίας έχουν σχεδόν την ίδια επιβάρυνση σε κάθε περίπτωση.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Nαι αλλα το ειπαν ο pass και οι αλλοι...ποιον να πιστεψω; ειμαι μπερδεμενος ...
It takes at least an hour of warm up time to get the best performance out of the amplifier.
Αυτό αναφέρει το φυλλάδιο οδηγιών του Pass και μάλιστα για τελικό του ενισχυτή σε τάξη Α.
Μπορώ να έχω έναν σύνδεσμο του Pass για τον συνεχώς αναμμένο προενισχυτή!
 

Μηνύματα
5.281
Reaction score
6.428
H ερωτηση ηταν ρητορικη...:) πανω σε αυτο ...
Ο pass και αλλοι κατασκευαστές προτείνουν μόνιμη on λειτουργία των προενισχυτων τους. Με εξαιρεση μακρα περίοδο μη χρήσης δεν υπάρχει πρόβλημα .
πως να μην ειναι τετοια οταν στο προηγουμενο ποστ σου εχω βαλει like?
Για γήρανση υλικών υπάρχουν πολλά σχετικά θέματα και εδώ μέσα.
Στα χαρακτηριστικά των πυκνωτών αναφέρονται και οι ώρες λειτουργίας τους.
Αυτές αφορούν το διάστημα που από τον πυκνωτή παίρνουμε το 100% των δυνατοτήτων του σε δεδομένη θερμοκρασία.
Όσο περνάει ο χρόνος και οι ώρες λειτουργίας αυτό το 100 μειώνεται. Μειώνεται όμως με τέτοιο ρυθμό που δεν γίνεται αντιληπτό από το αυτί μας που συνηθίζει σε αυτήν την <<νέα>> απόδοση.
Το τι χάναμε το αντιλαμβανόμαστε μόλις γίνει αντικατάσταση πυκνωτών.

Επιπλέον δεν κερδίζεις ηχητικά το παραμικρό. Ένας μηχάνημα στερεάς κατάστασης χαμηλών ρευμάτων, όπως είναι ένας προενισχυτής, σταθεροποιεί την λειτουργία του το πολύ μέσα σε 10 λεπτά από την έναρξη του.
:rolleyes: :)
 

Μηνύματα
1.399
Reaction score
1.094
Δεν είναι χειρότερο για τους πυκνωτές να αναβοσβήνουμε τα μηχανήματα? Αναφέρομαι σε όλα, όχι μόνο στους προενισχυτές. Δεν αφήνω μηχάνημα σε λειτουργία 24/7 αλλά αν σταματήσω για παράδειγμα να ακούω για μισή ώρα τα αφήνω ανοιχτά ξέροντας ότι θα επιστρέψω.
 


Μηνύματα
952
Reaction score
1.129
Muting relays, which delay connection during turn-on and shut off the output when insufficient power supply is available to maintain regulation, guard the output of the preamplifier. The preamplifier is designed to run constantly, and will exhibit optimum measured performance within about 10 hours of turn-on.

Αυτόν τον pro (x2.5) έχω 10 χρόνια τώρα .Φυσικά αν λείψω ένα μήνα όλο το σύστημα βγαίνει εκτός τροφοδοσίας.
Ο γέρος που βρίσκεται στα 70ς δεν έβαλε διακόπτη έναυσης στον προενισχυτή του.
Είναι τόσο παλιομοδίτης που διοργανώνει κάθε χρόνο το amp camp με συμμετοχή νέων παιδιών στην κατασκευή ενισχυτών κ.λ.π.
Που να ξέρει αυτός...
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.080
Reaction score
1.601
Γιατι να το ταλαιπωρεις το μηχανακι ρε μαστορα σβηστο ξεκουρασε το βγαλτο και απο την πριζα αν πας διακοπες ξεκουρασε το τροφοδοτικο του χρονια ζωης θα του δωσεις.

Εγω παντως τα δικα μου μηχανηματα καθε βραδυ τα κλεινω ολα απο τον διακοπτη του πολυμπριζου.

Το αμαξι σου το παρκαρεις στο γκαραζ το αφηνεις αναμενο ολο το βραδυ και φευγεις και πας την αλλη μερα απλα για οδηγηση να μου πεις αφου θα ειναι και ζεστο ετοιμο αχνιστο ζεματιστο γιατι οχι....
 

Μηνύματα
952
Reaction score
1.129
Γιατι να το ταλαιπωρεις το μηχανακι ρε μαστορα σβηστο ξεκουρασε το βγαλτο και απο την πριζα αν πας διακοπες ξεκουρασε το τροφοδοτικο του χρονια ζωης θα του δωσεις.

Εγω παντως τα δικα μου μηχανηματα καθε βραδυ τα κλεινω ολα απο τον διακοπτη του πολυμπριζου.

Το αμαξι σου το παρκαρεις στο γκαραζ το αφηνεις αναμενο ολο το βραδυ και φευγεις και πας την αλλη μερα απλα για οδηγηση να μου πεις αφου θα ειναι και ζεστο ετοιμο αχνιστο ζεματιστο γιατι οχι....
Σεβαστή η άποψη σου φίλε μου , το ερώτημα αφορούσε αν υπάρχει πρόβλημα αν ένας προ μείνει μια βδομάδα on.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Αν εξαιρέσουμε τα όποια θέματα γήρανσης, ένα υπαρκτό και ίσως σοβαρότερο θέμα είναι η κατανάλωση ενέργειας.
Ο προενισχυτής του pass, μιας και αναφέρθηκε, καταναλώνει 30 watts όσο λειτουργεί.
Αν ισχύει πως δεν έχει καν διακόπτη έναρξης και πως για να αποδώσει τα μέγιστα χρειάζεται 10 ώρες λειτουργίας σίγουρα είναι εκτός τόπου και χρόνου.
Αν τεθεί σαν θέμα υπευθυνότητας ενός συνειδητοποιημένου πολίτη, βλέπουμε μια άλλη οπτική του θέματος <<καταναλώνω και αδιαφορώ για τις περιβαλλοντολογικές επιπτώσεις>>.
https://www.eea.europa.eu/data-and-...city-consumption/en18-electricity-consumption
https://en.wikipedia.org/wiki/CE_marking
το <<έλα μωρέ και τι έγινε>> είναι καθημερινό Ελληνικό φαινόμενο, οπότε και εδώ αναμενόμενο.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.559
Μηνύματα
2.865.573
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top